iOS 15 - co nowego w aktualizacji? 10 zmian, które musisz znać!

Nowy system iOS 15 został zaprezentowany tuż po premierze iPhone’ów 13. Aktualizacja wprowadziła wiele nowości, które znacznie podniosły komfort korzystania z urządzeń Apple. Co dokładnie się zmieniło?

Nowy system iOS? iPhone'y już go mają!

Nowa wersja systemu iOS była dostępna dla beta-testerów już w czerwcu 2021 roku, ale jego oficjalna premiera odbyła się dopiero 20 września, tuż po premierze iPhone’ów 13. Nowy iOS 15 zaproponował wiele przydatnych usprawnień, które jeszcze bardziej zwiększyły komfort korzystania ze smartfonów iPhone.

Sporym zaskoczeniem była liczba urządzeń, które otrzymały aktualizację do nowego systemu. Oprócz nowszych generacji smartfonów aktualizacja iOS objęła zasięgiem nawet kilkuletnie modele, w tym iPhone’a 6s z 2015 roku. Jeśli posiadasz nowszy smartfon iPhone, aktualizacja systemu zadowoli Cię jeszcze bardziej. Dlaczego?

Z udogodnień systemu iOS 15 skorzystają w największym stopniu nowe iPhony. To normalne – każda kolejna wersja systemu zawiera kilka nowości, które są zarezerwowane wyłącznie dla nowych urządzeń. Możesz być pewien, że zarówno iPhone 12, jak i iPhone 13, oraz modele pokrewne (iPhone 13 mini / iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max) obsłużą wszystkie nowe funkcje.

Najnowszy iOS 15 przynosi rozwiązania, które po prostu ułatwiają życie. W dalszej części artykułu omówimy wszystkie najważniejsze nowości, które oferuje nowy system od Apple – iOS 15.

System iOS 15 – lista nowych funkcji

1. FaceTime

Zdecydowanie najwięcej usprawnień doczekał się FaceTime, czyli systemowy komunikator od Apple. Całkowitą nowością jest funkcja SharePlay, która umożliwia oglądanie filmów i seriali w czasie rzeczywistym wspólnie ze znajomymi. Odtwarzanie treści jest zsynchronizowane na wszystkich urządzeniach, dlatego wszyscy uczestnicy rozmowy widzą te same sceny w tym samym momencie.

Funkcja SharePlay ma podobne zastosowanie w innych obszarach. Pozwala na udostępnianie ekranu smartfona znajomym, umożliwia wspólne słuchanie muzyki z tą samą kolejką utworów, a nawet inteligentną regulację głośności, czyli ściszanie muzyki lub dialogów, kiedy któryś z uczestników rozmowy zabiera głos.

Nowy FaceTime oferuje też m.in. dźwięk przestrzenny, tryb portretowy (rozmywanie tła ze skupieniem ostrości na twarzach) oraz widok siatki, czyli podział ekranu na okienka o równej wielkości, w których widać uczestników wideokonferencji. Z kolei tryb izolacji głosu zapewnia tłumienie odgłosów dobiegających z tła.

Przeczytaj także: Co to jest FaceTime i jak z niego korzystać? Instrukcja krok po kroku

2. Tryb skupienia

Tryb skupienia polega na filtrowaniu powiadomień z różnych aplikacji wedle Twoich oczekiwań. Podstawowy tryb skupienia (Nie przeszkadzać) wyłączy powiadomienia ze wszystkich aplikacji, które mogłyby Cię rozpraszać, kiedy jesteś zajęty. Istnieje też wiele trybów sugerowanych, np. Praca, Sen, Relaks, Granie, Czytanie lub Jazda samochodem. Dla każdego z wymienionych trybów możesz ustawić otrzymywanie powiadomień jedynie z konkretnych aplikacji lub od konkretnych osób.

3. Podsumowanie powiadomień

W systemie iOS 15 powiadomienia z aplikacji są grupowane według ważności. Te najbardziej istotne znajdziesz na samej górze, w centralnym miejscu ekranu. Funkcję grupowania powiadomień możesz zaprogramować na konkretną godzinę w ciągu dnia.

Nowością jest także większa czytelność powiadomień oraz ich odświeżony wygląd. Ikony aplikacji przy powiadomieniach są większe, a do każdego alertu przypisane jest zdjęcie nadawcy.

Apple iPhone 13 128GB Niebieski (Blue) - MLPK3PM/A

4. Udoskonalone Mapy

Przydatnych usprawnień doczekały się także Mapy. Odświeżona aplikacja pokazuje jeszcze bardziej szczegółowe informacje o drogach, z uwzględnieniem przejść dla pieszych czy ścieżek rowerowych. Z kolei usprawniona mapa nawigacyjna poinformuje Cię o zdarzeniach i warunkach panujących na wyznaczonej przez Ciebie trasie.

Ciekawą opcją dla podróżników jest Interaktywny globus, który przedstawia najpiękniejsze krajobrazy z całego świata w trybie 3D. Niezwykle szczegółowych wizualizacji doczekały się także wielkie miasta (dotyczy smartfonów iPhone 12 i nowszych). Z kolei mapa transportu publicznego doczekała się integracji z informacjami o pobliskich stacjach i przystankach.

5. Odświeżone Safari

Przeglądarka Safari przeszła największą rewolucję, ponieważ została całkowicie przeprojektowana wizualnie. Od teraz pasek adresowy znajduje się na dole ekranu, aby łatwiej było sięgać do niego palcem (można też przenieść pasek na stare miejsce). Zarządzanie otwartymi kartami umożliwiają gesty. Przełączanie się pomiędzy kartami jest możliwe przy przesuwaniu palcem w lewo lub w prawo.

Nowością jest wyszukiwanie głosowe, konfigurowalna strona startowa czy odświeżanie strony za pomocą przeciągnięcia palcem od góry do dołu ekranu. Zastosowano również inteligentną ochronę przed śledzeniem.

6. Apka Wallet

W aplikacji Wallet pojawiła się funkcja otwierania inteligentnych zamków w drzwiach, które są zgodne z systemem HomeKit. Możliwość zdalnego otwierania zamków dotyczy również biur i pokoi hotelowych – wystarczy, że do apki Wallet dodasz swój identyfikator pracowniczy lub kartę hotelową z aplikacji udostępnianej przez hotel.

7. Tekst na żywo

Funkcja „Tekst na żywo” umożliwia automatyczne kopiowanie tekstu widocznego w kadrze aparatu lub na zdjęciach. Wystarczy skierować obiektyw aparatu na dowolny tekst (pisany lub drukowany), stuknąć w ikonkę Tekstu na żywo, a następnie zaznaczyć i skopiować wybrany tekst. W podobny sposób działa kopiowanie tekstu ze zdjęć i obrazów. W polskiej wersji funkcja działa bez polskich znaków.

8. Wyszukiwanie Spotlight

Funkcja Spotlight pełni rolę systemowej wyszukiwarki. Umożliwia wyszukiwanie ciekawych informacji na temat Twoich kontaktów z telefonu, znanych osób, filmów czy seriali. Na podstawie wpisanej frazy Spotlight przeszukuje zawartość telefonu lub sugeruje otwarcie przeglądarki Safari. Funkcja Spotlight jest dostępna w Centrum powiadomień i po przeciągnięciu palcem w dół na ekranie blokady.

9. Ulepszona aplikacja Pogoda

Interfejs aplikacji pogodowej stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. W tle aplikacji pojawiły się animacje, które informują o aktualnej pogodzie w Twojej lokalizacji. Zaktualizowano również pogodę 10-dniową. Od teraz możesz sprawdzać przedziały temperatur dla każdej doby z osobna.

10. iCloud+

Nowa usługa iCloud+ wprowadza trzy rodzaje subskrypcji dla wymagających użytkowników smartfonów Apple. Każdy z planów oferuje określoną ilość miejsca w wirtualnej przestrzeni dyskowej (50 GB, 200 GB lub 2 TB). Dodatkowo każdy plan oferuje specjalne usługi bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie danych wychodzących (iCloud Private Relay) oraz możliwość wygenerowania losowych adresów e-mail. Wszystkie wiadomości dostarczone pod alternatywne adresy zostaną przekierowane na Twój właściwy adres mailowy.

Pamiętaj, że system iOS oferuje w standardzie wiele innych usług bezpieczeństwa. Przydatnym rozwiązaniem jest korzystanie z protokołów wirtualnej sieci prywatnej VPN. Apple zadbało o to, aby użytkownik iPhone’a posiadał wysoką kontrolę nad bezpieczeństwem przesyłania danych.

Apple iPhone 13 128GB Różowy (Pink) - MLPH3PM/A

Nowy system od Apple – iOS 15 już dostępny

Wszystkie nowości wdrożone do systemu iOS 15 powstały z myślą o tym, aby korzystanie z iPhone’ów było jeszcze przyjemniejsze. Jeśli posiadasz smartfon iPhone, iOS 15 na pewno przypadnie Ci do gustu.

Nowy system jest również świetną zachętą dla osób, które od dawna przymierzają się do zakupu iPhone’a, ale nadal tego nie zrobiły. Jeśli zechcesz kupić nowy smartfon iPhone, system iOS zachwyci Cię swoją prostotą obsługi, a przy tym wysoką funkcjonalnością.

Sprawdź również: Jak przenieść dane z Androida na iPhone?

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz topowe produkty marki Apple oraz dedykowane im akcesoria. Przy zakupie smartfonów iPhone oferujemy usługę naklejania folii ochronnej na ekran urządzenia.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!