Przygotuj swojego iPhone'a na 2024 – sprawdzone wskazówki konserwacji

Początek nowego roku to idealny moment, aby przejrzeć zawartość swojego iPhone’a i usprawnić jego działanie. Jak to zrobić i o czym pamiętać? Podpowiadamy w poniższym materiale. Pamiętaj, że dzięki wskazówkom Lantre Twój smartfon nie tylko będzie działać wydajniej, ale i wzrośnie jego niezawodność! Warto więc poświęcić chwilę na to, by zadbać o swój iPhone.

Czy warto przygotowywać iPhone’a na nowy rok 2024?

Co do zasady każdy iPhone to smartfon bezobsługowy. Oznacza to, że nie musisz robić zbyt wiele, aby cieszyć płynnym działaniem telefonu w każdych okolicznościach. Jeżeli jednak chcesz się ustrzec niespodziewanych sytuacji (np. zapchania pamięci, szybkiego obniżenia kondycji baterii albo pojawienia się luk bezpieczeństwa), musisz pamiętać o kilku prostych czynnościach. Częstotliwość wykonywania poszczególnych czynności będzie uzależniona od tego, w jaki sposób użytkujesz telefon.

System iOS został zaprojektowany w taki sposób, aby samodzielne czyszczenie pamięci podręcznej nie było konieczne.  Podobna sytuacja dotyczy wszystkich innych czynności, które docelowo miałyby przyspieszyć iPhone’a. W takim razie jak zadbać o iPhone’a, żeby służył jak najdłużej? Wskazówki dotyczące „konserwacji” iPhone’a można podzielić na mechaniczne (w sensie dbania o stan zewnętrzny urządzenia) oraz programistyczne, które mają na celu przedłużenie jego żywotności.

Działania konserwacyjne można wykonywać przez cały rok, ale początek nowego roku może być symbolicznym momentem, w którym postanowisz zrobić porządek z danymi na telefonie oraz zadbasz o urządzenie samo w sobie. Zatem jakie czynności warto przeprowadzić? Oto nasze wskazówki!

Jak przygotować iPhone na nowy rok 2024? 7 rad od Lantre

1. Odinstaluj nieużywane aplikacje

Porządki w telefonie rozpocznij od zwolnienia zajętej pamięci. Jeśli korzystasz z iPhone’a dłuższy czas, być może zgromadziłeś na telefonie wiele aplikacji, z których obecnie już nie korzystasz. Dobrym pomysłem jest odinstalowanie nieużywanych aplikacji. W ten sposób zaoszczędzisz cenne miejsce w pamięci swojego telefonu.

Jak usunąć aplikacje iPhone?

Najprościej usunąć niechciane aplikacje z poziomu głównego menu, czyli ekranu początkowego. Po prostu przytrzymaj ikonę aplikacji, którą chcesz usunąć, a następnie stuknij opcję „Usuń aplikację”. W kolejnym oknie potwierdź żądanie usunięcia.

Jeśli nie chcesz samodzielnie zarządzać aplikacjami na swoim iPhonie, możesz włączyć opcję automatycznego odinstalowywania nieużywanych aplikacji. Kiedy system wykryje małą ilość na dysku, nieużywane aplikacje zostaną odinstalowane automatycznie. Odinstalowanie aplikacji nie spowoduje usunięcia przechowywanych dokumentów i danych, dzięki czemu po ponownej instalacji aplikacji będzie gotowa do użytku w takiej samej formie, w jakiej ją zapamiętałeś.

Aby włączyć opcję automatycznego usuwania nieużywanych aplikacji – otwórz kolejno Ustawienia > AppStore > i zaznacz opcję „Odinstaluj nieużywane”.

 

iPhone - App Store odinstaluj nieużywane aplikacje

Fot. iPhone - odinstalowanie nieużwanych aplikacji

 

Dbanie o pamięć iPhone’a jest szczególnie istotne w przypadku modeli o niskiej pojemności pamięci wbudowanej (np. 64 GB). Pozbycie się cennych gigabajtów zajmowanych przez nieużywane aplikacje stworzy wolne miejsce dla nowych danych, np. zdjęć lub innych ważnych plików.

2. Wyczyść pamięć przeglądarki Safari

Podczas korzystania z internetu przeglądarka Safari gromadzi historię, pliki cookie oraz inne dane przeglądania, które zabierają miejsce na iPhonie, a w wyjątkowych sytuacjach mogą spowalniać pracę telefonu. Z tego powodu czyszczenie pamięci iPhone’a warto wykonywać również w odniesieniu do samej przeglądarki.

Jak wyczyścić pamięć podręczną w iPhone w przeglądarce Safari? Aby to zrobić, otwórz kolejno Ustawienia > Safari > i stuknij opcję „Wymaż historię i dane witryn”.

 

iPhone - Safari - wymaż historie i dane witryny

Fot. iPhone - wymazanie historii i danych w Safari

 

Możesz także wymazać pliki cookie i jednocześnie zachować historię przeglądania.

Aby to zrobić, otwórz kolejno Ustawienia > Safari > Zaawansowane > Dane witryn > i stuknij opcję „Usuń wszystkie dane witryn”.

3. Zrób porządek ze zdjęciami

Zdjęcia wykonane iPhone’em mogą być zapisywane bezpośrednio w pamięci urządzenia i opcjonalnie w chmurze iCloud (jeśli masz włączoną synchronizację zdjęć z chmurą na swoim koncie Apple ID).

Sprawdź także: iCloud - co to jest i jak korzystać? Poradnik o chmurze Apple

Jeżeli przechowujesz na telefonie dużą ilość zdjęć i filmów, wbudowana pamięć może w pewnym momencie okazać się niewystarczająca. Warto więc zadbać o regularne zgrywanie zdjęć i filmów na inny nośnik (np. na komputer lub dysk zewnętrzny). Alternatywą dla tego rozwiązania jest trzymanie plików w chmurze iCloud, pod warunkiem wykupienia rozszerzonego pakietu, który umożliwia przechowywanie plików o łącznej pojemności 200 GB lub 2 TB.

4. Zadbaj o backup

Kluczowym elementem dla zachowania bezpieczeństwa przechowywanych w telefonie danych (w razie awarii urządzenia, kradzieży lub innej niespodziewanej sytuacji) jest utworzenie backupu, czyli kopii zapasowej. Backup iPhone’a jest przechowywany w Twojej chmurze iCloud, przy czym rodzaj przechowywanych plików zależy od tego, co zaznaczyłeś w ustawieniach swojego backupu. W momencie awarii bądź utraty urządzenia, bez trudu odtworzysz kopię zapasową swoich danych.

Aby włączyć backup w swoim iPhonie, otwórz kolejno Ustawienia > stuknij w swoje imię i nazwisko > iCloud > Backup w iCloud > Utwórz backup tego iPhone’a.

 

iPhone - backup

Fot. iPhone - backup iCloud

 

Opcjonalnie backup możesz utworzyć w programie iTunes, podłączając iPhone do komputera.

Może Cię zainteresować: Jak zrobić backup iPhone? Odpowiadamy!

5. Zaktualizuj system iOS

Każdego roku system iOS jest aktualizowany do kolejnej dużej wersji, natomiast w krótszych odstępach czasu firma Apple wypuszcza mniejsze poprawki oraz łatki bezpieczeństwa, które mają na celu usprawnienie działania iPhone’a. Aby mieć pewność, że korzystasz z dopracowanej wersji systemu iOS, regularnie sprawdzaj dostępność aktualizacji.

W tym celu otwórz kolejno Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia. W ostatnim oknie znajdziesz informację, czy aktualizacja iPhone’a jest wymagana.

 

iPhone 14 - aktualizacja iOS

Fot. iPhone - aktualizacja iOS

 

Najnowszy system iOS 16 umożliwia pełną personalizację ekranu blokady. Do Twojej dyspozycji są widżety z aplikacji systemowych oraz aplikacji zewnętrznych. Udoskonalenia objęły także inne aplikacje iPhone’a, w tym Wiadomości, Kontakty, Notatki, Przypomnienia i Powiadomienia.

6. Kontroluj stan baterii iPhone'a

Aby kondycja baterii iPhone’a była jak najlepsza, musisz o nią odpowiednio dbać. W naszym innym artykule znajdziesz dokładne wskazówki jak dbać o baterię w iPhonie, aby służyła Ci jak najdłużej. Pamiętaj głównie o tym, aby nie rozładowywać baterii do zera i nie ładować jej do pełna. Stosowane w iPhone’ach baterie litowo-jonowe najlepiej znoszą poziom naładowania w przedziale 20-80%. Im wolniejsza ładowarka, tym dłużej posłuży Ci bateria w perspektywie czasu.

 

iPhone - kondycja baterii

Fot. iPhone - kondycja baterii

 

Zobacz także: Kondycja baterii iPhone'a - 6 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

7. Zadbaj o ochronę iPhone'a z zewnątrz

Utrzymanie iPhone’a w dobrej kondycji odnosi się nie tylko do kwestii systemowych, ale również do wyglądu obudowy. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój ekran Twojego iPhone'a był chroniony przed zarysowaniami, a całe urządzenia przed upadkami z wysokości, skorzystaj z dwóch praktycznych rozwiązań: etui oraz szkła ochronnego. Dedykowane etui do telefonu zabezpieczy jego plecki i krawędzie, z kolei szkło ochronne zadba o wyświetlacz.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Telefon iPhone gotowy na nowe wyzwania!

Jak sam widzisz, konserwacja iPhone'a nie jest trudna, a raz przeprowadzone czynności nie wymagają częstego powtarzania. Stosując się do powyższych wskazówek, możesz być spokojny o płynne działanie i bezpieczeństwo Twojego iPhone’a.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze telefony Apple iPhone oraz dedykowane im akcesoria iPhone. Jeśli posiadasz już jedno urządzenie marki Apple, dokupując drugie, stworzysz pełnoprawny ekosystem Apple umożliwiający ścisłą współpracę Twoich urządzeń.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!