Pęk kluczy iPhone - co to jest i jak go używać?

Niemal każdy korzysta ze stron i usług internetowych zabezpieczonych hasłem. Jest ich wiele, a na każdej z nich hasło powinno unikalne. Dzięki usłudze pęk kluczy iPhone nie musisz ich zapamiętywać. Co znaczy pęk kluczy i jak korzystać z tego rozwiązania?

Co to jest pęk kluczy?

Pęk kluczy (Apple Keychain) to menedżer haseł w systemie operacyjnym iOS i MacOS. Aplikacja zapisuje i zabezpiecza wybrane przez Ciebie hasła internetowe. Dzięki wykorzystaniu pęku kluczy nie musisz pamiętać haseł, co pozwala na używanie bardziej skomplikowanych, trudniejszych do złamania kombinacji.

Pęk kluczy może służyć nie tylko do przechowywania haseł, ale także danych kart płatniczych (dzięki temu szybciej zapłacisz nimi podczas zakupów w sieci) i innych informacji osobistych. W pęku kluczy można zachować także notatki.

Od 2022 roku i wprowadzenia na telefon iPhone systemu iOS 16, aplikacja zyskała dodatkową funkcję – logowanie za pomocą klucza uwierzytelniającego. Taki klucz składa się z dwóch części, jedna umieszczona jest na serwerze danego serwisu, druga jest zakodowana w programie pęk kluczy. Gdy logujesz się do swojego konta, klucze są ze sobą porównywane, jeżeli pasują, wystarczy zweryfikować swoją tożsamość za pomocą Apple ID (identyfikacja twarzy lub odcisk palca). W takim rozwiązaniu, w ogóle nie ma potrzeby stosowania haseł w tradycyjnej formie.

Opcję pęk kluczy możesz zsynchronizować na wielu urządzeniach Apple – iPhone, Mac, iPad itd., dane będą zapisywane w chmurze iCloud i aktualizowane automatycznie na każdym z nich.

Obecnie pęk kluczy synchronizuje hasła nie tylko z przeglądarką Safari, ale także z Chrome, Firefoxem czy Edge.

Dostęp do haseł jest zabezpieczony, w podstawowej wersji hasłem głównym, ale możesz też wybrać zabezpieczenie biometryczne poprzez odcisk palca. Dzięki identyfikacji tylko Ty będziesz mieć dostęp do wnętrza aplikacji pęk kluczy iPhone. Bezpieczeństwo jest wysokie, a ryzyko włamania i wykradzenia danych niemal zerowe.

Jak skonfigurować i włączyć funkcję pęk kluczy w iPhonie?

Zanim przystąpisz do konfiguracji, zaktualizuj system iOS do najnowszej wersji. Następnie włącz dwupoziomowe uwierzytelnianie Apple ID. By to zrobić:

 1. wejdź w ustawienia;
 2. stuknij w nazwę swojego konta (imię i nazwisko);
 3. wybierz zakładkę Hasło i ochrona;
 4. włącz dwupoziomowe uwierzytelnianie;
 5. postępuj zgodnie z instrukcjami z ekranu.

Gdy już zabezpieczysz i zaktualizujesz swój telefon iPhone, samo skonfigurowanie pęku kluczy w iPhonie jest bardzo proste:

 1. wejdź w ustawienia;
 2. stuknij w nazwę swojego konta (imię i nazwisko);
 3. wybierz opcję iPhone iCloud;
 4. w zakładce Hasła i pęk kluczy włącz pęk kluczy iCloud i synchronizację urządzenia.

Najpewniej będziesz musiał podać kod bezpieczeństwa lub hasło Apple ID, w celu potwierdzenia uruchomienia tej opcji.

 

iPhone - hasła pęk kluczy iPhone

Fot. iPhone - skonfigurowanie pęku kluczy

Co stanie się po wyłączeniu funkcji pęk kluczy?

Jeżeli nie chcesz korzystać z funkcji pęk kluczy iCloud możesz ją równie łatwo wyłączyć (ścieżka jest identyczna jak przy włączaniu). W takiej sytuacji dane zostaną zachowane, ale nie będą aktualizowane, gdy dokonasz zmian na innym urządzeniu.

Co oczywiste, nie będziesz mieć też możliwości skorzystania z zapisanych haseł czy kart płatniczych.

Przy wylogowaniu z konta iCloud będziesz mógł zdecydować czy chcesz dane usunąć, czy pozostawić „w chmurze”. Jeżeli usuniesz je na wszystkich swoich urządzeniach, zostaną one skasowane także z serwera iCloud. Jeśli postanowisz zachować dane, będą one przechowywane i po ponownym zalogowaniu i włączeniu opcji pęk kluczy, będziesz mógł z nich skorzystać.

Jak korzystać z pęku kluczy Apple iPhone?

W większości zastosowań pęk kluczy iPhone, działa samodzielnie lub wyświetla okno do potwierdzenia wykorzystania danych. W przypadku logowania przez klucz systemowy może też zażądać identyfikacji biometrycznej. W przeglądarce Safari Twoje hasła będą automatycznie uzupełniane, a w trakcie zakupów będziesz mógł skorzystać z automatycznego wypełniania danych karty płatniczej. Istnieją jednak sytuacje, w których można wykorzystać hasła iPhone inaczej.

Jak wejść w pęk kluczy iPhone?

Pierwszym krokiem jest uzyskanie dostępu do danych, jakie pęk kluczy zapisał w iPhone iCloud. By to zrobić:

 1. wejdź w ustawienia;
 2. wybierz opcję Hasła (w systemach iOS 13 i starszych Hasła i konta);
 3. potwierdź swoją tożsamość poprzez hasło lub identyfikację biometryczną.

 

iPhone - hasła

Fot. iPhone - pęk kluczy iPhone

 

Jak sprawdzić hasło w pęku kluczy iPhone?

Gdy wiesz już, jak wejść w pęk kluczy iPhone, sprawdzenie hasła jest bardzo łatwe. Wystarczy wybrać z listy zapisanych danych interesującą Cię pozycję. Wyświetli się karta z danymi logowania, możesz za jej pomocą sprawdzić treść hasła, zmienić je czy usunąć.

Dzięki tej możliwości możesz zalogować się na urządzeniach z innymi systemami operacyjnymi, przepisując hasło z ekranu iPhone.

Możesz też wykorzystać Siri, używając komendy głosowej „Hey Siri, show me my [nazwa witryny] password” lub „Hey Siri, show me my passwords”, by przejść do pęku kluczy.

Jak odzyskać pęk kluczy iPhone?

Jeżeli utraciłeś wszystkie urządzenia, które były zsynchronizowane z Twoim pękiem kluczy, nie oznacza to utraty danych. Są one przechowywane na serwerze iCloud.

Istnieją dwie opcje na to, jak odzyskać pęk kluczy iPhone.

Pierwsza opcja - to kontakt odzyskiwania w Apple ID. Jest to zaufana osoba, która potwierdzi Twoją tożsamość, dzięki czemu będziesz mógł zalogować się do starego konta, na nowym urządzeniu, nawet jeżeli nie pamiętasz hasła.

Druga opcja -  skorzystanie z depozytu pęku kluczy iCloud. Na serwerach Apple znajdują zakodowane dane pęków kluczy, mogą być one odkodowane jedynie, gdy spełnisz warunki dostępu.

Musisz uwierzytelnić swoje dane poprzez Apple ID, a następnie odpowiedzieć na SMS, który zostanie wysłany na Twój zaufany numer telefonu. Po wpisaniu kodu urządzenia uzyskasz dostęp do swojego pęku kluczy.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Jak pęk kluczy iPhone zabezpiecza Twoje dane?

Dane dotyczące Twoich haseł są kodowane w sposób uniemożliwiający ich odczytanie poza zsynchronizowanym urządzeniem. Zabezpieczone są one kluczem, do którego otwarcia niezbędne są trzy składniki:

 • część klucza z serwera Apple,
 • część klucza zapisana na urządzeniu,
 • kod urządzenia (znany tylko użytkownikowi).

Jeżeli części klucza nie będą „do siebie pasować”, nie ma możliwości rozkodowania danych.

Kolejnym stopniem zabezpieczeń jest monitorowanie Twoich haseł, dzięki czemu aplikacja ostrzeże Cię, jeżeli korzystasz z jednego hasła w zbyt wielu miejscach czy gdy są za słabe. Ważne jest także to, że śledzone są upublicznione dane, iPhone sprawdza, czy Twoje hasło znalazło się na liście dotyczących wycieków i włamań. Jeżeli do tego dojdzie, zostaniesz powiadomiony i iPhone zaleci Ci zmianę danych logowania.

Upublicznione dane iPhone monitoruje w systemach iOS 14 i nowszych.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Wszystko, co musisz wiedzieć o pęku kluczy!

Pęk kluczy iPhone - podsumowanie

Przydatne aplikacje na iPhone, takie jak pęk kluczy zapewniają użytkownikowi wygodne korzystanie z Internetu, w tym szybkie dokonywanie zakupów i dostęp do usług świadczonych drogą elektroniczną. Przechowywanie haseł i danych czy możliwość logowania za pomocą klucza uwierzytelniającego i Apple ID, pomagają zachować dostęp do kont internetowych i zabezpieczyć je przed włamaniem.

W opcji pęk kluczy iPhone bezpieczeństwo jest na najwyższym poziomie dzięki kompleksowemu kodowaniu danych i monitorowaniu zagrożeń zewnętrznych. Zaletą jest także bardzo łatwa obsługa, wystarczy spojrzeć, jak nieskomplikowane są instrukcje tego, jak sprawdzić hasło w pęku kluczy iPhone czy jak odzyskać pęk kluczy iPhone. Każde z nich wymaga tylko kilku stuknięć w ekran telefonu.

Hasła iPhone przechowuje „w chmurze”. Dzięki temu nie obciążają one pamięci telefonu, a dodatkowo mogła być one łatwo synchronizowane pomiędzy różnymi urządzeniami. Pozwoli Ci to łatwo odzyskać dane w przypadku awarii czy utraty jednego z nich.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze telefony iPhone.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla sektora B2B oferujemy również usługę odroczenia płatności. W celu uzyskania szczegółowe informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem BOK!

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple