True Tone w iPhone - co to jest i jak włączyć? Odpowiadamy!

Ekrany w smartfonach Apple należą do najlepszych na rynku. Ich wyróżnikiem jest wyświetlacz Retina z technologią True Tone, która sprawia, że wyświetlane kolory są bardziej przyjazne dla oka. Jak działa True Tone iPhone i jak go włączyć? Sprawdź w naszym poradniku!

True Tone – co to?

Technologia True Tone jest autorskim rozwiązaniem firmy Apple. Po raz pierwszy True Tone został zaimplementowany w iPadzie Pro z 2016 roku, a w kolejnych latach wzbogacił inne produkty Apple – smartfony iPhone oraz laptopy MacBook. Pierwszym smartfonem wyposażonym w True Tone był iPhone 8 z 2017 roku.

Być może nie wiesz jeszcze co to jest True Tone w iPhone. Jest to technologia wyświetlania obrazu, która dostosowuje kolory wyświetlane na ekranie do warunków otoczenia. Uzupełnieniem funkcji True Tone w smartfonach iPhone jest opcja Night Shift, czyli nic innego jak filtr niebieskiego światła. iPhone z włączonym trybem Night Shift emituje ograniczoną ilość światła niebieskiego, które w innych okolicznościach ma niekorzystny wpływ na rytm okołodobowy człowieka. Dowiedziono, że wieczorne korzystanie z urządzeń ekranowych może powodować problemy z zasypianiem i obniżać ogólną jakość snu.

Co jeszcze warto wiedzieć o funkcjach ekranu w iPhonie? Jak włączyć funkcje True Tone oraz Night Shift? Czym jest tryb jasny i tryb ciemny? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

Jak włączyć True Tone i co daje ta funkcja

Funkcja True Tone jest połączeniem rozwiązań sprzętowych i programistycznych systemu iOS. Czujniki w iPhonie analizują światło w otoczeniu użytkownika i na tej podstawie dostosowują odcień i intensywność wyświetlanego obrazu. W efekcie treści prezentowane na ekranie smartfona wyglądają bardziej naturalnie i bardziej przyjaźnie dla oka.

Chcąc wypróbować działanie funkcji True Tone, możesz ją na zmianę włączać i wyłączać. W ten sposób uchwycisz różnicę między zwykłym ekranem smartfona a tym z aktywną funkcją True Tone. Jeśli dopiero wybierasz swój pierwszy smartfon iPhone, True Tone z pewnością przypadnie Ci do gustu – tym bardziej że omawiana funkcja jest włączona domyślnie na każdym urządzeniu.

Jeśli chcesz włączyć lub wyłączyć funkcję:

 1. Przejdź do ustawień telefonu i stuknij w zakładkę „Ekran i jasność”.
 2. Tuż pod suwakiem do regulacji jasności wyświetlacza znajdziesz pole z napisem „True Tone”.
 3. Aby włączyć lub wyłączyć tę funkcję, stuknij w niewielki suwak, aby stał się zielony (funkcja aktywna) lub szary (funkcja nieaktywna).

 

iPhone - True Tone

Fot. iPhone - True Tone

 

Lista smartfonów Apple iPhone obsługujące funkcję True Tone:

 • iPhone 8 / iPhone 8 Plus,
 • iPhone X / iPhone XR / iPhone XS,
 • iPhone 11 / iPhone 11 Pro / iPhone 11 Pro Max,
 • iPhone SE 2. generacji / iPhone SE 3. generacji,
 • iPhone 12 / iPhone 12 mini / iPhone 12 Pro / iPhone 12 Pro Max,
 •  iPhone 13 / iPhone 13 mini / iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max,
 • iPhone 14 / iPhone 14 Plus / iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max,

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Night Shift iPhone, czyli ochrona wzroku w telefonie Apple

Funkcja Night Shift jest powszechnie znana jako tryb ochrony wzroku lub tryb czytania w telefonie. Aktywna funkcja Night Shift pozwala ograniczyć emisję światła niebieskiego, które w ciągu dnia nie jest problemem, ale w godzinach wieczornych może wpływać niekorzystnie na zasypianie.

W praktyce Night Shift zmienia kolory ekranu na cieplejsze, dzięki czemu Twój wzrok nie jest narażony na niepotrzebne zmęczenie w godzinach wieczornych.

Ustawienia funkcji Night Shift znajdziesz w tym samym miejscu co ustawienia funkcji True Tone, czyli w zakładce „Ekran i jasność”.

 • System iOS umożliwia włączenie trybu ręcznie („Włącz ręcznie do jutra”),
 • zaplanowanie codziennego automatycznego włączanie trybu (np. od zmroku do świtu lub według własnego harmonogramu). Jeśli wybierzesz drugą opcję, nie będziesz musiał pamiętać o ręcznym włączaniu funkcji każdego wieczoru.

U dołu ekranu ustawień Night Shift znajdziesz suwak do regulacji temperatury barwowej wyświetlacza. Zależnie od Twoich preferencji, temperatura kolorów może być chłodniejsza lub cieplejsza. Ustawienie ekranu na chłodniejsze barwy oznacza mniejszą intensywność funkcji Night Shift – i na odwrót.

Tryb jasny i ciemny

Aby dostosować wygląd ekranu do swoich preferencji, możesz dowolnie zmieniać tryb wyświetlania interfejsu z jasnego na ciemny i odwrotnie. Tryb jasny jest włączony domyślnie, z kolei tryb ciemny w Apple iPhone musisz uruchomić ręcznie lub zaplanować uruchamianie automatyczne. Aktywacja trybu ciemnego powoduje zmianę koloru tła interfejsu na czarny. Aktywna opcja dotyczy wszystkich elementów menu telefonu oraz kompatybilnych aplikacji. Tryb ciemny może okazać się przydatny wieczorem i w nocy, ponieważ redukuje zmęczenie wzroku.

Aby włączyć lub wyłączyć tryb ciemny:

 1. Przejdź do ustawień telefonu i stuknij zakładkę Ekran i jasność”.
 2. Następnie wybierz pożądany tryb poprzez stuknięcie w odpowiednią grafikę.
 3. Możesz także zaplanować automatyczną zmianę trybów – od zmroku do świtu lub wedle własnego harmonogramu.

 

iPhone - tryb jasny i ciemny

Fot. iPhone - tryb jasny i ciemny

 

Jak ustawić jasność ekranu w iPhonie?

Być może zastanawiasz się jak zmniejszyć lub jak zwiększyć jasność ekranu w telefonie. Najszybszym sposobem jest rozwinięcie górnego paska Centrum sterowania. Posiadając iPhone'a z systemem iOS w wersji 12 lub nowszej, po prostu przesuń palcem od prawej górnej krawędzi ekranu w dół. Aby dostosować jasność do swoich potrzeb, przeciągnij pasek jasności (oznaczony symbolem słońca) w górę lub w dół. Jasność ekranu możesz też zmieniać w ustawieniach telefonu, w zakładce „Ekran i jasność”.

Polecane produkty z kategorii Uchwyty do iPhone

True Tone a bateria w iPhone

Korzystanie z funkcji True Tone (bądź jej wyłączenie) nie wpływa w żaden sposób na żywotność baterii – nie obniża ani nie wydłuża czasu pracy telefonu. Inne omówione ustawienia ekranu (funkcja Night Shift, tryb jasny i ciemny) również nie wpływają na czas pracy telefonu.

Wpływ na szybsze zużywanie baterii w telefonie mają dwa czynniki – wysoka jasność ekranu oraz funkcja Always on Display, zastosowana w telefonach iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max. Jednak o ile wysoka jasność ekranu bezpośrednio przekłada się na szybszy spadek baterii, tak funkcja AoD umożliwia personalizację ustawień, czyli wyłączenie tapety i powiadomień na wygaszonym ekranie. Skonfigurowany w ten sposób wyświetlacz iPhone’a pokazuje tylko czarny ekran z datą i godziną, dzięki czemu spadek baterii w trybie AoD jest marginalny.

Przeczytaj także: iPhone z najlepszą baterią, czyli jaki? Podpowiadamy!

iPhone dostosowany do Twoich wymagań

Wiesz już dokładnie jak działa funkcja True Tone, funkcja Night Shift oraz inne tryby wyświetlania obrazu w iPhonie. Korzystając z obu wymienionych funkcji, zapewnisz sobie wyższy komfort użytkowania telefonu – nie tylko za dnia, ale przede wszystkim w godzinach wieczornych i nocnych.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym wszystkie iPhony oraz dedykowane im akcesoria. Funkcję True Tone posiada każdy nowy iPhone dostępny w sprzedaży.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!