MacBook Air M3 Vs MacBook Air M1 - czy warto przesiadać się na nowszy model?

Zastanawiasz się, czy warto wymienić MacBooka Air M1 na Air M3? A może szukasz laptopa do podstawowych zadań i wahasz się, który model jest dla Ciebie odpowiedni? Zobacz nasze porównanie laptopów Apple: MacBook Air M3 Vs MacBook Air M1, które pomoże Ci zdecydować czy warto wymienić starszy model na nowszy. Zapraszamy!

MacBook Air z czipem M3

MacBook Air M3, to laptop Apple, który zadebiutował na początku 2024 roku. Podobnie jak poprzedni model (Air M2), dostępny jest w dwóch rozmiarach, z matrycami o przekątnych: 13,6 i 15,3 cala. Poza czipem Apple M3 wykonanym w technologii 3 nm, wprowadza kilka innowacji, takich jak:

 1. Nową architekturę GPU obejmującą dynamiczne buforowanie oraz dekodowanie wideo AV1,
 2. Obsługę 2 monitorów,
 3. Nowoczesny moduł łączności Wi-Fi 6E.

Jak nowy model wypada na tle laptopa Air M1 z 2020 roku? Sprawdźmy, czy różnice między MacBook Air M3 a MacBook Air M1 są na tyle znaczące, aby warto było rozważyć zmianę.

MacBook Air M3 Vs MacBook Air M1 - porównanie specyfikacji

Model MacBook Air 13 M1 MacBook Air 13 M3 MacBook Air 15 M3
Rodzina procesora Apple M1 Apple M3 Apple M3
Liczba rdzeni CPU 8-rdzeni 8-rdzeni 8-rdzeni
Liczba rdzeni GPU 7-rdzeni maks. 10-rdzeni 10-rdzeni
Ekran Retina 13,3 cala Liquid Retina 13,6 cala Liquid Retina 15,3 cala
Pamięć RAM 8 GB, 16 GB 8 GB, 16 GB, 24 GB 8 GB, 16 GB, 24 GB
Pojemność SSD 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB 256 GB, 512 GB, 1 TB, 2 TB
Porty 2x Thunderbolt / USB 4; Mini-jack 3,5 mm 2x Thunderbolt / USB 4; Mini-jack 3,5 mm; MagSafe 2x Thunderbolt / USB 4; Mini-jack 3,5 mm; MagSafe
Łączność Wi‑Fi 6 (802.11ax); Bluetooth 5.0 Wi‑Fi 6E (802.11ax); Bluetooth 5.3 Wi‑Fi 6E (802.11ax); Bluetooth 5.3
Kamera i głośniki Kamera FaceTime HD 720p; Głośniki stereo Kamera FaceTime HD 1080p; System czterech głośników Kamera FaceTime HD 1080p; System sześciu głośników
Wymiary Wysokość: 0,41–1,61 cm; Szerokość: 30,41 cm; Grubość: 21,24 cm Wysokość: 1,13 cm; Szerokość: 30,41 cm; Grubość: 21,5 cm Wysokość: 1,15 cm; Szerokość: 34,04 cm; Grubość: 23,76 cm
Waga 1,29 kg 1,24 kg 1,51 kg
Kolor obudowy Gwiezdna szarość, Srebrny, Złoty Północ, Księżycowa poświata, Gwiezdna szarość, Srebrny Północ, Księżycowa poświata, Gwiezdna szarość, Srebrny
Obsługa zewnętrznych wyświetlaczy Obsługa jednego wyświetlacza zewnętrznego o rozdzielczości do 6K przy 60 Hz Obsługa jednego wyświetlacza zewnętrznego o rozdzielczości maksymalnej 6K przy 60 Hz; Możliwość użytkowania drugiego wyświetlacza zewnętrznego o rozdzielczości maksymalnej 5K przy 60 Hz po zamknięciu pokrywy MacBooka Air Obsługa jednego wyświetlacza zewnętrznego o rozdzielczości maksymalnej 6K przy 60 Hz; Możliwość użytkowania drugiego wyświetlacza zewnętrznego o rozdzielczości maksymalnej 5K przy 60 Hz po zamknięciu pokrywy MacBooka Air
Zasialnie i bateria Brak możliwości szybkiego ładowania; Zintegrowana bateria litowo-polimerowa o pojemności 49,9 Wh Możliwość szybkiego ładowania zasilaczem USB‑C o mocy 70 W; Zintegrowana bateria litowo-polimerowa o pojemności 52,6 Wh Możliwość szybkiego ładowania zasilaczem USB‑C o mocy 70 W; Zintegrowana bateria litowo-polimerowa o pojemności 66,5 Wh
Cena* od 3 999 zł od 5 999 zł od 6 999 zł

*Ceny podane w tabelce aktualne na dzień publikacji artykułu.

MacBook Air M3 czy MacBook Air M1 - powody, dla których warto dokonać aktualizacji

MacBooki Air z czipami Apple Silicon pierwszej i trzeciej generacji znacząco się od siebie różnią. Oto kluczowe powody, które mogą skłonić Cię do przesiadki z MacBooka Air M1 na MacBooka Air M3.

Procesor Apple M3

Czipy Apple M1 oraz Apple M3 dzielą 3 lata, pierwszy z nich zadebiutował w 2020 roku, natomiast drugi został zaprezentowany pod koniec 2023 roku. Główną różnicą między procesorami stanowi wydajność, nowszy układ jest o 60 procent wydajniejszy. Dlatego wymiana laptopa MacBook Air M1 na MacBook Air M3, to dobra decyzja szczególnie dla osób, którym zależy na wyższej wydajności urządzenia.

Taka duża różnica w wydajności przekłada się m.in. na:

 • 40-procentowy wzrost szybkości korekty obrazu za pomocą AI w aplikacji Photomator,
 • 35-procentowy wzrost szybkości podczas pracy w Excelu,
 • 60 procent szybszy montaż wideo w Final Cut Pro,
 • 60 procent szybsze działanie gier takich jak np. No Man’s Sky.

Ponadto, MacBook Air M3 w przeciwieństwie do MacBook Air m1, oferuje:

 • Sprzętowe przyspieszenie ray tracingu i mesh shadingu, co pozwala dokładniej odwzorować efekty w grach,
 • Silnik dekodujący AV1, który poprawia płynność i jakość streamingu wideo,
 • Funkcje AI, przydatne np. podczas obróbki zdjęć w Pixelmator Pro czy sprawdzaniu zadań domowy w AI Math Assistance w Goodnotes 6,
 • Dynamic Caching, który na bieżąco rozdziela lokalną pamięć między zasoby sprzętowe,
 • Tryb Gra, który nadaje priorytet wydajności GPU dla uruchomionej gry,
 • Sprzętową akcelerację dla ProRes i ProRes RAW 
 • Silnik kodujący i dekodujący format ProRes

Lepszy ekran Retina

Pod względem jakości wyświetlanego obrazu również zaszło sporo zmian. Przede wszystkim laptop MacBook Air M3 posiada wyświetlający miliard kolorów ekran Liquid Retina z lekko zaokrąglonymi narożnikami i notchem na kamerkę oraz czujniki. Dzięki temu ramki w okło wyświetlacza są dużo węższe niż w modelu MacBook Air M1 posiadającym wyświetlacz Retina. Nowszy model Air, ma również jaśniejszy ekran i jego maksymalna luminancja to 500 nitów, czyli o 100 nitów więcej. Wszysto to sprawia, że wyświetlanie zdjęcia i pliki wideo, imponują kontrastem i bogactwem detali, a tekst jest wyrazisty i superczytelny.

Dostęp do konfiguracji z 24GB pamięcią RAM

Laptop MacBook Air M1, dostępny jest w konfiguracji z 8 GB lub 16 GB zunifikowanej pamięci RAM. Nowszy model, MacBook Air M3 oferuje jeszcze jedną opcję - 24 GB pamięci RAM. Przez co taka ilość pamięci RAM stanowi optymalny wybór dla programistów używających maszyn wirtualnych, fotografów obrabiających duże ilości zdjęć jednocześnie, montażystów wideo 4K, analityków danych oraz dla osób pracujących z wieloma otwartymi aplikacjami jednocześnie, zapewniając pełną płynność działania macOS.

Możliwość szybkiego ładowania

MacBook Air M3 w odróżnieniu od MacBooka Air M1, wspiera szybkie ładowanie. Wykorzystując zasilacz USB-C o mocy 70 W, można naładować jego baterię do 50 procent w zaledwie 30 minut. Dodatkowo MacBooki Air M3 z 2024 roku posiadają magnetyczne złącze zasilające MagSafe 3. Umożliwia ono łatwe odłączenie laptopa na wypadek przypadkowego pociągnięcia za kabel.

Nowoczesny wygląd

Obudowa MacBook Air M1, wyróżnia się ściętą ku przodowi formą typu clamshell, która ułatwia wprowadzanie tekstu. Jednak z uwagi na grube ramki wokół ekranu nie wygląda nowocześnie. O wiele lepiej, prezentuje się MacBook Air M3, który przejął obudowę po swoim poprzedniku. Jego bryła jest równomiernie smukła na całej powierzchni, co przywodzi na myśl design MacBooka Pro. W efekcie, model z czipem Apple M3 prezentuje się nowocześnie, idealnie kontynuując jednolity design producenta.

Dłuższe wsparcie producenta

Oczywistą zaletą nowszego modelu laptopa MacBook Air, jest perspektywa dłuższego wsparcia ze strony Apple. Różnica czasowa wynosząca trzy lata między wydaniem modeli z czipami M1 a M3, co wskazuje, że posiadacze laptopów wyposażonych w nowszy procesor mogą spodziewać się aktualizacji oprogramowania i pomocy  przez dłuższy czas (orientacyjnie przez wspomniane trzy lata).

Lepsza kamera, dźwięk i komunikacja

Porównując MacBook Air M3 vs MacBook Air M1, nie można pominąć znaczących różnic w kwestii kamery. Nowszy model nagrywa w jakości 1080p, zapewniając jasny i pozbawiony szumów obraz. Tymczasem model z 2020 roku posiada kamerę FaceTime HD 720p, która wystarczy do sporadycznych rozmów wideo. Niemniej, wyraźnie ustępuje zaawansowanym algorytmom przetwarzania obrazu w Air M3, które wpływają na obraz, zwłaszcza w słabo oświetlonych pomieszczeniach.

Podobnie jest w kwestii odtwarzanego dźwięku. Chociaż MacBook Air M1 posiada głośno i czysto grające głośniki stereofoniczne zgodne z Dolby Atmos, to jednak pod względem jakości dźwięku ustępuje modelowi Air M3. 13-calowy MacBook Air M3 wykorzystuje system czterech głośników wspierających przestrzenny dźwięk Dolby Atmos, co już stanowi znaczną poprawę i dostarcza użytkownikowi bogatszego i bardziej zróżnicowanego dźwięku o większej skali.

Jeszcze lepsze wrażenia odsłuchowe zapewnia 15-calowy Air M3, który jest wyposażony w zaawansowany system sześciu głośników. Dzięki technologii force-cancelling dla niskotonowych przetworników, minimalizuje wibracje oferując czyste i głębokie basy bez zniekształceń. Większa liczba głośników wspierających Dolby Atmos potęguje efekt immersji i zapewnia wyjątkowe wrażenia obcowania z dźwiękiem płynącym z różnych kierunków, co szczególnie docenią miłośnicy filmów i gier komputerowych.

Ponadto, modele z czipem Apple M3 oferują dźwięk przestrzenny z dynamicznym śledzeniem ruchu głowy w trakcie korzystania ze słuchawek AirPods (3. generacji), AirPods Pro lub AirPods Max – funkcja ta nie jest dostępna w laptopie z Apple M1.

MacBook Air M3 wspiera również nowocześniejsze możliwości komunikacyjne, jest wyposażony w moduł Wi-Fi 6E (MacBook Air M1 ma Wi-Fi 6) oferujący dodatkowe pasmo 6 Ghz, które może zapewnić większą prędkość i przepustowość. W testach routerów dla urządzeń oddalonych o około 1,5 metra, Wi-Fi 6E osiągnęło transfer 1788 Gb/s, podczas gdy Wi-Fi 6 1146 Gb/s.

Dodatkowo Air M3, dysponuje Bluetooth 5.3, który w odróżnieniu od Bluetooth 5.0 z MacBook Air M1, jest bardziej energooszczędny, mniej podatny na zakłócenia, gwarantuje większe bezpieczeństwo oraz lepszą jakość sygnału.

Liczba obsługiwanych wyświetlaczy

Osoby korzystające z zewnętrznych monitorów z pewnością docenią fakt, że MacBook Air M3 jest w stanie wyświetlić obraz na dwóch podłączonych wyświetlaczach (warunkiem jest zamknięta pokrywa). Tymczasem MacBook Air M1, nawet w trybie z zamkniętą pokrywą, umożliwia pracę tylko z jednym podłączonym monitorem.

Damian Karolak

Nowy układ M3 to najbardziej znacząca zmiana sprzętowa procesora od czasów pierwszego M1. Dzięki przejściu na bardziej zaawansowany proces litografii 3nm, procesor ten zapewnia nie tylko wzrost wydajności obliczeniowej na poziomie 10-20%, ale również graficznej, będąc przy tym bardziej energooszczędnym. Najnowszy MacBook otrzymał usprawnienia, dzięki którym praca na nim będzie wygodniejsza. Główną zmianą jest obsługa dwóch zewnętrznym ekranów - należy jednak pamiętać, że aby skorzystać z tej funkcji komputer musi być zamknięty. Dodany został również system automatycznego redukowania szumów z mikrofonu podczas rozmów video, czego nie było w modelu z M2.

Damian Karolak, Specjalista ds. Sprzedaży

MacBook Air M1 - czym nadal się wyróżnia?

Mimo że MacBook Air M1 jest dostępny od 2020 roku, nadal zasługuje na uwagę. Oto, co wyróżnia go na tle innych modeli:

 1. Jest około trzykrotnie wydajniejszy niż laptopy Apple z procesorami Intel, co czyni go idealnym wyborem do podstawowych zadań, takich jak przeglądanie internetu czy praca z pakietem biurowym,
 2. Jest wyposażony w baterię wytrzymującą nawet 18 godzin pracy,
 3. Charakteryzuje się wzorcowym wykonaniem z użyciem wysokiej jakości materiałów takich jak aluminium i szkło,
 4. Jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie.

Czy warto wymienić MacBooka Air M1 na Air M3?

Jeśli:

 • dalej chcesz korzystać z lekkiego, bezgłośnego laptopa, ale oferującego o wiele lepszą wydajność,
 • chcesz grać na macOS,
 • będziesz korzystać z funkcji AI,
 • cenisz nowoczesny, minimalistyczny design,
 • zależy Ci na 24 GB pamięci RAM,
 • w swojej pracy wykorzystujesz GPU,
 • chcesz móc korzystać z dwóch podłączonych wyświetlaczy,
 • rozważasz zakup nowego laptopa z większym obszarem roboczym,

to warto wymienić MacBooka Air M1 na Air M3. Teraz to jeszcze łatwiejsze, bo możesz to zrobić, korzystając z programu Apple Trade-in Online w naszym sklepie internetowy, więcej szczegółów znajdziesz pod linkiem: https://lantre.pl/apple-trade-in.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M3

Laptopy MacBook Air w sklepie Lantre!

Laptopy MacBook Air kupisz w sklepie Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W ofercie posiadamy modele Air z procesorami M1, M2 i M3 w różnych konfiguracjach, również CTO. Oferujemy również dedykowane akcesoria do MacBooka – zasilacze, kable, etui czy huby USB-C.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Poznaj również Lantre Plan – ofertę, dzięki której możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez dodatkowych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1.  Oficjalna strona Apple

2. Strona https://www.tomsguide.com/face-off/wi-fi-6-vs-wi-fi-6e-whats-the-difference