iPad mini 6 vs iPad Air - porównujemy tablety od Apple

Tablety iPad mini 6 oraz iPad Air 4 trafiły do sprzedaży w odstępie jednego roku. W naszym dzisiejszym poradniku prezentujemy porównanie obu modeli. Który z nich jest lepszy? Który będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni? Sprawdźmy to!

Który iPad lepszy?

Dzisiejsze porównanie jest nietypowe, ponieważ dotyczy urządzeń na pierwszy rzut oka zupełnie różnych. Mowa o tabletach iPad mini 6 oraz iPad Air 4, które zadebiutowały na rynku w odstępie jednego roku. Co ciekawe, zalety jednego z urządzeń mogą być wadami drugiego – i na odwrót.

Za chwilę porównamy wszystkie najważniejsze parametry każdego z iPadów – rozmiary, wydajność procesora, jakość aparatów i parametry wyświetlacza. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Ci w podjęciu decyzji, który tablet Apple będzie lepszym wyborem właśnie dla Ciebie.

Warianty tabletów Air i mini

Nowy iPad mini 6. generacji został zaprezentowany w 2021 roku, natomiast jego większy konkurent iPad Air 4. generacji ukazał się rok wcześniej. Każde z urządzeń zyskało zupełnie nowy wygląd. Spod ekranów zniknęły fizyczne przyciski Home. Ramki tabletów stały się cieńsze, a czytniki linii papilarnych Touch ID przeniesiono do górnych przycisków.

Oba tablety występują w tych samych wariantach łączności i pojemności pamięci. Do wyboru masz wersję podstawową z samym modułem Wi-Fi lub wersję rozszerzoną Wi-Fi + Cellular, która umożliwia korzystanie z danych komórkowych (obsługa fizycznej lub wirtualnej karty SIM).

Każdy z wymienionych modeli jest dostępny w dwóch wersjach pamięciowych: 64 i 256 GB. Pojemność wbudowanej pamięci powinieneś wybrać na podstawie tego, jak dużo danych przechowujesz na urządzeniu. Jeśli instalujesz tylko najważniejsze aplikacje i regularnie zgrywasz zdjęcia i filmy z galerii, w zupełności wystarczy Ci pojemność 64 GB. Jeśli jednak tablet służy Ci do przechowywania wielu ciężkich plików, wybierz pamięć 256 GB.

iPad mini vs iPad Air 4 – porównanie parametrów

Wygląd i wymiary

Wygląd tabletów iPad Air (4.generacji) i iPad mini został wyraźnie odświeżony. Wyświetlacz każdego z nich okalają cienkie ramki, dlatego całkowity rozmiar urządzeń jest tylko nieznacznie większy od rozmiaru samych ekranów. Szerokość ramek jest optymalna, aby swobodnie trzymać iPad w dłoniach, a jednocześnie nie zasłaniać sobie przeglądanych treści.

Wymiary iPada mini 6 wynoszą 195,4 x 134,8 x 6,3 mm (wysokość x szerokość x grubość). Adekwatne wymiary iPada Air 4 wynoszą 247,6 x 178,5 x 6,1 mm. Z oczywistych względów iPad Air 2020 jest nieco cięższy od modelu mini.

Każdy iPad posiada swoje własne wersje kolorystyczne. Tablet mini 6 jest dostępny w czterech kolorach, określanych jako gwiezdna szarość, różowy, fioletowy oraz księżycowa poświata. Jeszcze większy wybór kolorów oferuje iPad Air 4 (srebrny, gwiezdna szarość, różowe złoto, zielony, błękitny).

Wyświetlacz

Najważniejsza różnica w wyglądzie wizualnym obu urządzeń dotyczy wielkości ekranu. Tablet iPad mini 6 posiada ekran o przekątnej 8,3 cala – to najmniejszy tablet w katalogu urządzeń Apple. Większy o 2,6 cala iPad Air 4 posiada ekran o przekątnej 10,9 cala. W przypadku urządzeń mobilnych różnica w wielkości ekranu na prawie trzech cali jest wyjątkowo odczuwalna.

W każdym z tabletów zastosowano tę samą technologię wyświetlania Liquid Retina. Jedyna różnica (na korzyść modelu iPad mini) kryje się w rozdzielczości ekranu. Zagęszczenie pikseli w przypadku iPada mini 6 wynosi 326 ppi (pikseli na cal). W przypadku iPada Air z 2020 jest to 264 ppi. Jasność ekranów jest identyczna (500 nitów). W każdym z urządzeń zastosowano technologię True Tone, która dostosowuje barwę wyświetlanych obrazów do warunków otoczenia.

Procesor

Mogłoby się wydawać, że niewielki iPad mini 6 będzie słabszym urządzeniem od większego iPada Air 4. Nic bardziej mylnego. Jako urządzenie nowsze, iPad mini 2021 posiada czip A15 Bionic (chip używanych w iPhone’ach 13 i iPhone’ach 13 Pro). Układ A15 gwarantuje do 40% większą wydajność od generacji A14. Czip A14 Bionic został zamontowany w tabletach iPad Air 2020. Oba tablety udźwigną podobne zadania, natomiast iPad mini 6. generacji przetworzy wymagające zadania wyraźnie szybciej.

Podobna zależność dotyczy procesora graficznego (GPU). Grafika iPada mini 6 z procesorem A15 może być nawet o 80% szybsza od grafiki przetwarzanej przez procesor A14. Dzięki temu wszystkie animacje wyświetlane na iPadzie mini są bardziej płynne, niż w przypadku iPada Air 4. Co ważne, system operacyjny iPadOS jest zoptymalizowany pod kątem współpracy z każdym rodzajem procesora Bionic.

Polecane produkty z kategorii iPad Air 4

Aparat

Najważniejsze elementy aparatu głównego są identyczne dla obu tabletów. Każdy z modeli posiada szerokokątny obiektyw o rozdzielczości 12 Mpix z przysłoną ƒ/1,8. Każdy z aparatów oferuje również 5-krotny zoom cyfrowy, inteligentny tryb HDR 3 dla zdjęć i automatyczną stabilizację obrazu. Filmy można nagrywać w jakości Full HD oraz 4K przy maksymalnej częstości 60 klatek na sekundę.

O przewadze aparatu z iPada mini 6 decydują niuanse, takie jak flesz True Tone z 4 diodami LED, który gwarantuje lepsze oświetlenie podczas fotografowania ciemnych obiektów. Ponadto iPad mini 6 2021 posiada szerszy zakres dynamiczny podczas nagrywania wideo z częstością 30 klatek na sekundę.

Większe różnice dotyczą aparatu przedniego, który w iPadzie mini 6 jest ultraszerokokątny i osiąga rozdzielczość 12 Mpix. Ponadto oferuje 2-krotny zoom (przy oddalaniu) oraz obsługę funkcji Center Stage, która utrzymuje filmowane twarze w centrum uwagi kadru. Kamera przednia w modelu Air 2020 oferuje rozdzielczość na poziomie 7 Mpix.

Łączność i ładowanie

Tablet iPad mini 6 w wersji Wi-Fi + Cellular obsługuje Internet w najnowszej technologii 5G. Z kolei tablet Apple iPad Air wykorzystuje technologię 4G (LTE).

Firma Apple deklaruje identyczny czas pracy na baterii dla obu iPadów – do 10 godzin przeglądania internetu lub oglądania filmów (przez sieć Wi-Fi) oraz do 9 godzin przeglądania Internetu w przypadku sieci komórkowej. Każdy z iPadów posiada uniwersalne złącze USB-C.

iPad mini 6 Vs iPad Air 4 - podobieństwa

 • Wyświetlacz Liquid Retina z szeroką paletą kolorów P3, powłoką odporną na odciski palców, maksymalną jasnością 500 nitów, powłoką antyrefleksyjną i technologią True Tone
 • Touch ID
 • Układ Bionic z serii A o architekturze 64‑bitowej klasy komputerów stacjonarnych i silnikiem Neural Engine
 • Tylny aparat 12 MP z Przysłona ƒ/1,8 z 5-krotnym zoomem cyfrowym i inteligentnym HDR 3
 • Nagrywanie wideo 4K z częstością 24 kl./s, 25 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s
 • 3-krotny zoom podczas nagrywania wideo
 • Przednia aparat z Retina Flash, inteligentny HDR 3, stabilizacja obrazu kinowego i nagrywaniem wideo HD 1080p
 • Obługa Apple Pencil (2. generacji)
 • Czas pracy na baterii do 10 godzin
 • Złącze USB-C
 • Audio na dwa głośniki o bogatym przestrzennym brzmieniu
 • Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.0
 • Model: Wi-Fi i Wi-Fi + Cellular
 • Pojemność 64 GB i 256 GB

 

iPad mini 6 Vs iPad Air 4 - różnice

iPad mini 6 iPad Air 4
Wyświetlacz Liquid Retina o przekątnej 8,3 cala i rozdzielczości 2266 na 1488 pikseli przy 326 ppi Wyświetlacz Liquid Retina o przekątnej 10,9 cala i rozdzielczości 2360 na 1640 pikseli przy 264 ppi
Układ A15 Bionic Układ A14 Bionic
Nagrywanie wideo HD 1080p z częstością 60 kl./s Nagrywanie wideo HD 1080p z częstością 25 kl./s, 30 kl./s lub 60 kl./s
Obługa funkcji Center Stage Brak obsługi funkcji Center Stage
Obsługa 5G Obsługa 4G (LTE)
Dostępny w kolorach: gwiezdna szarość, różowy, fioletowy oraz księżycowa poświata Dostępny w kolorach: gwiezdna szarość, różowe złoto, srebrny, zielony, błękitny

Polecane produkty z kategorii iPad mini 6

iPad Air czy mini – który wybrać?

Wybór tabletu powinieneś uzależnić od jego przeznaczenia. Kompaktowy iPad mini to urządzenie bardzo poręczne, niewiele większe od przeciętnego smartfona. Sam musisz zdecydować, czy niewielki ekran będzie dla Ciebie wadą, czy zaletą. Jednego możesz być pewien – iPad mini 6 należy do grupy najszybszych i najbardziej wydajnych iPadów. Nawet zaawansowane aplikacje i wymagające graficznie gry nie będą dla niego problemem.

Tablet iPad Air 4-generacji jest większy i cięższy, ale jego zaletą jest duży obszar roboczy, który jest bardziej przystosowany do wielozadaniowości i oglądania filmów. Jeśli duży ekran to dla Ciebie kluczowy element podczas pracy lub rozrywki na tablecie, postaw na iPada Air 2020. Z tego samego względu Air jest lepszym urządzeniem do pracy kreatywnej – rysowania i szkicowania za pomocą rysika Apple Pencil (oba modele iPadów są kompatybilne z Apple Pencil 2-generacji). Procesor w tym tablecie jest nieco słabszy niż w modelu mini, jednak nadal wystarczająco dobry, aby iPad Air (4.generacji) był jednym z najlepszych tabletów w swojej kategorii cenowej.

Wybierz swój idealny tablet Apple!

Znasz już wszystkie najważniejsze różnice pomiędzy iPadem mini 6 oraz iPadem Air 4. Wybór konkretnego modelu nie będzie dla Ciebie trudny, jeśli dokładnie określisz swoje potrzeby i sprecyzujesz przeznaczenie nowego urządzenia.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego Lantre.pl, w którym znajdziesz wszystkie tablety Apple oraz dedykowane im akcesoria iPad.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej usługi leasingu. Zapraszamy!