Notatki na iPadzie - jak wykorzystać iPad do nauki zdalnej?

Współczesny tablet jest nieocenionym pomocnikiem w codziennej nauce zdalnej. Dużą zaletą każdego iPada jest możliwość robienia na nim odręcznych notatek. Jak korzystać z tej funkcji? Wyjaśniamy!

Tablet do robienia notatek – dobry pomysł?

Tablety i notebooki od dawna zdobywają popularność wśród uczniów i studentów. Nie oszukujmy się – w porównaniu z nowoczesnymi urządzeniami ekranowymi papierowe notatniki nie mają szans. Przechowywanie, organizacja i wyszukiwanie potrzebnych materiałów jest po prostu znacznie łatwiejsze na urządzeniu elektronicznym.

W dzisiejszych czasach, kiedy nauka zdalna jest codziennością dla wielu uczniów i studentów, możliwość robienia notatek na tablecie jest szczególnie ważna. W jaki sposób można wykorzystać iPad do nauki zdalnej? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Polecane produkty z kategorii iPad Air 5. generacji

Jak robić notatki na iPadzie?

Do robienia notatek na iPadzie są potrzebne tylko dwa elementy: odpowiednia aplikacja oraz rysik lub klawiatura. Jeśli Twój iPad ma być alternatywą dla tradycyjnego notatnika, możesz wykonywać odręczne notatki na tablecie. W tym celu możesz wykorzystać rysik Apple Pencil. Firma Apple posiada w swojej ofercie dwie generacje rysików, przy czym generacja rysika musi być zgodna z modelem Twojego iPada.

Jeżeli nie chcesz albo nie lubisz pisać odręcznie, zamień swojego iPada w minikomputer i podłącz do niego tradycyjną klawiaturę. Możesz skorzystać z dedykowanej klawiatury od Apple (Magic Keyboard) lub z dowolnej klawiatury wyposażonej w łączność Bluetooth.

Zobacz także: Jaka klawiatura do iPada? Dobierz akcesorium do tabletu Apple!

Aplikacje do robienia notatek – iPad

Rysik lub klawiatura to nie wszystko. Potrzebujesz jeszcze aplikacji, która umożliwi Ci robienie notatek. Rodzaj aplikacji musisz uzależnić od sposobu wprowadzania tekstu. Jeśli traktujesz swój tablet jak komputer i korzystasz z klawiatury, do sporządzania notatek wystarczy Ci zwykły edytor tekstu. W takiej sytuacji najprostszym rozwiązaniem jest instalacja darmowej aplikacji Pages, czyli edytora tekstu od Apple.

Polecane produkty z kategorii iPad 10-generacji 10,9 cala

Jeśli zakupiłeś swój tablet jako iPad edukacyjny lub iPad na studia, na pewno przydadzą Ci się pozostałe aplikacje pakietu biurowego iWork – arkusz kalkulacyjny Numbers oraz aplikacja Keynote do tworzenia prezentacji multimedialnych.

Jeżeli Twoim pierwszym tabletem jest właśnie iPad, notatki odręczne sporządzane rysikiem zachwycą Cię swoim realizmem. W przypadku urządzeń iPad, pisanie odręczne (po polsku lub w dowolnym innym języku) jest niezwykle precyzyjne i bardzo przyjemne. Nie bez powodu rysownicy i artyści tak chętnie korzystają z iPadów jako tabletów graficznych.

Sprawdź również: iPad jako tablet graficzny – czy warto?

Jeśli nie masz potrzeby korzystania z rozbudowanych narzędzi do edycji tekstu, wówczas do robienia notatek wystarczy Ci domyślna apka Notatki. Aplikacja Notatki jest zainstalowana od nowości na każdym iPadzie, niezależnie od modelu. Jeśli jednak oczekujesz bardziej zaawansowanych narzędzi lub doskonałej organizacji swoich dokumentów, wówczas możesz skorzystać z aplikacji dostępnych w sklepie App Store.

Największe możliwości oferują płatne aplikacje do notatek. iPad wyposażony w taką aplikację umożliwia tworzenie notatek w zaawansowanych trybach, np. z wykorzystaniem różnych czcionek, kolorów, możliwości zakreślania, kaligrafowania, wyboru tła, korzystania z linijki, przejrzystego segregowania notatek oraz wielu innych funkcji.

iPad do nauki – słuchaj wykładu i notuj jednocześnie

Każdy nowy iPad jest tabletem wielozadaniowym, który umożliwia korzystanie z wielu aplikacji jednocześnie. Jeśli chcesz słuchać wywiadu (lub oglądać prezentację) oraz w tym samym czasie sporządzać na tablecie iPad notatki, nie potrzebujesz do tego celu dwóch urządzeń. Korzystając z trybu wielozadaniowości, potrzebne aplikacje możesz uruchomić na jednym ekranie swojego iPada.

System iPadOS pozwala korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie w kilku trybach. Najbardziej popularny tryb Split View umożliwia wyświetlanie okien uruchomionych aplikacji w układzie „jeden obok drugiego”. Równie przydatny tryb Slide Over umożliwia wyświetlanie wybranej aplikacji w niewielkim ruchomym oknie, które możesz dowolnie przeciągać na lewą lub prawą stronę ekranu.

Jak otworzyć dwie aplikacje na jednym ekranie?

W tym celu otwórz swoją pierwszą aplikację i stuknij przycisk wielozadaniowości u góry ekranu (znaczek trzech kropek). W tym momencie wybierz jeden z dwóch trybów wyświetlania okien: Split View lub Slide Over. Po wybraniu pożądanej opcji uruchom kolejną aplikację.

Polecane produkty z kategorii iPad mini 6

Notatki iPad – dodatkowe możliwości

Synchronizacja notatek na innych urządzeniach Apple

Jeśli posiadasz inne urządzenie Apple (np. komputer lub smartfon) albo korzystasz z całego ekosystemu Apple, Twoje notatki mogą być zapisywane w chmurze iCloud. Dzięki temu wszystkie treści przechowywane w systemowej aplikacji Notatki będą dla Ciebie dostępne również z poziomu innych urządzeń Apple.

Funkcja „Tekst na żywo” – notatki Apple

Począwszy od systemu iPadOS 15, każdy tablet iPad oferuje funkcję „Tekst na żywo”, która umożliwia zaznaczanie i kopiowanie tekstu widocznego bezpośrednio w kadrze aparatu lub na zdjęciach. Wystarczy skierować obiektyw aparatu na dowolny tekst (pisany lub drukowany), stuknąć w ikonkę Tekstu na żywo, a następnie zaznaczyć i skopiować wybrany tekst. Tak samo działa kopiowanie tekstu z już zrobionych zdjęć.

Jaki iPad do notatek?

Tak naprawdę każdy iPad jest dobry do notatek. Aplikacje do notatek nie posiadają żadnych specjalnych wymagań sprzętowych, dlatego swój idealny iPad do robienia notatek możesz wybrać, kierując własnymi potrzebami.

Jeśli zależy Ci na kompaktowych rozmiarach przy zachowaniu wysokiej wydajności, idealnym wyborem będzie iPad mini 6. Jeśli z kolei zależy Ci na urządzeniu budżetowym, wybierz klasyczny tablet iPad 9. generacji lub iPad 10. generacji.

Jeśli natomiast największym priorytetem jest dla Ciebie duży ekran, wybierz tablet iPad Air 2020. Nowy iPad Pro będzie równie dobry, jeśli oczekujesz od tabletu perfekcyjnej wydajności oraz szybkości działania. Jeżeli marzy Ci się odręczne robienie notatek, Apple Pencil będzie Twoim niezastąpionym pomocnikiem. Pamiętaj, że rysik Apple Pencil do iPada musi być zgodny z wybranym przez Ciebie modelem urządzenia.

Przeczytaj także: Jaki iPad wybrać? Znajdź model dla siebie!

Idealny iPad do notatek – wybierz sam!

Tablet iPad to prawdopodobnie jedno z najbardziej przydatnych urządzeń, które możesz wykorzystać podczas nauki zdalnej. Notatki na tablecie są wygodną formą przyswajania nowej wiedzy, a ich dodatkową zaletą jest możliwość porządkowania ich w pamięci dedykowanych aplikacji.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe urządzenia marki Apple, w tym również tablety iPad. Każdy iPad jest idealnym kandydatem na tablet do notatek na studia, w tym również tablet do notatek odręcznych.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!