Co to jest FaceTime i jak z niego korzystać?

FaceTime, czyli komunikator internetowy firmy Apple funkcjonuje na pokładzie wszystkich urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka. Do czego służy i jak z niego korzystać? Jakie nowości oferuje w systemie iOS 15? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym poradniku!

FaceTime – co to jest?

FaceTime to aplikacja służąca do nawiązywania internetowych połączeń głosowych (FaceTime audio) oraz połączeń wideo (FaceTime video). W odróżnieniu od innych komunikatorów internetowych aplikacja Face Time jest zarezerwowana wyłącznie dla urządzeń marki Apple. Możesz z niej korzystać na smartfonach iPhone, tabletach iPad, odtwarzaczach iPod touch, a nawet na komputerach Mac. Jednym słowem na wszystkich urządzeniach wyposażonych w system iOS, iPadOS lub macOS.

FaceTime powstało w 2010 roku, a jego premiera odbyła się równolegle z premierą systemu operacyjnego iOS 4. Pierwszym urządzeniem wyposażonym w tę aplikację był iPhone 3G. Od tamtej pory FaceTime jest nieodłącznym elementem każdej kolejnej wersji systemu iOS, w tym najnowszego iOS 15.

Jak korzystać z aplikacji FaceTime?

Pierwsze uruchomienie aplikacji

Korzystanie z usług Apple (w tym z aplikacji FaceTime) wymaga posiadania konta Apple ID. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zostaniesz poproszony o podanie swojej nazwy użytkownika oraz hasła. Po wprowadzeniu wymaganych danych będziesz mógł korzystać ze wszystkich funkcji oferowanych przez aplikację.

Przeczytaj także: Jak założyć Apple ID na 3 sposoby? Poradnik

Nawiązywanie połączeń audio i wideo

Korzystanie z aplikacji jest bardzo proste. W celu nawiązania połączenia z wybraną osobą wystarczy wprowadzić jej numer telefonu lub adres e-mail. Równie dobrze możesz to zrobić poprzez wskazanie konkretnej osoby z listy swoich kontaktów. Ikona telefonu służy do nawiązywania klasycznych połączeń głosowych. Połączenia wideo możesz nawiązywać poprzez stuknięcie w ikonę kamery.

Pamiętaj, że możesz dzwonić tylko z aplikacji na aplikację. Oznacza to, że zarówno Ty, jak i Twój rozmówca musicie posiadać urządzenie Apple ze stałym dostępem do internetu. Możecie korzystać z sieci Wi-Fi lub z pakietu danych komórkowych od swojego operatora.

Czy FaceTime jest płatny?

Aplikacja FaceTime jest całkowicie bezpłatna. Aby z niej korzystać, wystarczy posiadać konto Apple ID oraz dowolne urządzenie z systemem iOS, iPadOS lub macOS (iPhone’a, iPada lub komputer Mac). Jedyna ewentualna opłata, z jaką musisz się liczyć to koszt połączenia z internetem, kiedy korzystasz z danych komórkowych od swojego operatora. Wówczas ponosisz opłatę według swojej taryfy.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Co oferuje FaceTime?

FaceTime a inne komunikatory

Na rynku aplikacji istnieje wiele komunikatorów internetowych. Wśród najpopularniejszych można wymienić aplikacje firmy Microsoft, czyli klasyczny komunikator Skype lub usługę ułatwiającą zdalną pracę zespołową – Microsoft Teams. W sklepie z aplikacjami znajdziesz także aplikacje Zoom oraz Google Meet do prowadzenia wideokonferencji, popularny WhatsApp, a także uznawany za wyjątkowo bezpieczny Signal.

Podstawowe wersje wszystkich wymienionych aplikacje są za darmo dostępne w sklepie App Store. Jednak przewaga aplikacji FaceTime nad innymi komunikatorami polega na ograniczonym zasięgu działania – odbiorcami usługi są wyłącznie użytkownicy sprzętów Apple. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma Apple może zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa aplikacji, dostosowując jej działanie do specyfiki swoich urządzeń.

Ciekawą funkcją aplikacji Face Time, dostępną wyłącznie w przypadku tabletów iPad Pro 12,9” M1 (5. generacji) oraz iPad Pro 11” (3. generacji) jest Center Stage. Wykorzystuje ona przedni, szerokokątny aparat, nowe czipy M1 oraz technologię uczenia maszynowego do automatycznego kadrowania rejestrowanego obrazu w taki sposób, aby twarz rozmówcy zawsze znajdowała się w centrum kadru.

Polecane produkty z kategorii Apple Pencil

Nowości FaceTime w systemie iOS 15

Przy okazji premiery systemu operacyjnego iOS 15, aplikacja FaceTime zyska szereg nowych funkcji. Pierwszą z nich będzie funkcja SharePlay, która ma umożliwić wspólne oglądanie filmów, słuchanie muzyki, a nawet udostępnianie zawartości ekranu urządzenia pomiędzy Tobą a Twoim rozmówcą. Dzięki temu będziecie mogli równocześnie przeżywać emocje związane z oglądaniem filmu i na bieżąco wymieniać się swoimi spostrzeżeniami.

Kolejnym udogodnieniem będzie tryb dźwięku przestrzennego. Dzięki zastosowaniu specjalnych algorytmów, podczas rozmowy z bliską osobą odniesiesz wrażenie, że jej głos płynie dokładnie z tego miejsca, w którym ona się znajduje. Pozostałe nowości to m.in. widok siatki podczas prowadzenia wideokonferencji (wizerunki wszystkich osób zostaną rozmieszczone w kwadratach), tryb portretowy (ustawienie ostrości na Twojego rozmówcę) i różne tryby mikrofonu, które pozwolą wychwycić konkretne dźwięki (np. Twój głos lub dźwięki otoczenia).

FaceTime – Android i Windows – czy to możliwe?

Aplikacja FaceTime od premiery jest dostępna wyłącznie na urządzeniach Apple. Natomiast system iOS 15 wprowadzi pewną zmianę - użytkownicy systemów Android i Windows zyskają możliwość dołączania do wideokonferencji za pośrednictwem specjalnego linku, który może im wysłać organizator spotkania. Wówczas będą mogli oni uczestniczyć w rozmowie za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.

Wszystkie wymienione nowości pojawią się na w systemie iOS 15 w momencie jego oficjalnej premiery, czyli jesienią 2021 roku.

FaceTime – co to jest LivePhoto i Memoji?

Począwszy od systemu iOS w wersji 12.1.4, w czasie trwania wideorozmowy masz możliwość uwieczniania momentów, czyli wykonywania zdjęć podczas rozmowy FaceTime video. Nie jest to klasyczny zrzut ekranu, ale pełnoprawne zdjęcie, rejestrowane z kamery Twojej lub Twojego rozmówcy.

Inną ciekawostką są Memoji, czyli animowane piktogramy, wyrażające Twoje emocje lub aktualny nastrój. Memoji są nakładane na rzeczywisty obraz z Twojej kamery. Aby wykonać własne Memoji, wystarczy podczas rozmowy wideo stuknąć specjalny przycisk z ikoną gwiazdki, a następnie wybrać Memoji, którego chcesz użyć. Taka funkcja potrafi dostarczyć radości i urozmaicić czas spędzany w aplikacji FaceTime.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Urządzenia obsługujące FaceTime

Aplikację FaceTime uruchomisz na wszystkich sprzętach Apple, ale dostęp do najnowszych funkcji uzyskają jedynie urządzenia z systemem iOS 15 (od modelu iPhone 6s w górę). Ponadto, najnowszą wersję aplikacji dostaną wszystkie tablety z systemem iPadOS, w tym najnowszy iPad Pro.

Odświeżoną aplikację FaceTime otrzymają również wszystkie najnowsze komputery Mac, nie wyłączając tych najnowszych, które posiadają ultrawydajny czip Apple M1. Dzięki takiej aktualizacji będziesz mógł prowadzić rozmowy FaceTime na wszystkich komputerach Apple, takich jak MacBook, Mac mini czy iMac 24 M1.

Wypróbuj FaceTime samodzielnie!

Aplikacja FaceTime jest stale rozwijana, dlatego korzystanie z niej jest praktyczne i przyjemne. Rozmowy głosowe za pośrednictwem aplikacji FaceTime są także darmową alternatywą dla tradycyjnych połączeń telefonicznych. Czy trzeba wymieniać kolejne zalety FaceTime’a?

Wszystkie urządzenia obsługujące FaceTime, czyli smartfony iPhone, tablety iPad oraz komputery Mac (w tym najnowsze urządzenia z procesorem M1 Apple) znajdziesz w sklepie Lantre. Zajrzyj do tam już teraz!