MacBook dla studenta. Jaki laptop Apple wybrać?

Laptop to podstawowe narzędzie studenta. Na komputerze przenośnym tworzy notatki z zajęć, szuka wiedzy w Internecie czy wykonuje zadania i projekty. Który model notebooka sprawdzi się najlepiej w takiej sytuacji? Czy MacBook dla studenta będzie najlepszym wyborem? Sprawdźmy!

Jakie wymagania powinien spełniać laptop dla studenta?

Wymagania, jakie przed laptopem stawiają studenci, są bardzo konkretne. Komputer przenośny musi:

 1. Być lekki.
 2. Długo trzymać na baterii.
 3. Sprostać wyzwaniom aplikacji wykorzystywanych w trakcie zajęć.
 4. Zapewnić bezawaryjną pracę.
 5. Posiadać intuicyjny system operacyjny.

MacBook dla studenta - jakie kryteria powinien spełniać laptop Apple?

Laptop Apple dla studenta to bardzo dobry wybór – każdy komputer typu MacBook spełnia wymagania studenta. Laptopy z Cupertino długo trzymają na baterii, są lekkie, zapewniają wydajność pozwalającą na komfortową pracę w wielu aplikacjach, zachwycają stabilnością pracy i niezawodnością.

Przyjrzyjmy się bliżej wymionionym cechom, w celu wybrania najlepszego MacBooka na studia:

Ekran

Wyświetlacz Retina, który znajdziemy w MacBookach, uchodzi za najlepszy ekran wykorzystywany w laptopach. Dedykowany jest fotografom czy grafikom komputerowym, ponieważ:

 • prawidłowo odwzorowuje kolory, które są nasycone i kontrastowe,
 • wyświetlane fonty, obrazy i filmy są ostre i wyraźne dzięki wysokiemu zagęszczeniu pikseli,
 • ma proporcje ekranu 16:10, przez co są wygodniejsze w pracy i zapewniają więcej miejsca w pionie (przydatne szczególnie przy przeglądaniu internetu czy tworzeniu dokumentów).

Poza osobami studiującymi grafikę komputerową i pokrewne kierunki, ekrany MacBooków docenią również inni studenci. Również dzięki zastosowanym technologią i funkcją wyświetlacza retina, które zadbają o wzrok i sprawią, że oczy przy korzystaniu z komputera będą mniej zmęczone:

 • True Tone – technologia, która sprawia, że ekran MacBooka automatycznie dostosowuje temperaturę kolorów do światła otoczenia,
 • Night Shift – funkcja, dzięki której ekran MacBooka po zmroku automatycznie zmienia kolory ekranu na cieplejsze,
 • Automatyczna jasność wyświetlacza – dzięki czujnikom otoczenia, ekran laptopa Apple ustawia jasność dopasowaną do otoczenia.

Mobilność

Wśród najważniejszych cech, które musi posiadać MacBook dla studenta, są niska waga i rozmiar. Wielkość komputera z jednej strony musi pozwolić na wygodną pracę, a z drugiej zapewnić komfortowe przenoszenie np. z domu na uczelnię. Idealnym kompromisem jest rozmiar około 13 cali. 

Porty do podłączenia dodatkowych akcesoriów

Szukając komputera Apple dla studentów nie możemy zapominać o licznych portach wejścia/wyjścia. Studenci często przenoszą dane między urządzeniami, korzystają z zewnętrznego monitora, podpinają klawiaturę i myszkę. Każdy komputer MacBook dostępny w aktualnej ofercie spełnia te wymagania. Dzięki superszybkim portom Thunderbolt/USB 4, można  podłączyć:

 • 1 zewnętrzny monitor o rozdzielczości do 6k,
 • szybką ładowarkę,
 • pendrive,
 • dysk zewnętrzny
 • czytnik kart pamięci,
 • HUB USB-C – (przudatne akcesorium, jeśli posiadamy starsze urządzenia, np. na USB-A czy monitor HDMI/VGA, za pomocą HUB-a podłączymy je do laptopa).

Ekosystem

Produkty Apple działają w ekosystemie, który zapewnia bezproblemową i szybką komunikację między nimi. Dlatego, to doskonały sposób na pracę w grupach, dzięki funkcją:

 • AirDrop służącej do bezprzewodowej wymiany plików,
 • AirPlay służącej do bezprzewodowego klonowania ekranu np. w trakcie prezentacji wyświetlanej na zewnętrznym ekranie/telewizorze,
 • Handoff, umożliwiającej płynne przełączanie się między urządzanymi, np. kończenie pisanego na iPhonie Maila przy komputerze MacBook,
 • Uniwersalnego schowka, zapewniającego łatwe kopiowanie i wklejanie np. treści artykułu naukowego czytanego na MacBooku na ekranie iPada,
 • Instant hot spot, który automatycznie łączy z internetem pochodzącym z danych komórkowych iPhone’a zalogowanego na tym samym koncie iCloud co komputer.

Cicha praca

Studenci korzystający z komputerów MacBook z pewnością polubią ich cichą pracę. Szczególnie na tym polu wyróżniają się laptopy MacBooki Air, dzięki wysokiej energooszczędności podzespołów, chłodzone są pasywnie (nie posiadają wiatraków).

Długi czas pracy na baterii

To jeden z podstawowych wymogów, jakie stawiają studenci przy szukanie odpowiedniego laptopa. MacBooki mocno wyróżniają się na tym polu, gdyż są w stanie wytrzymać na zasilaniu bateryjnym nawet 17 godzin przy korzystaniu z internetu przez Wi-Fi.

Możliwość szybkiego ładowania

Może to być dodatkowa cecha przemawiająca za wyborem laptopa Apple na studia. Należy zaznaczyć, że opcja ta dostępna jest w wybranych modelach MacBook'ów. Korzystając z zasilacza USB-C o mocy 67 W można naładować baterię do 50% w zaledwie 30 minut.

Tryb niskiego zużycia energii

Funkcja, kótra pozwala wydłużyć działanie MacBooka o dodatkowy czas dzięki zmniejszeniu jasności ekranu czy wyłączeniu niektórych procesów działających w tle. Co istotne, tryb ten nie obniża wydajności komputera w zakresie aktualnie wykonywanych działań.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro Air M1

Jaki MacBook dla studenta wybrać? Propozycje od Lantre

We wstępie wspomnieliśmy, że laptop dla studenta powinien spełniać szereg wymagań. Dlatego w naszej propozycji znalazły 3 modele komputerów od Apple, które im sprostają, są to:

 • MacBook Air M1,
 • MacBook Air M2 (13 i 15 cali),
 • MacBook Pro 13 M2.

Przyjrzymy się teraz bliżej ich specyfikacjom.

Układ Apple Silicon

Wyżej wymienione MacBooki posiadają układ Apple Silicon cechujący się wysoką wydajnością i niskim zapotrzebowania na energię.

Leżące w kręgu zainteresowań studentów 13-calowe i 15-calowe komputery MacBook Air oraz MacBook Pro wyposażone są w układ M1 lub M2. Ich cechą wspólną jest liczba rdzeni procesora CPU wynosząca 8-rdzeni. M2 jest nowszą wersją czipu Apple, przez co jest wydajniejszy od M1 (w niektórych zastosowaniach nawet o 1,4 razy).

Wracają do samego zestawienia, nie znaczy to, że MacBook Air z układem M1 jest złym wyborem – wręcz przeciwnie. Komputer ten bez problemu poradzi sobie z takimi zadaniami jak:

 • przeglądanie internetu,
 • tworzenie rozbudowanych dokumentów i prezentacji w pakietach biurowych,
 • prosta obróbka zdjęć, grafiki, a nawet filmów w jakości 1080p,
 • tworzenie, kompilowanie i testowanie kodu,
 • nieskomplikowane obliczenia w aplikacjach matematycznych.

MacBook Air M2, dzięki szybszemu układowi poradzi sobie lepiej z bardziej wymagającymi zadaniami. Krócej będą trwały takie operacje jak:

 • eksportowanie skomplikowanych grafik,
 • rendering wideo,
 • kompilacja kodu.

Na tle pozostałych wyróżnia się natomiast MacBook Pro 13 M2, ze względu na aktywne chłodzenie. Wiatraki pozwolą mu dłużej pracować z pełną wydajnością – choć dysponuje tym samym układem co MacBook Air M2, długotrwałe zadania będą trwały krócej.

Podsumowując – najlepszą wydajność zapewniają MacBooki: Air M2 i Pro 13 M2. Drugi model będzie lepszym wyborem, gdy w grę wchodzą skomplikowane obliczenia trwające więcej niż 10-15 minut nieustannej pracy. MacBook Air M1, ze względu na starszą generację układu Apple Silicon, będzie mniej wydajny, jednak wystarczająco mocny przy realizacji podstawowych zadań studenta.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air 13 M2

Pamięć RAM

Podstawowe konfiguracje MacBooków Air oraz Pro 13 dysponują pamięcią RAM o pojemności 8 GB. Wartość ta wystarczy studentom kierunków humanistycznych, gdzie głównie tworzy się treści, prezentacje i pracuje z użyciem internetu. Studenci kierunków technicznych powinni rozbudować RAM do 16 GB (maksymalna wartość w przypadku MacBooka Air M1), a nawet 24 GB (maksymalna wartość w komputerach z czipem M2).

Większa pojemność pamięci przełoży się na wzrost komfortu pracy w wymagających zadaniach związanych:

 • ze skomplikowanymi obliczeniami,
 • renderingiem,
 • obróbką graficzną,
 • kompilacją kodu.

Pamięć RAM wpływa również na multitasking - im więcej RAMu, tym jednoczesne korzystanie z wielu aplikacji będzie bardziej komfortowe.

Układ graficzny

MacBook Air M1, w podstawowej konfiguracji posiada 7-rdzeniowe GPU, MacBook Air M2 8-rdzeniowe (z możliwością rozbudowy do 10 rdzeni), zaś MacBooki Pro 13 M2 domyślnie wyposażone są w 10-rdzeniowy układ graficzny. Różnicę tę (na korzyść większej liczby rdzeni) odczują jedynie osoby, które wykorzystują komputer Apple do:

 • renderowania grafiki 2D, 3D i wideo,
 • programowania sztucznej inteligencji,
 • wysokiej jakości obliczeń,
 • gier komputerowych,
 • do pracy z zewnętrznym monitorem o wysokiej rozdzielczości.

Dysk SSD

Pojemność dysku SSD w 13-calowych MacBookach zaczyna się od 256 GB. Można ją rozbudować maksymalnie do 2 TB (możliwe opcje: 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB). Najniższą wielkość dysków polecany jedynie studentom przechowywującym pliki w chmurze np. na iCloud Drive lub na dyskach zewnętrznych. Pozostałe pojemności należy dobrać według potrzeb – jeśli pracujemy na plikach ważących kilkanaście/kilkadziesiąt GB, wybór największej opcji jest rekomendowanym rozwiązaniem.

Poza pojemnością, o wydajności dysku SSD decydują takie parametry jak prędkości zapisu i odczytu danych. Im wyższe, tym krótsze będą takie czynności jak:

 • kopiowanie i usuwanie plików,
 • rozpakowywanie archiwów,
 • wczytywanie/uruchamianie aplikacji,

Dzięki temu, takie operacje jak rendering czy obróbka plików np. zdjęć będą bardziej komfortowe. Jeśli zaś chodzi o prędkości dysków SSD używanych w komputerach Apple z czipem Apple Silicon, te należą do najlepszych, szczególnie na tle MacBooków poprzedniej generacji wyposażonych w procesor Intela. 

Polecane produkty z kategorii MacBook Air 15 M2

Ekran Retina

We wszystkich modelach znajduje się wyświetlacz Retina. Ekrany, które zachwycają nasyconymi kolorami, wyświetlają bardzo ostre treści, dbają o oczy użytkowników dzięki zaawansowanym technologiom opisanym w poprzednim akapicie. Jednak jest między nimi kilka różnic.

Ekran MacBooka Air M1 ma rozmiar 13,3 cala i rozdzielczość 2560x1600. Jego maksymalna jasność wynosi 400 nitów, co wystarczy na komfortowe użytkowanie zarówno w pomieszczeniu, jak i na dworze.

Podobny ekran ma MacBook Pro 13 M2. Jedyną różnicą względem MacBooka Air M1 jest jasność – ta jest wyższa o 100 nitów. Różnicę tę można odczuć na dworze czy w bardzo jasnym pomieszczeniu, gdzie wyższa luminacja ekranu zapewni lepszą widoczność wyświetlanych treści.

Wyświetlacz Retina MacBooka Air 15 M2 można uznać za najlepszy spośród zestawienia. Posiada największy obszar roboczy - ekran ma przekątną 15,3” i rozdzielczość 2880 na 1864 piksele, jego jasność jest identyczna jak w MacBook Pro 13 i wynosi 500 nitów. Większy rozmiar monitora wynika nie tylko z większej matrycy ale też poprze zastosowanie notcha (czarnego pola na środku ekranu przy górnej ramce), w którym ukryta jest kamera i czujniki. Dzięki temu zabiegowi, ramki MacBooka Air M2 są znacznie cieńsze niż konkurencyjnych MacBooków, przez co wygląda nowocześniej i lepiej wpisuje się wizualnie w nową linię komputerów Apple (takich jak MacBook Pro 14 i MacBook Pro 16).

Rozmiary i waga

Choć wszystkie wymienione MacBooki mają wyświeltacz około 13 cali, różnią się między sobą rozmiarami i wagą.

MacBook Air M1 posiada wyjątkową budowę – jego przednia krawędź jest niższa niż tylna, dzięki czemu nie wrzyna się w nadgarstki w trakcie pisania. W najniższym miejscu jego wysokość to zaledwie 0,41 cm, zaś maksymalna wynosi 1,61 cm. Masa tego komputera to zaledwie 1,29 kg, co sprawia, że wrzucony do plecaka jest niemal nieodczuwalny.

MacBook Air 15 M2 jest najcięższy z całego zestawienia - waży 1,52 kg. MacBook Pro 13 M2 pod względem wagi plasuje się po środku zestawienia - waży 1,4 kg i ma stałą wysokość na poziomie 1,56 cm.

Najlżejszym MacBookiem jest 13 Air M2, który waży zaledwie 1,24 kg. Jego budowa przypomina MacBooka Pro - ma identyczną wysokość na całej powierzchni. Jest jednak odczuwalnie niższy, bowiem mierzy 1,13 cm. 

Bateria

MacBooki, są bezkonkurencyjne pod względem czasu pracy na baterii. Dzięki wysokiej pojemności użytych ogniw i wyśmienitej optymalizacji sprawiają, że bez problemu będą działać przez kilka godzin z dala od gniazdka.

 • MacBook Air M1 - posiada baterię o pojemności 49,9 Wh, która pozwala przeglądać internet przez Wi-Fi bez konieczności podłączenia do zasilania nawet przez 15 godzin. Ponadto wytrzyma na baterii do 18 godzin przy oglądaniu filmów w aplikacji Apple TV.
 • MacBook Air M2 - posiada baterię ma pojemność 52,6 Wh, która pozwala przeglądać internet przez Wi-Fi bez konieczności podłączenia do zasilania nawet przez 15 godzin. Ponadto wytrzyma na baterii do 18 godzin przy oglądaniu filmów w aplikacji Apple TV.
 • MacBook Pro 13 M2, którego bateria ma pojemność 58,2 Wh, pozwala przeglądać internet przez Wi-Fi bez konieczności podłączenia do zasilania nawet przez 17 godzin. Ponadto wytrzyma na baterii do 20 godzin oglądania filmów w aplikacji Apple TV.

Sprawdź także: Jak ładować MacBooka? Wydłuż żywotność swojej baterii!

Dodatkowe elementy, czyli kamera, mikrofon, głośniki

Często zapominamy o tych elementach, a to one decydują o jakości odbioru i nadawania np. w trakcie wideokonferencji z wykładowcami czy innymi studentami. MacBooki znane są z doskonałej jak na komputer mobilny jakości odtwarzanego dźwięku (stereo w Pro 13 M2 i Air M1 oraz 4 głośniki w Air M2). Ponadto, w modelach Air M1/M2 oraz 13 Pro M2, znajdziemy układ trzech mikrofonów wyposażonych w technologię kierunkowego kształtowania wiązki akustycznej – odbiorca będzie nas doskonale słyszał i rozumiał.

Jeśli chodzi o kamerę, spośród wymienionych wyżej MacBooków, Air M2 posiada najlepszy moduł nagrywający obraz - rejestruje on w jakości 1080p. Pozostałe modele posiadają kamerę nagrywającą w wystarczjące do videorozmów jakości 720p.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 13 M2

Aplikacje na MacBooka dla studentów!

Trudno jest wymienić wszystkie aplikacje, z których korzystają studenci w toku nauczania. Te zależeć będą m.in. od wybranego kierunku kształcenia lub uczelni.

Standardem, z którego korzysta każdy student, z pewnością jest pakiet Microsoft Office, czyli zestaw programów biurowych składający się m.in. z aplikacji takich jak:

 • MS Word do tworzenia i edycji tekstów,
 • MS Excel, czyli arkusz kalkulacyjny,
 • MS PowerPoint, czyli program do tworzenia prezentacji,
 • MS Teams używany do wideokonferencji i komunikacji.

Pakiet ten dostępny jest na różne platformy, działa również na komputerach Apple. Jednak komputery z Cupertino mają prawdziwego „asa w rękawie”. Użytkownicy Maców dostają wraz z systemem macOS wiele przydatnych programów i narzędzi, które z pewnością doceni każdy student.

Apple zapewnia darmowy dostęp każdemu użytkownikowi MacBooka do następujących programów:

 • Pakiet biurowy iWork – to odpowiednik pakietu Microsoft Office. W jego skład wchodzą: Pages (edytor tekstu), Numbers (arkusz kalkulacyjny), Keynote (program do tworzenia prezentacji).
 • Notatki – prosta aplikacja to zapisywania pomysłów i dłuższych notatek, którymi można dzielić się z grupą znajomych,
 • Zdjęcia – podstawowy edytor zdjęć,
 • iMovie – intuicyjny program przeznaczony do edycji wideo,
 • QuickTime Player – odtwarzacz plików wideo w różnych formatach, pozwala również nagrywać ekran komputera.

Ponadto, oferta Apple dla edukacji zawiera pakiet 5 profesjonalnych aplikacji, które docenią przede wszystkim uczniowie kierunków kreatywnych. Znajdziemy w nim:

 1. Final Cut Pro – doskonałe narzędzie do montażu plików wideo,
 2. Logic Pro – zaawansowana aplikacja do produkcji muzyki,
 3. Motion – narzędzie do tworzenia efektów w Final Cut Pro, pozwalające np. na dodanie napisów 3D, efektownych przejść,
 4. Compressor – dodatek do Final Cut Pro umożliwiający wybór ustawień generowania materiału wynikowego,
 5. MainStage – program do tworzenia muzyki w trybie „na żywo”.

Studenci kierunków technicznych, a w szczególności ci wykorzystujący języki programowania, docenią środowisko Xcode dostępne na urządzenia Apple i język Swift używany przez deweloperów na całym świecie.

Akcesoria Mac dla studentów

Komputery Apple pozwalają na podłączenie wielu przydatnych akcesoriów, które ułatwiają pracę i sprawiają, że jest bardziej ergonomiczna. Oto akcesoria Mac, które docenią studenci:

Apple Studio Display

Studio Display, który podłączymy do MacBooka jednym kablem Thunderbolt. W ten sposób, nie tylko będziemy wyświetlać obraz na 27-calowym ekranie, ale również naładujemy komputer. To doskonały wybór dla studentów realizujących projekty wymagające ogromnej przestrzeni roboczej (np. studenci architektury, projektowania graficznego itp.).

Urządzenia wskazujące

Do MacBooka warto dokupić zewnętrzną klawiaturę, myszkę i gładzik, dzięki czemu wprowadzanie tekstu i praca w programach będzie dużo wygodniejsza i efektywniejsza. Polecamy:

 • Apple Magic Keyboard – bezprzewodowa klawiatura Apple z możliwością odblokowywania komputera przy pomocy skanera linii papilarnych,
 • Apple Magic Mouse – bezprzewodowa myszka obsługująca gesty znane z touchpada MacBooka,
 • Apple Magic Trackpad – zewnętrzny, bezprzewodowy gładzik do sterowania komputerem.
 • Zasilacz Apple USB-C o mocy 67 W, który naładuje MacBooka Air M2 w 30 minut do 50%,
 • Podstawka do MacBooka, dzięki której przy pracy stacjonarnej będziemy go trzymać na wysokości wzroku, co pozwoli zachować prostą postawę,
 • Pokrowiec lub torba na laptopa Apple, by móc go wygodnie przenosić między domem a uczelnią, a jednocześnie chronić przed uszkodzeniem mechanicznym.

Polecane produkty z kategorii Akcesoria Mac

Wybór laptopa Apple dla studenta - podsumowanie

Na koniec spróbujmy w skrócie przyporządkować każdy wymieniony w artykule laptop do nauki względem konkretnych wymagań.

Wybierz MacBook Air M1, jeśli:

 • szukasz najtańszego laptopa Apple,
 • chcesz, aby Twój komputer MacBook posiadał pasywne chłodzenie
 • Twoja codzienność na studiach ogranicza się do tworzenia tekstów, przeglądania internetu i podstawowej pracy z grafiką czy wideo.

Wybierz MacBooka Pro 13 M2, jeśli:

 • studiujesz na kierunku technicznym lub korzystasz z programów wymagających największej mocy obliczeniowej, np. do edycji wideo czy grafiki 3D,
 • zależy Ci na TouchBarze,
 • oczekujesz maksymalnie długiej pracy na baterii.

Wybierz MacBooka Air M2, jeśli:

 • szukasz komputera o nowoczesnym designie,
 • cicha (bezgłośna) praca komputera jest priorytetem,
 • poza pisaniem tekstów i tworzeniem prostych grafik, zdarza Ci się wykonywać mocno obciążające komputer zadania takie jak np. montaż filmów 4k,
 • stawiasz na mobilność, chcesz by Twój komputer był jak najlżejszy,
 • często korzystasz z kamery i chcesz by jej obraz był jak najlepszy,
 • zależy Ci na szybkim ładowaniu laptopa,
 • zależy Ci na dużym obaszarze roboczym (w przypadku 15-calowego MacBooka Air).

Teraz już wiesz jaki laptop Apple wybrać na studia! Omówione w artykule modele Air i Pro możesz kupić w sklepie Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W ofercie znajdziesz również komputery stacjonarne Mac (Mac mini, Mac Studio, iMac) oraz pozostałe modele MacBook'ów Pro (14 i 16-calowe).

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple