MacBook Pro M2 lub M1 - czy warto kupić laptop w tej specyfikacji w 2024 roku?

Szukasz laptopa Apple, który oferuje wysoką wydajność w rozsądnej cenie? A może planujesz zmianę swojego MacBooka z procesorem Intel na nowszy model z układem Apple Silicon? Modele MacBook Pro M2 i Pro M1 dostępne w wersjach 14 i 16 cali, idealnie wpisują się w Twoje oczekiwania. Zobacz, jak prezentują się w 2024 roku i sprawdź, dlaczego pozostają atrakcyjnym wyborem, mimo dostępności modeli z nowszym procesorem na rynku.

MacBooki Pro z rodziny Apple M2 i M1

Laptopy Apple oparte na procesorach z rodziny M1 i M2 w wersjach 14 i 16-calowych, wprowadziły wiele innowacji, do których możemy zaliczyć:

 • ekran Liquid Retina XDR z mini-LED i odświeżaniem ProMotion do 120 Hz,
 • zwiększoną liczbę portów, w tym Thunderbolt, HDMI, czytnik kart SDXC,
 • system sześciu głośników hi-fi,
 • ładowanie MagSafe,
 • interfejs bezprzewodowy Wi-Fi 6 zapewniający większą przepustowość,
 • baterię z wydłużoną żywotnością ponad 20 godzin,
 • rozszerzone możliwości konfiguracji,
 • odświeżony design. 

MacBooki, które swoją premiery miały na koniec 2021 i na początku 2023 roku, wciąż wyróżniają się wysoką wydajnością i nowoczesnymi rozwiązaniami. Ponadto, ze względu na dostępność 3. generacji układów z rodziny Apple (M3), ich ceny są znacznie niższe, nawet od 15-calowych MacBooków Air M2 w tożsamej konfiguracji (ilość RAMu, pojemność dysku). Sprawdźmy, jak wypadają omawiane laptopy MacBook Pro w 2024 roku i co oferują względem innych modeli od Apple.

MacBook Pro M2 i Pro M1 – porównanie

Przeprojektowany Design

Pod względem wyglądu, MacBooki Pro M2 i Pro M1 są identyczne. Obie generacje laptopów:

 • występują w dwóch rozmiarach (14 i 16 cali),
 • ważą około 1,6 kg (14 cali) i 2,15 kg (16 cali),
 • charakteryzują się obudową o jednakowej grubości na całej powierzchni bez ściętych brzegów,
 • mają lekko zaokrąglone rogi obudowy,
 • są dostępne w dwóch kolorach: srebrnym i gwiezdnej szarości.

Wyświetlacz Liquid Retina XDR

Jedną z atutów modeli 14 i 16-calowych względem poprzedniej wersji 13-calowej jest wyświetlacz Liquid Retina XDR, które charakteryzują się:

 • podświetleniem mini-LED,
 • jasnością do 1000 nitów,
 • jasnością szczytową do 1600 nitów przy treściach HDR,
 • szeroką gamą kolorów P3,
 • technologią True Tone dostosowującą barwy do warunków oświetleniowych otoczenia
 • technologią ProMotion, która zapewnia odświeżanie do 120 Hz.

Procesory

Ogromną zaletą MacBooków M1 Pro i M2 Pro, jest ich wydajność. Laptopy Apple dostępne są w następujących konfiguracjach:

 • M1 Pro z maks. 10-rdzeniowym CPU i maks. 19-rdzeniowym GPU,
 • M1 Max z 10-rdzeniowym CPU i maks. 32-rdzeniowym GPU,
 • M2 Pro z maks. 12-rdzeniowym CPU i maks. 19-rdzeniowym GPU,
 • M2 Max z 12-rdzeniowym CPU i maks. 38-rdzeniowym GPU.

Wydajność procesorów jest znacznie wyższą od podstawowych wersji czipów Apple M1 i Apple M2, a w niektórych benchmarkach wypada nawet lepiej niż podstawowego układu 3. generacji wykonanego w nowym procesie technologicznym 3 nm.

Procesor CPU multi-core (Geekbench)
M1 8 270
M2 9 637
M3 11 567
M1 Pro 10 320
M1 Max 12 234
M2 Pro 12 136
M2 Max 14 519

 

Procesor GPU – Metal (Geekbench)
M1 32 013
M2 44 368
M3 47 367
M1 Pro 61 975
M1 Max 103 174
M2 Pro 72 618
M2 Max 137 687

 

Pamięć RAM

Czipy M1 i M2 w wersjach Pro i Max obsługują większą ilość RAM-u niż ich podstawowe wersje. Większa ilość RAMu wspomaga wydajności i pozwala na płynną pracę z wymagającymi aplikacjami.

MacBooki Pro z końca 2021 i początku 2023 roku można wybrać z pamięcią operacyjną o pojemności:

 • 16 GB,
 • 32 GB,
 • 64 GB (tylko M1 Max i M2 Max),
 • 96 GB (tylko M2 Max z 38-rdzeniowym GPU).

Pojemność dysku

MacBook Pro M2 i Pro M1, dostępne są z 5 opcjami pojemności dysku SSD, spełniając potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników pracujących z dużą ilością danych.

Dostępne konfiguracje dyskowe to:

 • 512 GB,
 • 1 TB,
 • 2 TB,
 • 4 TB,
 • 8 TB.

Dostępne złącza

Apple, w odpowiedzi na oczekiwania użytkowników, dostarczyło modele z bogatym zestawem portów, eliminując np. potrzebę stosowania zewnętrznych hubów USB-C np. przy podłączaniu zewnętrznych wyświetlaczy. Omawiane laptopy Apple MacBook Pro, posiadają następujące złącza:

 • 3x Thunderbolt 4 (USB-C),
 • HDMI (w wersji M2 z obsługą dźwięku wielokanałowego),
 • Slot na kartę SDXC,
 • Gniazdo słuchawkowe 3,5 mm z obsługą słuchawek o wysokiej impedancji.

Kamera i głośniki

MacBook Pro M2 i Pro M1 są wyposażone w zaawansowany system sześciu głośników hi-fi z przetwornikami niskotonowymi w technologii force-cancelling, które zapewniają przestrzenny dźwięk stereo wraz z obsługą technologii Dolby Atmos.

Posiadają również układ trzech mikrofonów klasy studyjnej, taki zestaw doskonale sprawdza się zarówno podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów, ale również wideokonferencji.

Całość dopełnia kamera FaceTime HD 1080p wyposażona w zaawansowany procesor obrazu ISP. Taka konfiguracja gwarantuje jasny i szczegółowy obraz podczas wideorozmów z rodziną, przyjaciółmi czy współpracownikami.

Wytrzymała bateria

Poza wysoką wydajnością, laptopy MacBook Pro M2 i Pro M1 wyróżnia mocna bateria. Oto czasy pracy w poszczególnych modelach:

Model Bezprzewodowe przeglądanie internetu Odtwarzanie filmów w apce Apple TV
MacBook Pro 14 M1 Do 11 godzin Do 17 godzin
MacBook Pro 14 M2 Do 12 godzin Do 18 godzin
MacBook Pro 16 M1 Do 14 godzin Do 21 godzin
MacBook Pro 16 M2 Do 15 godzin Do 22 godzin

 

Baterie laptopów obsługują funkcję szybkiego ładowania. Dla modeli 14-calowych wymagany jest zasilacz USB-C o mocy 96 W, natomiast modele 16-calowe potrzebują zasilacza USB-C o mocy 140 W.

 

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 14 M1 i M2

MacBooki Pro z rodziny Apple M2 i M1 - dla kogo?

MacBooki Pro z procesorami M1 i M2, są doskonałym wyborem dla osób, które szukają laptopa z dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Dzięki wysokiej jakości wykonania, matrycy z doskonałym odwzorowaniem kolorów, zestawowi portów i wysokiej mobilności, MacBooki Pro sprawdzą się przede wszystkim wśród:

 1. Profesjonalistów (grafików, programistów, architektów, fotografów, filmowców, naukowców, inżynierów).
 2. Nauczycieli i studentów - poszukujący niezawodnego narzędzia do nauki i pracy.
 3. Pracowników biurowych - ceniący wydajność i ergonomię.

MacBooki Pro M2 i M1 - lepsze od Intela!

Modele Apple MacBook Pro M2 i Pro M1 są również dobrym wyborem dla osób, które chcą zmienić swój dotychczasowy laptop Apple z procesorem Intel na model z czipem Apple Silicon, a także dla użytkowników innych systemów operacyjnych, np. Windowsa czy Linuksa, chcących przejść na ekosystem Apple

MacBooki Pro M2 i M1 Vs MacBook Air 15 M2

Również są atrakcyjną opcją dla wszystkich, którzy rozważają zakup MacBooka Air 15 M2 lub już wycofanego z oferty MacBooka Pro 13 (a dostępnego jeszcze w niektórych sklepach). Tożsame konfiguracje laptopów MacBook Pro, są dostępne w zbliżonej (a często nawet niższej) cenie, oferując przy tym:

 1. Wydajniejsze CPU o około 8%,
 2. Wydajniejsze GPU o około 40%,
 3. Wydajne, a jednocześnie bardzo ciche chłodzenie, które pozwala na wielogodzinne obciążenie bez throttlingu (obniżeniu taktowania w związku z wysoką temperaturą); MacBook Air jest chłodzony pasywnie,
 4. Wyższej klasy ekran,
 5. Dodatkowe porty: Thunderbolt oraz HDMI i gniazdo na kartę SDXC,
 6. Mocniejszą baterię (w wersji 16-calowej), która pozwala nawet na 21 godzin odtwarzania filmów w apce Apple TV, podczas gdy MacBook Air 15 rozładuje się o około 3 godziny szybciej).

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 16 M1 i M2

MacBooki Pro M2 lub Pro M1 - dlaczego warto je wybrać w 2024 roku?

1. Niższa cena – w porównaniu z 15-calowymi MacBookami Air M2 (z identyczną ilością RAM-u i pojemnością SSD) są tańsze, a oferują lepszy: procesor, baterię, wyświetlacz oraz mnogość dostępnych portów.

2. Wciąż wysoka wydajność – dzięki wielu opcjom konfiguracyjnym, sprawdzają się nawet podczas pracy w wymagających aplikacjach takich jak np. Adobe Photoshop, Final Cut Pro, Matlab czy Blender.

3. Sprawdzona jakość – MacBooki są sprawdzone i wielokrotnie przetestowane przez użytkowników, którzy zwracają uwagę na ich: stabilność działania, mobilność i jakość wykonania.

4. Prywatność i bezpieczeństwo – modele oferują identyczne zabezpieczenia jak w nowsze wersje, w tym Touch ID, wbudowaną w macOS zaporę sieciową czy szyfrowanie dysku.

5. Dostępność akcesoriów – w związku z obecnością na rynku od dłuższego czasu, zapewniają bezproblemowy dostęp do dedykowanych akcesoriów, często w niższych cenach.

Laptopy MacBook Pro M2 oraz M1 Pro - dostępne w Lantre

Laptopy MacBook Pro M2 i Pro M1 dostępne są w atrakcyjnych cenach w sklepie Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. Oferujemy szeroki wybór konfiguracji „od ręki”, w tym CTO (Configure To Order), co pozwoli Ci wybrać model idealnie odpowiadający Twoim wymaganiom.

W naszym asortymencie, poza laptopami Apple, znajdziesz również dedykowane akcesoria MacBook takie jak: eleganckie etui, praktyczne huby USB-C, wydajne ładowarki z opcją szybkiego ładowania, profesjonalne monitory Apple oraz wysokiej jakości kable i adaptery. 

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Poznaj również ofertę Lantre Plan, dzięki której możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple

2 .Geekbench Browser