Apple M1 Ultra - najpotężniejszy układ od Apple z 2022 roku

Apple M1 Ultra to najmocniejszy czip z 2022 roku, jaki kiedykolwiek zamontowano w komputerze osobistym Apple. Co go wyróżnia i do jakich zadań jest przeznaczony? Prezentujemy najważniejsze informacje na jego temat.

Najmocniejszy czip od Apple z 2022 roku

Na początku roku 2022 odbyła się premiera zupełnie nowego komputera stacjonarnego Mac Studio, a wraz z nim procesora Apple M1 Ultra. Układ Apple M1 Ultra już w momencie premiery został ogłoszony najpotężniejszym czipem w ofercie firmy Apple, zaś sam komputer Mac Studio z czipem Apple M1 Ultra stał się jednym z najmocniejszych komputerów osobistych na rynku. Co więcej, komputer Mac Studio M1 Ultra okazał się lepszy nawet od większości wariantów Maca Pro, czyli najdroższego komputera w katalogu produktów Apple.

Czym dokładnie wyróżnia się najnowszy procesor od Apple? Do jakich zadań został stworzony? Jaka jest jego specyfikacja i wydajność? Na te oraz inne pytania odpowiemy w naszym dzisiejszym artykule.

Procesor M1 Ultra - najważniejsze informacje

Specyfikacja M1 Ultra

Pod względem konstrukcyjnym, czip M1 Ultra jest połączeniem dwóch czipów M1 Max. Przypomnijmy, że czip Apple M1 Max ukazał się jeszcze przed premierą wersji Ultra, przy okazji premiery MacBooków Pro 16" i 14". Czip M1 Max jest również jedną z dwóch opcji do wyboru (obok układu M1 Ultra) przy zakupie komputera Mac Studio.

Sprawdź także: Mac Studio Vs Macbook Pro 2021 - podobieństwa i różnice

Czip Apple M1 Ultra składa się z niewiarygodnej liczby aż 114 miliardów tranzystorów i wykonuje do 22 bilionów operacji na sekundę - to najwięcej spośród wszystkich procesorów, które można spotkać w innych komputerach osobistych. Jako że procesor M1 Ultra składa się z dwóch procesorów M1 Max, w oczywisty sposób oferuje on dwa razy lepszą specyfikację techniczną: 20-rdzeniowy procesor główny (CPU), maks. 64-rdzeniowy procesor graficzny (GPU), 32-rdzeniowy silnik multimedialny Neural Engine, maks. 128 GB zunifikowanej pamięci RAM, a także 800 GB/s przepustowości pamięci.

Jako że procesor Apple M1 Ultra nie jest samodzielnym układem (lecz składa się z dwóch czipów M1 Max), inżynierowie Apple musieli znaleźć sposób, aby połączyć dwa czipy M1 Max bez negatywnego wpływu na wydajność układu. W ten sposób powstała architektura UltraFusion, która ograniczyła do minimum problem opóźnionego przepływu informacji pomiędzy dwoma czipami M1 Max. Autorski układ UltraFusion firmy Apple wykorzystuje innowacyjny krzemowy interposer, który łączy dwa czipy M1 Max przy użyciu aż 10 000 sygnałów z rekordową przepustowością międzyprocesorową 2,5 TB/s.

Architektura UltraFusion sprawiła również, że procesor M1 Ultra jest rozpoznawany przez oprogramowanie jako samodzielny układ. Dzięki temu korzystanie z pełnej wydajności procesora M1 Ultra nie wymaga podejmowania żadnych dodatkowych działań podczas obsługi konkretnych aplikacji. Co więcej, najnowszy system macOS Monterey został zaprojektowany w taki sposób, aby wykorzystywał pełen potencjał procesora głównego, karty graficznej oraz przepustowości pamięci.

Wydajność Apple M1 Ultra

Układ M1 Ultra posiada aż 20 rdzeni, z czego 16 odpowiada za wysoką wydajność układu, a kolejne cztery to rdzenie zapewniające energooszczędność. W porównaniu Apple, w którym zestawiono układ Apple M1 Ultra z najszybszymi dostępnymi 16-rdzeniowymi CPU, okazało się, że przy takim samym poborze mocy czip M1 Ultra oferuje nawet o 90% wyższą wydajność wielowątkową (możliwość wykonywania wielu zadań jednocześnie w ramach jednego procesu).

Dzięki zastosowaniu rdzeni energooszczędnych, procesor M1 Ultra jest w stanie osiągnąć szczytową wydajność przy znacznie mniejszym zużyciu mocy (w porównaniu z komputerem PC). W wymagającej sytuacji czip M1 Ultra będzie zużywać nawet o 100 W mniej mocy niż przeciętny komputer PC.

W porównaniu z komputerami iMac 27" oraz Mac Pro, komputer Mac Studio M1 Ultra oferuje do 3,8x szybsze CPU, do 4,5x szybsze GPU, a także do 3,0x szybszy system samouczenia maszynowego.

W praktyce czip Apple M1 Ultra nadaje się do wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych zadań i procesów, np. przeprowadzania złożonych symulacji ruchów cząsteczek, tworzenia animacji komputerowych, wielowątkowego przetwarzania filtrów, przetwarzania grafiki wielowektorowej czy renderowania 3D. Z kolei wydajny układ graficzny GPU (we współpracy z silnikiem multimedialnym Neural Engine) pozwala odtwarzać do 18 strumieni 8K w kodeku ProRes.

Apple M1 Ultra vs M1 Max - porównanie

Jak już wspominaliśmy, układ M1 Ultra oferuje dwa razy lepszą specyfikację techniczną niż M1 Max (ilość rdzeni, pamięć RAM, przepustowość pamięci), natomiast przy takim porównaniu należy wziąć pod uwagę pewien ważny czynnik. Z uwagi na fakt, że procesor M1 Ultra nie jest układem samodzielnym, lecz zbudowanym z dwóch procesorów M1 Max, nawet pomimo zastosowania architektury UltraFusion (mającej za zadanie niwelować opóźnienia powodowane wzajemną komunikacją dwóch czipów M1 Max), minimalne opóźnienia w komunikacji są nieuniknione. Oznacza to, że pomimo dwa razy lepszej specyfikacji, czip M1 Ultra nie oferuje o 100% wyższej wydajności niż czip M1 Max. W praktyce procesor M1 Ultra jest mocniejszy od procesora M1 Max o około 80%.

Zobacz także: Apple M1 Pro vs Apple M1 Max - poznaj nowe procesory od Apple

Procesory Apple - w jakich komputerach występują?

Najmocniejszy obecnie procesor Apple M1 Ultra jest obecnie dostępny tylko w nowym komputerze Mac Studio. W zależności od wybranej konfiguracji sprzętowej, Mac Studio może oferować 48- lub 64-rdzeniowy procesor graficzny (GPU), a także 64 lub 128 GB zunifikowanej pamięci RAM. Wybór konkretnej konfiguracji musisz uzależnić od stopnia zaawansowania zadań wykonywanych na komputerze, a także od swoich oczekiwań względem szybkości jego działania. Komputer Mac Studio jest też dostępny z czipem Apple M1 Max.

Pamiętaj, że M1 Ultra i M1 Max to nie jedyne procesory, które znajdziesz w komputerach Apple. Laptopy MacBook Pro 14 oraz MacBook Pro 16 - w zależności od wybranej konfiguracji sprzętowej - mogą posiadać czip Apple M1 Max (ten sam co w komputerze Mac Studio) lub niższy procesor Apple M1 Pro. Najbardziej podstawowe czipy od Apple (nazwane po prostu Apple M1) znajdziesz w 13-calowych MacBookach Air i Pro, komputerach stacjonarnych Mac mini oraz iMac 24", a także w iPadach Pro czy iPadzie Air 5. generacji.

Może Cię zainteresować: Nowy Mac Studio od Apple - co go wyróżnia?

Czip M1 Ultra - najwyższa wydajność

Jeśli w swojej pracy korzystasz z profesjonalnych programów graficznych, montażowych, producenckich lub programistycznych, wówczas komputer Apple Mac Studio z procesorem M1 Ultra będzie dla Ciebie idealny. Pamiętaj, że mocny procesor przekłada się nie tylko na szeroko pojęty komfort pracy, ale również na efektywność Twojej pracy. W ten sposób zaoszczędzisz czas, który przeznaczysz na wykonanie większej ilości zadań lub innych ważnych czynności.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym komputery Mac Studio z procesorem M1 Ultra. Możesz także zakupić pakiet rozszerzonej obsługi serwisowej Service Pack. Zobacz, na czym polega jej najnowsza wersja dla Maca Studio: Service Pack - Pakiet Platinium 4Y do Apple Mac Studio.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.