Dynamiczna wyspa w iPhone'ach – co to jest Dynamic Island i jak działa?

Dynamic Island, czyli rewolucyjna technologia w iPhone'ach Pro stała się faktem. Czym jest dynamiczna wyspa, jak działa i jak z niej korzystać? Czy Dynamic Island podnosi komfort użytkowania smartfona? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Dynamiczna wyspa – co to jest?

Premiera smartfonów: iPhone 14 Pro oraz iPhone 14 Pro Max przyniosła rewolucję w postaci dynamicznej wyspy. Dynamic Island (czyli po polsku dynamiczna wyspa) jest połączeniem rozwiązań sprzętowych (hardware) i programistycznych (software). W momencie premiery smartfonów 14 Pro dynamiczna wyspa była technologią unikatową, niestosowaną wcześniej w innych urządzeniach Apple lub urządzeniach innych producentów.

Zatem co to jest Dynamic Island w iPhone? To niewielkie czarne pole w górnej części ekranu smartfona, wokół którego wyświetlane są informacje lub określone aktywności pochodzące z funkcji systemowych, lub aplikacji działających w tle. W praktyce Dynamic Island to dwa niezależne wycięcia w ekranie (z wbudowaną kamerą i zestawem czujników), które są ze sobą połączone za pomocą wygaszonych (czarnych) pikseli matrycy OLED. Tym samym z dwóch wycięć powstaje wyspa przypominająca kształtem niewielką pastylkę.

Zwróć uwagę, że dynamiczna wyspa w modelach:

 • iPhone 14 Pro,
 • iPhone 14 Pro Max,
 • iPhone 15,
 • iPhone 15 Plus,
 • iPhone 15 Pro,
 • iPhone 15 Pro Max.

zastąpiła dobrze znany z innych modeli notch, czyli czarny pasek z kamerą i czujnikami, przylegający do górnej krawędzi smartfona. W odróżnieniu od dynamicznej wyspy obszar wokół klasycznego notcha nie jest interaktywny.

Jak działa dynamiczna wyspa oraz z jakimi aplikacjami współpracuje? Czy warto kupić model iPhone’a wyposażony w dynamiczną wyspę? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Dynaczmina Wyspa w iPhone 14 Pro

Jak działa dynamiczna wyspa?

Być może zastanawiasz się jak włączyć Dynamic Island w iPhonie. Taki zabieg nie jest konieczny, ponieważ dynamiczna wyspa jest integralną częścią systemu iOS. Oznacza to, że animacje w obrębie pola Dynamic Island będą pojawiać się automatycznie, w zależności od rodzaju czynności, które aktualnie wykonujesz na iPhonie. Pole Dynamic Island jest aktywne zawsze, kiedy iPhone jest odblokowany (wyświetla ekran początkowy lub konkretną aplikację).

Działanie dynamicznej wyspy, czyli sposób wyświetlania określonych informacji zależy od tego, z jakiej aplikacji lub funkcji systemu aktualnie korzystasz. Pamiętaj, że integracja dynamicznej wyspy z zewnętrzną aplikacją (pobraną ze sklepu AppStore) musiała zostać przewidziana przez jej twórcę. Oznacza to, że współdziałanie konkretnej aplikacji z dynamiczną wyspą zależy od dewelopera tejże aplikacji.

Dynamiczna wyspa może zmniejszać i zwiększać swoje rozmiary (w tym długość i kształt) – w zależności od tego, jaka animacja została zaprojektowana dla aktualnie działającej aplikacji lub funkcji systemu. W rezultacie Dynamic Island nie tylko przekazuje ważne informacje pochodzące z systemu lub aplikacji, ale także podnosi walory estetyczne iPhone'a i poprawia komfort korzystania z urządzenia.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro

Jak używać dynamicznej wyspy? Porada Lantre

Widżety Dynamic Island – jak działają?

Informacje wyświetlane w obrębie pola Dynamic Island można umownie określić jako interaktywne widżety. Zarządzanie widżetami Dynamic Island ogranicza się do wykonywania zaledwie trzech czynności. Oto one:

 • Aby rozwinąć pole Dynamic Island (wyświetlić więcej informacji na temat aktualnie trwających czynności) – dotknij i przytrzymaj przez moment dynamiczną wyspę lub przesuń palcem od środka dynamicznej wyspy w lewo lub w prawo.
 • Aby zwinąć pole Dynamic Island do pierwotnego widoku – przesuń palcem od lewej lub prawej strony do środka.
 • Aby przełączać się pomiędzy czynnościami – przesuń palcem od lewej lub prawej strony w stronę przeciwną.

Na szczególną uwagę zasługuje możliwość łatwego przełączania się pomiędzy czynnościami wyświetlanymi na wyspie. Jeżeli w jednej chwili masz otwarte dwie aplikacje korzystające z dynamicznej wyspy (np. prowadzisz połączenie telefoniczne i jednocześnie nastawiłeś minutnik), obie czynności zostaną wyświetlone w obrębie dynamicznej wyspy tuż obok siebie. Dzięki temu zaledwie jednym stuknięciem możesz wyświetlić szczegóły trwającego połączenia lub wyświetlić czas pozostały do końca odliczania.

Bez dynamicznej wyspy konieczne byłoby otwarcie konkretnej aplikacji (Telefonu lub Zegara) z poziomu menu aplikacji.

Sprawdź również: Widgety iPhone - ranking TOP 7 widżetów na telefon Apple

Najciekawsze funkcjonalności dynamicznej wyspy

Dynamic Island apps – aplikacje systemowe zintegrowane z dynamiczną wyspą

Z dynamiczną wyspą jest zintegrowana większość funkcji systemu iOS. Wyspa wyświetla określone animacje w momencie uruchamiania lub działania określonych aplikacji systemowych, lub wykonywania konkretnych czynności na iPhonie.

Oto lista wybranych funkcji oraz aplikacji od Apple, z którymi współpracuje dynamiczna wyspa:

 • Face ID – w momencie skanowania wizerunku Twojej twarzy, iPhone wyświetla kwadratową animację informującą o pomyślnym (lub nieudanym) zeskanowaniu twarzy.
 • Telefon – przy odblokowanym ekranie dynamiczna wyspa jest źródłem informacji o nadchodzącym połączeniu telefonicznym. Z kolei po odebraniu połączenia wyspa wyświetla czas trwania połączenia oraz symbol oznaczający, że połączenie jest aktywne.
 • Apple Music – w momencie odtwarzania utworu muzycznego za pośrednictwem aplikacji Apple Music dynamiczna wyspa wyświetla okładkę odtwarzanego albumu (lub singla) oraz animowany symbol oznaczający odtwarzanie.

Fot. iPhone 14 Pro - Apple Music i dynamiczna wyspa

 • Apple Maps – podczas aktywnej nawigacji, dynamiczna wyspa wyświetla wskazówki dotyczące dotarcia do wyznaczonego celu.
 • Dyktafon, minutnik, stoper – podczas nagrywania lub pomiaru czasu, dynamiczna wyspa wyświetla informacje związane z trwającą czynnością (np. bieżącą długość trwającego nagrania lub czas pozostały do zakończenia odliczania).
 • Parowanie urządzeń – w momencie nawiązywania połączenia Bluetooth z innym urządzeniem (np. słuchawkami AirPods), na dynamicznej wyspie zobaczysz animację słuchawek oraz pasek postępu parowania.
 • AirDrop – w momencie przesyłania plików za pośrednictwem funkcji AirDrop, na dynamicznej wyspie zobaczysz pasek postępu przesyłania plików.
 • Ładowanie telefonu – w momencie podłączenia iPhone’a do ładowania, dynamiczna wyspa wyświetli informację o rozpoczęciu ładowania oraz wskaże aktualny poziom naładowania baterii. 

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 / iPhone 15 Plus

Dynamiczna wyspa - podsumowanie

Jak sam widzisz, Dynamic Island w iPhone może być przydatna w najróżniejszych sytuacjach – zarówno tych codziennych, jak i nadzwyczajnych, np. kiedy musisz korzystać z kilku aplikacji jednocześnie i swobodnie się między nimi przełączać. Oczywiście dynamiczna nie jest funkcją niezbędną w smartfonie, ale może znacznie ułatwić i uprzyjemnić codzienne korzystanie z iPhone'a.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple: najnowsze telefony iPhone oraz dedykowane im akcesoria iPhone. Weź pod uwagę, że funkcja Dynamic Island Apple jest dostępna wyłącznie w smartfonach iPhone 14 Pro oraz 14 Pro Max, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max oraz w iPhone 15 i 15 Plus.

Posiadasz już jedno urządzenie marki Apple? Dokupując drugie, stworzysz pełnoprawny ekosystem Apple, który umożliwi ścisłą współpracę Twoich urządzeń.

Zobacz także: Ekosystem Apple - czym jest i jakie korzyści może Ci dać?

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!