Jakie zmiany w iOS 17.4 dla mieszkańców UE? Zobacz listę zmian w systemie Apple!

Obsługa zewnętrznych sklepów z aplikacjami, możliwość ustawienia domyślnej przeglądarki innej niż Safari, ale również nowe emoji i protokół bezpieczeństwa kryptograficznego dla iMessage – to zaledwie kilka ze zmian, jakie przynosi aktualizacja iOS 17.4. Zobacz, jakie inne nowości czekają na Ciebie po aktualizacji oprogramowania iPhone’a oraz jak wpłyną one na Twój codzienny komfort korzystania z telefonu.

iOS 17.4 - przełomowe zmiany w systemie Apple!

Udostępniona 5 marca 2024 roku aktualizacja iPhone’a do wersji iOS 17.4 wprowadza wiele znaczących zmian, z których część jest odpowiedzią na wymogi prawne ustanowione przez Unię Europejską, głównie za sprawą Digital Markets Act (DMA). Celem DMA jest, zapewnienie bardziej sprawiedliwego rynku w Europie poprzez eliminację dominującej pozycji, jaką wielkie firmy technologiczne, w tym Apple, mają nad mniejszymi konkurentami.

Aby dostosować się do tych wymogów UE, Apple opracowało dwie wersje systemu iOS 17.4: specjalną edycję dla mieszkańców państw członkowskich zgodną z DMA oraz standardową dla użytkowników spoza Unii.

 

iOS 17.4Fot. iPhone - aktualizacja do iOS 17.4

 

Nowości w systemie iOS 17.4 dla wszystkich!

Poza zmianami podyktowanymi koniecznością dostosowania iOS 17.4 do nowych wymagań unijnych, użytkownicy tej wersji systemu otrzymali szereg innych nowości i usprawnień. Oto najważniejsze z nich.

1. Ulepszona ochrona skradzionego urządzenia

Kluczową zmianą, z punktu widzenia bezpieczeństwa, jest ulepszona funkcja Ochrony przed kradzieżą. Funkcja, zaimplementowana już w iOS 17.3, uniemożliwia wprowadzanie krytycznych zmian w koncie Apple ID i na iPhone’ie w przypadku jego utraty, na przykład w wyniku kradzieży. Po aktywacji tej funkcji, dostęp do haseł lub zapisanych kart płatniczych, a także zmiany hasła do Apple ID, wymagać będą uwierzytelnienia biometrycznego (Touch ID lub Face ID), bez możliwości zastąpienia go podaniem kodu.

Co istotne, wrażliwe operacje są dostępne tylko po dwukrotnym uwierzytelnieniu biometrycznym dokonanym w ciągu jednej godziny. System iOS 17.4 wprowadza w tym zakresie jeszcze mocniejsze zabezpieczenie – w tej wersji oprogramowania możesz:

 1. Zawsze wymagać jednogodzinnego opóźnienia, nawet w znanych miejscach (praca, dom),
 2. Wymagać jednogodzinnego opóźnienia tylko z dala od znanych miejsc.

Aby skonfigurować tę opcję:

 1. Otwórz Ustawienia w iOS 17.4,
 2. Przejdź do Face IS i kod,
 3. Przewiń do opcji Ochrona skradzionego urządzenia,
 4. Włącz/wyłącz tę opcję i skonfiguruj wymagane opóźnienie.

 

iOS 17.4 - ochrona skradzionego urządzenia

Fot. iOS 17.4 - ochrona skradzionego urządzenia

2. Nowe funkcje w aplikacji Wiadomości

iOS 17.4 przynosi również ulepszenie zabezpieczeń w apce do Wiadomości. Dzięki wdrożeniu post-kwantowego protokołu kryptograficznego PQ3, zabezpieczenia w iMessage przewyższają te, które można znaleźć we wszystkich innych powszechnie dostępnych komunikatorach.

3. Transkrypcja podcastów

System operacyjny iPhone iOS 17.4 wprowadza funkcję transkrypcji podcastów, umożliwiając użytkownikom odczyt treści wybranych odcinków w aplikacji Podcasty. Na obecnym etapie, możliwość ta jest dostępna dla języków: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.

 

iOS 17.4 - transkrypcja podcastówFot. iOS 17.4 - transkrypcja podcastów

 

4. Nowe emoji

W iOS 17.4 pojawiły się również nowe emoji. Po aktualizacji systemu, użytkownicy iPhone’a mogą korzystać z sześciu zupełnie nowych symboli, takich jak:

 • Grzyb,
 • Limonka,
 • Feniks,
 • Pękający łańcuch,
 • Potwierdzający ruch głową,
 • Przeczący ruch głową.

Ponadto, dodano 18 nowych emoji przedstawiających osoby i całe postacie w pozycji odwróconej.

5. Pozostałe nowości

Poza głównymi zmianami, iOS 17.4 przynosi również kilka mniejszych nowości, takich jak:

 1. Możliwość czytania przez Siri wiadomości w językach, dla których jest dostępna,
 2. Nowe opcje dotyczące monitorowania baterii w iPhone'ach 15, w tym wyświetlanie liczby cykli ładowania, daty produkcji baterii i daty pierwszego użycia,
 3. Poprawiona żywotność baterii w iPhone’ach z serii 15,
 4. Możliwość korzystania z aplikacji do gier w chmurze, np. GeForce NOW,
 5. Rozpoznawanie muzyki pozwala dodawać utwory do playlist i biblioteki Apple Music oraz Apple Music Classical,
 6. Nowy widżet zegara – Miasto (cyfrowy),
 7. Aktualizacja wskaźników w Apple CarPlay.

iOS 17.4 - co nowego tylko dla mieszkańców UE?

1. Pobieranie aplikacji spoza App Store

Najnowszy iOS 17.4 pozwala mieszkańcom krajów należących do UE pobierać i instalować aplikacje z innych sklepów niż App Store (tzw. sideloading). Na obecnym etapie, opcja ta jest w fazie rozwoju, gdyż wymaga od deweloperów przejścia przez proces zatwierdzania przez Apple. Dodatkowo, gdy aplikacja osiągnie 1 milion pobrań rocznie, twórcy będą musieli uiścić opłatę na rzecz Apple w wysokości 50 eurocentów za każdą instalację.

2. Ustawianie domyślnej przeglądarki Internetu

Kolejną nowością iOS 17.4, która spełnia założenia DMA, jest możliwość wyboru domyślnej przeglądarki internetowej dla iPhone’a. Po aktualizacji systemu użytkownik zobaczy komunikat, w którym będzie musiał wybrać z listy domyślną przeglądarkę, czyli taką, w której będą otwierać się wszystkie kliknięte linki, np. te przesłane przez iMessage

Obecnie nie są jeszcze dostępne przeglądarki na iOS korzystające z alternatywnego silnika względem WebKit, jednak zarówno Google, jak i Mozilla, pracują nad w pełni autorskim przeglądarkami na telefon iPhone.

 

iOS 17.4 - ustawianie domyślnej przeglądarki Internetu
Fot. iOS 17.4 - ustawianie domyślnej przeglądarki Internetu

 

3. Płatności zbliżeniowe i korzystanie z aplikacji firm trzecich

Wraz z premierą iOS 17.4, Apple udostępniło zewnętrznym programistom nowe interfejsy API, w tym dotyczące czipa płatniczego NFC, wykorzystywanego w iPhone’ach przy płatnościach zbliżeniowych. Dzięki temu programiści mogą oferować alternatywne metody płatności, niezależne od Apple Pay i Apple Wallet.

Jakie telefony iPhone dostaną iOS 17.4?

Uaktualnienia do iOS 17.4 mogą dokonać użytkownicy następujących smartfonów Apple:

 • iPhone XR,
 • iPhone Xs / Xs Max,
 • iPhone SE (2. i 3. generacji)
 • iPhone 11 / 11 Pro / 11 Pro Max,
 • iPhone 12 / 12 Mini / 12 Pro / 12 Pro Max,
 • iPhone 13 / 13 Mini / 13 Pro / 13 Pro Max,
 • iPhone 14 / 14 Plus / 14 Pro / 14 Pro Max,
 • iPhone 15 / 15 Plus / 15 Pro / 15 Pro Max.

Dlaczego warto zainstalować najnowszy iOS?

Aktualizacja iPhone do iOS 17.4 przynosi znacznie więcej niż tylko nowe funkcje. Apple usunęło istotne błędy, m.in. dotyczące wyświetlania pustych obrazków kontaktów w aplikacji Znajdź oraz nieprawidłowego numeru wyświetlanego podczas wysyłania wiadomości do grup.

Jak zainstalować iOS 17.4? Dokładnie tak samo, jak poprzednie uaktualnienia, tj.:

 1. Otwórz Ustawienia w iOS,
 2. Przejdź do Ogólne,
 3. Wybierz Uaktualnienia,
 4. Stuknij w Zainstaluj, gdy zobaczysz opcję aktualizacji do iOS 17.4.

O czym należy pamiętać po aktualizacji iOS 17.4?

Zwiększone ryzyko złośliwego oprogramowania

Zmiany wynikające z konieczności dopasowania systemu iOS do wymogów DMA, wiąże się z pewnymi zagrożeniami dotyczącymi np. instalacji aplikacji spoza oficjalnego sklepu App Store. Apple, mając świadomość ryzyka, wprowadziła dodatkowe mechanizmy zabezpieczające, m.in. Notaryzację dla aplikacji OS, uwierzytelnianie dla deweloperów aplikacji handlowych oraz transparentność dotyczącą metod płatności alternatywnych.

Mimo wprowadzenia dodatkowych środków ostrożności, należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza przy pobieraniu aplikacji z nieznanych źródeł.

Brak gwarancji

Apple nie oferuje gwarancji ani wsparcia dla aplikacji pobranych spoza oficjalnego App Store, pozostawiając użytkowników z pełną odpowiedzialnością za potencjalne problemy związane z ich działaniem.

Problemy z kompatybilnością

Aplikacje pobrane z zewnętrznych źródeł mogą być pierwotnie zaprojektowane dla innych systemów, np. Androida, co może prowadzić do problemów z ich kompatybilnością z iOS.

Błędnie zoptymalizowane aplikacje

Istnieje ryzyko, że aplikacje spoza sklepu App Store mogą nie być dostatecznie zoptymalizowane do współpracy z iOS, co może negatywnie wpłynąć na wydajność urządzenia.

Polecane produkty z kategorii Akcesoria iPhone

Aktualizacja systemu iPhone - o czym należy pamiętać?

Kopia zapasowa

Zanim zaktualizujesz swój telefon Apple do iOS 17.4, wykonaj kopię zapasową systemu. Uchroni to Twoje dane w przypadku nieprzewidzianych komplikacji.

Sprawdzenia miejsca w telefonie Apple

Przed rozpoczęciem aktualizacji, upewnij się, że na urządzeniu dostępna jest wystarczająca ilość wolnej przestrzeni – jeśli nie, przeprowadzenie aktualizacji będzie niemożliwe

Podłączenie iPhone'a do źródła zasilania

Podczas aktualizacji iOS, zaleca się podłączenie iPhone'a do źródła zasilania, aby zminimalizować ryzyko rozładowania się baterii w trakcie instalacji.

Połącznie z Wi-Fi

Dla bezproblemowej aktualizacji, najlepiej jest połączyć się z siecią Wi-Fi, unikając tym samym problemów związanych z ograniczeniami danych komórkowych.

Zobacz także: Jak zaktualizować iOS? Instrukcja krok po kroku

Zobacz też film na kanale Lantre: Zmiany w iOS 17.4!

Aktualizacja iOS 17.4 - podsumowanie

Aktualizacja iOS 17.4 stanowi istotny krok naprzód w adaptacji Apple do wymagań regulacyjnych Unii Europejskiej. Jednocześnie pozwala użytkownikom na większą elastyczność i personalizację systemu. Wprowadzone zmiany, choć ekscytujące, wiążą się z koniecznością ostrożnego podejścia do aktualizacji i świadomości potencjalnych ryzyk związanych z większą otwartością systemu.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie topowe urządzenia Apple oraz dedykowane im akcesoria.

Pamiętaj, że wszystkie zakupy w Lantre możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z oferty leasingu. Poznaj również Lantre Plan, wyjątkową ofertę, dzięki której odłożysz spłatę na 12 miesięcy bez ponoszenia dodatkowych kosztów, z opcją, aby po upływie tego czasu rozłożyć kwotę na 36 rat. Zapraszamy do skorzystania z oferty!

 

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple