VPN na Macu - jak skonfigurować połączenie?

Chcesz zmienić swoją wirtualną lokalizację i zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może być VPN, który przy użyciu dedykowanej aplikacji zainstalujesz na swoim komputerze stacjonarnym Apple lub MacBooku. Zobacz, który program VPN wybrać, jak go skonfigurować na macOS oraz jakie korzyści przyniesie Ci korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej.

Co to jest VPN na Maca?

VPN, czyli wirtualna sieć prywatna (ang. virtual private network) to usługa, która dba o prywatność i bezpieczeństwo online. Jej działanie polega na stworzeniu wirtualnego tunelu dla Twojego połączenia z Internetem, dzięki czemu zarówno tożsamość, jaką identyfikujesz się w sieci, jak i wysyłane dane będą w dużej mierze utajnione. Jest to możliwe dzięki skorzystaniu ze zdalnego serwera, który pośredniczy w połączeniu z Internetem.

Jaki VPN na Maca?

Zanim zaczniesz przeglądać aplikacje na MacBooka szukając konkretnego programu VPN musisz odpowiedzieć na 2 pytania:

 1. Do czego chcesz używać VPN?
 2. Ile jesteś skłonny zapłacić za VPN Mac?

Zakres ofert VPN jest ogromny. Pokrótce przeanalizujemy najpopularniejsze usługi wirtualnej sieci prywatnej, abyś mógł wybrać właściwą dla Twoich potrzeb – zobacz, jaki VPN na laptopy Apple: MacBook Pro i MacBook Air oraz komputery stacjonarne Mac będzie dla Ciebie najlepszy.

Polecane produkty z kategorii Etui MacBook

NordVPN

NordVPN, to jeden z najbardziej znanych programów VPN na Maca. Firma oferuje dużą liczbę jednoczesnych połączeń, bezdyskową infrastrukturę serwerową opartą na pamięci RAM, możliwość połączenia VPN z Torem i ponad 5000 serwerów na całym świecie. NordVPN, według wielu testów, jest jednym z najszybszych VPN na rynku.

Ogromną zaletą sieci VPN od firmy Nord jest cena – kupując usługę na dłużej, możemy liczyć na spore rabaty. Wersję instalacyjną programu znajdziesz w App Store.

ExpressVPN

ExpressVPN, to VPN, który otrzymał nagrodę CNET Editors' Choice Award dla najlepszej sieci VPN 2023. Testerzy wyróżnili go m.in. za minimalny spadek prędkości przy połączeniu, bezpieczeństwo, które potwierdza brak wykrytych wycieków w trakcie niezależnych audytów oraz bezkonkurencyjność w kategorii przesyłania strumieniowego.

Sieć ExpressVPN posiada ponad 3000 serwerów w blisko 100 krajach, oferuje narzędzie do sprawdzania adresów IP, testery szczelności, a nawet generator haseł. ExpressVPN nie należy do najtańszych usług VPN, jednak ze względu na doskonałą jakość i ogrom możliwości zasługuje na swoją wysoką cenę.

Surfshark

Możliwości VPN Surfshark są imponujące. VPN pozwala na nieograniczoną liczbę jednoczesnych połączeń dzięki globalnej sieci ponad 3200 serwerów zlokalizowanych w ponad 100 krajach. Mimo ogromnej funkcjonalności, interfejs użytkownika VPN Surfshark jest intuicyjny – bez problem obsłużą go osoby początkujące.

Poza standardowymi funkcjami VPN, Surfshark oferuje wyłącznik awaryjny, tryb kamuflażu, NoBorders (omija blokady VPN nakładane przez poszczególne regiony) oraz funkcje, które zapewnia technologia CleanWeb – blokadę reklam, złośliwego oprogramowania czy ataków phishingowych.

Surfshark to jeden z najtańszych VPN o takich możliwościach i renomie. Możesz go zainstalować korzystając ze sklepu App Store.

Proton VPN

Proton VPN, to bardzo dobry VPN dla zaawansowanych użytkowników oraz każdego, kto chce zwiększyć swoją prywatność w Internecie lub uzyskać dostęp do treści ograniczonych geograficznie. Produkt firmy Proton jest szybki i bardzo łatwy w użyciu. Posiada również wersję bezpłatną - to jedyny darmowy VPN, który polecamy z czystym sumieniem.

Co istotne, Proton VPN jest programem otwartoźródłowym, co oznacza, że jego kod źródłowy jest publicznie dostępny. Aplikacja jest również stale kontrolowana przez zewnętrznych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, którzy, jak dotąd, nie zidentyfikowali żadnych wycieków.

Polecane produkty z kategorii Pokrowce i torby MacBook

Jak włączyć VPN na Macu?

Zastanawiasz się jak włączyć VPN na Macu? Konfiguracja VPN na MacBooku czy komputerze stacjonarnym Apple jest bardzo prosta. Na przykładzie darmowej wersji Proton VPN pokażemy Ci, jak to zrobić.

 1. Pobierz plik instalacyjny Proton VPN ze strony producenta i uruchom instalację.
 2. W trakcie instalacji, komputer Mac wyświetli komunikat o zablokowanym rozszerzeniu.
 3. Otwórz Ustawienia systemowe na macOS i w sekcji Prywatność i ochrona aktywuj VPN rozszerzenie przesuwając suwak w prawo.
 4. Następnie zobaczysz komunikat informujący o dodaniu konfiguracji VPN dla urządzenia Mac. Wybierz Pozwól.
 5. Po wykonaniu powyższych kroków, ujrzysz okno programu Proton VPN, które pozwoli Ci włączyć tunelowania ruchu.

 

ProtonVPN - Mac połączonoFot. ProtonVPN - Mac połączono

 

Konfiguracja VPN MacBook/komputer Mac – ustawienia ręczne

Możesz również ręcznie skonfigurować VPN w ustawieniach systemu macOS:

 1. Wybierz menu Apple i otwórz Ustawienia Systemowe.
 2. Przejdź do zakładki VPN na pasku bocznym.
 3. Wybierz Dodaj konfigurację VPN i wybierz typ: L2TP przez IPSec, IPSec Cisco lub IKEv2.
 4. Uzupełnij okno o niezbędne dane i nadaj nazwę konfiguracji.
   

Konfiguracja VPN MacBook/komputer Mac – ustawienia ręczneFot. Konfiguracja VPN MacBook/komputer Mac – ustawienia ręczne

 

Modyfikowanie lub usuwanie konfiguracji VPN dla Mac

Jeśli wprowadzona konfiguracja VPN jest błędna i chcesz ją usunąć lub wprowadzić zmiany:

 1. Wybierz menu Apple i otwórz Ustawienia Systemowe.
 2. Przejdź do zakładki VPN na pasku bocznym.
 3. Po prawej stronie utworzonej konfiguracji wybierz przycisk informacji   i dokonaj zmian.
 4. Jeśli chcesz usunąć konfigurację VPN, wybierz przycisk Usuń konfigurację.
   

Mac VPN - zalety sieci

Sieć VPN to jedno z popularniejszych rozwiązań dla osób dbających o swoje bezpieczeństwo i prywatność w internecie. Dzięki temu, że VPN tuneluje ruch z wykorzystaniem serwera pośredniczącego ukrywa:

 • przybliżoną lokalizację urządzenia, z którego korzystasz,
 • adres IP,
 • historię wyszukiwania, kliknięte linki oraz odwiedzane strony,
 • dane osobowe dotyczące informacji o kartach kredytowych, e-mailach, prywatnych rozmowach czy wiadomościach,
 • targowane reklamy.

Ponadto, sieć VPN oferuje dostęp do zastrzeżonych zasobów internetu wynikających z geolokalizacji. Np. mieszkając w Polsce, nie możesz oglądać programów dedykowanych mieszkańcom Stanów Zjednoczonych w serwisach streamingowych, takich jak: Netflix czy Disney+. Korzystając z VPN, „przedstawiasz” się jako użytkownik, który korzysta z amerykańskiego adresu IP, a tym samym otrzymasz dostęp do ograniczonych zasobów.

Z sieci VPN warto korzystać również wtedy, gdy używasz publicznego hotspota Wi-Fi, np. w kawiarniach, pociągach czy centrach handlowych. Miejsca z publicznym dostępem do Internetu bywają niezabezpieczone, co łączyć się może z atakami hakerskimi czy próbą zainfekowania komputera przez złośliwe oprogramowanie. Program VPN pomaga chronić Twoje dane i uniemożliwia niechcianym stronom na dostęp do prywatnych informacji.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki MacBook

VPN Apple - dlaczego warto?

VPN może być bardzo przydatny, jeśli zależy Ci na podniesieniu poziomu bezpieczeństwa i prywatności. Wykorzystując wirtualną sieć prywatną możesz wysyłać zapytania sieciowe ze swojego komputera tak, że odbiorca będzie myślał, że przyszły z innego urządzenia. VPN to również pomocne narzędzie, gdy chcesz zmienić swoją lokalizację, np. przy korzystaniu z Netfliksa/innego serwisu VOD. Z VPN powinny również korzystać osoby, które często podróżują i korzystają z publicznych Wi-Fi.

Zobacz także: Jak ustawić VPN w telefonie iPhone? Poradnik

Teraz, gdy już wiesz, co to jest VPN na Maca i jakie może dać Ci korzyści, odwiedź sklep Lantre – autoryzowanego sprzedawcę Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze komputery Mac, takie jak MacBook Pro, MacBook Air, Mac Mini czy Mac Studio.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W celu uzyskania szczegółowe informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem BOK.