Kradzież iPhone - co robić? Poradnik dla każdego użytkownika

Zgubiłeś swój telefon Apple lub zostałeś okradziony? A może chcesz wiedzieć, co powinieneś robić, gdy taka sytuacja będzie miała miejsce? W naszym poradniku krok po kroku opisaliśmy, co należy zrobić, jeżeli podejrzewasz kradzież iPhone’a lub po prostu go zgubiłeś.

Kradzież iPhone – co zrobić?

Moment zauważenia braku telefonu w stałym miejscu zawsze powinien wzbudzić Twoją czujność. Być może masz za sobą takie doświadczenie. Czasem wynika to z roztargnienia i odłożenia telefonu iPhone w przypadkowe miejsce. Sytuacja wygląda gorzej, kiedy zaczynasz przypuszczać, że zgubiłeś telefon Apple w nieznanym miejscu lub zostałeś okradziony.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim zachowaj spokój. Jeżeli odpowiednio zabezpieczyłeś dostęp do swojego smartfona iPhone (np. poprzez Face ID lub Touch ID), strata będzie dotyczyć samego urządzenia – możesz mieć pewność, że dane przechowywane na telefonie Apple są bezpieczne.

Jeśli podejrzewasz zgubienie telefonu, Policja może być pomocna na późniejszym etapie poszukiwań. Przed zgłoszeniem sprawy na Policję warto spróbować namierzyć iPhone'a samodzielnie – być może nie został skradziony, lecz znajduje się w neutralnym miejscu.

1. Zastrzeganie karty płatniczej

Niezależnie od powodu zaginięcia smartfona Apple (zgubienie/kradzież), przed próbą jego namierzenia zablokuj tymczasowo lub całkowicie zastrzeż swoją kartę płatniczą, jeżeli miałeś ją podpiętą do usługi Apple Pay. Jeśli Twój iPhone posiadał zabezpieczenie w postaci kodu, skanera twarzy lub odcisku palca, złodziej nie będzie miał dostępu do Twojej karty, ale dla własnego poczucia bezpieczeństwa warto to zrobić.

2. Blokada iPhone'a u operatora

Drugim przydatnym krokiem jest zablokowanie karty SIM u swojego operatora komórkowego, a następnie złożenie wniosku o wydanie jej duplikatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowasz swój dotychczasowy numer telefonu i będziesz mógł z niego korzystać do czasu odnalezienia zgubionego iPhone'a.

3. Rozwiązania Apple – znajdź telefon iPhone samodzielnie

Po wykonaniu dwóch powyższych kroków spróbuj namierzyć swój telefon Apple w celu poznania jego przybliżonej lokalizacji. Informacja o lokalizacji pomoże Ci odnaleźć zgubiony telefon, a nawet jeśli nie, to być może będzie przydatna w późniejszym dochodzeniu policyjnym. Samodzielne lokalizowanie smartfona iPhone jest możliwe dzięki rozwiązaniom firmy Apple.

Namierzanie iPhone'a po kradzieży – wskazówki

1. Zlokalizuj swój smartfon

Jak zlokalizować iPhone'a? Wejdź na stronę internetową www.icloud.com/find (na dowolnym urządzeniu) i zaloguj się do swojego konta Apple ID. Po zalogowaniu do konta natychmiast zobaczysz mapę z zaznaczoną lokalizacją wszystkich swoich urządzeń. Tę samą czynność możesz przeprowadzić na innym urządzenia Apple. Wówczas pomocna będzie aplikacja Znajdź – znana również pod nazwą Lokalizator iPhone'a.

Pamiętaj, że lokalizacja iPhone'a będzie możliwa do sprawdzenia tylko wówczas, kiedy w ustawieniach swojego smartfona miałeś zaznaczoną opcję "Znajdź mój iPhone".

Jeśli chcesz się zabezpieczyć na przyszłość i włączyć usługę "Znajdź mój iPhone", otwórz kolejno:

 • Ustawienia,
 • stuknij w swoje imię i nazwisko,
 • Znajdź,
 • Znajdź mój iPhone,
 • przesuń suwak obok pola "Znajdź mój iPhone", aby został podświetlony na zielono.

usługa znajdź mój iPhone

Fot. iPhone - Znajdź mój iPhone

W tym samym miejscu możesz aktywować usługę Znajdź, która umożliwia lokalizację iPhone'a nawet w sytuacji, kiedy jest poza siecią, znajduje się w trybie niskiego zużycia energii lub jest wyłączony.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Znajdź mój iPhone - jak włączyć i wyłączyć tę funkcję w urządzeniach Apple?

Po pomyślnej lokalizacji smartfona Apple na stronie www.icloud.com/find możesz wykonać 3 działania:

 1. wyemitować sygnał dźwiękowy z zagubionego iPhone'a,
 2. włączyć tzw. Tryb Utracony,
 3. całkowicie wymazać zawartość iPhone'a.

2. Włącz "Tryb Utracony" iPhone

Włączenie Trybu Utraconego w zaginionym iPhonie spowoduje zdalne zablokowanie dostępu do jego zawartości, tj. przypisanie do niego specjalnego kodu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dane przechowywane na zaginionym urządzeniu pozostaną bezpieczne i nie wpadną w niepowołane ręce.

Tryb Utracony spowoduje też dezaktywację usługi Apple Pay i umożliwi wyświetlenie na zaginionym iPhonie podanych przez Ciebie informacji kontaktowych, np. Twojego numeru telefonu – tak, aby ewentualny znalazca Twojego iPhone'a mógł się z Tobą skontaktować.

Jak włączyć Tryb Utracony?

 1. Włącz aplikację Znajdź mój iPhone na iCloud.com.
 2. Wybierz opcję Wszystkie urządzenia i wybierz zagubionego bądź skradzionego smartfona Apple.
 3. Następnie kliknij przycisk Tryb Utracony.
 4. Zostaniesz poproszony o postępowanie zgodnie z poleceniami, które wyświetlą się na stronie.

3. Zgłoś sprawę na Policję

Jeżeli próba namierzenia lub samodzielnego odnalezienia telefonu Apple nie przynosi skutku, a Ty sam podejrzewasz, że Twój iPhone został skradziony – zgłoś sprawę na Policję. Przygotuj wcześniej numer seryjny telefonu, ponieważ będzie on potrzebny do zgłoszenia zaginięcia.

Numer seryjny iPhone'a (opcjonalnie numer IMEI) znajdziesz na opakowaniu smartfona lub w informacjach o urządzeniu po zalogowaniu się do konta Apple ID na stronie www.appleid.apple.com. Następnie przejdź do sekcji Urządzenia i wybierz swoje urządzenie. Numer seryjny telefonu lub numer IMEI zostanie wyświetlony.

4. Jak namierzyć iPhone po IMEI?

Być może zastanawiasz się jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI. Taka czynność nie jest możliwa, ale nie jest też konieczna. Jeżeli miałeś włączoną usługę Znajdź mój iPhone, to do znalezienia iPhone'a wystarczą rozwiązania oferowane przez firmę Apple. Numer IMEI będzie Ci potrzebny tylko po to, aby zgłosić kradzież iPhone'a na Policję.

5. Wymaż zawartość telefonu iPhone

Jeśli wszystkie sposoby odzyskania Twojego smartfona Apple zawiodą, ostatnim możliwym krokiem jest wymazanie iPhone'a, czyli zdalne usunięcie z niego całej zawartości. Jeśli na Twoim telefonie iPhone był zainstalowany system iOS 14 lub starszy, to po wymazaniu danych nie będzie już możliwe włączenie Trybu Utraconego, a tym samym lokalizacja smartfona ani odtworzenie na nim sygnału dźwiękowego. Jeżeli jednak na telefonie Apple był zainstalowany system iOS 15 lub nowszy, to nawet po wymazaniu iPhone'a będziesz mógł go lokalizować i odtwarzać na nim sygnał dźwiękowy.

Jeśli zdjęcia lub inne pliki na Twoim telefonie iPhone były zsynchronizowane z chmurą iCloud:

 • najpierw zaloguj się do niej na komputerze Windows lub macOS,
 • pobierz swoje pliki na inny nośnik danych lub przenieś do innej chmury,
 • dopiero potem wymaż iPhone'a.

Aby wykonać zdalne wymazywanie zawartości telefonu Apple:

 • zaloguj się do swojego konta Apple na stronie www.icloud.com/find LUB w aplikacji Znajdź na dowolnym urządzeniu Apple,
 • następnie wskaż zaginiony telefon,
 • wybierz opcję "Wymaż to urządzenie".

Skradziony iPhone? Zabezpiecz się z Lantre!

Jeżeli chcesz się zabezpieczyć przed ewentualnym zgubieniem lub kradzieżą swojego iPhone'a, zachęcamy do zakupu ubezpieczenia Lantre Care.

W zależności od wybranego pakietu, ubezpieczenie Lantre Care może obejmować jedną z trzech sytuacji:

 • przypadkowe uszkodzenie ekranu iPhone'a,
 • przypadkowe uszkodzenie całego urządzenia,
 • przypadkowe uszkodzenie urządzenia rozszerzone o kradzież połączoną z rabunkiem i/lub włamaniem

W razie kradzieży połączonej z rabunkiem i/lub włamaniem możesz ubiegać się o zwrot kosztów jego zakupu. Ubezpieczenie Lantre Care wykupisz na okres od jednego roku do trzech lat. Szczegółowy zakres ochrony dostępny w OWU.

Teraz już wiesz, co zrobić, gdy Twój iPhone zostanie skradziony!

Skradziony lub zgubiony iPhone to nieprzyjemne doświadczenie, ale rozwiązania systemowe od Apple i ubezpieczenie Lantre Care pozwalają mieć nadzieję na pozytywne zakończenie każdej tego typu sytuacji. Pamiętaj – szukanie iPhone'a będzie znacznie prostsze, jeśli włączysz funkcję "Znajdź mój iPhone".

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz zarówno starsze smartfony Apple (np. iPhone 12 / iPhone 13 Pro), jak i najnowsze: iPhone 14 / iPhone 14 Plus / iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max. Znajdziesz u nas także lokalizatory AirTag, które mogą być pomocne w odnajdywaniu zagubionych przedmiotów.

Pamiętaj, że każdy nowy iPhone możesz zakupić na raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.