MacOS Monterey - 9 funkcji, których nie możesz przeoczyć!

W październiku 2021 r. odbyła się premiera osiemnastej już wersji systemu macOS. Aktualizacja wprowadziła kilka nowości, które podniosły komfort korzystania z komputerów Mac. Co dokładnie się zmieniło?

Nowość od Apple – system operacyjny Monterey

Oficjalna premiera osiemnastej wersji systemu macOS Monterey odbyła się 26 października 2021 roku. Uaktualniony system operacyjny Apple otrzymał przydomek Monterey. To już kolejne nawiązanie amerykańskiej firmy do atrakcyjnych lokalizacji na terenie Kalifornii.

Liczba nowych funkcji nie jest tak bogata, jak w przypadku aktualizacji Big Sur z zeszłego roku, ale wprowadzone zmiany zauważalnie podniosły komfort korzystania z niektórych aplikacji. Wiele funkcji zastosowanych w systemie macOS Monterey jest zbieżnych z systemem iOS 15 (przeznaczonym na smartfony iPhone). Osoby, które w pierwszej kolejności poznały system iOS 15, nie będą miały problemu z obsługą nowych funkcji na komputerach Mac.

Sprawdź również: iOS 15 – co nowego w aktualizacji? 10 zmian, które musisz znać!

System mac OS Monterey jest zgodny ze wszystkimi komputerami firmy Apple, które zostały wydane na przestrzeni kilku ostatnich lat. Szczegółową listę wszystkich laptopów MacBook oraz komputerów stacjonarnych Mac objętych aktualizacją znajdziesz na stronie internetowej firmy Apple. Aktualizacja mac OS jest całkowicie darmowa.

Polecane produkty z kategorii Laptopy MacBook

Monterey mac OS – lista najciekawszych funkcji

1. FaceTime

Aplikacja FaceTime na komputerach Mac otrzymała dokładnie te same usprawnienia, które miesiąc wcześniej zaoferował system iOS 15. Najważniejszą nowością jest funkcja SharePlay, umożliwiająca równoczesne oglądanie tego samego filmu lub serialu przez kilka osób na ich własnych urządzeniach. Wspólny seans odbywa się podczas normalnej wideorozmowy w aplikacji FaceTime, dzięki czemu jej uczestnicy mogą się między sobą na bieżąco porozumiewać.

Ta sama funkcja umożliwia wspólne słuchanie muzyki, a nawet udostępnianie rozmówcom widoku swojego ekranu. Odtąd nie potrzebujesz do tego celu osobnych aplikacji.

Inne ciekawe funkcje to m.in. tryb izolacji głosu (blokowanie dźwięków z otoczenia zakłócających rozmowę), dźwięk przestrzenny (dobieganie dźwięku z miejsca, w którym znajduje się rozmówca) oraz tryb portretowy, czyli rozmywanie tła ze skupieniem ostrości na twarzach (dostępne tylko na komputerach z procesorem Apple M1).

Nowością jest także możliwość zapraszania do rozmów osób korzystających z systemów Windows i Android.

2. Safari

Od teraz grupowanie i porządkowanie kart w przeglądarce Safari jest znacznie łatwiejsze – wszystko dzięki nowemu wyglądowi paska bocznego i menu. Utworzone przez Ciebie grupy kart zsynchronizują się ze wszystkimi urządzeniami Apple.

Polecane produkty z kategorii komputery stacjonarne Mac

Nowe Safari zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wyświetlane strony internetowe zajmowały cały obszar okna. Umożliwia to kompaktowy pasek kart, który łączy wyszukiwarkę z aktualnie wyświetlaną kartą.

Odświeżone Safari oferuje rozszerzone funkcje bezpieczeństwa w sieci. Inteligentna ochrona przed śledzeniem zapobiega czerpaniu informacji o użytkowniku na podstawie adresu IP komputera. Co więcej, jeśli dana strona internetowa obsługuje bezpieczny protokół HTTPS, Safari automatycznie uruchomi stronę za jego pośrednictwem.

3. Tryb skupienia

Tryb skupienia jest następną funkcją, która w pierwszej kolejności trafiła na smartfony iPhone. Aktywny tryb skupienia pozwala ograniczyć lub całkowicie wyłączyć powiadomienia dostarczane przez różne aplikacje. Samodzielnie możesz zadecydować o tym, które powiadomienia chcesz wyciszyć i o jakich porach.

Możesz skonfigurować wiele trybów skupienia i korzystać z nich w określonych sytuacjach. Domyślny tryb „Nie przeszkadzać” wyłączy powiadomienia ze wszystkich aplikacji. Pozostałe tryby możesz skonfigurować w odniesieniu do swoich codziennych czynności, takich jak praca, relaks, sen czy trening.

Jeśli korzystasz z różnych sprzętów Apple, system Monterey zsynchronizuje wszystkie Twoje urządzenia i automatycznie włączy tryb skupienia na każdym z nich.

4. Szybka notatka

Szybka notatka to funkcja dostępna z poziomu każdej aplikacji. Utworzenie szybkiej notatki możesz zainicjować w dowolnym momencie korzystania z komputera poprzez kliknięcie dedykowanej ikonki w rogu aplikacji, z której aktualnie korzystasz.

W Szybkiej notatce możesz zapisywać wszelkie informacje, linki, wyróżnione fragmenty tekstu z przeglądarki Safari, tagi, znaczniki oraz pomysły, które w danym momencie przyjdą Ci do głowy. Szybkie notatki synchronizują się ze zwykłą aplikacją Notatki, dostępną również na iPhonie czy iPadzie. Wszystkie notatki możesz łatwo porządkować przy wykorzystaniu tagów.

5. AirPlay na Macu

AirPlay to znana od lat funkcja bezprzewodowego przesyłania danych między urządzeniami firmy Apple. Od teraz możesz dodatkowo udostępniać, odtwarzać i prezentować treści z iPhone’a lub iPada na dużym ekranie swojego komputera Mac. System operacyjny Monterey daje ponadto możliwość klonowania lub rozszerzania ekranu z komputera na ekran iPhone’a czy iPada.

Dodatkowo wszystkie komputery Mac z systemem Monterey mogą pełnić funkcję głośnika do odtwarzania dźwięków z Twoich innych urządzeń Apple – wszystko dzięki funkcji AirPlay 2.

Może Cię zainteresować: Nowe produkty Apple - TOP 8 z 2021 roku

6. Skróty na Macu

Apka Skróty pozwala zautomatyzować najczęściej wykonywane przez Ciebie czynności na komputerze. Dzięki temu nie musisz nic ustawiać ręcznie – wystarczy kliknąć konkretny skrót. W ten sposób możesz skonfigurować najróżniejsze czynności, np. równoczesne otwieranie dwóch aplikacji obok siebie lub porządkowanie pobranych plików w określony sposób.

7. Tekst na żywo

Funkcja Tekst na żywo umożliwia kopiowanie tekstu widocznego m.in. na zdjęciach i zrzutach ekranu. Wystarczy, że wyświetlisz na ekranie komputera dowolne zdjęcie z widocznym tekstem (pisanym lub drukowanym), a nowa funkcja umożliwi Ci skopiowanie tekstu i wklejenie go w dowolne miejsce.

8. iCloud+

Nowa usługa iCloud+ oferuje subskrypcję jednego z trzech rodzajów planów. Każdy plan oferuje konkretną ilość miejsca w wirtualnej przestrzeni dyskowej (50 GB, 200 GB lub 2 TB) oraz inne udogodnienia, np. funkcję generowania zamiennych adresów e-mail dla Twojego adresu głównego. Ponadto aplikacja Dom umożliwi Ci podglądanie obrazu z określonej liczby kamer Twojego monitoringu (dotyczy posiadaczy systemu zarządzania domem HomeKit).

9. Prywatność

Oprogramowanie Apple od zawsze sprzyjało zachowaniu bezpieczeństwa przechowywanych plików oraz innych danych. Od teraz w Centrum sterowania możesz sprawdzić, które aplikacje mają dostęp do mikrofonu Twoim komputerze. Jeśli skorzystasz z subskrypcji nowej usługi iCloud+, otrzymasz możliwość generowania losowych adresów e-mail – alternatywnych dla Twojego adresu właściwego. Wszystkie wiadomości dostarczone pod adresy tymczasowe zostaną przekierowane do Twojej głównej skrzynki odbiorczej.

System operacyjny macOS Monterey już dostępny!

Jeśli jesteś posiadaczem komputera Mac, system Monterey bez wątpienia podniesie komfort Twojej pracy. Nowy system Apple to nie tylko nowe funkcje, ale także szereg poprawek, które wpływają na bezpieczeństwo komputera oraz Twoich danych.

Jeśli dopiero kupujesz nowy komputer Macintosh Apple lub laptop MacBook, system może wymagać uaktualnienia do najnowszej wersji. Aktualizację wykonasz w Preferencjach systemowych swojego komputera.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym laptopy MacBook i komputery stacjonarne Mac.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!