Apple Silicon - co to jest i gdzie ma zastosowanie?

Procesory Apple Silicon należą do ścisłej czołówki najbardziej wydajnych procesorów na rynku. Czym cechuje się technologia Apple Silicon, co to jest i w jakich urządzeniach występuje? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Apple Silicon - co to takiego?

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie jesteś na etapie poszukiwań komputera do pracy lub rozrywki. Co więcej - jeśli szukasz Maca, prawdopodobnie spotkałeś się z tajemniczym określeniem Apple Silicon. Co to w ogóle jest? To nic innego, jak autorska linia procesorów marki Apple, stosowana w komputerach Mac i laptopach MacBook od 2020 roku.

Jeżeli jesteś o krok od zakupu nowego Maca, z pewnością przyda Ci się podstawowa wiedza na temat dostępnych w świecie Apple procesorów. To właśnie procesor jest sercem komputera, a parametry procesora mają bezpośredni wpływ na jego wydajność. W dalszej części naszego artykułu przedstawimy najważniejsze cechy procesorów Apple Silicon, weźmiemy pod lupę wszystkie dostępne modele i przedstawimy komputery wyposażone w procesory Apple Silicon. Gry na Maca i profesjonalne programy mogą dzięki nim działać lepiej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Linia Apple Silicon Mac - garść informacji

Architektura ARM

Procesory Apple Silicon są stosowane wyłącznie w komputerach, ale ich budowa do złudzenia przypomina układy scalone z linii „A” Bionic - stosowane w telefonach iPhone i tabletach iPad. Wszystkie procesory Apple są wykonane w architekturze ARM, która łączą dwie ważne cechy: wysoką wydajność i energooszczędność. Oznacza to, że przy podobnym obciążeniu, procesor ARM pobiera znacznie mniej energii, niż procesor wykonany w zwykłej technologii x86.

Układ scalony SoC

Układy scalone Apple to procesory typu SoC (ang. System on Chip), zamknięte w formie niewielkiego czipa. W skład układów SoC wchodzi wiele elementów, m.in. procesor główny (CPU), procesor graficzny (GPU), zunifikowana pamięć RAM, silnik Apple Neural Engine (do uczenia maszynowego), kontroler dysku SSD, kontroler Thunderbolt z obsługą standardu USB 4 i wiele innych komponentów, które determinują obecność różnych funkcji w komputerze. Niektóre modele procesorów Apple posiadają również dedykowany silnik do kodowania i dekodowania wideo, przydatny szczególnie podczas szeroko pojętej obróbki materiałów wideo.

MacBook Air M2 vs MacBook Pro M2

Zastosowanie

Komputery Mac z układem scalonym Apple trafiły do sprzedaży w 2020 roku i stopniowo zaczęły wypierać dotychczasowe rozwiązania stosowane w komputerach Apple, czyli układy scalone firmy Intel. W testach wydajności nowe procesory Apple Silicone zyskały tak dużą przewagę nad układami Intela, że obecnie są stosowane w prawie wszystkich komputerach Apple. Pełną listę czipów i napędzanych przez nie komputerów stacjonarnych i laptopów zaprezentujemy w dalszej części artykułu.

Zapraszamy do lektury: Apple M1 vs Intel - który procesor jest lepszy do pracy? Wyjaśnia ekspert

Optymalizacja

Dzięki zastosowaniu tej samej architektury czipów w urządzeniach mobilnych i komputerach, programiści oraz deweloperzy aplikacji mają ułatwione zadanie, ponieważ nie muszą pisać całkowicie odrębnych programów na systemy urządzeń mobilnych (iOS / iPadOS) i komputerów (macOS). Optymalizacja aplikacji dla urządzeń napędzanych przez procesory o tej samej architekturze jest bowiem znacznie łatwiejsza.

Apple Silicon - programy vs. Kompatybilność

W momencie wprowadzenia procesorów Apple Silicon na rynek, firma Apple udostępniła cały zestaw narzędzi, które miały na celu ułatwić programistom przekształcenie swoich aplikacji w taki sposób, aby były w pełni kompatybilne z układami Apple. Nawet jeśli niektóre aplikacje nie zostały jeszcze w pełni przystosowane do współpracy z układami Apple Silicon, istnieje możliwość skorzystania ze specjalnego narzędzia Rosetta 2, które „tłumaczy” programy przeznaczone początkowo na procesory Intela na „język” układu Apple Silicon.

Apple Silicon - wersje procesorów

W aktualnej ofercie (na dzień 19.07.22) giganta z Cupertino znajduje się 5 procesorów Apple Silicon, przy czym każdy układ występuje dodatkowo w kilku wariantach. Poszczególne warianty różnią się między sobą ilością rdzeni CPU i GPU oraz ilością pamięci RAM. Tylko od Ciebie zależy wybór konkretnego modelu procesora. Musisz go uzależnić od swoich oczekiwań i rodzaju operacji, które wykonujesz na komputerze najczęściej.

Apple M1

Procesor Apple M1 był pierwszym autorskim układem scalonym zaprojektowanym przez Apple przeznaczonym na komputery. Oficjalna premiera układu Apple Silicon M1 odbyła się w 2020 roku, wraz z trzema komputerami: Mac mini M1, MacBook Air 13 M1 i MacBook Pro 13 M1. Wszystkie wymienione komputery posiadają identyczny czip z 8-rdzeniowym CPU (4 rdzenie zapewniające wydajność + 4 rdzenie energooszczędne), 8-rdzeniowym układem graficznym (GPU) oraz 16-rdzeniowym systemem Neural Engine do uczenia maszynowego (nabywania przez komputer sztucznej inteligencji podczas ekspozycji na różnego rodzaju dane).

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M1

Małym wyjątkiem jest laptop MacBook Air M1 (2020), który w swojej bazowej wersji oferuje 7-rdzeniowy układ graficzny (GPU). Ponadto wszystkie wymienione komputery są dostępne w dwóch wariantach pamięci RAM: 8 lub 16 GB.

Z kolei w 2021 roku procesor Apple M1 znalazł się na pokładzie 24-calowego komputera iMac M1. Układ Apple Silicon iMac tak samo został udostępniony w dwóch wariantach, czyli z 7- lub 8-rdzeniowym układem graficznym (na wzór MacBooka Air).

Obecnie procesor M1 znajduje się najniżej w hierarchii procesorów Apple Silicon, ale jego wydajność jest wciąż wystarczająca dla znakomitej większości użytkowników, którzy używają komputera do średnio wymagającej pracy biurowej i/lub rozrywki.

Apple M2

Procesor Apple M2 jest bezpośrednim następcą układu Apple M1. Jego premiera odbyła się w 2022 roku. Równocześnie do sprzedaży trafiły dwa kolejne MacBooki: odświeżony MacBook Pro 13 M2 i zupełnie nowy MacBook Air M2. Zgodnie z deklaracjami producenta, nowy procesor Apple M2 jest do 1,4x szybszy od układu M1 i nawet do 15x szybszy niż układy Intela. Układ M2 to jednocześnie najniższy dostępny układ z silnikiem do kodowania i dekodowania wideo.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M2

Apple M3

Procesor Apple M3 jest z kolei następcą układu Apple M2. Jego premiera odbyła się w 2023 roku. Procesor najpierw tarfił do odświeżonego: komputera iMac 24 cale i MacBooka Pro 14, a w marcu 2024 również do MacBooka Air.

Zgodnie z deklaracjami producenta, nowy procesor Apple M3 jest do 2,x szybszy od układu M1.

Polecane produkty z kategorii iMac M3

Laptopy z procesorem Apple Silicon (MacBook Pro M2, MacBook Air M2 i M3 oraz MacBook Pro M3) są przeznaczone dla użytkowników oczekujących szybkiego działania podczas korzystania ze średnio wymagających aplikacji, przeznaczonych np. do obróbki zdjęć, montażu wideo, produkcji muzyki lub podstawowego projektowania w 3D.

Zobacz także: Apple M2 pod lupą Lantre - czym cechuje się nowy czip Apple?x

Jeśli wykorzystujesz komputer do profesjonalnych zastosowań, masz do wyboru procesory o zwiększonej wydajności:

  • M1 Pro,
  • M1 Max
  • M1 Ultra,
  • M2 Pro,
  • M2 Max,
  • M2 Ultra,
  • M3 Pro,
  • M3 Max.

Procesory M1 Pro i M1 Max, M2 Pro i M2 Max oraz M3 Pro i M3 Max, znajdziesz w laptopach MacBook Pro 14 oraz MacBook Pro 16. Oba laptopy to urządzenia bliźniacze, różniące się wielkością ekranu i pojemnością baterii. Dodatkowo w przypadku 14 i 16-calowego MacBooka Pro (z rodziny Apple M3), podczas pracy możesz skorzystać z trybu wysokiego zużycia energii

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro

Układy M1 Pro i M1 Max mają po 10 rdzeni CPU oraz 16 lub 32 rdzenie graficzne GPU (16 w modelu Pro i 32 w modelu Max). Standardem jest 16-rdzeniowy system Neural Engine i dedykowane silniki do kodowania i dekodowania wideo. Ilość pamięci RAM może wynosić 16 lub 32 GB (M1 Pro / M1 Max) lub nawet 64 GB (M1 Max).

Może Cię zainteresować: Apple M1 Pro vs Apple M1 Max - poznaj nowe procesory od Apple

Nowsze układy M2 Pro i M2 Max, mają po 10 lub 12 rdzeni CPU (10 w modelu Pro i max. 12 w modelu Max)o raz 16 lub 38 rdzieni GPU (16 w modelu Pro i max. 38 w modelu Max). Standardem jest 16-rdzeniowy system Neural Engine i dedykowane silniki do kodowania i dekodowania wideo. Ilość pamięci RAM może wynosić 16 lub 32 GB (M2 Pro / M2 Max) lub nawet 96 GB (M2 Max).

Apple M1 i M2 Ultra

Alternatywą dla wymienionych laptopów jest komputer Mac Studio. Profesjonalny Mac Studio jest dostępny w wariantach: z procesorem Apple M1 Max i M2 Max lub z procesorem Apple M1 Ultra i M2 Ultra.

Dowiedz się więcej: Apple M1 Ultra - najpotężniejszy układ od Apple z 2022 roku

Układ M1 Ultra oferuje 20-rdzeniowe CPU, maks. 64-rdzeniowe GPU, 32-rdzeniowy silnik multimedialny Neural Engine, maks. 128 GB zunifikowanej pamięci RAM, a także 800 GB/s przepustowości pamięci. 

Układ M2 Ultra oferuje 24-rdzeniowe CPU, maks. 76-rdzeniowe GPU, 32-rdzeniowy silnik multimedialny Neural Engine, maks. 196 GB zunifikowanej pamięci RAM, a także 800 GB/s przepustowości pamięci. Jeśli chcesz mieć najlepszy czip od Apple, procesor M2 Ultra to jedyny słuszny wybór.

Polecane produkty z kategorii Mac Studio

Apple Silicon chip - który wybierzesz?

Na przestrzeni ostatnich lat firma Apple poczyniła ogromny krok naprzód pod względem wydajności swoich komputerów. Jeśli tylko dobrze dopasujesz model procesora do rodzaju czynności wykonywanych na komputerze, na pewno będziesz zadowolony ze swojego wyboru.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym komputery stacjonarne Mac i laptopy MacBook w różnych konfiguracjach.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!