Apple Studio Display - 8 cech, o których musisz wiedzieć!

Podczas wiosennej konferencji Apple 2022 odbyła się premiera kolejnego monitora marki, który przyjął efektowną nazwę Apple Studio Display. Czym wyróżnia się ten wyświetlacz i dla kogo jest przeznaczony? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Nowość od Apple – monitor Studio Display

Firma Apple od lat montuje w swoich urządzeniach świetne wyświetlacze Retina. Nie każdy jednak wie, że w ofercie producenta znajdują się także samodzielne monitory. Najnowszy z nich – Apple Studio Display – został zaprezentowany podczas wiosennej konferencji Apple 2022 równocześnie z nowym komputerem Mac Studio.

Studio Display to już drugi samodzielny monitor w ofercie Apple. Jego poprzednik, czyli 32-calowy Pro Display XDR trafił do sprzedaży w 2019 roku. Model XDR jest przeznaczony do profesjonalnych zastosowań. Nowy monitor Studio Display został stworzony, aby dzięki świetnym parametrom wyświetlacza, doskonałemu czipowi Apple A13 Bionic oraz kamerce i oferującym dźwięk przestrzenny głośnikom zadowolić szeroką grupę odbiorców. Zaletą tego monitora jest też wyraźnie niższa cena w porównaniu z poprzednikiem.

Jakie ważne cechy i parametry posiada nowy monitor Apple? Dla kogo jest przeznaczony i do jakich urządzeń będzie pasował? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym dzisiejszym artykule!

Monitor Studio Display – 8 najważniejszych cech

1. 27-calowy ekran

Monitory Apple o przekątnej ekranu 27 cali śmiało możesz zaliczyć do najbardziej komfortowych w codziennym użytkowaniu. Obszar roboczy jest wystarczająco duży, aby swobodnie pracować (nawet przy kilku otwartych oknach), a jednocześnie nie przytłacza swoją wielkością.

Przekątna ekranu w monitorze Studio Display wynosi dokładnie 27 cali, zatem wymiary ekranu mieszczą się w granicach 62,3 x 36,2 cm (długość x wysokość – z uwzględnieniem czarnej ramki dookoła ekranu).

2. Rozdzielczość ekranu 5K

Wyświetlacz Retina zastosowany w monitorze Studio Display ma rozdzielczość 5120 na 2880 pikseli (218 pikseli na cal), czyli oferuje wyświetlanie treści w jakości 5K. Wyświetlacz Apple Studio Display 27" Retina 5K oferuje zatem wyższą rozdzielczość niż popularne obecnie telewizory 4K. Ponadto monitor Studio Display umożliwia wyświetlanie miliarda kolorów, posiada szeroką gamę kolorów P3, a także korzysta z technologii True Tone, która automatycznie dostosowuje barwę wyświetlanych obrazów do warunków otoczenia. Jasność matrycy monitora wynosi 600 nitów.

Monitor Apple Studio Display

3. Powłoka antyodblaskowa

Monitor Apple 27 cali możesz zamówić w dwóch wariantach: z ekranem pokrytym szkłem standardowym lub szkłem nanostrukturalnym. W zwykłej wersji (ze szkłem standardowym) monitor jest pokryty specjalną powłoką antyodblaskową, która ogranicza problem powstawania refleksów. Dzięki temu treści wyświetlane na ekranie są czytelne nawet w jasnym otoczeniu.

Dowiedz się więcej: Wyświetlacz Retina - co musisz wiedzieć o ekranie od Apple?

Najbardziej wymagający użytkownicy docenią monitor z innowacyjnym ekranem nanostrukturalnym. Szkło nanostrukturalne jeszcze lepiej rozprasza światło, co gwarantuje doskonałą widoczność wyświetlanych treści nawet przy bezpośredniej ekspozycji ekranu na promienie słoneczne lub intensywne oświetlenie sztuczne.

4. Ultraszerokokątna kamera 12 MP

Każdy monitor Studio Display (niezależnie od wybranego pokrycia ekranu) ma wbudowaną kamerę o rozdzielczości 12 MP z obiektywem ultraszerokokątnym o polu widzenia 122°. Obiektyw kamery jest prawie niedostrzegalny dla oka, ponieważ został zatopiony w górnej części czarnej ramki monitora. Tuż obok obiektywu znajduje się dioda informująca o aktywności kamery.

Sercem monitora jest wydajny czip Apple A13 Bionic (ten sam czip, który możemy znaleźć w iPhone 11), który odpowiada m.in. za działanie obecnej w kamerze funkcji Center Stage (Centrum uwagi). Funkcja Centrum uwagi śledzi ruchy filmowanych osób w taki sposób, aby ciągle znajdowały się pośrodku kadru. Dzięki temu jesteś stale widoczny dla swoich rozmówców, a sama rozmowa przebiega naturalniej.

5. Dźwięk przestrzenny

Monitor Studio Display doskonale pełni także rolę źródła dźwięku, ze względu na obecność aż sześciu wbudowanych głośników: czterech nisko i dwóch wysokotonowych. Ponadto cały system głośników współpracuje ze standardem Dolby Atmos, oferującym dźwięk przestrzenny. Jeśli więc oglądasz filmy lub słuchasz muzyki nagranej w tej technologii, masz wrażenie odbierania dźwięków z każdej strony. Na podstawie dostępnych recenzji jest to najlepszy system nagłośnienia jaki do tej pory zaprezentowało Apple w swoich urządzeniach.

6. Mikrofony klasy studyjnej

Oprócz kamery i głośników, korzystając z Apple Studio Display, masz do dyspozycji układ trzech profesjonalnych mikrofonów klasy studyjnej, które gwarantują czystość nagrywania lub przekazywania Twojego głosu pozostałym rozmówcom podczas telekonferencji. Z kolei zastosowana technologia kształtowania wiązki akustycznej redukuje ewentualne szumy z Twojego otoczenia. W efekcie Twoi rozmówcy słyszą podczas rozmowy wyłącznie Ciebie.

7. Bogactwo portów

Dodatkową zaletą monitora Studio Display jest obecność aż czterech portów: jednego portu Thunderbolt oraz kolejnych trzech portów USB-C. Za pomocą portu Thunderbolt bez trudu połączysz monitor ze swoim komputerem. Pozostałe porty (USB-C) umożliwią Ci podłączenie akcesoriów komputerowych (zewnętrznych dysków, myszy czy klawiatury) lub innych urządzeń, np. iPhone'a lub iPada.

Dodatkowo port Thunderbolt umożliwia ładowanie najnowszych MacBooków Pro z układami Apple Silicon. W ten sposób MacBook Pro 14 może się ładować z pełną mocą (szybkie ładowanie), natomiast MacBook Pro 16 – w standardowej prędkości.

Kabel zasilający jest zamontowany do monitora na stałe (inaczej niż w komputerach iMac 24, gdzie jest przypinany magnetycznie).

8. Dowolna konfiguracja ustawienia monitora

Monitor Studio Display możesz zamówić w jednym z trzech dostępnych wariantów – biorąc pod uwagę sposób ustawienia ekranu. Standardowo Studio Display jest sprzedawany z podstawką, która umożliwia regulację pochylenia ekranu w zakresie 30 stopni.

Opcjonalnie możesz zamówić monitor wyposażony w podstawkę z regulacją pochylenia i dodatkowo wysokości ekranu (w zakresie 105 mm). Trzecia opcja to monitor wyposażony w uchwyt mocujący VESA – do zamocowania monitora na ścianie w dowolnej orientacji (poziomej lub pionowej). Nie musisz się bać regularnej zmiany ustawień monitora, np. gdy z urządzenia korzysta wielu użytkowników, gdyż jego obudowa została wykonana z wysokiej jakości aluminium.

Polecane produkty z kategorii Monitory Studio Display

Dla kogo jest Apple Studio Display?

Jeśli posiadasz jakikolwiek komputer Mac, monitor Studio Display jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Dotyczy to wszystkich komputerów Mac, które zostały wydane w 2017 roku lub później, z systemem macOS Monterey 12.3 lub nowszym. Monitor Studio Display może być dopełnieniem zarówno dla komputerów stacjonarnych (Mac mini M1 / Mac Studio), jak również laptopów – jako dodatkowy ekran (np. dla laptopów MacBook Air M1 lub Pro M1). Przy takim rozwiązaniu (Studio Display jako główny monitor), MacBook ze swoim mniejszym ekranem może być rozszerzeniem głównego monitora lub jego duplikacją.

Przeczytaj także: Jaki monitor do MacBooka Air i MacBooka Pro wybrać - podpowiadamy!

Oczywiście przed zakupem tego rodzaju wyświetlacza musisz się zastanowić, czy aby na pewno wykorzystasz cały jego potencjał. Jeśli jesteś studentem lub pracownikiem biurowym, z pewnością docenisz wszystkie jego zalety – od jakości wyświetlacza, przez kamerę i głośniki, aż po możliwości wynikające z obecności portów USB-C i Thunderbolt.

Monitor Studio Display sprawdzi się również u użytkowników korzystających na co dzień z profesjonalnych programów do obróbki graficznej lub edycji materiałów wideo. Tacy użytkownicy w pełni wykorzystają wachlarz możliwości oferowanych przez monitor 27 Retina 5K, czyli wysoką rozdzielczość ekranu i bogatą paletę kolorów.

Może Cię zainteresować: Mac Studio Vs Macbook Pro 2021 - podobieństwa i różnice

Studio Display – idealny monitor do Apple

Jeśli poszukujesz dobrego wyświetlacza do swojego Maca, monitor Studio Display powinien spełnić Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że masz do dyspozycji kilka wersji tego urządzenia: z różnymi rodzajami pokryć ekranu i kilkoma rodzajami podstawek oraz mocowań. Wybierz zatem taki monitor, który będzie w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.

Polecane produkty z kategorii