iPhone z USB-C - 9 zastosowań nowego złącza w telefonach Apple

iPhony z serii 15 i 15 Pro, to pierwsze modele smartfonów od Apple, które otrzymały nowy port służący do ładowania telefonu - USB-C. Jednak możliwość podłączenia kabla z użyciem uniwersalnej wtyczki to zaledwie ułamek możliwości, jakie oferuje to złącze. Co jeszcze potrafi iPhone z USB-C? Przedstawiamy 9 zastosowań dla tego portu, które znacznie zwiększą funkcjonalność smartfonu Apple.

Nowy port USB-C w telefonach Apple z 2023 roku

Przejście ze złącza Lightning na USB-C w telefonach iPhone, to długo oczekiwana zmiana dla miłośników firmy z Cupertino. Dzięki niej, za pomocą tego samego kabla, użytkownicy mogą ładować różne urządzenia tworzące ekosystem Apple: iPhone’a, iPada oraz MacBooka. Aktualizacja nie tylko ujednolica proces ładowania, ale również rozszerza możliwości smartfonu, czyniąc go bardziej wszechstronnym. Jakie dodatkowe funkcje oferuje iPhone z USB-C? Sprawdzamy!

9 zastosowań złącza USB-C w iPhone

Złącze Lightning, które zostało zaprezentowane we wrześniu 2012 roku wraz z premierą iPhone 5, oferowało sporo zalet:

 • dwustronny wtyk umożliwiający podłączenie kabla na dwa sposoby,
 • kompatybilność z szybkim ładowaniem,
 • transmisja obrazu i dźwięku za pomocą adapterów.

Niemniej, złącze miało kilka ograniczeń. Obsługiwało jedynie USB 2.0, którego transfer maksymalny wynosił do 480 Mb/s. Cechował je również brak uniwersalności w porównaniu do USB-C, które od pewnego czasu jest standardem w innych urządzeniach, w tym MacBookach i tabletach iPad.

12 września 2023 roku Apple wprowadziło znaczącą zmianę, zastępując złącze Lightning portem USB-C. Modyfikacja objęła wszystkie nowe smartfony, tj.:

Wprowadzone złącza USB-C różnią się w zależności od modelu. Flagowe iPhone’y otrzymały port USB-C zgodny z USB 2.0, oferujący transfer do 480 Mb/s, podczas gdy wersje Pro są wyposażone w USB-C obsługujące USB 3 umożliwiające przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s.

20-krotna różnica w prędkości będzie zauważalna głównie dla użytkowników często wymieniających duże pliki między urządzeniami. Pozostałe korzyści płynące z zastosowania złącza USB-C, takie jak np. możliwość ładowania podłączonych akcesoriów, są zbliżone dla wszystkich modeli. W dalszej części artykułu szczegółowo omówimy różne funkcje, jakie przynosi nowe złącze w iPhone’ach.

Polecane produkty z kategorii Etui do iPhone 15

1. Ładowanie innych urządzeń Apple

Nowego iPhone z USB-C nie tylko naładujesz korzystając z kabla, np. od iPada, ale również uzupełnisz baterię podłączonych do niego akcesoriów. Za pomocą kabla USB-C na Lightning lub USB-C na USB-C, możesz łatwo naładować np.:

 • Apple AirPods,
 • Apple Watch.

Co ciekawe, iPhone 15 Pro lub iPhone 15 Pro Max oferuje możliwość ładowania innego iPhone’a, choć z ograniczoną mocą wejściową na poziomie 4,5 W. Funkcja ładowania innego iPhone’a działa nie tylko w przypadku dwóch telefonów posiadających złącze USB-C - iPhone 15 może służyć jako powerbank np. dla modelu iPhone 14.

Rodzi to jednak pytanie: co się stanie w sytuacji, gdy podłączysz dwa telefony iPhone 15 ze sobą? Apple rozwiązało to w bardzo naturalny sposób, urządzenie z wyższym poziomem naładowania baterii automatycznie zacznie ładować to z niższym wskaźnikiem. W przypadku połączenia iPhone 15 ze starszym modelem, to nowszy model zawsze będzie źródłem energii, niezależnie od stanu naładowania baterii w obu urządzeniach.

2. Podłączenie zewnętrznych nośników danych

Apple iPhone z USB-C zapewnia podobną funkcjonalność do iPadów wyposażonych w to samo złącze – pozwala na podłączenie zewnętrznych nośników danych, np. dysków SSD, HDD czy czytnika kart SD. Warto jednak pamiętać, że niektóre z tych nośników, szczególnie te wymagające zasilania powyżej 4,5 W, mogą nie współpracować z iPhonem 15.

Podłączenie zewnętrznego nośnika do najnowszego smartfonu Apple zapewnia bezproblemowy transfer plików między urządzeniami. Wystarczy, że po podłączeniu np. dysku SSD przez port USB-C:

 1. Uruchomisz aplikację Pliki na iOS,
 2. Przejdziesz do karty Przeglądaj na dole ekranu,
 3. Z zakładki Miejsca wybierzesz podłączony dysk.

W ten sposób otrzymasz dostęp do zewnętrznego nośnika danych i będziesz mógł zarządzać plikami tak, jakby były częścią pamięci wewnętrznej telefonu.

3. Nagrywanie wideo na zewnętrznych nośnikach

Jedną z największych nowości, które przynosi iPhone 15 Pro/Pro Max, jest możliwość bezpośredniego nagrywania filmów na zewnętrznym nośniku. Dzięki temu, nie jesteś już ograniczony przez pojemność wbudowanej pamięci telefonu. Nawet model z 128 GB pozwala nagrywać wideo ProRes w 4K, co w przypadku iPhone’ów 13 Pro i 14 Pro było możliwe jedynie w wariantach z minimum 256 GB pamięci.

Co więcej, iPhone 15 Pro/Pro Max może nagrywać wideo ProRes w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę, ale tylko w sytuacji, gdy zapisuje plik na podłączonym nośniku USB-C. Bez zewnętrznego dysku, jakość nagrywania będzie ograniczona do 4K 30 kl./s.

4. Szybki transfer danych

Telefony iPhone 15 Pro i 15 Pro Max, dzięki wsparciu dla standardu USB 3.2 Gen 2, oferują prędkość przesyłu danych do 10 Gb/s. Musisz jednak pamiętać, że nie osiągniesz takich transferów przez przewód dołączony do zestawu - służy on głównie do ładowania. Aby wykorzystać pełny potencjał złącza USB-C 10 Gb/s, musisz użyć kabel Thunderbolt.

Prędkość do 10 Gb/s będzie szczególnie przydatna, jeśli wykonujesz zadania wymagające dużego przepływu danych, np. nagrywasz wideo ProRes 4K przy 60 kl./s lub często przesyłasz duże pliki z iPhone’a na MacBooka.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki do iPhone

5. Podłączenie iPhone’a do zewnętrznych urządzeń

Nowy iPhone z USB-C wykorzystujący protokół DispayPort, umożliwia sparowanie z zewnętrznymi urządzeniami wyświetlającymi obraz. W ten sposób możesz łatwo podłączyć telefon z monitorem z portem USB-C, uzyskując obraz w rozdzielczości 4K przy 60 Hz, bez konieczności stosowania dodatkowych przejściówek.

Jeśli chcesz podłączyć iPhone’a do telewizora, prawdopodobnie będziesz musiał skorzystać z przejściówki. Idealnie w tej roli sprawdzi się cyfrowy adapter USB-C firmy Apple z wyjściem HDMI, umożliwiający wyświetlanie obrazu 4K przy 60 Hz z obsługą HDR i Dolby Vision.

Podłączając do iPhone z USB-C telewizor, monitor czy nawet rzutnik, nie będziesz musiał korzystać z menadżera do zarządzania obrazem - zewnętrzne urządzenie sklonuje ekran telefonu. To rozwiązanie sprawdza się świetnie, np. podczas oglądania filmów w pokoju hotelowym – nie będziesz musiał podłączać laptopa, aby odtworzyć film z Apple TV czy Netfliksa na dużym ekranie.

Ciekawym rozwiązaniem jest również wykorzystanie iPhone’a jako konsoli do gier. Sparowany z telewizorem i zewnętrznym kontrolerem Bluetooth, iPhone 15 Pro/15 Pro Max staje się przenośnym urządzeniem do grania, pozwalającym na uruchamianie najnowszych tytułów takich jak:

 • Resident Evil Village,
 • Resident Evil 4,
 • DEATH STRANDING DIRECTOR’S CUT
 • Assassin’s Creed Mirage.

6. Ekran iPhone na iPadzie

Interesującą nowością, jaką oferuje iPhone z USB-C, jest możliwość przesyłania obrazu na większy ekran iPada. Niestety, proces ten nie jest tak prosty jak w przypadku łączenia iPhone’a z telewizorem, ponieważ wymaga użycia dodatkowego sprzętu oraz oprogramowania:

 • karty przechwytującej audio/wideo USB-C,
 • darmowej aplikacji HDMI Monitor – Orion dostępnej w App Store.

Posiadając taki zestaw, będziesz mógł sparować iPhone’a z iPadem i przekształcić tablet w przenośny wyświetlacz, który sklonuje obraz z telefonu. Może być to bardzo przydatne podczas prezentacji czy szkoleń, aby pokazać treści z iPhone’a na większym ekranie iPada oraz podczas nagrywania wideo, gdy tablet służyć będzie jako monitor podglądowy.

7. iPhone podpięty pod sieć Ethernet

Chcesz podłączyć iPhone’a z internetem lub lokalną siecią komputerową za pomocą kabla? Nic prostszego. Wystarczy, że użyjesz adaptera z portem Ethernet. Taka opcja ma sporo zalet – połączenie przewodowe jest z reguły znacznie stabilniejsze niż Wi-Fi, co szczególnie docenią gracze oraz miłośnicy oglądania wideo na telefonie.

8. Nagrywanie dźwięku przy użyciu telefonu iPhone

Jeśli zdarza Ci się używać iPhone’a w roli dyktafonu lub nagrywasz vlogi, z pewnością docenisz możliwość podłączenia do telefonu zewnętrznego mikrofonu. Wystarczy, że wybierzesz model ze złączem USB-C i sparujesz go z aplikacją do nagrywania dźwięku w iOS. W ten sposób uzyskasz znacznie lepszą jakość audio, niż gdybyś korzystał z wbudowanego w telefon modułu rejestrującego.

9. iPhone jako odtwarzacz muzyki w bezstratnej jakości

Telefony iPhone z USB-C mogą być wygodnym źródłem dźwięku w bezstratnej jakości. Jeśli korzystasz np. z Apple Music i chcesz przesłać muzykę w formacie Apple Lossless Audio Codec (ALAC) na zewnętrzny sprzęt, np. wysokiej klasy słuchawki czy wzmacniacz, możesz skorzystać ze specjalnego adaptera USB-C, pełniącego funkcję przetwornika cyfrowo-analogowego, tzw. DAC. To jedyny sposób, aby cieszyć się muzyką w formacie ALAC na iPhone’ie – bezstratny kodek nie działa przez Bluetooth.

Jaki kabel iPhone USB-C wybrać?

Wybierając kabel do iPhone USB-C musisz zastanowić się, do czego planujesz go używać. Niektóre modele kabli są zaprojektowane do szybkiego ładowania, inne natomiast umożliwiają transfer danych z prędkością do 10 Gb/s. Chociaż tematyka okablowania może wydawać się skomplikowana, istnieją dwie podstawowe zasady, które warto zapamiętać:

 • do ładowania iPhone 15, 15 Pro i 15 Pro Max wystarczy kabel USB-C obsługujący USB 2.0, taki jak dołączony do zestawu kabel kabel iPhone USB-C,
 • do przesyłania danych, zapisywania wideo na zewnętrznym nośniku czy przekazywania obrazu 4K na monitor lub telewizor, wykorzystaj kabel iPhone USB-C o przepustowości 10 Gb/s, który może zawierać oznaczenie USB 3.1 Gen. 2, USB 3.2. Gen. 1x2 lub USB 3.2 Gen 2 lub USB 10Gbps.

Polecane produkty z kategorii Kable do iPhone

iPhone z USB-C - teraz znasz już sposoby wykorzystania nowego złącza!

Dzięki złączu USB-C, iPhone otrzymał zupełnie nowe możliwości, które wcześniej nie były dostępne w smartfonach Apple. Choć konkurencja wprowadziła ten port znacznie wcześniej, to firma z Cupertino zaprezentowała w pełni przemyślane rozwiązanie, które docenią różnorodni użytkownicy - miłośnicy nagrywania wideo ProRes, amatorzy gier mobilnych, vlogerzy, audiofile czy osoby chcące łatwo doładować swoje przenośne akcesoria, takie jak słuchawki.

Warto podkreślić, że możliwości portu USB-C są bardzo rozległe – do iPhone’a podłączysz większość akcesoriów obsługujących to złącze, takich jak powerbanki, kamery, klawiatury czy myszki. Port umożliwia również łatwe sparowanie telefonu z samochodem za pomocą funkcji CarPlay i przewodu USB-C.

Gdy już wiesz, jakie możliwości oferuje nowy iPhone z USB-C, zapraszamy Cię do sklepu Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko smartfony z serii 15 i 15 Pro, ale również dedykowane im akcesoria iPhone – etui, ładowarki czy kable. Oferujemy możliwość rozłożenia zakupu na dogodne raty lub skorzystania z leasingu.

Zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą specjalną Lantre Plan, która umożliwia odroczenie płatności na 12 miesięcy bez dodatkowych kosztów. Jeśli zdecydujesz się na uregulowanie należności po tym czasie, będziesz mógł rozłożyć płatność na 36 wygodnych rat. Zapraszamy!