Aplikacje na MacBooka - TOP 12 aplikacji, które ułatwią Ci pracę zdalną!

Funkcja nagrywania ekranu komputera przydaje się w wielu sytuacjach, na przykład do tworzenia materiałów szkoleniowych. Gdzie jej szukać oraz jak z niej korzystać - na te pytanie znajdziesz odpowiedź w naszym dzisiejszym artykule!

Co zainstalować na MacBook'u?

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna dotyczyła stosunkowo niewielkiej liczby osób – pracujących na własny rachunek lub na konkretnych stanowiskach. Obecnie praca zdalna jest popularna nawet w tych branżach, w których wcześniej nie występowała. Powszechność tego zjawiska wymusiła zmianę organizacji pracy, a tym samym konieczność korzystania z programów umożliwiających i ułatwiających pracę na odległość.

W dzisiejszym artykule prezentujemy aplikacje na MacBooka, które są najbardziej przydatne w pracy zdalnej. Znajdziesz wśród nich aplikacje pakietu biurowego, wirtualne dyski do przechowywania danych, programy pocztowe, komunikatory internetowe, menedżery haseł i wiele innych. Jeśli zatem posiadasz MacBooka lub rozważasz jego zakup z myślą o pracy zdalnej – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Polecane produkty z kategorii Klawiatury Mac

Najlepsze aplikacje na MacBooka – TOP 12

1. CleanShot X

CleanShot X to aplikacja do robienia zrzutów ekranu, nagrywania ekranu oraz podstawowej edycji zdjęć i filmów. Prawdą jest, że system macOS oferuje możliwość robienia zrzutów ekranu przy pomocy wbudowanego narzędzia, jednak aplikacja CleanShot X zapewnia szereg funkcji dodatkowych. Z jej pomocą dodasz komentarze do zdjęć, połączysz wiele obrazów w jeden, dokonasz edycji filmów wideo, a także udostępnisz wykonane zrzuty ekranu.

Sprawdź również: Nagrywanie ekranu Mac – jak to zrobić? Wyjaśniamy!

2. Dostęp do pęku kluczy

Dostęp do pęku kluczy to systemowa aplikacja, którą znajdziesz na każdym komputerze Mac (bez konieczności jej instalacji). Pęk kluczy umożliwia bezpieczne przechowywanie haseł oraz danych do kont. Dzięki temu nie musisz pamiętać wszystkich haseł do swoich kont w internecie, ponieważ będą one uzupełniane w sposób automatyczny. Wystarczy, że zapamiętasz hasło do swojego konta Apple ID.

Może Cię zainteresować: Jak odzyskać hasło do Apple ID? Wyjaśniamy!

3. 1Password

Aplikacja 1Password to klasyczny menadżer haseł. Zasada działania aplikacji jest zbliżona do Pęku kluczy, jednak oferuje więcej funkcji. W aplikacji 1Password nie tylko przechowasz swoje hasła czy poufne dane, ale także wygenerujesz silne hasła do swoich kont, zidentyfikujesz słabe lub zdublowane hasła. Ponadto otrzymasz natychmiastowe alerty o ewentualnym przejęciu Twoich kont – z możliwością natychmiastowej zmiany haseł.

4. AirBuddy

Aplikacja AirBuddy jest przeznaczona dla użytkowników komputerów Mac i słuchawek bezprzewodowych AirPods lub Beats Studio Buds. Z jej pomocą sparujesz oba urządzenia, po czym będziesz mógł śledzić aktualny stan baterii słuchawek oraz samego etui na ekranie komputera.

5. Microsoft Teams

Microsoft Teams to popularny komunikator internetowy do prowadzenia rozmów audio oraz wideokonferencji. Dodatkowym udogodnieniem jest funkcja czatu, który umożliwia wymianę zdań i przesyłanie plików. Co więcej, program Microsoft Teams na MacBook'a jest w pełni kompatybilny z pakietem biurowym Microsoft Office. Dzięki temu uczestnicy konferencji mogą wspólnie edytować ten sam dokument lub prezentację.

6. Google Meet

Aplikacja Meet Google to kolejny komunikator internetowy (tym razem autorstwa Google), który umożliwia prowadzenie rozmów wideo. Wyróżnikiem tej aplikacji jest możliwość organizowania wideokonferencji nawet dla 250 osób jednocześnie. Google Meet oferuje również wiele funkcji pobocznych, w tym udostępnianie ekranu komputera lub tworzenie ankiet dla uczestników konwersacji.

7. FaceTime

FaceTime to autorski komunikator od Apple, przeznaczony głównie dla użytkowników urządzeń tej firmy (choć istnieje możliwość zaproszenia do rozmowy użytkowników systemu Windows lub Android). Wyróżnikiem tej aplikacji jest szyfrowanie end-to-end, które gwarantuje pełne bezpieczeństwo prowadzenia rozmów audio i wideo. Ryzyko przechwycenia rozmowy na innych urządzeniach (nieuczestniczących w rozmowie) jest niemożliwe.

Przeczytaj także: Co to jest FaceTime i jak z niego korzystać? Instrukcja krok po kroku

8. Slack

Aplikacja Slack służy do swobodnej komunikacji pomiędzy członkami jednej organizacji. Interfejs aplikacji składa się z tzw. kanałów, do których mogą należeć konkretne osoby. W obrębie jednej organizacji kanały mogą być prywatne (przeznaczone jedynie dla wybranych osób) lub publiczne. Wśród najważniejszych funkcji aplikacji należy wymienić grupowy czat, możliwość prowadzenia wideokonferencji, możliwość przesyłania i udostępniania dużych plików, a także możliwość udostępniania ekranu.

9. Microsoft Office 365

Office 365 to dobrze znany pakiet biurowy. Podstawowa wersja pakietu Office 365 zawiera w sobie klasyczny edytor tekstów Word, arkusz kalkulacyjny Excel, program do tworzenia prezentacji PowerPoint, klienta pocztowego Outlook, wirtualny dysk Microsoft OneDrive, a także inne aplikacje (usługi) Microsoft Office 365 (Teams, Exchange, SharePoint).

10. Aplikacje Pages, Numbers i Keynote

Wymienione aplikacje to jabłkowe odpowiedniki poszczególnych narzędzi pakietu biurowego Microsoft Office. Aplikacja Pages to edytor tekstów, aplikacja Numbers to arkusz kalkulacyjny, zaś aplikacja Keynote służy do tworzenia prezentacji multimedialnych.

11. Google Drive

Dysk Google to jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych wirtualnych dysków do przechowywania i udostępniania plików (tuż obok usługi iCloud). Aplikacja Google Drive jest jednocześnie częścią platformy Google Workspace (dawniej G Suite firmy Google), która ułatwia współpracę pomiędzy pracownikami dużych organizacji.

12. Magnet

Jeśli pracujesz na wielu programach jednocześnie, aplikacja Magnet pomoże Ci w prosty sposób uporządkować otwarte okna. Układ okien możesz dopasować do swoich preferencji, zwiększając ergonomię przestrzeni roboczej na ekranie komputera.

Polecane produkty z kategorii Klawiatury Myszki

Aplikacje do pracy zdalnej – ważne informacje

Instalowanie aplikacji spoza App Store

Najbardziej pewnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest instalowanie aplikacji pochodzących ze sklepu AppStore (oficjalnego sklepu Apple), w którym wszystkie programy na Maca zostały odpowiednio sprawdzone. Jeśli jednak zechcesz zainstalować programy spoza sklepu App Store – nic nie stoi na przeszkodzie. W trakcie ich instalacji, system macOS weryfikuje podpis identyfikatora ID dewelopera – celem sprawdzenia jego wiarygodności.

Jak usunąć aplikacje z MacBooka?

Najprostszym sposobem na usunięcie niechcianych aplikacji z MacBooka jest skorzystanie z Launchpada – jest to oprogramowanie systemowe zarządzające aplikacjami. Aby otworzyć Launchpad, wystarczy kliknąć w charakterystyczną ikonę rakiety w Docku. W celu usunięcia danej aplikacji przytrzymaj jej ikonę, a następnie kliknij przycisk Usuń (ikona krzyżyka).

Szczegółowe informacje na temat instalowania i usuwania aplikacji znajdziesz w poradniku: Jak zainstalować i odinstalować aplikacje na Macu? 5 wskazówek Lantre

Aplikacje na MacBook'a z rodziny M – wypróbuj je wszystkie!

Jeśli jeszcze nie masz MacBooka, zwróć uwagę na najnowsze modele laptopów z procesorem M. Do codziennych zastosowań wystarczające są 13-calowe laptopy MacBook Air M1 lub M2 . Jeśli jednak potrzebujesz laptopa do zaawansowanych zadań, sprawdź modele MacBooków Pro.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook i akcesoria Apple.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!