Apple iPhone dla podróżników - 10 aplikacji, które musisz poznać!

Podróżujesz z iPhone'm? Oto polecane przez nas funkcje systemowe i aplikacje, które możesz wykorzystać w czasie podróży. Apple iPhone zdecydowanie ułatwi Ci funkcjonowanie w obcym dla Ciebie mieście lub kraju.

Planowanie i booking, czyli Apple iPhone dla podróżników

Podróżowanie ze smartfonem to wielki przywilej współczesnych czasów. W nieznanym mieście, obcym państwie lub w najdalszym zakątku świata Apple iPhone może Ci służyć nie tylko do prowadzenia połączeń, ale również do korzystania z aplikacji podróżniczych lub dedykowanych funkcji systemowych.

Telefon iPhone możesz wykorzystać już na etapie planowania swojej podróży. Przydadzą Ci się tutaj dwa rodzaje aplikacji, tj. aplikacje z mapami oraz aplikacje służące do wyszukiwania i rezerwacji noclegów. W dzisiejszym artykule prezentujemy aplikacje i funkcje systemowe, z których warto skorzystać podczas planowania i w trakcie podróży. Każdą opisaną aplikację możesz bezpłatnie pobrać ze sklepu App Store.

Na początek prezentujemy przydatne aplikacje na iPhone’a, z których warto skorzystać jeszcze przed wyjazdem:

Mapy (Apple Maps lub Google Maps)

Mapy Apple i Mapy Google oferują funkcje, które mogą Ci się przydać na każdym etapie podróży. Jeśli organizujesz wycieczkę na własną rękę, Mapy pomogą Ci zaplanować trasę od A do Z, bez względu na środek transportu, z którego zamierzasz skorzystać (samochód, środki transportu publicznego, droga piesza).

Obie aplikacje wskażą optymalną drogę do celu, dokładny dystans, czas potrzebny do pokonania drogi oraz wiele innych szczegółów trasy, np. aktualne natężenie ruchu na trasie lub sytuacja na drodze (korki, kontrole drogowe, wypadki).

 

iPhone - Apple Maps

Fot. iPhone - aplikacja Apple Maps

 

Obie aplikacje będą równie przydatne już po dotarciu do celu Twojej podróży. Możesz w nich szukać np. noclegów, tras pieszych, atrakcyjnych miejsc turystycznych, pobliskich sklepów, aptek, restauracji i wszelkich innych obiektów, jakie tylko przyjdą Ci do głowy.

Rezerwacja noclegów (Airbnb, Booking, Trivago)

Jeśli planujesz wycieczkę kilkudniową, koniecznie sprawdź aplikacje do rezerwacji noclegów. Wymienione przez nas aplikacje (Airbnb, Booking, Trivago) to pośrednicy, którzy umożliwiają wyszukanie noclegów o określonych parametrach. Aplikacje Booking oraz Trivago oferują możliwość rezerwacji pokojów w klasycznych miejscach noclegowych: hotelach, motelach, hostelach, ośrodkach wypoczynkowych itd.

 

iPhone - aplikacja Booking

Fot. iPhone - aplikacja Booking

 

Alternatywą dla klasycznych aplikacji do rezerwacji noclegów jest aplikacja Airbnb, która zrzesza prywatnych właścicieli mieszkań. W aplikacji Airbnb możesz zarezerwować pobyt w prywatnym, wolnym mieszkaniu na zasadach wynajmu. Takie rozwiązanie niejednokrotnie bywa korzystniejsze cenowo w porównaniu do hoteli.

Polecane produkty z kategorii Powerbanki iPhone

Aplikacje i funkcje, których potrzebujesz w podróży

Czas wymienić aplikacje przydatne w podróży. Zacznijmy od aplikacji i funkcji systemowych, które posiada każdy iPhone. W dalszej części pojawią się ciekawe aplikacje na iPhone’a od zewnętrznych deweloperów, które za darmo pobierzesz ze sklepu App Store.

Roaming iPhone

Przy podróżach zagranicznych podstawą jest zadbanie o stały (najlepiej nielimitowany) dostęp do internetu poprzez dane komórkowe. Co prawda coraz więcej miejsc użyteczności publicznej posiada publiczny hotspot do połączenia z siecią Wi-Fi, ale w takiej sytuacji jesteś całkowicie uzależniony od dostępności (lub niedostępności) internetu w takim miejscu oraz możesz być narożony na ataki, które mogą wykraść Twoje dane.

Dlatego najlepszym sposobem jest wykupienie planu roamingowego u operatora, tak by uniknąć dużych opłat za korzystanie z internetu poza granicami Polski. W celu aktywacji planu roamingowego na swoim telefonie sprawdź ofertę swojego operatora. Jeżeli posiadasz iPhone’a z funkcję eSIM, przed wyjazdem za granicę możesz wykupić kartę eSIM przez internet u operatora z kraju, do którego zmierzasz.

Apple Wallet

W systemie iOS aplikacja Apple Wallet pełni rolę portfela, ponieważ przechowuje wszystkie Twoje karty płatnicze: debetowe, kredytowe, przedpłacone czy walutowe. Aplikacja iPhone Apple Wallet wykorzystuje do działania moduł NFC obecny w każdym nowym iPhonie. Płatność w sklepie odbywa się poprzez zbliżenie telefonu do terminala płatniczego.

Usługa Apple Pay (połączona z aplikacją Apple Wallet) zapewnia pełne bezpieczeństwo oraz prywatność Twoich danych bankowych. Nie musisz się martwić o nieuprawnione użycie karty w razie zgubienia lub kradzieży Twojego telefonu, ponieważ przed dokonaniem płatności aplikacja wymaga weryfikacji biometrycznej – zeskanowania twarzy lub odcisku palca.

Znajdź mój iPhone

Jeżeli wybierasz się w podróż z iPhonem, koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo samego urządzenia. Jeśli masz ustalony kod do iPhone’a oraz skonfigurowaną autoryzację biometryczną (poprzez skan twarzy lub odcisk palca), zawartość Twojego telefonu jest bezpieczna.

Aby dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek zgubienia lub kradzieży telefonu. koniecznie włącz funkcję Znajdź mój iPhone (Ustawienia > [Twoje imię i nazwisko] > Znajdź > Znajdź mój iPhone > włącz). W razie zgubienia telefonu będziesz mógł ustalić jego położenie lub zdalnie wymazać zawarte na nim dane. Aby korzystać z tej funkcji, musisz być zalogowany do konta Apple ID oraz posiadać aktywną usługę iCloud.

 

usługa Znajdź mój iPhone

 Fot. iPhone - Znajdź mój iPhone

 

Odpowiednikiem funkcji Znajdź mój iPhone dla innych Twoich sprzętów lub przedmiotów może być AirTag, czyli lokalizator Apple, którego możesz przypiąć do wybranego przedmiotu. Aktualne położenie AirTaga możesz na bieżąco śledzić z poziomu iPhone’a w aplikacji Znajdź.

Polecane produkty z kategorii AirTag

Tłumacz DeepL

Na koniec prezentujemy przydatne aplikacje od zewnętrznych dostawców. Jedną z nich jest Tłumacz DeepL, czyli aplikacja do tłumaczenia mowy i tekstu z zachowaniem poprawności gramatycznej i właściwego kontekstu wypowiedzi. Aplikacja tłumaczy obce słowa na bieżąco, dlatego możesz jej z powodzeniem używać do komunikowania się z obcokrajowcami podczas pobytu za granicą. Aplikacja obsługuje język polski oraz wszystkie najpopularniejsze języki obce. Ponadto w smartfonie iPhone aparat może Ci służyć do tłumaczenia tekstu, który znajduje się aktualnie w kadrze.

 

iPhone - aplikacja DeepL

Fot. iPhone - aplikacja DeepL

Settle Up

Jeżeli podróżujesz ze znajomymi i dzielcie się swoimi wydatkami po równo, świetnym narzędziem do rozliczania wydatków będzie dla Was aplikacja Settle Up. Działanie aplikacji jest proste – interfejs apki na bieżąco wyświetla informację, która osoba ma zapłacić jako kolejna, aby wydatki rozkładały się równomiernie. Na koniec wycieczki aplikacja zsumuje wszystkie wydatki, tak by rozliczyć ewentualne długi względem pozostałych osób.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Apple iPhone dla podróżników - podsumowanie

Znasz już wszystkie najważniejsze aplikacje, które mogą Ci się przydać w podróży. Pamięć iPhone’a pomieści je wszystkie, niezależnie od pojemności Twojego modelu. Jeśli planujesz podróż z iPhonem, zadbaj również o jego bezpieczeństwo fizyczne. Podstawą jest solidne etui do telefonu oraz szkło ochronne, które poprawią odporność urządzenia na upadki czy zarysowania ekranu i obudowy.

Obowiązkowym akcesorium do zabrania w podróż jest ładowarka do iPhone'a (najlepiej szybka ładowarka o mocy 20 W). Pamiętaj o tym, aby stan baterii w telefonie nie schodził poniżej poziomu 20-10%, ponieważ bateria w urządzeniach mobilnych nie znosi dobrze rozładowywania do zera.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze smartfony Apple iPhone czy słuchawki AirPods. Jeśli posiadasz już jedno urządzenie marki Apple, to dokupując drugie, stworzysz pełnoprawny ekosystem Apple, który umożliwi ścisłą współpracę Twoich urządzeń.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Przedsiębiorcom oferujemy również możliwość odroczonej spłaty za zakupione sprzęty. Zapraszamy do zakupu!