Apple M2 pod lupą Lantre - czym cechuje się nowy czip Apple?

Wraz z premierą nowych MacBooków w ofercie Apple pojawił się procesor M2, czyli udoskonalony następca układu M1. Czym wyróżnia się czip Apple M2 i dla kogo jest przeznaczony? Odpowiadamy!

Procesor Apple M2 - następca układu M1

W 2020 roku premiera procesora Apple M1 okazała się prawdziwą rewolucją na rynku technologicznym. Wynikało to z kilku kwestii. Po pierwsze, czip M1 był pierwszym autorskim układem scalonym stworzonym przez Apple (do tamtego momentu firma korzystała z rozwiązań innych producentów, np. firmy Intel). Po drugie, czip M1 został zaprojektowany w architekturze ARM (Advanced RISC Machine).

Nowoczesne procesory ARM łączą w sobie dwie ważne cechy - wysoką wydajność i równie ważną energooszczędność. Laptopy MacBook i komputery Mac z procesorem M1 stały się wówczas niedoścignione dla konkurencji - zarówno pod względem wydajności, jak i niskiego zużycia energii, tak ważnego, zwłaszcza w urządzeniach działających na baterii.

W kolejnym roku (2021) firma Apple zaprezentowała profesjonalne odpowiedniki układu M1, czyli procesory Apple M1 Pro i Apple M1 Max. W 2022 r. dołączył do nich Apple M1 Ultra, czyli najpotężniejszy dotychczas procesor Apple, dostępny w komputerach Mac Studio.

Zapraszamy do lektury: Apple M1 Ultra - najpotężniejszy układ od Apple

Jeszcze w tym samym roku w ofercie Apple pojawił się procesor M2, czyli następca wydanego dwa lata wcześniej procesora Apple M1. Czym wyróżnia się nowy układ i na czym polega jego przewaga względem poprzednika? Czy warto zainwestować w nowego MacBooka z czipem M2? Dla kogo nowy układ jest przeznaczony? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym dzisiejszym artykule!

Czip Apple M2 - wydajność

Procesor Apple Silicon M2 został zbudowany z wykorzystaniem 5-nanometrowej technologii drugiej generacji. Jest nieznacznie większy od procesora M1, co wynika z zastosowania 20 miliardów tranzystorów (o 25% więcej niż w układzie M1).

W porównaniu z procesorem M1, czip Apple M2 posiada:

  • o 18% szybszy procesor główny (M2 CPU),
  • o 35% szybszy procesor graficzny (M2 GPU)
  • i aż o 40% szybszy system Neural Engine do uczenia maszynowego.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M2

Co więcej, nowy układ gwarantuje o 50% wyższą przepustowość pamięci (100 GB/s) oraz możliwość rozszerzenia pamięci RAM do 24 GB. Większa ilość dostępnej pamięci RAM oznacza możliwość wykonywania wielu złożonych operacji w tym samym momencie, nawet takich, które generują większe niż przeciętne obciążenie. Naturalnie procesor Apple Silicon M2 jest też dostępny w standardowych wariantach pamięci RAM: 8 i 16 GB.

Nowością w przypadku nowego procesora od Apple (w porównaniu z poprzednikiem) jest silnik multimedialny, który do tej pory był zarezerwowany wyłącznie dla profesjonalnych układów Apple M1 Pro, Max i Ultra. Dedykowany silnik multimedialny jest odpowiedzialny m.in. za kodowanie i dekodowanie materiałów wideo, m.in. w kodeku ProRes. To ważna informacja dla wszystkich fotografów i grafików komputerowych, którzy nie chcieli lub nie mogli wydać większych pieniędzy na mocniejsze laptopy MacBook Pro 14 lub 16". Od teraz podobne możliwości w zakresie obsługi kodeków lub odtwarzania wielu strumieni wideo w wysokiej jakości 4K lub 8K oferuje procesor M2 w 13-calowych MacBookach Air i Pro 2022.

Firma Apple przeprowadziła specjalne testy, w których porównała układ M2 z układem M1 oraz układami scalonymi innych producentów, zastosowanych w komputerach PC. W każdym przypadku procesor M2 Apple okazywał się lepszy niż konkurencja. W porównaniu z 10-rdzeniowym układem do komputerów PC, Apple M2 MacBook oferował prawie dwa razy większą wydajność przy tym samym poziomie mocy. W bezpośredniej konfrontacji procesora M2 z ww. układem komputera PC, układ M2 Mac zużywa zaledwie 25% swojej maksymalnej mocy w odniesieniu do najwyższej możliwej wydajności procesora z komputera PC.

Apple M2 - specyfikacja w MacBook Air i Pro

Dokładne parametry układu M2 zależą od wybranego wariantu procesora (liczby rdzeni) oraz modelu laptopa. Obecnie procesor M2 jest stosowany w dwóch komputerach, w dwóch wariantach. Dwa warianty procesora M2 oferuje laptop MacBook Air M2 (2022). W tym przypadku masz do wyboru wariant z 8-rdzeniowym CPU i 8-rdzeniowym GPU lub wariant z 8-rdzeniowym CPU i 10-rdzeniowym GPU. Wybór konkretnego rodzaju procesora musisz uzależnić od swoich wymagań, a także rodzaju czynności wykonywanych najczęściej na komputerze. Ogólna zasada mówi, że ilość rdzeni procesora jest wprost proporcjonalna do jego wydajności. Oznacza to, że im więcej rdzeni, tym komputer zapewnia lepszą wydajność.

Właśnie z tego względu rozszerzona wersja procesora (z 10-rdzeniowym kładem graficznym GPU) jest polecana osobom, które wykorzystują laptopa do obsługi bardziej zaawansowanych aplikacji do obróbki grafiki, montowania materiałów wideo lub wykonywania innych skomplikowanych operacji na plikach graficznych.

Alternatywą dla nowego MacBooka Air M2 jest odświeżony MacBook Pro 13 M2, który został zaprezentowany równocześnie z modelem Air. Profesjonalny MacBook M2 oferuje procesor tylko w jednym (ulepszonym) wariancie, czyli z 8-rdzeniowym CPU oraz 10-rdzeniowym GPU.

Niezależnie od wybranego modelu laptopa lub liczby rdzeni procesora, układ M2 Apple jest dostępny w trzech wariantach pamięci RAM:

  • 8 GB,
  • 16 GB,
  • 24 GB.

Zgodnie z deklaracjami Apple, procesor M2 jest w pełni przystosowany do pracy w systemie macOS, również w wersji macOS Ventura i kolejnych.

Czip Apple M1 vs Apple M2 - który wybrać?

Testy wydajności procesora Apple M2 nie pozostawiają złudzeń. Zgodnie z oczekiwaniami, pojedynek Apple M2 vs M1 wygrywa nowszy układ M2. Jednak wbrew pozorom to wcale nie oznacza, że układ M2 (procesor nowszej generacji) będzie lepszym wyborem właśnie dla Ciebie. Wszystko zależy od Twoich wymagań i rodzaju czynności, które wykonujesz na komputerze najczęściej. Kupując MacBooka z układem M2 powinieneś dbać o to, żeby w pełni wykorzystać jego potencjał.

Dowiedz się więcej: MacBook Air M2 Vs MacBook Air M1. Czy nowe znaczy lepsze dla każdego?

Apple M2 chip jako procesor z dodatkowymi dwoma rdzeniami układu graficznego, układ o większej pamięci podręcznej i większej przepustowości (w porównaniu z układem M1) zapewnia do 25% wyższą wydajność graficzną przy tym samym poziomie mocy oraz do 35% lepszą wydajność przy maksymalnej mocy. Biorąc pod uwagę wymienione korzyści, MacBook z procesorem Apple M2 2022 jest najlepszą propozycją dla osób zajmujących się szeroko pojętą obróbką i przetwarzaniem plików graficznych (np. edytowaniem ciężkich obrazów RAW, nakładaniem złożonych filtrów na zdjęcia lub montowaniem plików wideo).

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro M2

Układ Apple M2 - czy warto zainwestować?

M2 chip to obecnie najlepszy procesor Apple, jaki został zastosowany w niższych modelach laptopów MacBook, czyli 13-calowych MacBookach Air i Pro z 2022 roku. Lepsze procesory Apple oferują już tylko profesjonalne laptopy MacBook Pro 16 i 14". Przed zakupem laptopa do pracy dokładnie przeanalizuj swój budżet i w oparciu o swoje potrzeby dokonaj właściwego wyboru.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze komputery Mac z układem scalonym Apple M2.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!