6 powodów, dla których warto kupić MacBooka Pro do montażu wideo

Zajmujesz się montażem lub obróbką filmów? Nie mogłeś trafić lepiej! MacBook Pro to najlepszy laptop do edycji wideo. Jakie rozwiązania oferuje? Oto argumenty Jordana Komana – youtubera i ambasadora sklepu Lantre.

MacBook Pro - laptop do montażu i obróbki filmów

Jeżeli czytasz ten artykuł, być może szukasz właśnie laptopa do pracy przy montażu lub obróbce wideo. Najnowsze laptopy to potężne maszyny, które bez wysiłku dorównują komputerom stacjonarnym, a często nawet je prześcigają. A duża moc obliczeniowa jest niezbędna, aby szybko i komfortowo montować lub obrabiać nagrania wideo.

Komfortowy montaż i obróbkę wideo zapewniają laptopy MacBook Pro. Apple posiada w swojej ofercie 3 modele tych urządzeń, które łatwo od siebie odróżnić dzięki wielkości ekranu. Do wyboru masz:

Każdy z laptopów Apple, oferuje parametry, które są niezbędne do wygodnej pracy z plikami wideo. Zatem jakie cechy gwarantują komfortowe działanie na laptopie?

Procesor

Aby montaż i obróbka wideo przebiegała w płynny sposób – bez zacięć i spowolnień – niezbędny jest wydajny procesor. W tym przypadku ważną rolę odgrywa procesor główny (CPU), ale jeszcze ważniejszy jest układ graficzny (GPU).

Każdy nowy MacBook Pro (wydany w 2020 roku lub później) posiada autorski procesor marki Apple (M1 lub M2) w wersji podstawowej, Pro lub Max. Autorskie procesory Apple zostały zaprojektowane w architekturze ARM, która łączy energooszczędność z wysoką wydajnością.

Wyświetlacz Retina 120 Hz

Jakość ekranu to jeden z ważniejszych parametrów w laptopach przeznaczonych do pracy z wideo i obróbką treści. Wynika to z prostego faktu – w pracy montażysty prawidłowe odwzorowanie kolorów jest priorytetem.

Rodzaj i jakość wyświetlacza zależy od modelu laptopa. MacBook Pro Retina 13 cali posiada wyświetlacz wykonany w standardowej technologii LED IPS. Większe laptopy Apple (MacBook Pro 14 / MacBook Pro 16) oferują wyświetlacz Liquid Retina XDR, wykonany w technologii mini-LED. O ile zwykły ekran Retina można uznać za wystarczający, o tyle ekrany mini-LED (posiadające większą liczbę maleńkich pikseli) zapewniają jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów i większą rozpiętość tonalną. Dzięki temu praca nad filmem może być jeszcze bardziej efektywna.

Ponadto wyświetlacze Liquid Retina XDR w wersjach 14 i 16 cali, oferują technologię ProMotion, czyli adaptacyjne odświeżanie ekranu do 120 Hz. W pracy montażysty wysoka częstotliwość odświeżania podnosi komfort pracy, np. wspomaga płynne poruszanie się po osi czasu w programach do montażu wideo. To wszystko sprawia, że MacBook Pro do montażu wideo nadaje się najlepiej.

Ekosystem Apple

Funkcjonowanie w ekosystemie Apple może być dużym ułatwieniem w codziennej pracy. Jeśli oprócz MacBooka zaopatrzysz się w inne sprzęty Apple (np. iPhone’a lub iPada), praca na Twoich urządzeniach będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Oferowane przez Apple rozwiązania umożliwiają komunikację poszczególnych urządzeń, a także synchronizację przechowywanych plików lub innych danych. Na przykład – dzięki synchronizacji plików w chmurze iCloud, filmy nagrane iPhonem automatycznie znajdą się na Twoim MacBooku.

Dostępne porty

Dostępność portów różni się w zależności od modelu laptopa. I tak oto MacBook Pro 13 posiada tylko dwa porty Thunderbolt (USB 4). W przypadku laptopów MacBook Pro 14 oraz 16 są to cztery porty Thunderbolt, port HDMI oraz gniazdo na kartę pamięci SDXC. Z punktu widzenia pracy nad wideo, to właśnie ostatnie złącze (gniazdo na kartę pamięci) pełni najważniejszą funkcję (pozwala szybko i wygodnie skopiować pliki wideo z karty na laptopa).

Mobilność

Mobilność jest zaletą wszystkich laptopów, natomiast jej stopień zależy od konkretnego modelu urządzenia. Najbardziej mobilnym laptopem w ofercie Apple jest MacBook Pro 13 – ze względu na swoje niewielkie rozmiary i wagę (zaledwie 1,4 kg). Najcięższy jest MacBook Pro 16 (2,15 kg), który jednak wynagradza swoją wagę rozmiarem ekranu.

Cicha praca

Podczas zwykłego użytkowania MacBook jest urządzeniem całkowicie bezgłośnym, co znacznie podnosi komfort pracy. Jednak nawet przy większym obciążeniu każdy MacBook oferuje stosunkowo cichą pracę – wentylator zwiększa swoje obroty jedynie przy najbardziej wymagających czynnościach.

Optymalizacja czasu pracy

Zastosowanie autorskich procesorów Apple (wykonanych w architekturze ARM) pomogło zaoszczędzić energię zużywaną przez MacBooki, a tym samym wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu. Dzięki temu nawet korzystanie z laptopa w podróży nie będzie dla niego problemem.

Możliwość szybkiego ładowania

Funkcję szybkiego ładowania oferują laptopy MacBook Pro 14" oraz 16". I tak oto 14-calowy MacBook Pro, obsługuje szybkie ładowanie zasilaczem USB-C o maks. mocy 96 W, natomiast w przypadku 16-calowego MacBooka Pro -  jest to aż 140 W.

Długi czas pracy na baterii

Czas pracy na jednym ładowaniu zależy od modelu laptopa, a tym samym pojemności jego baterii oraz zapotrzebowania na energię. Biorąc pod uwagę przeglądanie internetu, MacBook Pro 13 umożliwia do 17 godzin pracy, MacBook Pro 14 – do 12 godzin, natomiast MacBook Pro 16 – do 15 godzin.

Możliwość podłączenia kilku monitorów zewnętrznych

Do każdego MacBooka możesz podłączyć określoną liczbę zewnętrznych wyświetlaczy, przy czym każdy z nich musi spełniać określone parametry. Korzystając z kilku monitorów, możesz zwiększyć obszar roboczy, a tym samym mieć szersze spojrzenie na edytowane materiały wideo.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14

Workflow - jak przebiega proces montażu wideo u Jordana Komana

Polski youtuber Jordan Koman – ambasador sklepu Lantre – zajmuje się montażem i obróbką wideo na co dzień. Jego głównym narzędziem pracy jest MacBook Pro 16 M1 Max. Jakie korzyści odnotował Jordan podczas pracy na laptopie MacBook Pro?

Etap filmowania jest tylko niewielkim ułamkiem całej pracy naszego Ambasadora. Najbardziej czasochłonnym i wymagającym etapem pracy jest montaż i obróbka wideo. Co na ten temat mówi sam zainteresowany?

Proces filmowania potrafi trwać wiele dni, ale to i tak tylko promil pracy, którą wykonuję przy montażu wideo. Dlatego bardzo istotne są narzędzia, których do tego używam. Lata temu padło na komputery z jabłuszkiem, a teraz pracuję na MacBooku Pro i nie wyobrażam sobie w tym momencie lepszego narzędzia do montażu filmów.

Wszystkie nagrania realizuję w płaskich profilach obrazu, które na pierwszy rzut oka nie są atrakcyjne, bo brakuje w nich kontrastu i kolorów. Teoretycznie proces kolorowania filmu powinno się robić na końcu, bo nie wiadomo, które ujęcia pozostaną ostatecznie w filmie.

Dodatkowo jest to proces, który może spowolnić pracę komputera. Z racji tego, że mojego nie spowalnia, to lubię od tego zacząć, bo od razu przyjemniej pracuje się z materiałem. Ale to nie jedyny powód, dla którego uważam, że MacBook Pro to najlepszy komputer do edycji wideo.

 

MacBook Pro Unboxing - Jordan Koman

6 powodów, dlaczego wybrałem MacBook Pro do pracy

1. Final Cut Pro X

To program do montażu filmów dostępny tylko na komputery Apple. Ograniczając się do tego środowiska, deweloperzy mogli zdecydowanie lepiej zoptymalizować aplikację pod procesory i oprogramowanie macOS, dzięki czemu program chodzi płynnie i rzadkością jest, żeby przerwał pracę w połowie edycji filmu. To niesamowicie istotna, ale nie jedyna zaleta tego programu. FCPX posiada wszystkie niezbędne narzędzia do profesjonalnej korekcji kolorystycznej filmów, edycji dźwięku oraz tworzenia efektów i animacji za pomocą masek czy klatek kluczowych. Dodatkowo charakterystyczną cechą programu jest magnetyczna oś czasu, która zdecydowanie przyspiesza pracę przy wybieraniu i montażu ujęć w filmach.

2. Procesory

Moje pierwsze doświadczenie z procesorem Apple było przy iMacu 24 z procesorem M1 i dwie rzeczy, które od razu przykuły moją uwagę to szybkość i cisza. Często pracuję nad kilkudziesięciominutowymi filmami, które mają masę ujęć, cięć, efektów i warstw korekcji kolorów, a mimo to mogę w płynny sposób odtwarzać film. Osobno, niezależnie od wielkości projektu, nie pamiętam już, czym jest buczenie komputera, który musi rozkręcać wiatraki, żeby nie przegrzać procesora. Zarządzanie mocą procesora jest niesamowicie istotną kwestią przy pracy kreatywnej, bo nie muszę się obawiać o to, że komputer w którymś momencie montażu się wyłączy, a ja stracę wyniki swojej pracy.

3. Silnik multimedialny

Kodek, w jakim są nagrane ujęcia, ma wpływ na to, jak płynny będzie montaż filmu. Chodzi ogólnie o kompresje, która sprawia, że możemy mieć jak najlepszą jakość zamkniętą w pliku o jak najmniejszej wadze. Im plik bardziej skompresowany, tym lżejszy, ale najbardziej wymagający dla procesora komputera.

Chyba że jest to procesor, który ma specjalnie silniki, które sprawiają, że praca z takimi kodekami jak:

  • H.264, HEVC,
  • ProRes,
  • ProRes RAW,

jest szybsza. I dokładnie takie i inne są m.in. w najnowszych MacBookach Pro z procesorami M2 Pro i M2 Max, dzięki czemu praca z najcięższymi kodekami nie stanowi dla tych laptopów dużego wyzwania.

4. Ekran

Mój ulubiony etap montażu filmów to korekcja kolorów, gdzie niesamowicie istotnym jest jakość ekranu. W 16-calowym MacBooku Pro, z którego korzystam na co dzień, mam wyświetlacz Liquid Retina XDR, który ma ekstremalny zakres tonalny, dzięki czemu czarne jest faktycznie czarne, a białe jest białe. Wyświetlacz Liquid Retina XDR świetnie odwzorowuje zarejestrowane na kamerze kolory, dzięki czemu mam pewność, że jeśli film dobrze wygląda u mnie, to równie świetnie zaprezentuje się u moich widzów. Dodatkową zaletą jest technologia odświeżania ProMotion, która pozwala na odświeżanie ekranu do 120 Hz, dzięki czemu mogę szybciej poruszać się po osi czasu mojego projektu.

5. Czytnik Kart SD

Czytniki kart SD teraz wróciły i jest to niesamowite ułatwienie pracy przy kopiowaniu materiałów z karty na dysk komputera. Swoją drogą, dysk SSD w MacBooku Pro jest demonem prędkości i jak dotąd zawsze montowałem na zewnętrznych dyskach, tak odkąd posiadam MacBooka Pro to najszybciej montuję z materiału, który jest na dysku komputera.

6. Mobilność

Wygoda związana z posiadaniem MacBooka Pro jest niesamowita, bo jest to profesjonalny kombajn do pracy, który można zmieścić w kieszeni plecaka i mieć go zawsze pod ręką. Dodatkową zaletą jest też bateria, która w połączeniu z procesorami Apple jest tak świetnie zoptymalizowana, że pozwala na wielogodzinną pracę komputera na najwyższych obrotach, bez konieczności podpinania go do zasilania. Teraz jest zima, więc nie wykorzystuję tego tak często jakbym chciał, ale już nie mogę się doczekać na wiosenne, wielogodzinne montaże filmów na balkonie.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16

Szukasz komputera do montażu - wybierz MacBook Pro

Jak sam widzisz, niemal każdą cechę MacBooka Pro można rozpatrywać pod kątem udogodnienia w pracy montażysty. Jeżeli posiadasz starszy model MacBooka Pro, być może warto wymienić swój sprzęt na nowy – firmowany przez autorski procesor Apple M1 lub M2. O tym, jaki laptop do obróbki filmów wybrać, musisz zdecydować samodzielnie. Możesz być jednak pewien, że na laptopach MacBook Pro montaż wideo to czysta przyjemność.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze laptopy MacBook Pro.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!