
Tablety Apple są chętnie wybierane przez studentów jako pomoc naukowa. Czy urządzenie tego typu, zamiast tradycyjnego notatnika, a nawet laptopa to dobry pomysł? Jaki iPad dla studenta będzie najlepszy? Sprawdźmy to!
Tablet na studia - czy to dobry pomysł?
Nowe technologie od dawna są obecne w życiu uczniów. Widok studenta z tabletem w ręku nikogo już nie dziwi, zwłaszcza że iPad oferuje szerokie możliwości. Jako urządzenie edukacyjne może pełnić następujące role:
1. Narzędzia do notowania, rysowania i szkicowania
W połączeniu z rysikiem Apple Pencil, iPad umożliwia wygodne tworzenie odręcznych notatek, szkiców czy ilustracji. Dzięki systemowej aplikacji Notatki, możesz nie tylko pisać po ekranie, ale także wykonać skanowanie dokumentów czy konwertować tekst na żywo z pisanego na cyfrowy.
2. Miejsca do przechowywania materiałów edukacyjnych
Za sprawą integracji z chmurą iCloud, zawsze masz dostęp do swoich dokumentów, zdjęć, nagrań wykładów i filmów potrzebnych w trakcie nauki.
3. Mobilnego urządzenie do pracy wielozadaniowej
Funkcje Split View (podział ekranu na dwie aplikacje), Slide Over (szybkie przełączanie się między oknami) i Stage Manager (zarządzanie wieloma aplikacjami; dostępne w niektórych modelach) sprawiają, że iPad bardzo dobrze sprawdza się przy korzystaniu z wielu aplikacji jednocześnie.
4. Centrum rozrywki po zajęciach
Po zajęciach iPad staje się także osobistym centrum rozrywki. Jego wysokiej jakości wyświetlacz zapewnia wyjątkowe wrażenia wizualne podczas oglądania filmów i seriali, a głośniki stereo gwarantują wysoką jakość dźwięku, również w trakcie słuchaniu muzyki. Z kolei wydajne podzespoły zapewniają płynne działanie nawet wymagających gier.
Dlaczego iPad, a nie inny tablet na studia?
iPad wyróżnia się na tle innych tabletów dzięki integracji z ekosystemem Apple, który zapewnia wygodę i funkcjonalność. Jeśli korzystasz z kilku urządzeń Apple, możesz łatwo przesyłać pliki za pomocą AirDrop oraz korzystać z uniwersalnego schowka, który pozwala kopiować i wklejać treści między urządzeniami. Aplikacja Skróty umożliwia tworzenie automatyzacji, które usprawniają codzienne zadania, a Tryb Skupienia pomaga w koncentracji, wyciszając rozpraszające powiadomienia podczas nauki.
Ponadto, tablet od Apple zapewnia topową jakość wykonania, jeden z najlepszych na rynku wyświetlaczy Retina oraz wydajne podzespoły pozwalające na płynne działanie wymagających aplikacji i gier. Tym samym, iPad jest bardzo dobrym wyborem zarówno do nauki, jak i rozrywki, przewyższające konkurencyjne tablety dostępne na rynku.
Jaki iPad na studia będzie najlepszym wyborem? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze iPada na studia?
Wybór tabletu od Apple powinieneś uzależnić od kilku kwestii: kierunku studiów, indywidualnych potrzeb oraz ceny. Równie istotne jest dopasowanie parametrów urządzenia do zastosowań. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy listę najważniejszych czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem iPada do nauki.
Rozmiar ekranu i mobilność
Rozmiar ekranu to kluczowy czynnik przy wyborze iPada. Jego wielkość powinna zależeć głównie od tego, do czego zamierzasz go używać.
Jeśli jest Ci potrzebny iPad do notatek na studia, przeglądania materiałów, czytania czy codziennego korzystania z internetu, wystarczy kompaktowy model, np. 8,3-calowy iPad mini 6 lub 7.
Jeśli jednak zależy Ci na większej przestrzeni roboczej lub planujesz używać iPada jak laptopa (np. z klawiaturą), warto wybrać większy model, np. iPad Air, iPad 11. generacji lub dowolny iPad Pro. Większy ekran umożliwia wygodną pracę w kilku oknach jednocześnie, w związku z czym jest to idealne rozwiązanie do nauki zdalnej, gdzie np. możesz równocześnie słuchać wykładu i robić notatki.
Wydajność i moc obliczeniowa
Kolejnym istotnym kryterium jest wydajność iPada, wynikająca przede wszystkim z zastosowanego czipu. Jeśli potrzebujesz tabletu do podstawowych zadań, wystarczą modele z procesorem A14, A15 czy A16. Jeśli jednak planujesz zajmować się bardziej zaawansowanymi rzeczami, np. projektowaniem 3D lub montażem filmów, rozważ modele z procesorami M2, M3 lub nawet M4, które zapewniają wyższą moc obliczeniową.
Poza procesorem, istotna jest również pamięć RAM. Jeżeli studiujesz na kierunkach artystycznych (np. grafika komputerowa, fotografia) lub inżynierskich, wybierz iPad wyposażony w 8 GB pamięci operacyjnej. Dzięki temu nie tylko zyskasz płynną pracę w bardziej wymagających aplikacjach, ale również możliwość korzystania z systemu Apple Intelligence.
Wbudowana pamięć wewnętrzna
Przed zakupem iPada zastanów się również, ile pamięci na dane rzeczywiście potrzebujesz. Pamiętaj, że nie będziesz mógł jej rozszerzyć po zakupie. Co prawda możesz przechowywać część plików w chmurze iCloud lub na zewnętrznych dyskach, ale takie rozwiązania nie zawsze są wygodne.
Dla większości studentów wystarczy 64 GB lub 128 GB, co pozwoli na swobodne przechowywanie dokumentów, zdjęć i kilku niezbędnych aplikacji. Jeśli jednak planujesz intensywnie używać multimediów lub pracować z dużymi plikami (np. projekty 3D, montaż wideo), rozważ modele z 256 GB lub nawet 512 GB pamięci.
Czas pracy na baterii
Długi czas pracy na baterii jest istotny dla studentów, którzy spędzają wiele godzin poza domem. Na szczęście, wszystkie obecnie dostępne modele iPadów oferują około 10 godzin działania na jednym ładowaniu, co powinno wystarczyć na cały dzień używania.
Dostęp do internetu
iPady dostępne są w dwóch wariantach:
- Wi-Fi, które łączą się z internetem wyłącznie za pomocą sieci bezprzewodowej,
- Wi-Fi + Cellular, które poza obsługą Wi-Fi, mogą łączyć się z internetem przez sieć komórkową.
Wybierz pierwszy wariant, jeśli planujesz korzystać z tabletu głównie w miejscach z dostępem do sieci bezprzewodowej, np. w domu czy bibliotece. Jeśli z kolei potrzebujesz stałego dostępu do internetu, weź pod uwagę modele z obsługą sieci komórkowej 5G, które umożliwiają pracę online praktycznie wszędzie.
Więcej o różnicach przeczytasz w naszym osobny artykule: Czym się różni iPad Cellular od iPad Wi-Fi? Odkryj różnice
Kompatybilność z akcesoriami
Wszystkie modele tabletów od Apple obsługują przydatne w trakcie studiów dedykowane akcesoria, takie jak: rysik Apple Pencil czy zewnętrzna klawiatura.
Ze względu na różnice w konstrukcji i technologii poszczególnych modeli, przed ich zakupem pamiętaj o sprawdzeniu kompatybilności:
Rysik Apple Pencil
Dostępne dostępny w czterech wersjach:
- Apple Pencil (1. generacji),
- Apple Pencil (2. generacji),
- Apple Pencil (USB-C)
- Apple Pencil Pro.
Każdy z nich jest kompatybilny tylko z wybranymi modelami tabletów.
Kompleksowy poradnik o tym, jaki rysik wybrać znajdziesz na naszym blogu pod linkiem: https://lantre.pl/blog/jaki-rysik-do-ipada-wybrac-poradnik-dla-niezdecydowanych.html
Polecane produkty z kategorii Apple Pencil
Klawiatura do iPada
System iPadOS umożliwia wprowadzanie tekstu zarówno przy pomocy zewnętrznej klawiatury Bluetooth, jak i dedykowanych modeli, takich jak:
- Magic Keyboard Folio (współpracuje z iPadami 10. i 11. generacji),
- Magic Keyboard do iPada Pro (współpracuje z Pad Pro M4),
- Magic Keyboard do iPada Air (współpracuje z iPad Air 4. generacji i nowszymi), Magic Keyboard (współpracuje z iPadami Pro M2 i iPadami Air).
Sprawdź także: Jaka klawiatura do iPada? Dobierz akcesorium do tabletu Apple!
Pozostałe akcesoria
Poza rysikiem i klawiaturą, dzięki złączu USB-C, tablet od Apple wspiera również inne akcesoria, np. dyski SSD, czytniki kart pamięci, a nawet zewnętrzne monitory.
Zobacz także: Najlepsze akcesoria do iPada! 14 dodatków do tabletu Apple
Polecane produkty z kategorii Apple Pencil
iPad na studia - polecane modele
1. Podstawowy iPad
Budżetowy iPad od Apple o nowoczesnym wyglądzie to najbardziej uniwersalny tablet w ofercie Apple. Jeżeli wybierzesz iPad 11 lub 10. generacji, otrzymasz urządzenie o dużej wielozadaniowości. Dzięki wyświetlaczowi Liquid Retina o przekątnej 10,86 cala możesz wygodnie się uczyć, czytać, notować, a także przeglądać internet czy oglądać filmy.
Podstawowe tablety Apple współpracują z rysikami Apple Pencil 1. generacji lub Apple Pencil z USB-C. Dodatkowo obsługują klawiaturę Magic Keyboard Folio, otrzymując niewielkich rozmiarów laptop do notatek i pracy.
Polecane produkty z kategorii klasyczny iPad
2. Kompaktowy iPad mini
Jeśli Twoim priorytetem są niewielkie rozmiary, idealną propozycją będzie dla Ciebie Apple iPad mini 7 lub 6. Oba modele cechują się wysokiej klasy podzespołami, w tym bardzo dobrym wyświetlaczem Liquid Retina, wydajnymi czipami (A15 Bionic lub A17 Pro) i łącznością 5G. Dzięki temu zapewniają płynną pracę i doskonale sprawdzają się do szybkiego notowania, przeglądania internetu, a nawet tworzenia rysunków lub ilustracji, jeśli preferujesz kompaktowe ekrany.
Wybierając iPada mini 7 otrzymasz dodatkowo wsparcie dla Apple Intelligence oraz nieco ulepszone aparaty, przydatne podczas skanowania dokumentów czy fotografowania notatek.
iPad mini 6 jest kompatybilny z klawiaturami Bluetooth i rysikami Apple Pencil 2. generacji i Apple Pencil USB-C, z kolei nowszy iPad mini 7 obsługuje również rysik Apple Pencil Pro (w zamian za Pencil 2).
4. iPad Air
Jeszcze bardziej zaawansowany iPad dla studenta to model Air. To urządzenie oferujące wydajność zbliżoną do iPadów Pro, dlatego polecane jest szczególnie wymagających uczniom. Dzięki sporemu wyświetlaczowi (11 cali lub 13 cali), iPad Air znakomicie nadaje się na tablet graficzny, a w połączeniu z klawiaturą Magic Keyboard dla iPada Air z powodzeniem zastąpi laptopa.
Na szczególną uwagę studentów zasługują dwa modele:
- iPad Air M2,
- iPad Air M3.
iPad Air M2 to tańsza, odrobinę mniej wydajna opcja, choć oferująca podobne możliwości. Wyposażony w czip Apple M2 i 8 GB pamięci RAM, obsługuje Apple Intelligence oraz funkcję Stage Manager, która pozwala na szybkie przełączanie się między aplikacjami. Będzie idealnym wyborem, jeśli chcesz rysować, tworzyć średnio zaawansowane projekty graficzne czy notować.
Z kolei iPad Air M3 jest o około 20% szybszy od wspomnianego modelu z czipem M2, dzięki czemu lepiej sprawdzi się w zadaniach wymagających dużej mocy obliczeniowej, np. przy montażu filmów czy renderowaniu 3D. Jeśli studiujesz na kierunkach artystyczno-technicznych i potrzebujesz wysokiej wydajności w urządzeniu mobilnym, ten model będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
Polecane produkty z kategorii iPad Air
5. iPad Pro
Model Pro to zaawansowany iPad do nauki, przeznaczony dla najbardziej wymagających studentów. Poza tym, że zapewnia najwyższą wydajność wśród wszystkich modeli, ma bezkonkurencyjny ekran, szczególnie przydatny dla studentów kierunków artystycznych.
iPady Pro, podobnie jak modele Air, dostępne są w dwóch rozmiarach: 11-cali i 13-cali. Na szczególną uwagę studentów zasługują dwa modele:
- iPad Pro M2,
- iPad Pro M4.
iPad Pro M2, choć miał premierę w 2022 roku, wciąż wyróżnia się pod wieloma względami. Dzięki czipowi Apple M2 i 8 lub 16 GB RAM (w zależności od konfiguracji) doskonale sprawdzi się u osób studiujących kierunki techniczne czy artystyczne, a dzięki odświeżaniu ProMotion 120 Hz, pozwoli na wysokiej jakości rozrywkę po zajęciach.
Nowszy iPad Pro M4, to model wyposażony bardzo wydajny czip Apple M4, zapewniający około 1,5 razy wyższą wydajność CPU i 4-krotnie lepszą wydajność GPU w porównaniu z M2. Dzięki temu doskonale radzi sobie z najbardziej wymagającymi aplikacjami inżynieryjnymi i kreatywnymi. Na szczególną uwagę zasługuje również jego wyświetlacz tandemowy OLED, który zapewnia głębokie czernie, soczyste kolory i wiernie odwzorowane barwy.
Polecane produkty z kategorii iPad Air
Porównanie modeli, czyli jaki iPad na studia wybrać?
Model | Ekran | Obsługa Apple Pencil | Rodzaj procesora | Obsługiwana pamięć wbudowana | Czas pracy na baterii | Dla kogo? |
---|---|---|---|---|---|---|
iPad 10. generacji | Liquid Retina 10,86” | Apple Pencil (USB‑C) Apple Pencil (1. generacji) | Czip A14 Bionic | 64 GB, 256 GB | Do 10 godzin | Studenci kierunków humanistycznych, pedagogicznych, filologicznych, nauk społecznych. |
iPad 11. generacji | Liquid Retina 10,86” | Apple Pencil (USB‑C) Apple Pencil (1. generacji) | Czip A16 | 128 GB, 256 GB, 512 GB | Do 10 godzin | Studenci kierunków ekonomicznych, biznesowych, pedagogicznych, humanistycznych. |
iPad mini 6 | Liquid Retina 8,3” | Apple Pencil (USB‑C) Apple Pencil (2. generacji) | Czip A15 Bionic | 64 GB, 256 GB | Do 10 godzin | Studenci kierunków humanistycznych, pedagogicznych, filologicznych, nauk społecznych szukający kompaktowego tabletu. |
iPad mini 7 | Liquid Retina 8,3” | Apple Pencil (USB‑C) Apple Pencil Pro | Czip A17 Pro | 128 GB, 256 GB, 512 GB | Do 10 godzin | Studenci kierunków ekonomicznych, biznesowych, pedagogicznych, humanistycznych szukający kompaktowego tabletu. |
iPad Air M2 | 10,86” lub 12,9” | Apple Pencil (USB‑C) Apple Pencil Pro | Czip M2 | 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB | Do 10 godzin | Studenci kierunków przyrodniczych, artystycznych, technicznych, informatycznych. |
iPad Air M3 | 10,86” lub 12,9” | Apple Pencil (USB‑C) Apple Pencil Pro | Czip M3 | 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB | Do 10 godzin | Studenci kierunków ścisłych, artystycznych, technicznych, informatycznych. |
iPad Pro M2 | 11” lub 12,9” | Apple Pencil (USB‑C) Apple Pencil (2. generacji) | Czip M2 | 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB | Do 10 godzin | Studenci kierunków przyrodniczych, artystycznych, technicznych, informatycznych. |
iPad Pro M4 | 11,1” lub 13” | Apple Pencil (USB‑C) Apple Pencil Pro | Czip M4 | 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB | Do 10 godzin | Studenci kierunków ścisłych, artystycznych, technicznych, informatycznych, architektonicznych. |
Biorąc pod uwagę kierunek studiów oraz związane z nim potrzeby sprzętowe, do nauki najlepiej sprawdzą się następujące modele:
- iPad 10. generacji, iPad 11. generacji lub iPad mini 6 dla studentów kierunków ogólnych (humanistycznych, społecznych, pedagogicznych)
- iPad 11. generacji lub iPad mini 7 dla studentów kierunków ekonomicznych i biznesowych.
- iPad Air M2 lub iPad Air M3 dla studentów kierunków technicznych, informatycznych i kreatywnych.
- iPad Pro M2 lub M4 dla studentów kierunków artystycznych, technicznych i architektonicznych.
Pamiętaj, by oprócz kierunku wziąć pod uwagę także swój budżet. Warto wybrać taki model, który będzie wystarczająco wydajny przez całe studia, ponieważ wymagania sprzętowe często rosną wraz z kolejnymi semestrami.
Jakie akcesoria warto dokupić?
Aby w pełni wykorzystać możliwości iPada, rozważ zakup dodatkowych akcesoriów. Przydatne będą przede wszystkim:
Rysik do iPada
Akcesorium to wręcz niezbędny dodatek dla studentów. iPad z Apple Pencil ułatwi robienie odręcznych notatek, a dla uczniów pracujących z grafiką czy projektowaniem 3D, usprawni proces twórczy;.
Klawiatura
Jeśli planujesz dużo pisać lub chcesz używać iPada jak laptopa, zewnętrzna klawiatura do iPada będzie świetnym dodatkiem. Dedykowane modele (np. Magic Keyboard, Magic Keyboard Folio, Smart Keyboard) działają bezproblemowo z iPadOS i pełnią funkcje etui. Jeśli potrzebujesz klawiatury tylko okazjonalnie, możesz wybrać dowolną bezprzewodową klawiaturę Bluetooth.
Etui i ochrona ekranu
Kupując tablet do nauki pomyśl również o akcesoriach, które pomogą zabezpieczyć urządzenie przed zarysowaniami czy uszkodzeniami mechanicznymi. Kompatybilne etui ochronne nie tylko zabezpieczy obudowę tabletu, ale może również pełnić funkcję stojaka, ułatwiając np. oglądanie filmów. Z kolei folia lub szkło ochronne zminimalizują ryzyko uszkodzenia wyświetlacza;
Hub USB-C
Dzięki portowi USB-C w tablecie, możesz do niego podłączyć odpowiedni hub, aby rozszerzyć zestaw złącz, np. o czytnik kart, HDMI czy gniazdo słuchawkowe.
Dodatkowa ochrona
Zakup iPada to spory wydatek, zwłaszcza na studencką kieszeń, dlatego warto zadbać o dodatkową ochronę urządzenia.
Podstawową, szczególnie przy wyborze jednego z droższym modeli, powinna być usługa Lantre Care, a konkretnie opcja Service Pack. Dzięki niej zyskujesz wydłużoną ochronę urządzenia nawet do 48 miesięcy od daty zakupu. Service Pack obejmuje:
- naprawę w autoryzowanych serwisach Apple’a na terenie Polski,
- realizację door-to-door,
- sprzęt zastępczy na czas naprawy.
To idealne rozwiązanie dla studentów, którzy nie chcą mieć przestojów w nauce czy pracy nad projektami.
Innym sposobem na ochronę urządzenia jest usługa AppleCare Protection Plan. Pozwala ona wydłużyć standardową gwarancję Apple do dwóch lat od daty zakupu iPada. Co więcej, AppleCare zapewnia dostęp do ekspertów Apple, którzy udzielają wsparcia technicznego w zakresie systemu iPadOS oraz aplikacji Apple.
#LantreHacks
iPad dla edukacji - wybierz swój model!
Wybór odpowiedniego modelu iPada dla studenta powinien zależeć od kilku kwestii: indywidualnych potrzeb, kierunku studiów i posiadanego budżetu. Podstawowe modele iPadów sprawdzą się na kierunkach humanistycznych, podczas gdy bardziej zaawansowane wersje będą idealne dla studentów kierunków technicznych i artystycznych. Niezależnie od wyboru, każdy iPad gwarantuje dostęp do przydatnego ekosystemu Apple, wielu aplikacji edukacyjnych i narzędzi pozwalających zwiększyć produktywność.
Gdy już wiesz, jaki iPad na studia dla Ciebie będzie najlepszy, to odwiedź sklep Lantre, autoryzowanego sprzedawcę Apple. W ofercie posiadamy wszystkie modele iPadów w różnych wersjach kolorystycznych i pamięciowych oraz dedykowane im akcesoria.
Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu.
Poznaj również Lantre Plan, naszą specjalną ofertę, która pozwoli Ci na odroczenie płatności do 12 miesięcy, bez ukrytych kosztów. Decydując się na regulację należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia całkowitej kwoty na 36 rat. Zapraszamy!
Źródła:
1. Oficjalna strona Apple
2. Kanał YT Lantre