Jak zastrzec numer w iPhone? Poradnik

Funkcja zastrzegania numeru telefonu przydaje się w różnych sytuacjach. Jeśli posiadasz iPhone'a, możesz to zrobić z poziomu ustawień systemowych. W tym poradniku opisujemy krok po kroku, jak zastrzec numer iPhone.

Zastrzeżenie numeru iPhone – dlaczego może się przydać?

Być może nieraz byłeś w sytuacji, kiedy chciałeś zadzwonić do kogoś anonimowo – tak, aby Twój numer nie wyświetlił się na telefonie rozmówcy. Takie rozwiązanie zapewnia większą prywatność. Jeśli dzwonisz do kogoś po raz pierwszy, ale nie chcesz dopuścić do ponownego kontaktu, ukrycie numeru to jedyna skuteczna opcja.

Zastrzeganie numeru iPhone to prosta czynność, która wymaga wykonania jedynie kilku kroków. Istnieje kilka sposobów na zastrzeżenie numeru, ale w najprostszy sposób zrobisz to za pomocą ustawień systemowych. Cała procedura zajmie Ci kilkanaście sekund, a Twój numer stanie się zastrzeżony natychmiast po jej wykonaniu. W takim razie jak zastrzec numer w iPhone? W dalszej części artykułu omówimy kilka możliwych sposobów.

Jak zastrzec numer? iPhone bez tajemnic

Sposób 1. Jak zastrzec numer telefonu w ustawieniach iOS?

Jeśli zastanawiasz się jak ustawić numer prywatny iPhone, pierwszy sposób jest banalnie prosty.

Aby zastrzec numer z poziomu systemu iOS:

 • Przejdź do ustawień telefonu.
 • Zjedź kilkanaście zakładek w dół listy i stuknij w zakładkę „Telefon”.
 • Na kolejnym ekranie odszukaj i wybierz opcję „Pokaż moje ID wywołującego”.
 • Jeśli korzystasz z dwóch kart SIM (w tym jednej karty eSIM), na tym etapie zostaniesz poproszony o wybór numeru, który chcesz zastrzec. Domyślne ustawienia wprowadzają podział na numer główny i dodatkowy. Wybierz zatem pożądany numer.
 • W kolejnym oknie zobaczysz opcję „Pokaż moje ID wywołującego”, która domyślnie jest włączona (zaznaczona kolorem zielonym). Oznacza to, że Twój numer jest widoczny dla Twojego rozmówcy. Jeśli chcesz zastrzec numer, przesuń suwak w lewo, aby przyjął szary kolor. W ten sposób ukryjesz swój numer.

 

iPhone - pokaz moje ID wywołującego

Fot. iPhone - Pokaż moje ID wywołującego

 

Opisana instrukcja uwzględnia wszystkie iPhony. Oznacza to, że procedura zastrzegania numeru w ustawieniach systemu iOS wygląda identycznie na każdym Apple iPhone, bez względu na model urządzenia (oferuje ją każdy stary i nowy iPhone).

Może się zdarzyć, że opcja zastrzeżenia numeru w ustawieniach systemowych (w zakładce „Pokaż moje ID wywołującego”) będzie niedostępna (niemożliwa do zmiany z koloru zielonego na szary). Z reguły jest to spowodowane ograniczeniami operatora. W takiej sytuacji musisz skorzystać z alternatywnych sposobów zastrzegania numeru. Różnią się one w zależności od operatora.

Sposób 2. Jak ukryć numer w aplikacji operatora?

Niektórzy operatorzy komórkowi umożliwiają zastrzeżenie numeru telefonu z poziomu własnej aplikacji mobilnej.

Aby zastrzec numer w ten sposób:

 • Pobierz na telefon oficjalną aplikację swojego operatora, zaloguj się na swoje konto
 • W kolejnym kroku w ustawieniach konta odszukaj opcję zarządzania numerem.
  Następnie znajdź opcję „Zastrzeż numer” lub „Ukryj numer” i postępuj według wskazówek wyświetlanych na ekranie.

W zależności od operatora czas zastrzegania numeru może być różny.

Sposób 3. Jak ukryć numer szybkim kodem?

Czasami operatorzy umożliwiają zastrzeżenie numeru telefonu wyłącznie za pomocą szybkiego kodu (wpisywanego na klawiaturze telefonu). Jeśli więc funkcja zastrzegania numeru z poziomu systemu jest dla Ciebie niedostępna:

 • Odwiedź stronę internetową swojego operatora.
 • Na liście szybkich kodów odnajdź ten, który odpowiada za zastrzeganie numeru.

Jeśli nawet ten sposób nie przynosi skutku, ostatnią opcją jest połączenie z konsultantem Biura Obsługi Klienta Twojego operatora i zastrzeżenie numeru z jego pomocą.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Jak zadzwonić z prywatnego numeru? 4 podpowiedzi Lantre

Numer zastrzeżony iPhone – czas aktywacji usługi

Wiesz już jak zrobić numer prywatny na iPhone, ale skąd pewność, że na telefonie Twojego rozmówcy rzeczywiście nie wyświetli się Twój numer telefonu? Jeśli skorzystasz z pierwszego sposobu zastrzegania numeru (za pomocą ustawień iOS), usługa zostanie aktywowana natychmiast.

Tuż po przesunięciu suwaka „Pokaż moje ID wywołującego” na szare pole, możesz wykonać połączenie testowe do zaufanej osoby. W ten sposób zyskasz dowód, że Twój numer faktycznie nie wyświetla się na telefonie Twojego rozmówcy. Zamiast numeru telefonu, Twój rozmówca przy połączeniu przychodzącym zobaczy jeden z trzech komunikatów: „Numer nieznany”, „Numer prywatny” lub „Brak ID dzwoniącego”. iPhone będzie tak długo ukrywał Twój numer, dopóki nie dezaktywujesz usługi w ustawieniach iOS.

Ukryj numer iPhone jednorazowo

Być może nie chcesz zastrzegać numeru telefonu na stałe, lecz ukryć swój numer tylko jeden raz – przed połączeniem z konkretną osobą. Jeśli Twój operator umożliwia zastrzeżenie numeru na stałe (w jakikolwiek ww. sposób), prawdopodobnie umożliwia też tymczasowe, czyli jednorazowe ukrycie numeru.

Jak ukryć swój numer telefonu jednorazowo? Wystarczy, że bezpośrednio przed wprowadzeniem numeru swojego rozmówcy wpiszesz na klawiaturze telefonu specjalny kod: #31# (przykładowo: #31#123456789). Takie rozwiązanie zapewni Ci anonimowość tylko na czas tego jednego, konkretnego połączenia.

iPhone – blokowanie numeru a zastrzeganie numeru. Jaka jest różnica?

Dla uniknięcia nieporozumień zwróć uwagę na prawidłowe nazewnictwo poszczególnych działań w smartfonie iPhone. Ukrywanie numeru (swojego własnego) a blokowanie cudzych numerów telefonów to dwie kompletnie różne procedury. Zastrzeżenie numeru spowoduje jego ukrycie na telefonie Twojego rozmówcy, ale iPhone umożliwia też blokowanie numerów, czyli aktywację funkcji, która uniemożliwi konkretnej osobie (dzwoniącej z konkretnego numeru telefonu) skontaktowanie się z Tobą.

Aby zablokować czyjś numer, otwórz kolejno:

 1. Ustawienia.
 2. Telefon.
 3. Zablokowane kontakty.
 4. Dodaj nowy…
 5. Odnajdź osobę, którą chcesz zablokować.

Tę samą czynność możesz wykonać z poziomu spisu połączeń. Warunkiem jest wcześniejszy kontakt z danym numerem.

 1. Otwórz zatem spis połączeń (zielona ikona z telefonem).
 2. Przejdź do zakładki „Ostatnie”.
 3. Stuknij w literkę „i” obok nazwy swojego rozmówcy.
 4. Następnie wybierz opcję „Blokuj tę osobę”.

Wyciszanie numerów nieznanych

A może Ty sam chcesz uniknąć połączeń od osób, które nie ujawniają swojego numeru telefonu? Istnieje prosty sposób, aby połączenia przychodzące od osób z zastrzeżonym numerem były automatycznie wyciszane. Jak to zrobić?

W tym celu:

 1. Przejdź do ustawień telefonu.
 2. Otwórz zakładkę Telefon.
 3. Wybierz „Wyciszaj od nieznanych”.
 4. Przesuń suwak w prawo, aby podświetlił się na zielono.

Weź pod uwagę, że aktywacja tej opcji uniemożliwia połączenie się z Tobą również tym osobom, których nie masz na liście kontaktów, a które nie mają zastrzeżonego numeru telefonu.

 

iPhone - wyciszanie numerów nieznanych

Fot. iPhone - Wyciszaj od nieznanych

Już wiesz, jak ukryć numer telefonu iPhone!

Wiesz już jak się robi numer prywatny w iPhonie (na 3 różne sposoby), a także znasz różnicę pomiędzy zastrzeganiem własnego numeru a blokowaniem cudzych numerów na iPhonie. Obie czynności mogą zwiększyć Twoje poczucie bezpieczeństwa podczas codziennego korzystania z telefonu.

Zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze smartfony iPhone oraz dedykowane im akcesoria. Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!