Apple M1 vs Intel - który procesor jest lepszy do pracy? Wyjaśnia ekspert

Nowe urządzenia Apple z procesorami Apple M1 stały się poważną konkurencją dla pozostałych komputerów Mac, wyposażonych w procesory Intela. Które z nich są najlepsze do pracy? Który model wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku!

Szukasz komputera od Apple? Porównanie procesorów pomoże Ci podjąć decyzję

W ostatnich czasach firma Apple mocno stawia na autorskie rozwiązania. Najlepszym tego przykładem są zaprojektowane w technologii ARM procesory M1, które trafiły początkowo na pokład dwóch rodzajów urządzeń giganta z Cupertino – komputerów Mac oraz tabletów iPad Pro. Ich zaletą ma być duża energooszczędność połączona z wysoką wydajnością.

Największym konkurentem dla procesorów M1 są układy scalone Intela. Dopóki Apple nie uniezależni się od rozwiązań tej firmy, tak długo procesory M1 będą konkurowały właśnie z chipami Intela. Wbrew pozorom jest to bardzo dobra wiadomość dla fanów sprzętów Apple, ponieważ w ten sposób zyskują oni pełną dowolność przy wyborze producenta procesora do swojego komputera Mac.

Czy porównywanie procesorów ma w ogóle sens? Oczywiście, że tak. Pomiędzy obydwoma układami istnieje kilka istotnych różnic, które powinny zadecydować o Twoim wyborze. Który z procesorów – M1 czy Intel – sprawdzi się lepiej w komputerze przeznaczonym do pracy? Odpowiedź oraz porównanie wydajności procesorów znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

Przeczytaj także: Jaki komputer stacjonarny Apple wybrać?

Modele komputerów Mac z procesorami M1 oraz Intel

Firma Apple posiada w swojej ofercie łącznie cztery modele komputerów, które są wyposażone w procesor M1 lub Intel. Są to dwa komputery stacjonarne (iMac / Mac mini) oraz dwa laptopy (MacBook Air / MacBook Pro). Każde z wymienionych urządzeń jest dostępne w różnych konfiguracjach sprzętowych. Poszczególne warianty mogą się różnić między sobą wieloma parametrami, takimi jak przekątna ekranu, pojemność pamięci RAM lub wielkość pamięci masowej na pliki użytkownika.

Komputery stacjonarne Mac

Jeśli interesują Cię komputery stacjonarne Mac, możesz wybrać Maca mini (klasyczną jednostkę centralną w kompaktowym wydaniu) lub iMaca (produkt all-in-one, czyli komputer i monitor w jednym). Mac mini jest dostępny w dwóch kolorach, przy czym wersja w kolorze srebrnym została wyposażona w procesor Apple M1, natomiast wersja w kolorze gwiezdnej szarości (Space Grey) może być mieć procesor Intel Core i5 lub i7. W przypadku iMaca procesor M1 posiadają tylko modele 24-calowe. Apple oferuje także model 27-calowe i on może mieć procesor Intel Core i9, i7 lub i5. Najmocniejszę propozycją na dzień (26.08.22) jest mocodawca, czyli Apple Mac Studio dostępny w kolorze srebrnym, z procesorem Apple M1 Max lub Ultra. 

Polecane produkty z kategorii Mac mini

Może Cię zainteresować: Mac mini vs iMac. Który komputer stacjonarny z procesorem M1 wybrać?

Laptopy - MacBooki

W przypadku laptopów MacBook do wyboru masz:

  • MacBook Air M1
  • MacBook Pro 13 M1
  • MacBook Pro 14 (2021)
  • MacBook Pro 16 (2021

MacBooki Air oraz Pro 13 możesz w pełni spersonalizować, ponieważ występują w wielu konfiguracjach sprzętowych – zarówno z procesorem M1, jak i Intel. Jeśli chciałbyś kupić większego laptopa, takiego jak MacBook Pro 14 lub MacBook Pro 16, to od października (2021) ten modele dostępne są z procesorami Apple M1 Pro lub Max. Jeśli jednak przymierzasz się do zakupu laptopa MacBook Air M1, opinie zawarte w naszym artykule mogą być Ci pomocne.

Pamiętaj, że rodzaj procesora to tylko jeden z parametrów, którymi możesz się kierować przy wyborze nowego komputera od Apple. Wśród pozostałych konfigurowalnych komponentów można wyróżnić m.in. pojemność pamięci RAM czy pojemność pamięci masowej na pliki użytkownika. Pora przejść do zasadniczej części naszego artykułu, jaką jest porównanie CPU.

Apple M1 vs Intel – który procesor jest lepszy?

Porównanie procesorów przeprowadzimy na przykładzie MacBooka 13 Pro, ale poszczególne kwestie będziesz mógł też odnieść do innych komputerów Apple, którymi jesteś zainteresowany. Najlepiej sam porównaj procesory oraz pozostałe parametry urządzeń i oceń, które sprawdzi się lepiej w codziennej pracy, biorąc pod uwagę Twój własny sposób użytkowania.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M1

Wydajność i kultura pracy

Pod względem wydajności pracy i szybkości działania, liderem jest procesor Apple M1. CPU benchmark, czyli test wydajności procesora w momencie dużego obciążenia jednoznacznie wskazuje na przewagę układu M1. Chip od Apple jest około trzykrotnie szybszy od swojego konkurenta podczas realizacji najbardziej wymagających zadań - takich jak obróbka grafiki, edycja i montaż plików wideo czy kompilacja zaawansowanych aplikacji.

Na korzyść układów Intela przemawia z kolei możliwość wyboru wariantu z większym dyskiem SSD (maksymalnie 4 TB, w porównaniu do 2 TB dla M1) oraz większą ilością pamięci RAM (do 32 GB w porównaniu do 16 GB w laptopie z Apple M1). Chip Intela w połączeniu z dużą ilością pamięci RAM może nieco sprawniej obsłużyć więcej aplikacji, uruchomionych w jednym momencie.

MacBook z procesorem Intela ma także o 2 porty Thunderbolt 3 więcej – dzięki temu możesz podłączyć do niego więcej urządzeń peryferyjnych. Warto wiedzieć, że model chipem M1 obsługuje tylko 1 monitor zewnętrzny, natomiast do laptopa wyposażonego w procesor Intel podłączysz maksymalnie 2 ekrany.

Jeżeli słyszałeś o temacie szybko zużywających się dysków SSD w komputerach Apple z czipem M1, to nie masz powodów do obaw. Problem ten dotyczył tylko niedużej grupy osób, używających komputera w specyficzny sposób i został bardzo szybko naprawiony przez Apple w aktualizacji systemu macOS.

Czas pracy na baterii

Dla wielu użytkowników korzystających z laptopa jako urządzenia typowo mobilnego, duże znaczenie ma wydajność baterii. Apple wskazuje jasno, że szacowany czas pracy laptopa MacBook Pro M1 na jednym ładowaniu może wynosić nawet 20 godzin. Z kolei czas pracy laptopa z procesorem Intela jest aż o połowę krótszy (ok. 10 godzin na jednym ładowaniu). Podobnie wysokie wyniki uzyskuje MacBook Air M1.

Kompatybilność z aplikacjami

Optymalizacja aplikacji pod względem prawidłowego działania na komputerach z układem M1 nadal trwa. Oznacza to, że jeszcze nie wszystkie programy mogą być właściwie obsłużone przez czip M1. Apple przygotowało jednak rozwiązanie w postaci specjalnego narzędzia – Rosetta 2 – które automatycznie przekształca aplikację napisaną dla procesora Intel do użytku z chipem Apple. W większości przypadków nie widać żadnej różnicy w prędkości działania uruchamianego w ten sposób programu.

Na szczęście coraz więcej programistów przygotowuje dedykowane wersje swoich aplikacji dla komputerów z procesorem M1. Większość popularnych programów, znanych chociażby z Windowsa, takich jak pakiet biurowy, programy do obróbki zdjęć czy montażu wideo, a także odtwarzacze multimediów są już dostępne w natywnej wersji, która jest w pełni kompatybilna z procesorem M1.

Cena

Biorąc pod uwagę cenę zakupu, zdecydowanym liderem jest procesor Apple M1. Komputery z układem M1 są zauważalnie tańsze w porównaniu ze swoimi konkurentami z układem Intela. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do wydajności, wygrywa układ M1. Procesor Intel opłaci się bardziej tylko w przypadku, kiedy zależy Ci na wcześniej wspomnianych kwestiach, takich jak liczba dostępnych portów czy możliwość wybrania wersji z większą ilością pamięci RAM.

Polecane produkty z kategorii iMac 24

Porównanie procesorów: Intel vs M1. Który wybrać?

Dla zdecydowanej większości użytkowników lepszym wyborem będzie komputer z procesorem Apple M1 - ponieważ oferuje on lepszy stosunek ceny do wydajności. Szybkość działania oraz długi czas pracy na baterii to wystarczające argumenty, przemawiające za zakupem komputera z autorskim procesorem od Apple.

Wybór układów Intela powinni rozważyć tylko profesjonalni użytkownicy, którzy potrzebują większej ilości pamięci RAM, pamięci masowej oraz dostępnych portów. Warto pamiętać, że wydajność procesorów Intel jest wprost proporcjonalna do ich oznaczeń. Symbol i5 oznacza słabszą wersję, natomiast i9 – najwyższą. Biorąc pod uwagę porównanie procesorów, i7 jest modelem pośrednim.

Procesory M1 vs procesory Intel – porównanie zakończone

Porównanie komputerów Mac oraz ich procesorów możemy uznać za zakończone. Wnioski? Układ M1 to synonim wydajności. Procesory Intela dają z kolei możliwość większej rozbudowy pamięci. Ostateczną decyzję musisz podjąć na podstawie sposobu użytkowania komputera. Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre.pl i zapoznania się z pełną ofertą komputerów Mac oraz innych sprzętów Apple.