Jak korzystać z dwóch kart SIM w iPhone? Dual SIM w praktyce

Funkcja Dual SIM jest od kilku lat standardem w świecie smartfonów. Umożliwia korzystanie z dwóch numerów telefonu w jednym urządzeniu. Właśnie dlatego bywa przydatna w tak wielu sytuacjach. Jak z niej korzystać w iPhonie? Podpowiadamy!

Telefony Dual SIM – rewolucja w świecie technologii

Wprowadzenie funkcji Dual SIM było prawdziwym przełomem na rynku smartfonów. Jeden telefon mógł nagle obsłużyć dwa niezależne numery komórkowe, w dodatku od dwóch różnych operatorów. Zalety takiego rozwiązania można mnożyć. Najbardziej oczywistym plusem jest możliwość posiadania numeru prywatnego i służbowego na jednym urządzeniu.

W dalszej części naszego artykułu odpowiemy sobie na pytanie, czym dokładnie jest funkcja Dual SIM, jak ją włączyć oraz jak z niej korzystać. Oprócz tego dowiesz się jakie modele telefonów iPhone obsługują dwie karty SIM, a także czym jest usługa eSIM.

Funkcja Dual SIM – iPhone z dwoma numerami

Dual SIM – co to takiego?

Funkcja Dual SIM to nic innego jak możliwość korzystania z dwóch numerów komórkowych (dwóch kart SIM) w jednym urządzeniu. Wówczas osoby korzystające z numeru prywatnego i służbowego nie muszą posiadać dwóch różnych urządzeń – wystarczy im jeden telefon z funkcją Dual SIM.

Wiele osób korzysta też z funkcji Dual SIM ze względu na lepszą ofertę konkretnego operatora. Wówczas jedna karta SIM może służyć tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, natomiast druga do korzystania z internetu – bo np. taryfa internetowa u drugiego operatora jest wyraźnie tańsza.

Jak działa Dual SIM w iPhone’ach?

Większość smartfonów z funkcją Dual SIM posiada szufladkę na dwie fizyczne karty SIM. Zazwyczaj są to karty w małych formatach, np. 2x nano-SIM lub po jednej karcie nano-SIM i micro-SIM. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku smartfonów iPhone – 2 karty SIM przybierają wówczas formę fizyczną i wirtualną (eSIM).

W szufladce znajduje się miejsce tylko na jedną fizyczną kartę (fizyczna karta SIM do iPhone’a musi mieć format nanoSIM). Druga karta jest wirtualna, zapisana w ustawieniach telefonu, choć jej działanie jest identyczne, jak karty fizycznej.

Usługa eSIM – na czym polega?

Apple jest pierwszą firmą, która wypuściła na polski rynek smartfony z funkcją eSIM, która jest wirtualnym odpowiednikiem karty SIM w wersji fizycznej. Oferuje dokładnie tę samą funkcję, tj. umożliwia posługiwanie się konkretnym numerem telefonu. Różnica jest tylko jedna – zamiast wkładać fizyczną kartę do szufladki telefonu, wirtualną kartę SIM należy aktywować w ustawieniach smartfona. W praktyce czynność ta polega na zeskanowaniu kodu QR udostępnionego przez Twojego operatora.

Na polskim rynku usługa eSIM jest oferowana obecnie tylko przez dwóch operatorów: Orange i Truphone (brytyjski operator wirtualny). Pozostałe sieci komórkowe działające w Polsce deklarują wprowadzenie usługi eSIM w najbliższym czasie. Pamiętaj, że istnieje możliwość wymiany istniejącej karty fizycznej na kartę wirtualną (eSIM). W przypadku wymienionych operatorów to prosta czynność, która wymaga jedynie zalogowania się na Twoim koncie użytkownika na stronie internetowej danego operatora.

iPhone – telefony na dwie karty SIM

Funkcję Dual SIM posiadają wszystkie iPhony, które zostały wydane w 2018 roku lub później, są to następujące urządzenia:

  • iPhone XR,
  • iPhone XS,
  • iPhone XS Max,
  • iPhone SE 3,
  • iPhone 11 (wszystkie modele),
  • iPhone 12 (wszystkie modele),
  • iPhone 13 (wszystkie modele),
  • iPhone 14 (wszystkie modele),
  • iPhone 15 (wszystkie modele).

W przypadku wszystkich smartfonów iPhone karta SIM jest niezbędna do wykonywania połączeń za pomocą sieci komórkowej oraz wysyłania SMS-ów. Bez niej możliwe jest korzystanie z iMessage oraz Facetime – komunikatorów Apple, umożliwiających wysyłanie wiadomości tekstowych, prowadzenie rozmów głosowych oraz wideorozmów.

Polecane produkty z kategorii iPhone

Jak skonfigurować Dual SIM w iPhonie?

Wirtualna i fizyczna karta SIM – iPhone gotowy do działania

Konfiguracja funkcji Dual SIM w iPhonie jest niezwykle prosta. Zacznij od umieszczenia fizycznej karty SIM w szufladce swojego telefonu, aby go aktywować. Później będziesz mógł przejść do konfiguracji wirtualnej karty eSIM.

Jak włożyć kartę SIM do iPhone’a?

Aby to zrobić, skorzystaj ze specjalnej igły, która jest dołączona do zestawu z każdym iPhonem. Aby otworzyć szufladkę, włóż igłę w otwór znajdujący się na bocznej krawędzi smartfona. Następnie umieść kartę na tacce w taki sposób, aby ścięty róg karty zgadzał się z kształtem tacki. W ten sposób odbędzie się aktywacja iPhone’a.

Jak aktywować usługę eSIM?

Usługę eSIM można aktywować na kilka sposobów, przy czym dwa najprostsze opiszemy poniżej. Pierwszy, najłatwiejszy sposób aktywacji usługi eSIM polega za zeskanowaniu kodu QR otrzymanego od operatora. W tym celu wystarczy wejść w aplikację Aparat, a następnie zeskanować posiadany kod QR. Reszta instrukcji zostanie wyświetlona na ekranie smartfona.

Drugi sposób polega na ręcznym wprowadzeniu wymaganych danych. W tym celu wejdź w aplikację Ustawienia > Sieć komórkowa > Dodaj plan sieci komórkowej. Później postępuj według instrukcji wyświetlanych na ekranie. W międzyczasie zostaniesz poproszony m.in. o podanie kodu PIN.

Przeczytaj także: Kondycja baterii iPhone’a - 6 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

Telefon Dual SIM – korzystanie z dwóch kart jednocześnie

Po aktywacji obu kart SIM zostaniesz poproszony o nadanie etykiety dla każdego numeru telefonu. Pozwoli Ci to rozróżniać poszczególne plany komórkowe podczas korzystania z obu numerów. Jeden numer możesz oznaczyć jako główny, a drugi jako dodatkowy. Jako numer główny ustaw ten, z którego korzystasz częściej do dzwonienia lub wysyłania SMS-ów.

Przed rozpoczęciem każdej rozmowy oraz przed wysłaniem SMS-a możesz ustawić, którego numeru chcesz użyć. Zrobisz to, klikając w specjalną etykietę podczas wybierania numeru lub pisania SMS-a. Z kolei plan komórkowy do korzystania z danych internetowych możesz ustawić, przechodząc w Ustawienia > Sieć komórkowa > Dane sieci komórkowej.

Dwie fizyczne karty SIM w iPhonie. Czy to możliwe?

iPhony dostępne w większości regionów na świecie umożliwiają korzystanie z funkcji Dual SIM wyłącznie w wersji hybrydowej, tj. z wykorzystaniem karty fizycznej i wirtualnej (eSIM). Wyjątkiem są Chiny kontynentalne, Hongkong i Makau – sprzedawane tam iPhone’y posiadają szufladkę na dwie karty nano-SIM. Konfiguracja obydwu numerów w tym przypadku przebiega analogicznie, jak podczas korzystania z karty fizycznej oraz eSIM.

Może Cię zainteresować: Jak wyzerować iPhone'a przed sprzedażą? Instrukcja krok po kroku

Jak korzystać z dwóch kart SIM w iPhone? - infografika

Dual SIM w iPhonie – wypróbuj sam!

Możliwość korzystania z dwóch numerów komórkowych na jednym urządzeniu bywa bardzo przydatna. Sprawdza się nie tylko w przypadku osób wykorzystujących iPhone’a do celów służbowych, ale również w wielu innych sytuacjach, np. przy korzystaniu z ofert różnych operatorów lub podczas wyjazdów za granicę.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe urządzenia od Apple i dedykowane akcesoria. Wszystkie zakupy możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z opcji leasingu. Zapraszamy!