Format dysku Mac - instrukcja krok po kroku

Szukasz sposobu na odświeżenie dysku startowego w swoim Macu? Skorzystaj z narzędzia formatowania. Po tym zabiegu Twój dysk wróci do stanu z momentu zakupu komputera Apple. Oto instrukcja krok po kroku jak zrobić format dysku Mac.

Na czym polega format dysku Mac?

Jeśli choć trochę interesujesz się informatyką, na pewno nieraz słyszałeś o formatowaniu dysku. Pod pojęciem formatowania należy rozumieć usunięcie wszystkich danych z dysku oraz przygotowanie go do ponownego zapisu. W wielu przypadkach formatowanie (czyszczenie) dysku pozwala przywrócić jego pierwotną sprawność – na przykład w razie spowolnienia działania systemu po wielu latach użytkowania komputera Apple, a tym samym po wielokrotnym zapisywaniu i usuwaniu różnego rodzaju danych. Jeśli więc posiadasz komputer Mac lub MacBook, format dysku startowego może się czasem przydać.

Formatowanie MacBooka – kiedy będzie potrzebne?

Zanim rozpoczniesz procedurę formatowania dysku, upewnij się, czy taka czynność na pewno jest konieczna. W przypadku komputerów Mac, format dysku musisz odróżnić od innych procedur dyskowych. 

 • Jeśli chcesz przygotować komputer Apple do sprzedaży, oddania lub pozostawienia w rozliczeniu, lepszym sposobem od formatowania dysku będzie wymazanie całego komputera Apple, czyli przywrócenie go do ustawień fabrycznych.
 • Jeszcze innym rodzajem zabiegu jest formatowanie dysku zewnętrznego Mac. Taka procedura umożliwia przygotowanie dysku zewnętrznego (np. pendrive’a) w taki sposób, aby działał on zarówno po podłączeniu do Maca, jak i do komputera z systemem Windows.
 • Jeśli jednak chcesz odświeżyć dysk startowy mac OS (np. po awarii systemu lub w celu przywrócenia jego dawnej szybkości), wówczas format dysku Mac to najlepsze możliwe rozwiązanie.

Jak sformatować dysk Mac w komputerze stacjonarnym Apple lub laptopie MacBook? Przed Tobą szczegółowa instrukcja krok po kroku dla wszystkich urządzeń. Zaczynajmy!

Polecane produkty z kategorii Kable i adaptery

Formatowanie dysku Mac krok po kroku – zrób to z nami!

Zwróć uwagę, że sposób formatowania dysku w komputerach Apple różni się ze względu na rodzaj zastosowanego w nich procesora. Inaczej wygląda procedura w przypadku urządzeń z układem scalonym Apple (np. MacBook Air M1 lub MacBook Pro 13 M2), a inaczej w komputerach z układem Intela. Oto instrukcja jak wykonać format dysku dla Mac, w zależności od rodzaju urządzenia.

Formatowanie dysku MacBook i Mac z układem scalonym Apple

Zanim sformatujesz dysk SSD Mac, wykonaj poniższe czynności:

 1. Po pierwsze wykonaj backup MacBook’a (lub komputera stacjonarnego Mac), czyli kopię zapasową plików przechowywanych na dysku. Jest to konieczne dla zachowania danych, ponieważ zostaną one bezpowrotnie usunięte.
 2. Zainstaluj na komputerze Apple najnowszą dostępną wersję systemu macOS.
 3. Jeśli posiadasz system macOS Monterey, to zamiast formatowania dysku wykonaj reset komputera Apple, czyli wymazywanie zawartości i ustawień. Instrukcję resetowania komputera Mac znajdziesz w artykule Reset MacBook’a - jak to zrobić? Poradnik krok po kroku.
 4. Weź pod uwagę, że proces formatowania dysku spowoduje rozłączenie urządzeń Bluetooth połączonych w parę z komputerem Apple. Aby zatem swobodnie kontynuować pracę na urządzeniu w trakcie formatowania oraz po jego zakończeniu, podłącz swoje akcesoria (np. mysz) w tradycyjny sposób (przewodowo).

Format dysku SSD w komputerach z układem scalonym Apple:

 1. Upewnij się, że komputer Apple jest wyłączony.
 2. Przytrzymuj przycisk zasilania, dopóki na ekranie monitora nie pojawi się okno opcji uruchamiania.
 3. Wybierz pozycję „Opcje” i kliknij „Dalej”.
 4. Wybierz użytkownika, wprowadź hasło i zaloguj się do konta Apple ID.
 5. Wybierz opcję „Narzędzie dyskowe” (Disk Utility).
 6. Upewnij się, że na pasku bocznym „Narzędzia dyskowego” (sekcja „Wewnętrzny”) widnieje wolumin o nazwie „Macintosh HD” i zaznacz go.
 7. Kliknij przycisk „Wymaż” na pasku narzędzi, a następnie nadaj mu nazwę („Macintosh HD) i określ jego format (APFS).
 8. Kliknij przycisk „Wymaż” lub „Wymaż grupę woluminów”.
 9. Ponownie wprowadź swój identyfikator Apple ID.
 10. Kliknij opcję „Wymaż Maca” i uruchom komputer Apple ponownie.
 11. Postępuj wedle instrukcji wyświetlanych na ekranie: wybierz język i skonfiguruj dostęp do internetu.
 12. Po aktywacji komputera Apple kliknij opcję „Wyjdź”, a następnie otwórz „Narzędzia odzyskiwania”.
 13. Wybierz opcję „Zainstaluj ponownie macOS”.
 14. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Format dysku Mac OS na komputerze Apple z układem Intela

Jeśli posiadasz starszy komputer Apple z procesorem Intel (np. MacBook Air 13 lub MacBook Pro), procedura formatowania dysku wygląda nieco inaczej.

Oto kroki, które musisz wykonać:

 1. Przed rozpoczęciem formatowania wykonaj backup komputera Apple, czyli kopię zapasową przechowywanych danych (format dysku usunie z niego wszystkie dane). Backup możesz wykonać np. za pomocą narzędzia Time Machine.
 2. Upewnij się, że komputer Apple jest wyłączony.
 3. Włącz komputer, a następnie natychmiast naciśnij i przytrzymaj klawisze Command + R tak długo, dopóki nie zobaczysz logo Apple lub innego obrazu.
 4. Wybierz użytkownika i wprowadź jego hasło.
 5. Wybierz opcję „Narzędzia dyskowe MacBook” i kliknij „Dalej”.
 6. Wybierz pozycję „Macintosh HD” na pasku bocznym Narzędzia dyskowego.
 7. Kliknij przycisk „Wymaż” na pasku narzędzi, a następnie nadaj mu nazwę („Macintosh HD) i określ jego format (APFS lub Mac OS Extended).
 8. Kliknij opcję „Wymaż grupę woluminów”. Jeśli nie widzisz takiej opcji, kliknij „Wymaż”.
 9. Wprowadź identyfikator Apple ID.
 10. Zamknij Narzędzie dyskowe.
 11. Z okna narzędzi wybierz opcję „Zainstaluj ponownie macOS” i postępuj wedle wskazówek wyświetlanych na ekranie.

Konfiguracja dysku zewnętrznego Mac

Być może nie chcesz formatować dysku systemowego macOS, lecz dysk zewnętrzny, np. pendrive. Taki zabieg ma na celu umożliwienie swobodnego przełączania pendrive’a pomiędzy komputerami z systemem macOS oraz z systemem Windows. Jest to konieczne, ponieważ komputery Apple nie korzystają z domyślnych formatów systemu Windows, takich jak FAT32 oraz NTFS.

Oto instrukcja jak sformatować dysk zewnętrzny oraz jaki format dysku Mac wybrać.

 1. Pamiętaj, że formatowanie dysku zewnętrznego wymazuje wszystkie zawarte na nim dane. Jeśli chcesz je zachować, przenieś je wcześniej na inny dysk.
 2. Podłącz dysk zewnętrzny do Maca.
 3. Otwórz aplikację Narzędzie dyskowe i wybierz kolejno: Widok > Pokaż wszystkie urządzenia.
 4. Na pasku bocznym zaznacz dysk, który chcesz sformatować do pracy z komputerami Windows.
 5. Kliknij opcję „Wymaż” na pasku narzędzi.
 6. W menu „Schemat” wybierz schemat partycji (domyślnie jest to „Mapa partycji GUID”).
 7. Jaki format dysku dla Mac wybrać? W menu „Format” wybierz opcję „FAT” (jeśli pojemność dysku wynosi 32 GB lub mniej) lub opcję „ExFAT” – jeśli pojemność
 8. dysku przekracza 32 GB.
 9. Nadaj dyskowi nazwę.
 10. Kliknij opcję „Wymaż” i „Gotowe”.
 11. Pamięć masowa została poprawnie skonfigurowana.

Polecane produkty z kategorii Ładowarki

Zerowanie MacBooka – teraz już wiesz, jak zrobić to dobrze

Wiesz już dokładnie jak przeprowadzić zerowanie dysku SSD na komputerze Mac. Opisane instrukcje mają zastosowanie do wszystkich komputerów Apple – zarówno laptopów MacBook Pro i Air, jak i komputerów stacjonarnych Apple: Mac mini, iMac 24 lub Mac Studio. Czyszczenie dysku Mac nie powinno sprawić Ci żadnego problemu.

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz laptopy Apple, takie jak: MacBook Air M2 / MacBook Pro 13 M1 / MacBook Pro 14 2021 / MacBook Pro 16 2021 i wiele innych – w różnych konfiguracjach sprzętowych MacBook CTO.

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Sklep Lantre jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. Zapraszamy!