Nagrywanie rozmów iPhone. Kompletny poradnik

Próbowałeś kiedyś nagrać rozmowę telefoniczną prowadzoną za pomocą iPhone’a? Jeśli tak, to wiesz, że jest to prawie niemożliwe. Telefony Apple nie posiadają funkcji rejestracji rozmów - wiąże się to z polityką prywatności stosowaną przez firmę z Cupertino. Istnieją jednak sposoby, by nagrać rozmowę telefoniczną. Jak to zrobić i jakich aplikacji na iPhone użyć?

Telefon iPhone - nagrywanie rozmów

System operacyjny iOS, z którego korzystasz w swoim iPhonie, nie daje możliwości nagrania rozmów telefonicznych. Przynajmniej, jeśli chodzi o aplikacje domyślnie zainstalowane w pamięci smartfona. Co więcej, Apple uniemożliwia twórcom zewnętrznych aplikacji na dostęp do mikrofonu w trakcie prowadzenia rozmowy telefonicznej. Bez tej funkcji, rejestracja głosu osoby po drugiej stronie jest niemożliwa. Nie znaczy to, że nie mamy możliwości, aby zapisać treść rozmowy korzystając z iPhone’a. Jak to zrobić? Zanim przejdziemy do sposobów, by nagrać połączenie telefoniczne, zobaczmy, co o nagrywaniu rozmów mówi Apple i polskie prawo.

Czy można nagrywać rozmowy na iPhone?

Apple, tłumacząc brak funkcji rejestracji rozmów telefonicznych, powołuje się na politykę prywatności. Dotyczy to zarówno osób dzwoniących, którzy korzystają z iPhone, jak i osób odbierających połączenie. W ten sposób Apple staje po stronie użytkowników, którzy uważają, że nagrywanie rozmów telefonicznych jest naruszeniem prywatności. Czy polskie prawo orzeka tak samo?

Nagrywanie rozmów telefonicznych a prawo w Polsce

W Polsce nagrywanie rozmów bez zgody rozmówcy może mieć znamiona czynu niedozwolonego i podlegać karze pozbawienia wolności do 2 lat. Jednak istnieje pewien warunek, który pozwala ocenić legalność tego czynu. Chodzi o to, czy nagrywający rozmowę uczestniczy w tej rozmowie. Jeśli nie – narusza przepisy karne i grozi mu za to kara. Jednak prowadząc rozmowę telefoniczną, siłą rzeczy jesteśmy jej uczestnikiem. W takiej sytuacji nagrywanie rozmowy jest legalne i nie stanowi przestępstwa.

W przypadku prawa cywilnego, nagrywanie rozmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych rozmówcy. Przykładem może być wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 2016 roku dotyczący nagrania rozmowy służbowej. W jej toku, Sąd zwrócił uwagę, że nagrywanie bez zgody osoby nagrywanej jest – co do zasady – bezprawne (nawet jeśli nie stanowi przestępstwa). Dochodzi bowiem do naruszenia dobrych obyczajów.

Nagrywanie rozmów a RODO

Przypomnijmy, że przepisy RODO dotyczą jedynie przedsiębiorców, dlatego musimy o nich pamiętać jedynie w sytuacji, gdy nagranie dotyczyć będzie działalności gospodarczej. W takiej sytuacji, rozporządzenie wymaga od dzwoniącego, by poinformował rozmówce o nagrywaniu rozmowy oraz o administratorze danych osobowych. Poza tym niezbędne będzie uzyskanie zgody na nagranie.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Jak nagrać rozmowę w iPhone? Sprawdzone sposoby

Nagrywanie rozmów na iPhone może być problematyczne. Apple dokłada wszelkich starań, by zadbać o prywatność swoich użytkowników blokując możliwość rejestracji połączeń. Istnieją jednak sposoby, by obejść to ograniczenie.

Aplikacja do nagrywania rozmów iPhone

W AppStore znajdziemy wiele aplikacji, które zgodnie z opisem, pozwalają rejestrować rozmowy telefoniczne. Przyjrzymy się bliżej dwóm najpopularniejszym: RecMyCalls i App MyCalls.

RecMyCall - aplikacja do nagrywania rozmów (iPhone)

 • Uważana jest za najlepszą aplikację do nagrywania rozmów telefonicznych na telefonie Apple iPhone.
 • Pozwala nagrywać połączenia wychodzące i przychodzące.
 • Żeby z niej korzystać, należy wykupić dostęp subskrypcyjny (ceny od 11,99 zł w dniu publikacji artykułu).
 • Posiada 3-dniowy okres próbny.
 • Chcąc nagrać rozmowę, musimy uruchomić nagrywanie korzystając z RecMyCall, aplikacja nie zastępuje domyślnego dialera w iOS.
 • Nagrywanie rozmowy sygnalizowane jest rozmówcy powiadomieniem dźwiękowym.
 • Pozwala konwertować nagrania do tekstu.

App MyCalls – program do nagrywania rozmów

 • Żeby korzystać z aplikacji, należy wykupić subskrypcję (ceny od 19,99 zł w dniu publikacji artykułu).
 • Pozwala nagrywać połączenia wychodzące i przychodzące.
 • Posiada 3-dniowy okres próbny.
 • Do poprawnego działania wymaga operatora oferującego połączenia konferencyjne.
 • Twórcy aplikacji informują, że w trakcie korzystania zostaniesz obciążony kosztami za połączenia z numerami dostępowymi.
 • Konieczne jest scalanie połączeń, niemożliwe jest automatyczne nagrywanie rozmów.

iPhone - nagrywanie rozmów za darmo. Domowy sposób

Korzystanie z zewnętrznych aplikacji to nie jedyny sposób, by nagrać rozmowę telefoniczną na iPhone. Równie dobrze, w trakcie połączenia, możemy włączyć tryb głośnomówiący w telefonie i zarejestrować dźwięk za pomocą zewnętrznego urządzenia. Może być to np. fizyczny dyktafon albo inne urządzenie elektroniczne takie jak tablet z funkcją dyktafonu (np. iPad) czy inny telefon.

Idealnie sprawdzi się również laptop z wbudowanym mikrofonem, którego możemy użyć w roli dyktafonu. System macOS posiada zainstalowaną domyślnie aplikację Dyktafon, która bez problemu zarejestruje dźwięk.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

MagSafe Call Recorder

Ciekawostką, która pozwala na nagrywanie połączeń na iPhone jest urządzenie o nazwie MagSafe Call Recorder. To zewnętrzne akcesorium wyglądem przypominające Akumulator Magsafe zostało stworzone właśnie z myślą o rejestracji dźwięku połączeń telefonicznych. MagSafe Call Recorder, po przypięciu do iPhone wyposażonego w system MagSafe (iPhone 12 i późniejsze), dzięki piezoelektrycznemu czujnikowi i mikrofonom rejestruje wibracje z głośnika słuchawki oraz dźwięki użytkownika. W ten sposób przechwytuje treść rozmów i zapisuje je w formacie WAV.

Urządzenie posiada wbudowaną pamięć o pojemności 8 GB, waży 40 gramów, a jego bateria starcza nawet na 6 miesięcy działania w trybie stand-by. Co więcej, MagSafe Call Recorder potrafi nagrywać nie tylko rozmowy telefoniczne – doskonale radzi sobie również z połączeniami w takich aplikacjach jak WhatsApp, Zoom, Messenger, Skype czy Telegram. Urządzenie możesz zamówić na kickstarterze.

Polecane produkty z kategorii Słuchawki iPhone

Nagrywanie rozmowy iPhone. Znasz już sprawdzone sposoby

Nagrywanie rozmów w iPhone nie należy do najprostszych – producent, mając na uwadze bezpieczeństwo i prywatność użytkowników zablokował opcję rejestracji połączeń telefonicznych. Jeśli jednak mamy potrzebę, by sporządzić taki zapis głosowy, możemy skorzystać z aplikacji firm trzecich lub postawić na skuteczny, choć darmowy sposób wykorzystujący tryb głośnomówiący. Opcją jest również zakup urządzenia MagSafe Call Recorder, które rozwiązuje problem bezpowrotnie. 

Gdy już wiesz, jak nagrać rozmowę na iPhone, to odwiedź sklep Lantre – oficjalnego dystrybutora Apple. Znajdziesz u nas najnowsze produkty Apple – telefony iPhone, iPady, komputery Mac, zegarki Apple Watch i dedykowane im akcesoria.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. LexForm - Kancelaria Prawna - https://lexform.pl/nagrywanie-rozmow-a-prawo-karne/

2. LexForm - Kancelaria Prawna  - https://lexform.pl/kwestii-nagrywania-rozmow-ciag-dalszy-jak-ja-reguluje-prawo-cywilne/

3. Kancelaria Informatica Legis - https://informaticalegis.com/co-grozi-za-nagrywanie-rozmow-bez-zgody-a-co-z-rodo-a-nagrywaniem-rozmow/