Asystent migracji Mac - jak z niego korzystać?

Szukasz sposobu, aby sprawnie przenieść dane ze swojego starego komputera na nowego Maca? Pomocny Ci będzie asystent migracji Mac, czyli narzędzie opracowane przez firmę Apple. Jak z niego korzystać i o czym pamiętać? Podpowiadamy!

Co to jest asystent migracji Mac?

Asystent Migracji Mac (Mac Migration Assistant), to narzędzie dostarczone przez Apple, które ułatwia przenoszenie danych, ustawień i aplikacji z jednego komputera na drugi.

Co ważne, asystent migracji służy wyłącznie do kopiowania danych, zatem nie usuwa ich ze starego komputera. Wszystkie komputery Apple i laptopy MacBook: MacBook Pro i Air mają Asystenta migracji zaszytego w narzędziach systemu. Dzięki temu nie musisz specjalnie pobierać Asystenta z zewnętrznych źródeł (np. sklepu App Store).

Asystent migracji Mac pozwala przenosić dane w dwóch trybach:

 • z jednego Maca na drugi
 • z komputera PC (z systemem Windows) na Maca.

W obu przypadkach procedura postępowania jest nieco inna, ale równie prosta do wykonania. W dzisiejszym artykule przedstawiamy szczegółową instrukcję jak przenieść dane z jednego komputera na drugi przy użyciu wbudowanego asystenta migracji. Zaczynajmy!

Przenoszenie danych Mac-Mac

Przed uruchomieniem Asystenta migracji zadbaj o 3 rzeczy:

 • zaktualizuj system macOS do najnowszej wersji na obu komputerach,
 • wyłącz zaporę lub program antywirusowy – jeżeli z takich korzystasz,
 • upewnij się, że oba komputery są podłączone do sieci Wi-Fi.

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Migracja z Mac na Mac – instrukcja krok po kroku

 1. Na nowym komputerze Mac otwórz kolejno folder Aplikacje > Narzędzia > Asystent migracji i kliknij przycisk Dalej.
 2. W tym momencie zostaniesz poproszony o wprowadzenie zmian na komputerze. Aby zezwolić, wprowadź hasło administratora i kliknij przycisk OK.
 3. W następnym kroku zostaniesz zapytany o sposób przeniesienia informacji ze starego urządzenia. Wybierz opcję przeniesienia danych „z Maca, backupu Time Machine lub dysku startowego” i kliknij przycisk Dalej.
 4. Teraz otwórz swój stary MacBook i powtórz czynności opisane w punkcie 1.
 5. Kiedy zostaniesz zapytany o sposób przeniesienia danych, wybierz opcję „Na innego Maca”.
 6. Teraz wróć do nowego Maca (docelowego). Zostaniesz poproszony o wybranie źródła, z którego chcesz skopiować pliki. Wybierz zatem swojego starego Maca i kliknij przycisk Dalej.
 7. Ponownie wróć do starego Maca. Jeśli na ekranie widzisz kod bezpieczeństwa, upewnij się, że taki sam kod wyświetla się na nowym Macu. Następnie kliknij przycisk Dalej.
 8. Po raz ostatni wróć do nowego Maca. W tym momencie Asystent migracji MacBooka obliczy ile miejsca zajmują pliki oraz dane przeznaczone do przeniesienia. Będą to konta użytkowników, aplikacje, pliki, foldery i ustawienia. Cały proces może potrwać kilka minut. Po zakończeniu obliczeń wybierz dane, które chcesz posiadać na nowym komputerze i kliknij przycisk Dalej.
 9. Jeżeli przenosisz duże ilości danych (o rozmiarze wielu gigabajtów), proces migracji może zająć wiele godzin. Firma Apple rekomenduje rozpoczęcie migracji wieczorem, tak aby migracja plików odbyła się w nocy. Poczekaj cierpliwie, aż oba komputery wyświetlą informację o zakończeniu przenoszenia plików.
 10. Na koniec zaloguj się na nowym Macu do konta Apple ID, które przeniosłeś ze starego komputera. Dopiero po zalogowaniu do konta uzyskasz dostęp do przeniesionych plików.

Przenoszenie danych PC-Mac

Być może dopiero zaczynasz swoją przygodę z ekosystemem Apple i chcesz przenieść swoje pliki z komputera PC (z systemem Windows) na nowego Maca lub MacBooka. Taka migracja tylko z pozoru wydaje się skomplikowana. W rzeczywistości migracja na nowy Mac z komputera PC jest bardzo prosta.

Zanim przejdziesz do działania, koniecznie zadbaj o 2 rzeczy:

 • upewnij się, że systemy Windows oraz macOS masz zaktualizowane do najnowszych wersji,
 • przyłącz oba komputery do tej samej sieci Wi-Fi (opcjonalnie możesz połączyć komputery, wykorzystując do tego celu kabel Ethernet).

PC > Mac - transfer plików

Jak wygląda przesyłanie danych do nowego MacBooka lub komputera Mac z urządzenia Windows? Oto szczegółowa instrukcja:

 1. Na komputerze PC zainstaluj Asystenta migracji Mac, przy czym wersja Asystenta musi być zgodna z wersją systemu macOS, którą posiadasz na nowym komputerze Mac (docelowym). Link do pobrania Asystenta migracji znajdziesz na oficjalnej stronie internetowej firmy Apple.
 2. Na komputerze PC uruchom Asystenta migracji. Zwróć uwagę, żeby żaden inny program nie był uruchomiony w tym samym czasie.
  Kliknij przycisk Dalej.
 3. Wyświetli się komunikat z prośbą o pozwolenie na wysyłanie danych o użytkowaniu aplikacji do Apple. Kliknij przycisk Wysyłaj automatycznie lub Nie wysyłaj.
 4. Asystent migracji na komputerze PC rozpocznie wyszukiwanie Twojego Maca. W tym momencie otwórz Asystenta migracji na Macu (folder Aplikacje > Narzędzia > Asystent migracji).
 5. W oknie z zapytaniem, w jaki sposób chcesz przenieść swoje dane, zaznacz opcję „Z PC z Windows” i kliknij przycisk Dalej.
 6. Kliknij na wyświetlony obrazek komputera, aby potwierdzić żądanie przeniesienia danych z komputera PC na Mac.
 7. Na obu komputerach powinien wyświetlać się identyczny kod. Jeśli tak jest, kliknij na komputerze PC przycisk Dalej.
 8. Wróć do komputera Mac. Po zakończeniu skanowania dysku komputera PC zostaniesz poproszony o wybór plików, które chcesz przenieść. Zaznacz wszystkie pożądane pliki i kliknij przycisk Dalej.
 9. Rozpocznie się proces przenoszenia wybranych plików. Cała procedura może zająć kilka godzin – w zależności od ilości i rozmiaru przenoszonych danych.
 10. Po zakończeniu migracji zaloguj się na swoje nowe konto na Macu. Nowe konto będzie miało tę samą nazwę i hasło co Twoje konto użytkownika na komputerze PC.

Przenoszenie danych z Time Machine lub urządzenia pamięci masowej

Istnieje jeszcze inny sposób przenoszenia danych na nowy MacBook lub komputer Mac. Mianowicie możesz wykorzystać program Time Machine, który służy do tworzenia backupu z Maca na zewnętrznym dysku.

W tym celu:

 1. Podłącz dysk zewnętrzny z wykonanym backupem do nowego komputera Mac (może Ci się przydać do tego celu kabel USB-C).
 2. Otwórz Asystenta migracji na Macu (folder Aplikacje > Narzędzia > Asystent migracji).
 3. Wybierz opcję przeniesienia danych „z Maca, backupu Time Machine lub dysku startowego” i kliknij przycisk Dalej.
 4. Kliknij w ikonę dysku Time Machine, a następnie kliknij przycisk Dalej.
 5. Wybierz żądany backup z wyświetlonej listy i kliknij przycisk Dalej.
 6. Zaznacz dane, które chcesz przenieść na nowy komputer Apple, i kliknij przycisk Dalej.
 7. Poczekaj, aż proces przenoszenia danych dobiegnie końca. Czas oczekiwania zależy od ilości i rozmiaru przenoszonych plików. Kopiowanie plików może potrwać nawet kilka godzin.
 8. Na koniec zaloguj się na swoje konto użytkownika, aby przeniesione pliki stały się dla Ciebie widoczne.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Przenieś dane z Maka na Maka

Asystent migracji Mac - podsumowanie

Wiesz już jak przenieść dane z jednego Maca na drugi dowolny komputer. Jak sam widzisz, transfer plików Mac-Mac oraz PC-Mac nie jest trudny do przeprowadzenia - jedyne czego potrzebujesz to sprawnie działająca sieć Wi-Fi oraz zainstalowany na obu komputerach Asystent migracji Mac.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze komputery stacjonarne i laptopy MacBook Air oraz MacBook Pro.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla sektora B2B oferujemy również usługę odroczenia płatności. W celu uzyskania szczegółowe informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem BOK!

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple

2. Kanał YT Apple Support