iOS czy Android? Porównanie. 6 powodów, dlaczego warto wybrać iOS

Na rynku systemów mobilnych od lat królują dwie firmy: Apple z systemem iOS i Google z systemem Android. Każdy system ma swoje zalety i wady, dlatego dzisiaj odpowiadamy na pytanie, który z nich wybrać: iOS czy Android, i dlaczego właśnie ten pierwszy.

Android vs iOS - co musisz wiedzieć?

iOS i Android to w de facto jedyne liczące się systemy operacyjne na rynku smartfonów. W 2021 roku firma Google podała do informacji, że z systemu Android korzysta aktywnie 3 miliardy użytkowników. Warto jednak pamiętać, że to ogólna liczba – bez podziału na smartfony i inne urządzenia. Dla porównania – z urządzeń Apple korzysta aktywnie 1,65 miliarda użytkowników, z czego 1 miliard to użytkownicy iPhone'ów.

Mimo że 69% smartfonów będących w użytku to nadal urządzenia z Androidem, w ciągu czterech ostatnich lat (2018-2022) firma Apple przejęła 6% użytkowników Androida. Tym samym Apple zwiększyło swoje udziały w rynku systemów na smartfony do ok. 25%.

Jakie są powody rosnącej popularności iPhone'ów? Czym tak naprawdę Apple przyciąga do siebie nowych użytkowników? Czy chodzi wyłącznie o hardware (parametry techniczne), czy może ważniejszą rolę odgrywa oprogramowanie? Zapewne oba aspekty mają znaczenie, ale w tym artykule skupimy się na drugim aspekcie, czyli systemie iOS.

Zarówno Apple, jak i Google wypuszczają po jednej dużej aktualizacji dla swoich systemów rocznie. W międzyczasie pojawiają się oczywiście mniejsze aktualizacje, usprawnienia, poprawki błędów czy łatki bezpieczeństwa. Obecnie najnowszy Android jest dostępny w wersji 13, natomiast iOS – w wersji 16. Przed Tobą porównanie iOS vs Android.

Przeczytaj także: iOS 16 - co się zmieniło? Podsumowanie zmian i nowe funkcje

iOS czy Android? Porównanie systemów

1. Optymalizacja

Podstawową różnicą na linii Android – iOS jest przeznaczenie obu systemów. System Android stworzyła firma Google, ale przeznaczeniem Androida są smartfony różnych producentów. Z kolei iOS to autorski system firmy Apple – zarezerwowany wyłącznie dla smartfonów iPhone. Oczywisty wydaje się fakt, że optymalizacja (płynność działania) systemu iOS pod kątem działania na iPhone’ach powinna być lepsza niż w przypadku Androida, który musi działać na setkach smartfonów różnych producentów.

Przez długi czas właśnie tak było. Podczas gdy kilkuletni iPhone wciąż działał jak w dniu zakupu, przeciętny smartfon z Androidem na pokładzie chodził wolno i zacinał się. Obecnie różnice w płynności działania obu systemów nie są już tak drastyczne, ale jeśli raz spróbujesz systemu iOS, docenisz jego niezawodność. Ewentualne błędy w działaniu systemu iOS są stosunkowo szybko naprawiane za pomocą mniejszych aktualizacji.

2. Wygląd, funkcje, personalizacja

Wyróżnikiem systemu iOS jest prostota użytkowania. Możliwość personalizacji iPhone'a w obrębie ustawień i wyglądu interfejsu jest mniejsza niż w Androidzie. Menu ustawień jest podzielone na proste zakładki, a w dolnej części listy znajduje się spis zainstalowanych aplikacji. Ustawienia wyświetlania powiadomień można wprowadzić wyłącznie z poziomu ustawień telefonu. Inaczej niż w iOS, Android umożliwia zmianę ustawień powiadomień bezpośrednio z poziomu konkretnej aplikacji.

Wygląd interfejsu jest identyczny we wszystkich telefonach iPhone. W systemie Android wygląd interfejsu zależy od nakładki zastosowanej przez producenta smartfona. Tak zwany „czysty” Android znajduje się wyłącznie na smartfonach Pixel – autorskich smartfonach marki Google. Każdy inny producent stosuje nakładki, które mniej lub bardziej zmieniają wygląd czystego Androida. Właśnie z tego powodu system Google’a wygląda nieco inaczej na każdym smartfonie.

3. System otwarty vs zamknięty

Jedną z kluczowych różnic w pojedynku iPhone vs Android jest sposób działania systemu. Oprogramowanie Android umożliwia głęboką ingerencję w system. Oznacza to, że Android umożliwia instalację zewnętrznego oprogramowania – również takiego, które nie pochodzi ze sklepu Google Play. Z kolei system iPhone'a jest zamknięty. Zainstalujesz na nim wyłącznie aplikacje zweryfikowane przez Apple, a więc pochodzące ze sklepu AppStore. Przekłada się to na większe bezpieczeństwo korzystania z iPhone’a.

4. Prywatność i bezpieczeństwo

Oprogramowanie iOS posiada doskonały system zabezpieczeń. iPhone zabezpieczony kodem dostępu oraz zalogowany do konta Apple ID praktycznie uniemożliwia postronnej osobie przejęcie zawartości telefonu. Co więcej, nawet w przypadku kradzieży iPhone’a – jeśli był on zalogowany do konta iCloud – złodziej nie będzie mógł w ogóle korzystać z telefonu, nawet po przywróceniu go do ustawień fabrycznych. Dla porównania smartfon z Androidem umożliwia dalsze korzystanie nawet po wymazaniu jego zawartości.

5. Aktualizacje

Kolejna przewaga systemu iOS w pojedynku Android vs Apple dotyczy długości wsparcia. iPhony to najdłużej wspierane smartfony dostępne na rynku. Kupując iPhone'a, możesz mieć pewność, że będzie on otrzymywał duże aktualizacje systemu co najmniej przez pięć kolejnych lat. W przypadku smartfonów z Androidem to rzadkość – wiele z nich nie otrzymuje wsparcia dłużej niż 3 lata (wyjątkiem są flagowe smartfony największych marek).

6. Ekosystem

Obecnie coraz więcej smartfonów może działać w ekosystemie, czyli we współpracy z innymi urządzeniami tej samej marki. Istnienie ekosystemu zależy od tego, czy dany producent zdecydował się na jego stworzenie dla swoich urządzeń. Pionierem w tworzeniu sprawnie działającego ekosystemu jest firma Apple. Jeśli posiadasz inne urządzenia Apple (np. tablet iPad, komputer Mac, zegarek Apple Watch) i zdecydujesz się na zakup iPhone'a, możesz być pewien doskonałego działania systemu iOS z pozostałymi systemami Apple. iPhone może stworzyć udany ekosystem Apple nawet z jednym urządzeniem.

Przeczytaj także: Ekosystem Apple - czym jest i jakie korzyści może Ci dać?

Przesiadka z Androida na iOS - podpowiedź Lantre

Być może zastanawiasz się, czy przesiadka z Android na iOS nie będzie dla Ciebie zbyt dużą rewolucją. Jeśli dotąd korzystałeś wyłącznie ze smartfonów z Androidem, przyzwyczajenie się do iOS-a z pewnością zajmie Ci trochę czasu. Istnieje natomiast duża szansa, że rozwiązania iOS-a przypadną Ci do gustu.

Przesiadka z Androida na iOS - podpowiedź Lantre Przesiadka z Androida na iOS - podpowiedź Lantre

iPhone czy Android – co wybrać?

Zmiana Androida na iOS jest polecana szczególnie osobom, którym zależy na: 

  • wysokim stopniu bezpieczeństwa i prywatności,
  • prostocie obsługi,
  • długim wsparciu. 

Jeśli kupujesz telefon z myślą o używaniu go nawet przez 5 lat, iPhone będzie najlepszym wyborem.

Polecane produkty z kategorii iPhone

Co jest lepsze - Android czy iOS? Teraz już wiesz!

Jak sam widzisz, w pojedynku Apple vs Android można wyszczególnić zwycięzcę na różnych polach. W porównaniu z systemem iOS system Android umożliwia bardziej rozbudowaną personalizację ustawień. iOS jest odpowiedni dla osób, które oczekują: minimalizmu, prostoty oraz niezawodności działania. Jeśli szczególnie cenisz sobie bezpieczeństwo, to w pojedynku Android czy iPhone zdecydowanie wygrywa iPhone. Zabezpieczenia iPhone'a w postaci kodu dostępu oraz blokady iCloud gwarantują pełne bezpieczeństwo przechowywanych danych.

Znasz już najważniejsze zalety działania systemu iOS. Teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre, który jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym wszystkie iPhony oraz dedykowane im akcesoria iPhone. Każdy nowy iPhone posiada wsparcie serwisowe Apple, czyli roczną gwarancję od wad fabrycznych. Kolejny rok stanowi rękojmia sprzedawcy.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!