Przycisk czynności w iPhone 15 Pro - funkcje i możliwości!

Jedną z głównych nowości, które firma Apple zaprezentowała wraz z premierą iPhone 15 Pro, jest przycisk czynności, zastępujący suwak wyciszania telefonu. Jak z niego korzystać? Jakie funkcje można mu przypisać? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Przycisk czynności - co to jest?

Jeśli kupiłeś iPhone’a z serii Pro z 2023 roku, zapewne zauważyłeś, że na bocznej krawędzi urządzenia nie ma suwaka do włączanie trybu cichego. Na jego miejscu, tuż nad przyciskami regulacji głośności znajduje się przycisk czynności.

Co to jest przycisk czynności w iPhone? Action Button, to programowalny przycisk z poziomu telefonu, umożliwiający wykonanie czynności po jego naciśnięciu. Nowy przycisk dostępny jest w dwóch modelach smartfonów z linii Pro: iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max.

Jak działa przycisk czynności iPhone?

Aby wywołać akcję przypisaną do przycisku czynności, wystarczy go nacisnąć i przytrzymać. System iOS, po jej aktywacji, wyśle haptyczny sygnał zwrotny. Dodatkowo, telefon potwierdzi wykonanie czynności za pomocą komunikatu, który wyświetli Dynamiczna Wyspa. Jeśli ponownie naciśniesz i przytrzymasz Action Button, Apple iPhone wyłączy wcześniej aktywowaną funkcję, np. tryb cichy. Pamiętaj, że gdy uruchamiasz jakąkolwiek akcję naciskając przycisk czynności, iPhone nie będzie wymagał autoryzacji za pomocą Face ID lub kodu dostępu.

Przycisk czynności - jakie funkcje można przypisać?

Największą zaletą przycisku czynności jest to, że poza funkcjami domyślnymi, które możesz mu przypisać korzystając z ustawień w iOS, pozwala na niestandardową konfigurację.

Domyślne funkcje

Domyślnie przycisk czynności robi dokładnie to, co suwak głośności, którego zastąpił – wycisza dźwięki iPhone’a. Jednak jego możliwości są znacznie większe. Istnieje wiele gotowych opcji przycisku, które możesz włączyć wykonując następne kroki:

 • Przejdź do Ustawień w iOS.
 • Stuknij w Przycisk czynności.
 • Zobaczysz ekran z iPhonem widzianym z boku oraz ikony odpowiadające za wybraną czynność.

Fot. iPhone 15 Pro - Przycisk czynności - ustawienie Silent Mode

iPhone Pro - Przycisk czynności aplikacja skróty

Fot. iPhone 15 Pro - Przycisk czynności - aplikacja Skróty

Możesz przeglądać dostępne akcje przewijając je horyzontalnie. Gdy zdecydujesz się wybrać jedną z nich, w niektórych przypadkach będziesz mógł ją dodatkowo skonfigurować. Np. wskazując Aparat, skorzystaj ze strzałek przewijanych w pionie aby zdecydować, czy wciśnięcie przycisku uruchomi główny aparat, czy włączy tryb selfie, portret lub nagra wideo.

Poza funkcją Aparatu, przycisk czynności może mieć przypisaną jedną z poniższych czynności:

 • Tryb cichy - jeśli tęsknisz za suwakiem włączania trybu cichego, możesz odzyskać utraconą funkcję przypisując ją działaniu przycisku czynności;
 • Tryb skupienia - jeśli korzystasz z trybów skupienia w telefonie iPhone, z pewnością docenisz możliwość aktywacji wybranego trybu w ten szybki i prosty sposób;
 • Latarka - nowy przycisk boczny może również służyć do włączenia i wyłączenia lampy błyskowej z tyłu iPhone’a pełniącej rolę latarki;
 • Notatka głosowa - z tej opcji z pewnością skorzystają uczniowie i dziennikarze – wciskając przycisk czynności aktywujesz dyktafon, który natychmiast zacznie rejestrować dźwięk z otoczenia; naciskając ponownie, zakończysz jego działanie;
 • Lupa - jeśli masz problem z widzeniem niewielkich przedmiotów, możesz przypisać przyciskowi czynności akcję uruchamiającą Lupę;
 • Skrót - uruchomi wybraną akcję z aplikacji Skróty;
 • Dostępność – uruchomi wybraną funkcję dostępności;
 • Brak czynności.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro

Funkcje niestandardowe

Do najbardziej interesujących funkcji przycisku czynności należy obsługa wybranych opcji z menu Dostępności oraz aplikacji Skróty.

Jeśli przypiszesz przyciskowi czynności aktywację wybranej funkcji z menu Dostępności, będziesz mógł szybko i łatwo uruchamiać np.:

 • Dźwięki tła, które maskują niechciany hałas z otoczenia, aby pomóc Ci się skupić lub odpocząć,
 • Zoom, żeby przybliżyć wybrany fragment ekranu iPhone’a,
 • Sterowanie głosowe w iOS,
 • AssistiveTouch, funkcję pomocną przy trudnościach z dotykaniem ekranu lub naciskaniem przycisków.

Z kolei aplikacja Skróty pozwala tworzyć łatwe w konfiguracji skrypty, które wykonują proste lub zaawansowane działania. Dzięki temu, przypisując opcję Skrót do Action Button, iPhone będzie mógł zrobić za jego pomocą niemal wszystko, co przyjdzie Ci do głowy.

 

Zwiększ produktywność dzięki Skrótom

 

Przykłady funkcji przypisywanych do działania Action Button za pomocą Skrótów można mnożyć niemal w nieskończoność, poczynając od zastosowań bardzo prostych, takich jak włączenie wybranej aplikacji zainstalowanej na iOS (np. uruchomienie minutnika, tworzenie Notatki, aktywacja Shazam, skanowanie dokumentu), po tworzenie bardziej skomplikowanych czynności.

Przykładowo, gdy podróżujesz samochodem i ze względów bezpieczeństwa nie chcesz ręcznie wpisywać adresu w Google Maps, możesz użyć Skrótu aktywowanego przez przycisk czynności, aby wyznaczyć trasę do domu (zakładając, że masz ustawiony swój domowy adres w aplikacji nawigacyjnej). Oto jak to zrobić:

 1. Otwórz aplikację Skróty w iOS (jeśli nie masz, pobierz z AppStore).
 2. Kliknij w ikonę „+” w prawym górnym rogu aplikacji.
 3. Stuknij w Dodaj czynność.
 4. Przejdź do karty Aplikacje i wybierz Google Maps.
 5. Wskaż Zobacz trasę do: [lokalizacja domu zapisana w aplikacji nawigacyjnej].
 6. Przypisz utworzony skrót w ustawieniach przycisku czynności.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro Max

Przycisk czynności - podsumowanie

Przycisk czynności w iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max to innowacyjna funkcja, która może zmienić sposób, w jaki dotychczas korzystałeś ze smartfona. Pozwala, poprzez naciśnięcie jednego przycisku, aktywować wybraną przez Ciebie opcję – zarówno spośród tych domyślnie zdefiniowanych, jak i stworzonych za pomocą aplikacji Skróty. Sprawia to, że korzystanie z ulubionych funkcji i aplikacji staje się szybsze i wygodniejsze, czyniąc smartfon Apple jeszcze bardziej intuicyjnym i dopasowanym do potrzeb użytkownika.

A teraz, gdy już wiesz, jak działa przycisk czynności, zapraszamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz m.in. najnowsze telefony iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max, które posiadają Action Button. Oferujemy również wysokiej klasy akcesoria iPhone, takie jak etui, ładowarki czy słuchawki.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Zapoznaj się również z naszą wyjątkową ofertą Lantre Plan. Opcja ta pozwoli Ci odroczyć spłatę na 12 miesięcy bez ukrytych kosztów. Jeśli zdecydujesz się na uregulowanie należności po tym czasie, będziesz mógł rozłożyć płatność na 36 wygodnych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple