Wybieramy komputer dla architekta - laptop MacBook Pro czy Mac Studio?

Jesteś architektem lub projektantem wnętrz? A może projektujesz zupełnie inne rodzaje obiektów? Niezależnie od przypadku, wydajne podzespoły i dobry ekran to podstawa. Możesz postawić na odpowiedniego MacBooka Pro lub zestaw Mac Studio i monitor.

Komputer do projektowania - stacjonarny Mac czy laptop MacBook Pro?

Jeżeli profesjonalnie zajmujesz się projektowaniem budynków, pomieszczeń, ogrodów, całych przestrzeni lub obiektów, na pewno wiesz, jak ważne jest posiadanie wydajnego komputera. Specyfikacja komputera ma bezpośredni wpływ na komfort korzystania z programów do projektowania grafik 3D i analizowania wielkiej ilości danych, potrzebnych do obliczeń. O ile sama instalacja programów graficznych powinna przebiec bez przeszkód na każdym komputerze Apple, o tyle szybkość wykonywania poszczególnych operacji będzie ściśle uzależniona od parametrów wybranego przez Ciebie komputera, w tym szczególnie od wersji procesora czy ilości RAM-u.

Zanim przejdziemy do właściwego rankingu urządzeń, najpierw zastanów się, jaki komputer Apple Mac lepiej spełni Twoje oczekiwania - laptop czy komputer stacjonarny. Wybór konkretnego urządzenia musisz uzależnić od specyfiki swojej pracy. Jeśli pracujesz głównie stacjonarnie (w biurze lub w domu), rozważ zakup komputera stacjonarnego Mac. Taki zakup niesie za sobą wiele korzyści, m.in. pełną swobodę przy wyborze monitora również dedykowanego. Jeśli jednak dużo czasu spędzasz w podróży lub pracujesz w trybie hybrydowym (dom, praca) i oczekujesz braku ograniczeń co do czasu i miejsca korzystania z komputera, wówczas właściwym wyborem będzie MacBook Pro, idealny laptop do projektowania.

W naszym dzisiejszym artykule prezentujemy ranking najlepszych komputerów Mac dla architekta, projektanta i każdego innego specjalisty, który korzysta w swojej pracy z profesjonalnych programów do projektowania grafiki 3D. Nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z projektowaniem, zakup dobrego sprzętu komputerowego jest kluczowy dla komfortowej pracy. Zatem jaki komputer dla architekta jest najlepszy i czym się kierować podczas zakupu? Podpowiadamy!

MacBook Pro vs Mac Studio - który komputer dla architekta?

W pracy projektanta lub architekta szczególnie ważny jest procesor komputera i parametry wyświetlacza. Model procesora decyduje o szybkości urządzenia, która jest kluczowa podczas używania programów graficznych, szczególnie w momencie renderowania grafik. Im lepszy procesor, tym krótszy czas renderowania grafik. Z kolei wyświetlacz ma oczywisty wpływ na ogólny komfort korzystania z urządzenia. Tylko od Ciebie zależy, jak duży monitor dokupisz do komputera stacjonarnego Mac lub jak duży będzie Twój laptop (a tym samym jego ekran). Najbardziej wymagający użytkownicy oceniają również inne parametry ekranu: rozdzielczość, jasność, rodzaj matrycy i częstotliwość odświeżania.

O wygodzie korzystania z komputera (szczególnie w profesjonalnej pracy) będzie decydować również ilość dostępnych portów. Jeśli wybierzesz MacBooka Pro, ważnym czynnikiem będzie także czas pracy na baterii i jakość wbudowanych kamer. Przejdźmy zatem do przeglądu najlepszych laptopów MacBook Pro i komputerów stacjonarnych Mac, które będą idealne dla architekta.

MacBook Pro CTO - laptop dla architekta

Ogromną zaletą laptopów MacBook (niezależnie od modelu) jest możliwość zamówienia swojego egzemplarza w konfiguracji CTO, czyli w konfiguracji ściśle dostosowanej do Twoich potrzeb. Konfiguracja MacBooka może dotyczyć różnych komponentów, takich jak wersja procesora (w tym ilości rdzeni CPU i GPU), ilość pamięci RAM, pojemność pamięci masowej (dysk SSD) czy rodzaj preinstalowanego oprogramowania. Oczywiście im lepsza specyfikacja (szczególnie procesor CPU i karta graficzna), tym wyższa ostateczna cena laptopa, ale i wyższa wydajność w przypadku profesjonalnej pracy - szczególnie podczas korzystania z programów graficznych.

Może Cię zainteresować: MacBook CTO - laptop Apple w spersonalizowanej konfiguracji! Zastosowanie i wybór!

Ze względu na lepszą specyfikację, najlepszym wyborem dla architekta są laptopy MacBook z linii Pro, zostały one bowiem stworzone od podstaw z myślą o profesjonalnych zastosowaniach. W tym przypadku masz do dyspozycji aż cztery modele, które łatwo rozróżnisz, kierując się wielkością ekranu (mimo że różnic między modelami jest znacznie więcej). W efekcie możesz wybrać MacBooka Pro 13" (z procesorem Apple M1 lub Apple M2), Apple MacBooka Pro 14 lub MacBooka Pro 16" (z procesorem M1 Pro lub M1 Max).

Polecane produkty z kategorii: MacBook Pro 14

Najważniejsze różnice pomiędzy wymienionymi modelami dotyczą rodzaju procesora, ilości pamięci RAM oraz rodzaju wyświetlacza. Jednocześnie są to najważniejsze elementy przy wyborze idealnego laptopa dla architekta (lub przedstawiciela innego zawodu, który wykorzystuje program do projektowania wnętrz Mac).

MacBook Pro 13 M1 (2020) to najbardziej podstawowy laptop do grafiki 3D, jaki znajdziesz w ofercie Apple. Jeśli nie oczekujesz zawrotnej szybkości działania (bo korzystasz z podstawowych programów do projektowania), wówczas procesor Apple M1 będzie dla Ciebie wystarczający. Jedynym ograniczeniem może się okazać stosunkowo niewielki wyświetlacz o przekątnej 13 cali. Na szczęście i na to jest sposób, a mianowicie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku pracy stacjonarnej, do MacBooka Pro 13 podłączyć zewnętrzny monitor. Dwa porty Thunderbolt w 13-calowych MacBookach Pro umożliwiają podłączenie monitora o maksymalnej rozdzielczości 6K z odświeżaniem 60 Hz.

Czip Apple M1 w MacBooku Pro 13" oferuje 8-rdzeniowy procesor główny (CPU), 8-rdzeniowy procesor graficzny (GPU) oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine do uczenia maszynowego.

Alternatywą dla modelu M1 jest odświeżony MacBook Pro 13 M2, który ukazał się w 2022 roku. Nowszy układ M2 posiada 8-rdzeniowe CPU, 10-rdzeniowe GPU, 16-rdzeniowy system Neural Engine oraz 100 GB/s przepustowości pamięci. Dodatkową zaletą odświeżonego MacBooka Pro 13" jest specjalny silnik multimedialny do obsługi zaawansowanych kodeków wideo (np. ProRes i HEVC). Ponadto MacBook Pro 13" M2 oferuje pamięć RAM w jednym z trzech wariantów: 8, 16 lub 24 GB.

Jeśli wykonujesz zaawansowane operacje graficzne (np. tworzysz wizualizacje pomieszczeń, przestrzeni lub obiektów w 3D), dobrym pomysłem będzie wybór laptopa z mocniejszym procesorem i lepszym wyświetlaczem. W tym przypadku masz do dyspozycji kolejne dwa modele z linii Pro, czyli MacBooka Pro 14" i MacBooka Pro 16". Oba laptopy to urządzenia bliźniacze, które różnią się między sobą jedynie wielkością ekranu i pojemnością baterii. W stosunku do modeli 13-calowych, laptopy MacBook Pro 14 i 16" cechują się również lepszymi parametrami wyświetlacza (matryca mini-LED o wysokiej jasności i adaptacyjnej częstotliwości odświeżania ekranu do 120 Hz).

Polecane produkty z kategorii: MacBook Pro 16

Wyróżnikiem obu laptopów są niesamowicie wydajne procesory Apple M1 Pro lub Apple M1 Max (do wyboru). Procesory M1 Pro i M1 Max różnią się przede wszystkim: ilością rdzeni graficznych (zarówno pomiędzy sobą, jak i w stosunku do zwykłych procesorów M1 i M2). Czip M1 Pro oferuje maks. 16-rdzeniowe GPU, natomiast M1 Max - nawet 32-rdzeniowe GPU! W rezultacie oba laptopy są znacznie szybsze, szczególnie podczas przeprowadzania obciążających operacji w programach graficznych (rendering 3D). Co więcej, możliwość wykonywania wielu operacji naraz, to zasługa potężnej pamięci RAM, dostępnej w trzech wariantach: 16, 32 lub 64 GB (wariant 64 GB możesz wybrać tylko w układzie M1 Max).

Apple Mac Studio - potężny komputer do biura

Jeśli nie decydujesz się na laptopa, polecamy Ci zakup wydajnego komputera stacjonarnego. Zakładając, że zajmujesz się tworzeniem zaawansowanych wizualizacji 3D, Twoim najlepszym wyborem będzie komputer Mac Studio (2022). Mac Studio to obecnie najmocniejszy komputer osobisty w ofercie Apple, a tym samym najmocniejszy komputer do grafiki 3D. Moc komputera to zasługa potężnego procesora M1 Ultra - najlepszej wersji układu scalonego z serii M1.

Czip M1 Ultra oferuje 20-rdzeniowe CPU, maks. 64-rdzeniowe GPU, 32-rdzeniowy system Neural Engine, przepustowość pamięci na poziomie 800 GB/s i najmocniejszy ze wszystkich procesorów Apple silnik multimedialny do obsługi plików wideo. Co więcej, układ M1 Ultra obsługuje dwa najwyższe warianty pamięci RAM: 64 i 128 GB. Komputer Mac Studio w swojej najlepszej konfiguracji jest przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy projektują złożone wizualizacje w programach graficznych, a przy tym oczekują bardzo krótkiego czasu renderowania. Mac Studio w niższej konfiguracji posiada czip Apple M1 Max (znany z laptopów MacBook Pro 16 i 14).

Zaletą silnych komputerów stacjonarnych jest także możliwość podłączenia dowolnego monitora. Bardzo atrakcyjny zestaw architekta stanowi komputer Mac Studio w połączeniu z najnowszym monitorem Studio Display o rozdzielczości 5K i przekątnej 27 cali. Inny polecany monitor dla architekta to Pro Display XDR, z ekranem o rozdzielczości 6K i przekątnej 32 cale.

Dzięki dużej ilości portów, Mac Studio jest w stanie obsłużyć aż 5 wyświetlaczy (dodatkowych monitorów) jednocześnie. Jeśli chcesz zatem maksymalnie powiększyć swój obszar roboczy, komputer Mac Studio będzie dla Ciebie idealny.

Zobacz także: Mac Studio Vs Macbook Pro 2021 - podobieństwa i różnice

Polecane produkty z kategorii: Mac Studio

Programy dla architekta na system macOS

AutoCAD / ArchiCAD

AutoCAD i ArchiCAD to popularne programy do projektowania geometrii 2D oraz modeli 3D przy użyciu brył, powierzchni i siatek. Ze względu na stosunkowo małe wymagania sprzętowe, oba programy będą płynnie działały nawet na 13-calowych laptopach MacBook Pro M1 lub M2. Minimalna rekomendowana pamięć RAM dla obu programów wynosi 8 GB (dotyczy systemu macOS).

Rhino 3D

Stosunkowo łatwy w obsłudze program do modelowania obiektów 3D. To również program o niskich wymaganiach sprzętowych, dlatego możesz go używać nawet na MacBooku Pro 13" M1 w swojej bazowej specyfikacji.

Pakiet Adobe (Photoshop, Illustrator, InDesign)

Programy przeznaczone dla fotografów i grafików komputerowych. Wymagania sprzętowe dla wymienionych narzędzi są stosunkowo niewielkie, które z powodzeniem udźwignie nawet zwykły MacBook Pro 13 M1 lub M2, przy czym preferowana ilość pamięci RAM wynosi 16 GB.

Artlantis

Program do tworzenia wizualizacji 3D, umożliwiający m.in. wygodne projektowanie wnętrz. Do obsługi programu wystarczy MacBook Pro 13" M1 lub M2, przy czym preferowana ilość pamięci RAM wynosi 16 GB.

Autodesk Revit

Autodesk Revit to program do modelowania informacji o budynku (BIM), czyli planowania i projektowania budynków i elementów infrastruktury. Za modelowanie obiektów odpowiada procesor główny, natomiast renderowania odbywa się we współpracy CPU i GPU. Do obsługi programu potrzebny jest wydajny czip, dlatego najlepszym wyborem będą układy M1 Pro, Max lub Ultra.

3DS Max / Autodesk Maya

Oba programy służą do tworzenia grafik i animacji w 3D. Ponadto oba programy potrzebują procesora o wysokim taktowaniu oraz dużej ilości RAM-u. W rezultacie do obsługi aplikacji najlepszy będzie procesor M1 Max lub M1 Ultra z RAM-em na poziomie 64 GB.

Dowiedz się więcej: Apple M1 Ultra - najpotężniejszy układ od Apple

V-Ray

Zaawansowany program (silnik renderujący) do tworzenia trójwymiarowej grafiki komputerowej z wykorzystaniem różnych technik. Płynne renderowania w programie V-Ray wymaga mocnego procesora wielordzeniowego i dużej ilości pamięci RAM. Adekwatnym narzędziem do obsługi programu będzie dowolny laptop do renderingu (MacBook Pro 14" lub 16") albo komputer Mac Studio - najlepiej z RAM-em o minimalnej wielkości 32 GB.

Parallels Desktop

Dzięki aplikacji Parallels Desktop możesz instalować programy przeznaczone na system Windows bezpośrednio na komputerze Mac.

Leasing w wersji Pro - Lantre

Komputer do projektowania 3D - jaki wybierzesz?

Jak sam widzisz, specyfikację swojego przyszłego komputera do projektowania musisz uzależnić od wymagań programów, z których najczęściej korzystasz. Do obsługi podstawowych aplikacji wystarczający będzie dowolny 13-calowy MacBook Pro (M1 lub M2) lub opcjonalnie nowy iPad, który z powodzeniem zamienisz w tablet graficzny dla architekta, dodając do niego klawiaturę. Bardziej zaawansowane programy wymagają mocniejszych procesorów, które znajdziesz w laptopach MacBook Pro 14" i 16" oraz komputerze stacjonarnym Mac Studio. Możliwości potężnych procesorów Apple Silicon doceni każdy architekt wnętrz.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym laptopy MacBook Pro i komputery stacjonarne Mac.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!