Konferencja WWDC 2022 - Apple w natarciu!

Nowy procesor Apple M2, zupełnie nowy MacBooki Air i odświeżony MacBook Pro 13, odroczone płatności Apple Pay, a także ulepszone wersje systemów - to tylko niektóre z nowości, które zostały ujawnione na konferencji WWDC 2022.

Konferencja WWDC 22 - garść informacji

W czerwcu odbyła się konferencja WWDC 2022 (Apple Worldwide Developers Conference), podczas której firma Apple zapowiedziała kolejne nowości w swojej ofercie. W teorii konferencje WWDC są skierowane do programistów i deweloperów, ale w praktyce Apple ogłasza wtedy najważniejsze zmiany w swoich systemach. Tym razem, wyjątkowo, także nowe produkty.

Rok 2022 to kolejny rozdział w historii Apple, ponieważ do sprzedaży trafiają zupełnie nowe MacBooki Air i odświeżone MacBooki Pro 13, wyposażone w nowy procesor Apple M2. Kolejne innowacje dotyczą oprogramowania. Już tej jesieni na pokład urządzeń od Apple trafią nowe systemy: iOS 16, iPadOS 16, watchOS 9 i macOS Ventura. Co jeszcze gigant z Cupertino przygotował dla swoich klientów? Prezentujemy najważniejsze nowości!

Sprzęt Apple - przegląd nowości

Apple MacBook Air M2

Najważniejszą nowością w ofercie Apple jest MacBook Air M2 - zupełnie nowy odpowiednik 13-calowego MacBooka Air M1 z 2020 roku. Nowy MacBook Air, czyli podstawowy laptop z oferty Apple został wysmuklony i przyspieszony względem swojego poprzednika.

Nowy model waży zaledwie 1,24 kg, a jego grubość wynosi 1,13 cm (vs. 1,29 kg oraz 1,61 cm w modelu Air M1). MacBook Air 2022 jest dostępny w czterech kolorach (północ, gwiezdna szarość, srebrny, księżycowa poświata) i oferuje magnetyczne złącze MagSafe 3 (przewód zasilający jest przyczepiany do MacBooka na magnes). Minimalnie zwiększył się także ekran laptopa - przekątna nowego MacBooka Air wynosi teraz 13,6 cala (vs. 13,3” w modelu Air M1).

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M2

Sercem nowego MacBooka Air jest premierowy procesor Apple M2 - następca procesora Apple M1, który napędzał MacBooka Air 2020. Nowy czip M2 oferuje 8-rdzeniowy procesor główny (CPU), maksymalnie 10-rdzeniowy procesor graficzny (GPU) oraz pamięć RAM w jednym z trzech wariantów: 8 / 16 / 24 GB. Ponadto układ M2 posiada dedykowany silnik multimedialny do obsługi kodeków wideo (m.in. HEVC i ProRes), który do tej pory był zarezerwowany tylko dla czipów M1 Pro i M1 Max.

MacBook Air M2 jest do 1,4x szybszy niż model Air z czipem M1, oraz do 15x szybszy niż model z procesorem Intel. Oprócz tego nowy MacBook Air otrzymał jaśniejszy wyświetlacz (500 nitów), lepszą kamerę (1080p), system czterech głośników i szybkie ładowanie (przy użyciu zasilacza USB-C o mocy 67 W). Maksymalny czas pracy laptopa na baterii wynosi 18 godzin.

Apple MacBook Pro 13 M2

Nowy czip Apple M2 otrzymał także 13-calowy MacBook Pro 2022, choć konstrukcja samego komputera nie uległa zmianie. Nowością jest tylko nowy ulepszony system głośników i możliwość szybszego ładowania (67 W). Dzięki zastosowaniu nowego procesora, MacBook Pro 13 M2 jest dostępny w trzech wariantach pamięci RAM: 8 / 16 / 24 GB (tak jak model Air M2).

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 13 M2

Ekosystem Apple - przegląd nowości

Jak co roku, najwięcej zmian na WWDC było związanych z innowacjami w poszczególnych systemach operacyjnych: iOS, iPadOS, watchOS i macOS. Wszystkie systemy zostaną oficjalnie udostępnione jesienią 2022 roku. Poniżej prezentujemy najciekawsze nowości.

iOS 16

 • Odmieniony ekran blokady

  System operacyjny iOS 16 umożliwia personalizację ekranu blokady, np. poprzez zmianę elementów graficznych (czcionki, designu, kolorów), dodanie widżetów lub wyświetlanie ulubionych zdjęć. Powiadomienia z aplikacji będą się pojawiać u dołu ekranu w formie listy lub stosu. Dzięki funkcji Live Activity, wszystkie Twoje bieżące aktywności (np. aktualizacje z transmisji sportowych) będą wyświetlane w czasie rzeczywistym na ekranie blokady.

 • Dedykowane ekrany blokady dla konkretnych trybów skupienia

  Jeśli korzystasz z trybów skupienia, od teraz możesz przypisać do nich konkretny wygląd ekranu blokady. Jednocześnie każdy ekran blokady będzie wyświetlał konkretne widgety iPhone' a - adekwatne dla ustawionego trybu skupienia.

 • Udostępnianie albumów

  Od teraz wybrany album z Twojej galerii zdjęć może być albumem dostępnym dla innych (wskazanych przez Ciebie) użytkowników iPhone' ów. Zdjęcia do albumu mogą być dodawane automatycznie, np. na podstawie osób znajdujących się na zdjęciach!

 • Edytowanie i usuwanie wiadomości iMessage

  Tuż po wysłaniu wiadomości iMessage do swojego rozmówcy możesz ją swobodnie edytować lub usunąć. Ponadto - dzięki współpracy aplikacji Wiadomości oraz funkcji SharePlay - będziesz mógł wspólnie ze swoim rozmówcą oglądać ulubiony serial i na bieżąco go komentować.

 • Bezpieczniejsze Safari

  Kiedy będziesz logować się do swoich kont w przeglądarce Safari, specjalne klucze zapewnią Ci bezpieczeństwo przed atakami phishingowymi oraz wyciekiem danych. Ponadto wybrane karty i zakładki z Safari będziesz mógł łatwo udostępnić znajomym w aplikacji FaceTime.

 • Inteligentne rozwiązania

  System iOS 16 umożliwia automatyczne wycinanie konkretnego obiektu ze zdjęcia. Ulepszeń doczekała się również funkcja Tekst na żywo - od teraz możesz kopiować, tłumaczyć lub wyszukiwać tekst wyświetlony na pojedynczej klatce filmu, który akurat oglądasz.

 • Ulepszone Mapy

  Od teraz Mapy Apple umożliwiają dodawanie przystanków na wyznaczonej trasie. Dodatkowo synchronizacja map odbywa się na wszystkich Twoich urządzeniach jednocześnie, więc jeśli zaplanujesz trasę na Macu, możesz ją później śledzić na iPhonie.

 • Szczegóły zamówień w Apple Wallet

  Od teraz zamówienia opłacone poprzez usługę Apple Pay będą widoczne bezpośrednio w Portfelu, czyli w aplikacji Apple Wallet. Nowością jest także usługa Apple Pay Later, czyli odroczone płatności za zamówienia internetowe (choć na razie tylko na rynku amerykańskim).

 • Ulepszona aplikacja Zdrowie

  W aplikacji Zdrowie znajdziesz zupełnie nową zakładkę Leki, która pomoże Ci kontrolować zażywanie leków i przechowywać o nich ważne informacje. Ponadto aplikacja Zdrowie umożliwi ustawienie i śledzenie celów sportowych, nawet jeśli nie posiadasz zegarka Apple Watch.

 • Ulepszona nawigacja Car Play

  Ulepszona funkcja Apple Car Play umożliwi pełną integrację iPhone' a i samochodu. Bezpośrednio z aplikacji Car Play będziesz mógł sterować niektórymi opcjami swojego auta, np. radiem lub regulacją temperatury.

System iOS 16 otrzymają wszystkie smartfony iPhone, począwszy od iPhone' a 8 wzwyż (łącznie z modelem SE 2. generacji).

Zapraszamy do lektury: Ekosystem Apple - czym jest i jakie korzyści może Ci dać?

macOS Ventura

 • Nowe funkcje aplikacji Mail

  Od teraz wyszukiwanie wątków w aplikacji Mail jest bardziej precyzyjne, a sama aplikacja umożliwia m.in. cofanie i planowanie wysyłania maili oraz dodawanie linków z podglądem.

 • Ulepszone Spotlight

  Od teraz obrazy zawarte w aplikacjach Zdjęcia, Notatki czy Wiadomości będziesz mógł łatwo znaleźć za pomocą funkcji Spotlight - przy użyciu odpowiednich słów.

 • Funkcja Stage Manager

  Zupełnie nowa funkcja Stage Manager pozwala automatycznie uporządkować otwarte okna w taki sposób, aby wszystkie znalazły się jedno pod drugim. Okna możesz także grupować wedle swoich preferencji, a przełączanie między aplikacjami może odbywać się jednym kliknięciem.

 • Aparat iPhone jako kamera dla MacBooka

  W systemie macOS Ventura działa tzw. Kamera Continuity, czyli funkcja zastępowania wbudowanej kamery laptopa kamerą w iPhonie. Jeśli oddalisz się od komputera w trakcie prowadzenia wideokonferencji, możesz nadal udostępniać obraz z kamery, lecz tym razem bezpośrednio z kamery iPhone' a.

 • Większa prywatność albumów

  Od teraz dostęp do ukrytych albumów możesz zabezpieczyć hasłem lub funkcją Touch ID.

iPadOS 16

Większość nowości w systemie iPadOS 16 jest zbieżna z tymi, które oferuje system iOS 16 i macOS Ventura. Najważniejszą z nowości jest funkcja Stage Manager, która ułatwia pracę wielozadaniową - pozwala zmieniać wielkość okien, wyświetlać wszystkie otwarte aplikacje w jednym widoku, łatwiej przechodzić z apki do apki, a także rozłożyć okna aplikacji na dwa ekrany (jeśli korzystasz równocześnie z iPada i monitora zewnętrznego).

watchOS 9

Nowy system watchOS 9 zaoferuje m.in. nowe tarcze, więcej informacji na temat odbywanego akurat treningu, apkę Leki do kontrolowania zażywanych lekarstw, witamin i suplementów, rozbudowaną funkcję monitorowania snu czy też wygodniejsze wyświetlanie powiadomień. System watchOS 9 otrzymają wszystkie zegarki Apple Watch, począwszy od modelu Series 4 wzwyż.

WWDC 2022 - przedsmak kolejnych premier

Za nami premiera MacBooków i zapowiedź nowych systemów operacyjnych, ale przed nami w dalszym ciągu konferencja jesienna! Wówczas firma Apple zaprezentuje m.in. kolejną serię swoich smartfonów, czyli iPhone 14. To właśnie dla tych urządzeń iOS 16 będzie początkowym systemem.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook Air i MacBook Pro.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!