iPhone VPN - jak ustawić? Poradnik

Czy zdarza Ci się korzystać z publicznych sieci Wi-Fi? A może masz już dość reklam produktów, których szukałeś w Internecie? Dla ochrony swoich danych wypróbuj duet iPhone - VPN. Czym jest VPN oraz jak go ustawić na iPhonie? Wyjaśniamy w poniższym materiale!

Co to jest VPN i dlaczego może Ci się przydać?

Skrót VPN powstał od pierwszych liter określenia „Virtual Private Network” – oznaczającego wirtualną sieć prywatną. Mówiąc najprościej: sieć VPN pełni funkcję dodatkowej zapory przed zagrożeniami w sieci. Oznacza to, że wszystkie operacje, które wykonujesz w Internecie, są specjalnie szyfrowane. W efekcie nikt nie może śledzić Twojej aktywności w sieci ani określić Twojej prawdziwej lokalizacji.

Potocznie nazwą VPN określa się również usługi oferowane przez zewnętrznych dostawców. Co ważne, usługi są dostępne dla różnych systemów i urządzeń - w tym dla systemów i urządzeń mobilnych, np. smartfonów Apple iPhone.

Co daje VPN w smartfonie?

Firma Apple od lat przywiązuje dużą wagę do ochrony prywatności swoich użytkowników. Przykładem może być wbudowany w ekosystem Apple menadżer haseł lub wbudowany w przeglądarkę Safari system blokowania tzw. trackerów (algorytmów śledzących).

Musisz jednak pamiętać, że natywne rozwiązania wtopione w system iOS mogą nie być na tyle precyzyjne, aby mogły zastąpić usługę VPN. iPhone oferuje tylko podstawowe zabezpieczenia sieciowe, dlatego warto zastanowić się nad ich uzupełnieniem.

Zatem co takiego daje VPN, czego nie oferują rozwiązania zaszyte w systemie iOS? VPN to w skrócie:

1. Bezpieczeństwo przy korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi

Czy zdarza Ci się korzystać z darmowych hotspotów Wi-Fi? Znajdziesz je w centrach handlowych, restauracjach, kawiarniach, na dworcach, przystankach, w pociągach i innych miejscach użyteczności publicznej. Niestety, publiczne sieci Wi-Fi rzadko mają odpowiednie zabezpieczenia. Nawet jeśli są one chronione (np. poprzez szyfrowanie WPA2 lub WPA3), nie daje Ci to gwarancji bezpieczeństwa. Dlaczego? Bo do tej samej sieci mogą równie łatwo zalogować się hakerzy (np. w celu przejęcia Twoich danych).

2. Blokowanie reklam targetowych

Jak często zdarza Ci się widywać reklamy produktów, których przed chwilą szukałeś w internecie? Reklamodawcy śledzą Twoją aktywność w sieci na różne sposoby, np. poprzez popularne pliki cookies. Właśnie w taki sposób powstają reklamy targetowe, czyli ukierunkowane specjalnie pod Twoje potrzeby. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest korzystanie z trybu prywatnego w przeglądarce, ale nawet taki sposób aktywności w sieci nie gwarantuje anonimowości.

3. Swobodny dostęp do zasobów internetu

Przydarzyła Ci się sytuacja, w której na wakacjach za granicą nie miałeś dostępu do różnych treści w internecie, np. filmów lub muzyki w swoich ulubionych serwisach streamingowych? Zapewne wynikało to z ograniczeń dostawców tych treści, którzy nie oferowali swoich usług w regionie, w którym przebywałeś. Usługa VPN pozwala obejść ten problem poprzez „przypisanie” do Twojego urządzenia innej lokalizacji, tak abyś w internecie był widoczny jako użytkownik z konkretnego (wybranego przez siebie) regionu lub kraju, niezależnie od tego, gdzie faktycznie przebywasz.

4. Większa anonimowość w sieci

Nawet prywatny tryb przeglądania internetu nie zapewnia anonimowości w sieci. Twój dostawca usług internetowych może w prosty sposób sprawdzać Twoją aktywność internetową, np. historię odwiedzanych przez Ciebie stron. Korzystanie z serwera VPN pozwala całkowicie wyeliminować ten problem.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Jak wybrać usługodawcę VPN dla telefonów iPhone?

Jak już wspomnieliśmy, firma Apple nie oferuje usługi Apple VPN zaszytej w systemie. Aby korzystać z VPN, musisz znaleźć zewnętrznego dostawcę takich usług. Jak zatem wybrać odpowiednią ofertę? Na co zwrócić uwagę? Oto zestaw najczęściej zadawanych pytań.

Usługi VPN płatne czy darmowe?

Na rynku znajdziesz zarówno darmowych, jak i płatnych dostawców VPN. Rozsądnym posunięciem jest wybór profesjonalnej usługi płatnej. Powód jest prosty - firmy zarabiające na subskrypcjach, będą dbać o najwyższą jakość produktu. Darmowi dostawcy mogą czerpać korzyści w inny sposób, np. poprzez wyświetlanie uporczywych reklam na Twoim urządzeniu.

Czy Twój dostawca VPN obsługuje urządzenia Apple?

To pierwsze pytanie, jakie musisz sobie postawić przed zakupem usługi VPN na iPhone. Najwięksi dostawcy obsługują najpopularniejsze platformy i urządzenia (w tym system iOS), ale dla pewności sprawdź, czy wybrana przez Ciebie firma deklaruje kompatybilność ze smartfonami iPhone.

Jak szybkie jest połączenie VPN?

Dobrym pomysłem przed wykupieniem usługi VPN jest skorzystanie z okresu próbnego - jeżeli jest on dostępny. Podczas okresu próbnego możesz samodzielnie przetestować szybkość swojego internetu przy połączeniu za pośrednictwem VPN. W tym przypadku duże znaczenie ma liczba serwerów w różnych regionach na świecie, którymi dysponuje dana firma. Im większa liczba serwerów, tym lepiej dla Ciebie. W takiej sytuacji masz pewność, że inni użytkownicy nie będą ograniczać przepustowości łącza.

Jakie metody szyfrowania udostępnia Twój dostawca?

Stopień ochrony podczas korzystania z internetu zależy od metody szyfrowania zastosowanej przez dostawcę usługi VPN. Każda metoda ma swoje wady i zalety. Najbardziej znane metody szyfrowania to:

  • OpenVPN,
  • IKEv2,
  • L2TP,
  • IPsec.

Którą metodę szyfrowania wybrać? Wiele zależy od tego, czy skorzystasz z aplikacji klienckiej (jest to tzw. klient VPN), czy skonfigurujesz VPN ręcznie. W pierwszym przypadku możesz skorzystać z popularnej metody szyfrowania OpenVPN. W przypadku ręcznej konfiguracji, możesz wybrać jedną z trzech opcji: protokół L2TP, IKEv2 lub IPsec.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Konfiguracja iPhone VPN krok po kroku

Jak wygląda konfiguracja VPN iPhone? Wszystkie informacje dotyczące konfiguracji VPN na iPhonie otrzymasz od swojego dostawcy VPN. Zwykle masz do wyboru jedną z dwóch opcji: zainstalować aplikację kliencką (ze sklepu App Store) lub skonfigurować VPN ręcznie.

VPN iPhone - jak ustawić?

Ręczna konfiguracja iPhona nie jest trudna. Ustawienia VPN znajdziesz w ustawieniach swojego smartfona. Aby skonfigurować VPN ręcznie na iPhonie, wykonaj następujące kroki:

  1. Otwórz Ustawienia > Ogólne > VPN i urządzenia zarządzane > VPN (Nie jest połączone) > Dodaj konfigurację VPN.
  2. Stuknij zakładkę Typ i wybierz pożądany protokół: IKEv2, IPsec lub L2TP. Informacji na temat poszczególnych protokołów szukaj u swojego dostawcy VPN. Protokół IPsec możesz wybrać jako jedyny lub jako szyfrujący dla protokołu L2TP.
  3. Uzupełnij pole „Opis”. Możesz to wpisać dowolną nazwę, która pozwoli Ci wyróżnić aktualnie konfigurowaną usługę.
  4. Uzupełnij pole „Serwer”. Wpisz tutaj nazwę serwera VPN, z którego chcesz korzystać.
  5. Uzupełnij pole „ID zdalny” (jeżeli korzystasz z protokołu IKEv2). Identyfikator zdalny znajdziesz na swoim profilu w systemie.
  6. Uzupełnij pozostałe pola: nazwą konta/użytkownika i hasło. Wymienione informacje także znajdziesz na swoim profilu w systemie dostawcy VPN.

 

iPhone - VPN urządzenia i zarządzanie

iPhone - dodaj konfiguracje VPN

iPhone - konfiguracja VPN

Fot. iPhone - konfiguracja VPN

 

A jak wyłączyć VPN? Jeśli zajdzie taka potrzeba, zrobisz to dokładnie w tym samym miejscu, przechodząc w Ustawienia > Ogólne > VPN.

Omawiana procedura dotyczy konfiguracji VPN na potrzeby prywatnego użytkownika. Jeśli interesuje Cię bezpieczny dostęp do prywatnych sieci korporacyjnych poprzez VPN, informacje na ten temat znajdziesz na stronach Apple. W tym samym miejscu otrzymasz instrukcje wdrożenia takich usług jak VPN Always-On, VPN dla aplikacji lub VPN na żądanie.

Polecane produkty z kategorii Uchwyty iPhone

Podsumowanie

Wiesz już co to VPN oraz jak włączyć VPN na iPhone. Ochrona prywatnych danych w sieci jest jedną z kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać podczas korzystania z internetu. Zakup VPN będzie na pewno dobrą inwestycją. Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze telefony iPhone.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla sektora B2B oferujemy również usługę odroczenia płatności. W celu uzyskania szczegółowe informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem BOK.