Apple CarPlay - co to jest, jak włączyć i jak korzystać?

System Apple CarPlay to prosty sposób na bezpieczne korzystanie z podstawowych funkcji telefonu w samochodzie. Jak zatem włączyć system CarPlay w aucie i jak z niego korzystać? Tłumaczymy!

Apple CarPlay - co to jest i jak działa?

Apple CarPlay, to system który umożliwia korzystanie z najważniejszych funkcji telefonu iPhone za pośrednictwem ekranu multimedialnego w samochodzie. Interfejs CarPlay obejmuje najbardziej podstawowe funkcje telefonu, które mogą być przydatne podczas jazdy samochodem: nawigacja, zarządzanie muzyką, zestaw głośnomówiący. Intuicyjna obsługa systemu (prosty interfejs / duże ikony), pozwala w pełni skupić się na drodze, a więc zachować bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem.

System CarPlay został wdrożony w 2014 roku, jako znacznie bogatsza (pod względem oferowanych funkcji) alternatywa dla zwykłych zestawów głośnomówiących.

Obecnie na rynku funkcjonuje tylko jeden poważny konkurent dla standardu CarPlay - Android Auto. Jest on dostępny we wszystkich smartfonach z systemem Android w odpowiedniej wersji. Z kolei system Apple CarPlay (potocznie nazywany czasami Apple Auto) jest zarezerwowany wyłącznie dla telefonów iPhone (od modelu iPhone 5 wzwyż).

Z dalszej części naszego artykułu dowiesz się, jak dokładnie działa system Apple CarPlay. 

Apple CarPlay - podręcznik kierowcy

1. Apple CarPlay - jak zainstalować?

Najważniejsze, o czym musisz wiedzieć, to fakt, że nie istnieje coś takiego, jak aplikacja CarPlay. Funkcja Apple CarPlay jest integralną częścią systemu iOS, która zostaje automatycznie aktywowana w momencie podłączenia telefonu do systemu multimedialnego samochodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz pobierać, instalować ani specjalnie włączać żadnej aplikacji przed rozpoczęciem jazdy.

2. Jak połączyć iPhone z samochodem?

Aby utworzyć połączenie na linii samochód-iPhone, musisz posiadać auto obsługujące standard CarPlay. Jeśli zatem Twój samochód jest stosunkowo nowy, posiada wbudowany ekran dotykowy i port USB, istnieje duża szansa, że jest kompatybilny z usługą Apple CarPlay. Lista samochodów obsługujących standard CarPlay znajduje się na oficjalnej stronie Apple pod adresem https://www.apple.com/ios/carplay/available-models/.

CarPlay Vs. starsze modele samochodów

Jeśli Twój samochód nie posiada ekranu dotykowego i portu USB (lub pomimo obecności ekranu nie obsługuje standardu CarPlay), rozwiązaniem jest zakup dedykowanego radia. Każde radio z Apple CarPlay jest wyposażone w dotykowy ekran, który działa na tych samych zasadach co fabrycznie zamontowany ekran w kompatybilnych samochodach. Zakup radia wiąże się oczywiście z wydatkiem, ale zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo korzystania z podstawowych funkcji telefonu podczas długich podróży.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery iPhone

3. Apple CarPlay - jak włączyć?

Aby włączyć usługę Apple CarPlay, wystarczy sparować iPhone'a z systemem samochodu. Możesz to zrobić na dwa sposoby: przewodowo lub bezprzewodowo. Jeśli parujesz iPhone'a z samochodem po raz pierwszy, zawsze musisz użyć kabla (tego samego, którego używasz do ładowania telefonu). W zależności od portu zainstalowanego w Twoim samochodzie, możesz potrzebować kabla do iPhone z przejściem na USB-A lub USB-C. Jeśli Twój samochód posiada moduł Bluetooth, podczas kolejnych podróży możesz parować iPhone'a z samochodem bez użycia kabla.

Pamiętaj, aby w momencie podłączania telefonu do samochodu ekran smartfona był odblokowany.

Istnieje też możliwość, że Twój samochód obsługuje tylko bezprzewodowy CarPlay. W takiej sytuacji:

  1. Przytrzymaj przycisk poleceń głosowych na kierownicy, a zestaw stereo ustaw na tryb bezprzewodowy (Bluetooth).
  2. Następnie otwórz Ustawienia telefonu > Ogólne > CarPlay > i wybierz swój samochód.

4. Apple Car - cena

Usługa Apple CarPlay jest integralną częścią systemu iOS w każdym iPhonie (od modelu 5 wzwyż), zatem jest całkowicie darmowa. Jeśli posiadasz starszy samochód, Twój jedyny wydatek będzie się wiązał z koniecznością zakupu kompatybilnego radia z dotykowym ekranem.

5. Apple CarPlay - aplikacje

System CarPlay obsługuje wszystkie popularne aplikacje, które mogą być przydatne podczas jazdy samochodem. Najważniejsze z nich to:

  • mapy (np. Apple Maps, Google Maps),
  • serwisy muzyczne (np. Spotify, Apple Music, Tidal)
  • komunikatory (np. WhatsApp, Messenger, Signal, Microsoft Teams).

Ponadto CarPlay umożliwia korzystanie z aplikacji systemowych od Apple, takich jak:

  • Wiadomości,
  • Kalendarz,
  • Powiadomienia.

Zwróć uwagę, że wszystkie aplikacje CarPlay mają uproszczony interfejs, aby ich obsługa podczas jazdy samochodem wymagała od Ciebie minimum uwagi.

Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość sterowania funkcją CarPlay przy pomocy asystenta głosowego Siri.

Asystent możesz uruchomić na dwa sposoby:

  1. Przytrzymaniu przycisku poleceń głosowych na kierownicy samochodu
  2. Dotknięciu i przytrzymaniu przycisku początkowego CarPlay na ekranie dotykowym.

Po aktywacji asystenta Siri możesz go poprosić o wykonanie dowolnej czynności, bez konieczności odrywania rąk od kierownicy.

6. Brak CarPlay w iPhone?

W wyjątkowych sytuacjach może się zdarzyć, że funkcja CarPlay nie będzie aktywna po podłączeniu telefonu do samochodu. Może to wynikać z wyłączonej opcji asystenta Siri w ustawieniach iPhone'a. Aby rozwiązać problem, otwórz Ustawienia > stuknij zakładkę Siri i wyszukiwanie > i zaznacz opcję Reaguj na „Hey Siri”.

Polecane produkty z kategorii Uchwyty do iPhone

Nadchodzące nowości w usłudze CarPlay

Podczas konferencji WWDC 2023 firma Apple zapowiedziała nowości, które w najbliższym czasie wzbogacą usługę CarPlay. iPhone zintegrowany z odpowiednim samochodem będzie działał w taki sposób, aby nakładka systemu CarPlay wyświetlała się na wszystkich ekranach samochodu - również na cyfrowych zegarach za kierownicą. Ponadto nowe oprogramowanie ma być kompatybilne z fabrycznymi funkcjami auta, np. klimatyzacją. Odtąd nie będzie potrzeby przełączania się pomiędzy nakładką CarPlay a fabrycznym systemem samochodu do zarządzania poszczególnymi funkcjami.

Kupujesz telefon iPhone? CarPlay otrzymasz w pakiecie!

Jak już wspominaliśmy, usługę CarPlay obsługuje każdy stary i nowy iPhone, począwszy od modelu iPhone 5 wzwyż. Usługa Apple CarPlay jest wbudowana w system iOS, dlatego nie musisz jej specjalnie instalować ani uruchamiać - wystarczy sparować telefon z samochodem.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze smartfony iPhone oraz dedykowane akcesoria.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!