Oszczędzanie baterii iPhone - 5 porad od Lantre

Dbanie o baterię to niepisany obowiązek każdego użytkownika telefonu. Zadbane ogniwo działa dłużej na jednym ładowaniu i może służyć przez kilka lat. Zatem jak dbać o baterię w iPhone? Oto zestaw praktycznych wskazówek.

Oszczędzanie baterii iPhone - dlaczego warto o to zadbać?

Z roku na rok baterie w iPhone’ach są coraz lepsze, tj. oferują coraz dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu. Z czego to wynika? Nowsze modele smartfonów posiadają baterię o wyższej gęstości niż starsze, mimo tych samych rozmiarów ogniwa. A po drugie – firma Apple dba o to, aby każdy nowy smartfon był lepiej zoptymalizowany. Obie te cechy wpływają na ostateczny czas korzystania z iPhone’a na jednym ładowaniu.

Zobacz także: iPhone z najlepszą baterią, czyli jaki? Podpowiadamy!

Obecność wydajnej baterii w iPhonie nie oznacza jednak, że nie trzeba dbać o jej kondycję. Wręcz przeciwnie – odpowiednie obchodzenie się z baterią pozwala wydłużyć jej żywotność. W praktyce oznacza to możliwość użytkowania iPhone'a przez dłuższy czas, bez konieczności wymieniania baterii.

Jakie korzyści płyną z oszczędzania baterii w telefonach iPhone?

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych zaleceń na temat oszczędzania baterii, skupmy się na korzyściach, które mogą z tego wyniknąć. Efekty płynące z oszczędzania baterii mogą być krótko i długofalowe. Efekty krótkofalowe możesz zaobserwować pomiędzy kolejnymi cyklami ładowania smartfona. Efekty długofalowe będą widoczne w miarę użytkowania smartfona, na przestrzeni miesięcy lub lat po zakupie iPhone’a.

Korzyści płynące z oszczędzania baterii w iPhonie:

  • wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu,
  • obniżenie ryzyka spadku wydajności smartfona podczas codziennej eksploatacji,
  • wydłużenie żywotności baterii w dłuższej perspektywie czasu,
  • opóźnienie momentu, w którym zajdzie konieczność wymiany baterii na nową.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Jak oszczędzać baterię iPhone'a?

W artykule: Kondycja baterii iPhone'a - 6 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć! Omówiliśmy dokładnie jak dbać o kondycję baterii w iPhonie, czyli w jaki sposób ładować i przechowywać smartfona, aby możliwie najdłużej utrzymać jak najwyższą pojemność baterii (w stosunku do baterii zupełnie nowej).

Dziś skupimy się na oszczędzaniu baterii, czyli przedstawimy konkretne wskazówki, które zapobiegną drenażowi baterii oraz wydłużają jej żywotność w perspektywie czasu. Zatem co zrobić, żeby bateria w iPhonie trzymała dłużej?

1. Aktualizuj regularnie oprogramowanie

Z założenia każda aktualizacja systemu iOS ma celu maksymalizację czasu pracy iPhone'a na jednym ładowaniu. Dotyczy to zarówno dużych, rocznych aktualizacji (wypuszczanych we wrześniu każdego roku), jak i mniejszych poprawek, wypuszczanych kilka razy w ciągu roku. Sporadycznie zdarzają się sytuacje, że bateria po aktualizacji staje się mniej efektywna, ale podobne sytuacje są z reguły szybko naprawiane.

Aby sprawdzić dostępność aktualizacji dla Twojego iPhone'a – otwórz kolejno Ustawienia > Ogólne > Uaktualnienia.

 

iPhone - aktualizacja oprogramownia

Fot. iPhone - aktualizacja iOS

2. Zadbaj o optymalizację ustawień

Zwiększone zużycie baterii w iPhonie może wynikać z prozaicznych przyczyn, naturalnych dla wszystkich urządzeń mobilnych.

Jasność ekranu

Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na zużycie baterii w smartfonie, jest jasność ekranu. Zasada jest prosta: stopień poboru energii jest wprost proporcjonalny do poziomu jasności wyświetlacza. Oznacza to, że im jaśniejszy jest ekran urządzenia, tym więcej energii zużywa iPhone. Słaba bateria (o obniżonej kondycji) jeszcze mocniej odczuwa dużą jasność ekranu.

Aby ograniczyć zużycie baterii przez wyświetlacz, możesz stosować dwa rozwiązania: Po pierwsze: korzystaj z trybu automatycznej regulacji jasności. Zainstalowane w iPhonie czujniki samodzielnie analizują jasność otoczenia i na tej podstawie dobierają jasność ekranu. W ciemniejszej scenerii ekran jest przyciemniany, natomiast w jasnym otoczeniu (np. w plenerze, w słoneczny dzień) ekran jest rozjaśniany.

Aby włączyć tryb automatycznej regulacji jasności, otwórz kolejno Ustawienia > Dostępność > Ekran i wielkość tekstu > i zaznacz opcję „Jasność automatyczna”.

 

iPhone - jasność autoatyczna

Fot. iPhone - jasność automatyczna

 

Żeby jeszcze lepiej kontrolować zużycie baterii przez wyświetlacz, reguluj jasność ekranu ręcznie. Czasem może się zdarzyć, że iPhone ustawi zbyt dużą jasność ekranu, która tak naprawdę nie jest Ci potrzebna do komfortowego korzystania z telefonu.

Aby zmniejszyć jasność wyświetlacza, rozwiń górną belkę ekranu (poprzez pociągnięcie jej w dół) i przeciągniesz suwak jasności w dół. Z czasem wyrobisz sobie nawyk zmniejszania jasności w opisany sposób. Dzięki temu czas pracy iPhone’a na baterii ulegnie wydłużeniu.

Korzystanie z internetu

Drugim ważnym czynnikiem wpływającym na zużycie baterii jest sposób korzystania z internetu (poprzez sieć Wi-Fi lub dane komórkowe). Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z sieci Wi-Fi, ponieważ zużywa mniej energii niż dane komórkowe. Jeśli jednak musisz korzystać z danych komórkowych (np. w podróży), ale możesz sobie pozwolić na wolniejsze połączenie, wyłącz sieć 5G w ustawieniach telefonu.

Aby zmniejszyć szybkość internetu, a tym samym wydłużyć czas pracy na baterii, otwórz kolejno Ustawienia > Sieć komórkowa > Opcje danych komórkowych > Głos i dane > i stuknij typ sieci, z którego chcesz korzystać – np. LTE w zamian za 5G.

 

iPhone - typ sieci

Fot. iPhone - typ sieci

 

Ustawienia: bluetooth, haptyka klawiatury

Nie zapomnij także o takich funkcjach jak: Bluetooth, haptyka klawiatury, czy delikatne wibracje generowane przez telefon podczas pisania na klawiaturze. Dobrym rozwiązaniem jest tryb nie przeszkadzać ograniczający powiadomienia lub tryb samolotowy, który wyłącza sieć komórkową.

Takie działanie wydłuży czas pracy smartfona podczas korzystania z danych komórkowych. Jeśli korzystasz z dwóch kart SIM, po przejściu do zakładki „Sieć komórkowa” musisz wybrać numer, dla którego chcesz wprowadzić nowe ustawienia.

3. Włącz tryb niskiego zużycia energii

Jeśli poziom baterii spadnie poniżej 20%, Twój iPhone wyświetli komunikat o możliwości włączenia trybu niskiego zużycia energii. Warto to zrobić. Smartfon ograniczy niektóre funkcjonalności, a tym samym zaoszczędzi cenne procenty baterii.

 

iPhone - tryb niskiego zużycia baterii

Fot. iPhone - tryb niskiego zużycia energii

 

Nie jest Ci potrzebna żadna dodatkowa aplikacja do oszczędzania baterii, ponieważ cały system oszczędzania jest wbudowany w system iOS. Optymalizacja baterii odbywa się wtedy na zasadzie wyłączenia mniej ważnych funkcji telefonu.

Jeśli jesteś w podróży i wiesz o tym, że nie będziesz mógł doładować telefonu, tryb oszczędzania energii iPhone’a możesz włączyć samodzielnie. Pamiętaj tylko, że tryb niskiego zużycia baterii iPhone’a możesz włączyć tylko wtedy, gdy jej stan jest niższy niż 80%.

 

iPhone - tryb niskiego zużycia baterii

Fot. iPhone - bateria

 

Być może zastanawiasz się, czy tryb oszczędzania baterii niszczy baterię. Nic podobnego. Tryb oszczędzania baterii ogranicza tylko niektóre funkcje (np. powiadomienia czy usługi lokalizacji), aby telefon dłużej wytrzymał bez ładowania.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Jak automatycznie uruchomić tryb oszczędzania baterii w iPhonie?

4. Sprawdź, które aplikacje obciążają baterię

Z różnych powodów niektóre aplikacje mogą bardziej niż normalnie obciążać baterię (szczególnie aplikacje w tle). Wiedząc, jaka aplikacja drenuje baterię, jesteś w stanie ją zresetować, odinstalować lub po prostu zaprzestać korzystania z niej do czasu przywrócenia właściwej funkcjonalności (jeśli błąd leżał po stronie dewelopera).

Aby sprawdzić jakie aplikacje drenują baterię, otwórz Ustawienia > i stuknij zakładkę Bateria.

Pod wykresami znajdziesz listę aplikacji z procentowym wskaźnikiem zużycia baterii. Po stuknięciu w wybraną aplikację otrzymasz dodatkowe informacje, np. ile minut działała na włączonym ekranie, ile minut działała w tle lub przez ile minut uzyskiwała dostęp do lokalizacji.

Jeśli jakaś aplikacja działa w tle przez dłuższy czas (lub uzyskiwała dostęp do lokalizacji), to właśnie ona może drenować baterię.

Aby wymusić zamknięcie takiej aplikacji, przesuń palcem od dołu do połowy ekranu, wybierz drenującą aplikację i wymuś jej zamknięcie poprzez przesunięcie jej okna w górę.

5. Uważaj, by nie przegrzewać telefonu

Baterie litowo-jonowe obecne w smartfonach nie lubią skrajnych temperatur. Telefon iPhone najlepiej działa w temperaturze od 16 do 22°C. Szczególnie staraj się unikać pozostawiania smartfona w temperaturze powyżej 35°C, co może powodować trwałe zmiany w pojemności baterii (dlatego nie należy zostawiać telefonu np. w nagrzanym samochodzie). Z kolei niskie temperatury (tym bardziej minusowe, panujące podczas zimy) mogą przejściowo osłabiać wydajność iPhone’a do czasu przywrócenia mu optymalnych warunków.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Co zrobić, gdy oszczędzanie baterii iPhone nie przynosi rezultatów?

Jeśli wymienione sposoby oszczędzania baterii nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, istnieje ryzyko, że kondycja baterii jest już bardzo niska. Na żywotność baterii w smartfonie mają wpływ różne czynniki - szczególnie wiek baterii oraz sposób obchodzenia się z nią (np. sposób ładowania) przez cały okres użytkowania smartfona.

Kondycję baterii w postaci procentowej sprawdzisz, przechodząc w Ustawienia i następnie Bateria > Kondycja i ładowanie baterii > Maksymalna pojemność.

 

iPhone - kondycja baterii

 Fot. iPhone - kondycja baterii

Żywotność baterii iPhone - wiesz już wszystko

Dbanie o baterię iPhone’a (w tym korzystanie z trybu oszczędzania baterii) może przynieść wiele korzyści. W ten sposób zapewnisz swojemu urządzeniu nie tylko dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, ale także wydłużysz żywotność baterii w perspektywie miesięcy lub lat. Dzięki temu wymiana baterii w iPhonie nie będzie zbyt szybko konieczna.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze smartfony Apple iPhone w różnych kolorach i konfiguracjach pamięci.

Każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!