iPad dla dziecka - ranking tabletów do nauki i zabawy

Zastanawiasz się, czy iPad dla dziecka to dobry pomysł? A może masz już upatrzony model i szukasz potwierdzenia, czy to dobry wybór? Przed Tobą ranking najlepszych tabletów od Apple, które są idealne do codziennej nauki i zabawy.

Czy tablet dla dziecka to dobry pomysł?

Decyzja co do zakupu tabletu dla dziecka (lub jakiegokolwiek innego urządzenia ekranowego) jest częstym dylematem wielu rodziców. Jedni stanowczo odradzają taki zakup, aby chronić dzieci przed zbyt wczesnym wejściem w świat technologii. Inni z kolei wiążą z tym faktem wiele korzyści.

Jak to zwykle bywa, prawda leży pośrodku. Jeśli tylko wyznaczysz jasne granice w korzystaniu z tabletu (np. ustalisz maksymalny czas spędzany codziennie przed ekranem), zakup takiego urządzenia dla Twojego dziecka może być świetnym pomysłem. Tablet jest urządzeniem wielofunkcyjnym, dlatego z powodzeniem nada się zarówno do nauki, jak i do zabawy.

Jakie parametry wziąć pod uwagę przy zakupie tabletu dla dziecka? W ofercie Apple znajdziesz co najmniej cztery iPady, które sprawdzą się w tej roli. Co więcej, system iPadOS udostępnia rozwiązania, które ułatwią konfigurację tabletu specjalnie na potrzeby dziecka – mowa tutaj o możliwości utworzenia konta Apple ID dla dziecka.

Zatem jaki tablet dla dziecka jest najlepszy? Przed Tobą ranking czterech modeli, które koniecznie musisz wziąć pod uwagę. Zaczynajmy!

Jaki iPad dla dziecka wybrać? TOP 4 polecanych modeli

1. Klasyczny iPad 10.2

Tablet iPad 10,2” to najtańszy iPad Apple dostępny w sprzedaży (zakładając zakup tabletu w podstawowej konfiguracji). Model 10,2” to iPad 9. generacji wydany w 2021 roku. Oznaczenie „10,2” przy nazwie iPada oznacza przekątną jego ekranu podaną w calach. Uważa się, że tablety z 10-calowym ekranem oferują optymalną przestrzeń roboczą w stosunku do gabarytów urządzenia. Dzieci również docenią takie wymiary. 10 cali to idealna wielkość tabletu do nauki zdalnej, czytania, rozwiązywania zadań, a także do oglądania bajek czy grania w gry.

Tani iPad jest dostępny w dwóch wersjach pamięciowych: 64 i 256 GB, przy czym wersja 64 GB jest całkowicie wystarczająca dla każdego dziecka – do przechowywania najważniejszych aplikacji czy zdjęć. Jeśli zajdzie potrzeba, dodatkową przestrzeń dyskową możesz wykupić w wirtualnej chmurze iCloud.

Wybierając tablet marki Apple, nie musisz martwić się o wzrok swojego dziecka. Każdy nowy iPad (w tym również iPad 9. generacji) posiada dwie ważne funkcje: Night Shift i True Tone. Funkcja Night Shift to tak naprawdę filtr niebieskiego światła, który możesz włączyć w dowolnym momencie lub ustawić automatyczne włączanie i wyłączanie filtra od zachodu do wschodu słońca. Dzięki funkcji Night Shift Twoje dziecko może bezpiecznie korzystać z tabletu w godzinach popołudniowych lub wieczornych – bez narażenia na światło niebieskie, które może zaburzać rytm okołodobowy, a więc źle wpływać na sen.

Drugą zaletą wyświetlaczy Apple jest technologia True Tone. Funkcja True Tone wykorzystuje do działania zestaw czujników, które na bieżąco analizują jasność otoczenia. Na tej podstawie wyświetlacz dobiera odcień i intensywność wyświetlanych kolorów. Dzięki temu wszelkie treści wyświetlane na ekranie tabletu sprawiają wrażenie naturalnych, przez co są bardziej przyjazne dla oka. W przypadku wrażliwego dziecięcego wzroku obie wymienione funkcje – Night Shift oraz True Tone – mają szczególne znaczenie.

Sprawdź również: iPad 10,2 - budżetowy tablet 9-generacji

Polecane produkty z kategorii iPad 9-generacji 10,2 cala

2. Przeprojektowany iPad 10-generacji

iPad 10. generacji, to nadal budżetowy tablet, ale wyraźnie ulepszony względem 9. generacji. W odróżnieniu od wyżej opisanego modelu, nie posiada grubych pasów nad i pod ekranem, a wokół całego ekranu tabletu znajdują się jedynie cienkie ramki. Również umiejscowienie przycisku Touch ID zostało zmienione, teraz przycisk znajdują się na górnej krawędzi obudowy. 

Nowością w stosunku do poprzednika jest też większy wyświetlacz Liquid Retina o przekątnej 10,9 cala – stąd alternatywna nazwa urządzenia: iPad 10.9 (10. generacji). Pozostałe parametry wyświetlacza są identyczne, jak w poprzednim modelu (matryca IPS, rozdzielczość 264 ppi, maks. jasność 500 nitów).

Ze względu na minimalnie większy ekran, nowszy iPad 10 może okazać się wygodniejszy w użytkowaniu niż poprzednik. iPad 10,9 jest kompatybilny z rysikiem Apple Pencil (1. generacji), posiada wydajny czip A14 Bionic, obsługuje szybki internet 5G i oferuje port USB-C.

Polecane produkty z kategorii iPad 10-generacji 10,9 cala

3. Kompaktowy iPad mini 6

iPad mini 6 to kolejny w naszym zestawieniu iPad 2021. Jak sama nazwa wskazuje, iPad mini to najmniejszy tablet w katalogu produktów Apple. Tablet w wersji mini posiada ekran o przekątnej 8,3 cala – jest zatem najlepszym wyborem z punktu widzenia ergonomii. Mały tablet jest po prostu łatwiejszy do obsługi przez niewielkie dziecięce dłonie. iPad mini to także jedyny tablet dla dziecka, z którego wygodnie korzystać oburącz.

Ze względu na niewielkie rozmiary tablet Apple iPad mini jest odpowiedni dla młodszych dzieci, które nie potrzebują do pracy dużego pola roboczego. W ich przypadku 8-calowy ekran będzie wystarczający do wszystkich czynności związanych z nauką i zabawą (zdalne słuchanie lekcji, oglądanie materiałów edukacyjnych, czytanie, oglądanie bajek, granie w gry).

iPad mini 6 jest dostępny w dwóch wersjach pamięciowych (64 i 256 GB) oraz – tak jak każdy inny iPad – w dwóch wersjach łączności internetowej: z pojedynczym modułem Wi-Fi lub w hybrydowej wersji Wi-Fi + Cellular. Przypomnijmy, że iPady z funkcją Cellular posiadają slot na kartę SIM, zatem umożliwiają korzystanie z internetu od operatora (na tej samej zasadzie co w smartfonie). iPad mini 6 obsługuje szybki internet 5G.

Niezależnie od tego, jaki tablet Apple wybierzesz, nie musisz martwić się jego wydajnością. Dziecięce potrzeby w odniesieniu do tabletów nie są wygórowane, dlatego każdy iPad będzie całkowicie wystarczający do dziecięcych zastosowań. Nauka zdalna, czytanie, oglądanie bajek czy filmów edukacyjnych – te wszystkie działania nie wymagają dużej mocy obliczeniowej. Również większość gier będzie z powodzeniem działać na każdym tablecie Apple.

Polecane produkty z kategorii iPad mini

4. Duży iPad Air 4

iPad Air 4 to największy tablet w naszym rankingu (10,9 cala). Tak duży tablet nadaje się dla starszych dzieci i może z powodzeniem pełnić dwie role: standardowego tabletu i/lub małego komputera. Prawie 11-calowy ekran zapewnia pełną swobodę obsługi – niezależnie od rodzaju wykonywanych czynności. Urządzenie jest dostępne w dwóch wersjach pamięciowych: 64 i 256 GB.

Tablet dla dziecka z dużym ekranem jest odpowiedni do wielu zadań, ale najlepiej sprawdzi się podczas oglądania filmów/bajek (nawet z dalszej odległości) i podczas pracy kreatywnej. Przy zakupie tabletu do pracy kreatywnej (rysowanie, szkicowanie, kolorowanie) – niezastąpionym gadżetem jest rysik Apple Pencil.

Podczas korzystania z tabletu iPad Apple Pencil pełni rolę dowolnego narzędzia do pisania lub rysowania (np. długopisu, ołówka, kredki, pisaka). Wodzenie rysikiem po ekranie tabletu odznacza się dużą naturalnością i przypomina rysowanie ołówkiem po zwykłej kartce papieru, z dokładnością co do piksela. Zwróć uwagę, że rysik Apple Pencil występuje w dwóch generacjach (pierwszej i drugiej), przy czym każdy iPad jest kompatybilny tylko z rysikiem konkretnej generacji. Wymienione wyżej modele iPadów (10,2 i mini) także współpracują z rysikami Apple.

Dodatkowo iPad z rysikiem to świetna propozycja do robienia zwykłych notatek, ćwiczenia poprawnego pisania lub wykonywania pisemnych obliczeń. W praktyce iPad z długopisem Pencil ma nieograniczoną ilość zastosowań, które zależą wyłącznie od wyobraźni Twojego dziecka. W sklepie App Store bez problemu znajdziesz aplikacje pozwalające w pełni wykorzystać możliwości rysika.

Polecane produkty z kategorii iPad Air 4

5. Superwydajny iPad Air M1

iPad Air M1 to tablet Apple 5. generacji, czyli następca iPada opisanego powyżej. Główną różnicą pomiędzy jednym a drugim modelem jest rodzaj procesora. W najnowszym modelu zastosowano procesor Apple M1 – ten sam, który napędza profesjonalnego iPada Pro. W praktyce oznacza to większą o 60% wydajność w stosunku do poprzedniego tabletu iPad. Najnowszy iPad Air 5 posiada też lepszy od poprzednika przedni aparat – o rozdzielczości 12 MP.

iPad w tej wersji, jest znakomitą alternatywą dla laptopów. Jeśli Twoje dziecko nie posiada komputera, tablet z klawiaturą Apple może go z powodzeniem zastąpić. Niewielki jak na laptopa wyświetlacz (10,9 cala), duża mobilność oraz łatwość przechowywania, to największe zalety korzystania z tabletu na wzór komputera. iPad Air M1 jest dostępny w dwóch wersjach pamięciowych: 64 oraz 256 GB.

Pamiętaj, że korzystanie z tabletu iPad Air na wzór laptopa wiąże się z koniecznością dokupienia do niego osobnych akcesoriów, np. klawiatury Magic Keyboard lub etui Smart Keyboard Folio, czyli klawiatury i futerału w jednym.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa Twoje dziecko nie wykorzysta potencjału drzemiącego w nowym iPadzie Air M1. Z tego powodu może być to również Twoje urządzenie, które od czasu do czasu będziesz udostępniać swojemu dziecku.

Przeczytaj także: Akcesoria do iPada – ranking 9 najlepszych dodatków do tabletu Apple

Polecane produkty z kategorii iPad Air M1

Bezpieczny tablet, czyli ubezpieczenie od Lantre

Dziecięca nieostrożność sprawia, że urządzenia w ich rękach są bardziej narażone na upadki z wysokości, zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Aby uchronić tablet dziecka przed ewentualnym uszkodzeniem, a siebie przed wydatkiem na naprawę uszkodzonego sprzętu, zachęcamy do skorzystania z ubezpieczenia Lantre Care.

Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na wypadek dwóch sytuacji: przypadkowego uszkodzenia całego urządzenia (upadek z wysokości / zalanie / inne niespodziewane sytuacje) lub dodatkowo na wypadek kradzieży powiązanej z włamaniem, lub rabunkiem. Jeśli kupujesz tablet specjalnie dla swojego dziecka, zakup ubezpieczenia od przypadkowych uszkodzeń to najlepsza możliwa inwestycja. Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat. W przypadku zakupu urządzenia na raty/leasing koszt ubezpieczenia rozłożony jest na wszystkie miesiące finansowania i w skali miesiąca wynosi jedynie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Nasza druga usługa serwisowa to Service Pack, czyli rozszerzenie standardowej gwarancji producenta. Jeśli tablet Twojego dziecka ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze. Podobnie jak ubezpieczenie, usługę serwisową Service Pack możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Może Cię zainteresować: Jakie usterki obejmuje gwarancja Apple i co możesz zyskać dzięki Lantre Care? Odpowiadamy!

Pamiętaj też, aby tablet dla dziecka miał doraźnie zabezpieczony ekran. Przy zakupie tabletu w naszym sklepie oferujemy usługę naklejania folii ochronnej, która zabezpieczy ekran przed zarysowaniami, a także zminimalizuje ryzyko rozbicia ekranu w razie upadku z wysokości.

Polecane produkty z kategorii Akcesoria iPad

Tablet edukacyjny dla dziecka – wybór należy do Ciebie!

Wybór tabletu dla dziecka musisz uzależnić od kilku czynników: wieku dziecka, docelowego przeznaczenia tabletu (czynności wykonywanych na tablecie) oraz ewentualnie innych parametrów, które mogą mieć wpływ na komfort obsługi takiego urządzenia. Dobry tablet dla dziecka to taki, który jest w pełni dostosowany do jego wieku i potrzeb.

Co ważne, firma Apple oferuje wiele rozwiązań dla dzieci i rodziców na poziomie systemu. Przydatnym rozwiązaniem jest chmura rodzinna Apple, która pozwala zarządzać ustawieniami konta Apple ID należącego do dziecka. Specjalna funkcja Czas przed ekranem pozwala ustalić maksymalny czas spędzany przez dziecko na korzystaniu z tabletu oraz inne ustawienia (m.in. ograniczanie dostępu z wybranych aplikacji, blokowanie dostępu do treści dla dorosłych).

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym tablety i akcesoria iPad.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapoznaj się również z Lantre Plan, dzięki któremu odłożysz spłatę za 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów z opcją rozłożenia całej kwoty na 36 rat po tym czasie. Zapraszamy!