macOS Sonoma - 8 funkcji, dla których warto zaktualizować system!

Apple udostępniło macOS Sonoma w ostatnim kwartale 2023 roku. Nowa wersja oprogramowania przynosi wiele ciekawych funkcji, które znacząco wpływają na produktywność i komfort użytkowania. Sprawdź jakie to nowości i dlaczego warto zaktualizować system operacyjny Apple do najnowszej wersji!

macOS Sonoma - nowy system operacyjny od Apple

MacOS Sonoma został zaprezentowany w trakcie konferencji Apple WWDC 23, a do użytkowników trafił 26 września 2023 roku. Główne nowości, które dostarcza 14. aktualizacja systemu od Apple, dotyczą:

 1. Personalizacji Maca.
 2. Bezpieczeństwa.
 3. Prywatność.
 4. Optymalizacji działania gier.

macOS Sonoma - co nowego?

Oto zestawienie 8 nowości, które sprawiają, że warto już dziś zaktualizować swój komputer Apple do macOS Sonoma.

1. Widżety

Największa wizualna zmiana w macOS Sonoma dotyczy widżetów. Teraz, podobnie jak na iPadzie czy iPhone'ie, można je umieszczać na biurku. Widżety są interaktywne – np., dzięki dodatkowi aplikacji Muzyka, można sterować odtwarzaczem bez otwierania aplikacji. Praktyczną funkcją jest również to, że do personalizacji Maca można korzystać z widżetów iPhone’a i umieszczać je bezpośrednio na biurku komputera.

 

macOS Sonoma - Biurko i Dock

Fot. macOS Sonoma - Biurko i Dock

 

Widżety można umieszczać w dowolnym miejscu biurka, nie tylko przy krawędziach ekranu. Dodatkowo, system oferuje opcje dostosowania stylu widżetów w ustawieniach, umożliwiając wybór preferowanego wyglądu:

 • Monochromatyczny – wszystkie widżety wyświetlają się w trybie monochromatycznym.
 • Pełnokolorowy - wszystkie widżety wyświetlają się w trybie pełnokolorowym.
 • Automatyczny – styl widżetów automatycznie przełącza się między powyższymi trybami.

 

macOS Sonoma - Widżety

Fot. macOS Sonoma - Widżety

 

2. Wygaszacz ekranu

Najnowszy macOS wprowadza również nowe wygaszacze ekranu, zawierające animacje przedstawiające ujęcia w zwolnionym tempie, podzielone według kategorii:

 • Krajobraz.
 • Krajobraz miejski.
 • Pod wodą.
 • Ziemia.

 

macOS Sonoma - wygaszacz ekranu
Fot. macOS Sonoma - Wygaszacz ekranu

 

Dostępny jest również tryb Pomieszaj „Z lotu ptaka”, który losowo włącza wygaszacz z wybranej kategorii. Wyjątkowy efekt dostępnych animacji potęguje możliwość aktywacji opcji Pokaż jako tapetę, dzięki czemu wygaszacz ekranu – po zalogowaniu – płynnie zmienia się w tapetę biurka.

4. Ulepszone wideokonferencje

System macOS Sonoma wprowadza również zmiany w wideokonferencjach, oferując nowe funkcje takie jak:

 • Nakładka prezentera, która umożliwia umieszczenie obrazu z kamery prezentera na tle prezentowanych treści, jest dostępna w dwóch opcjach: dużej - wyświetla prezentera na pierwszym planie, a ekran z treścią obok; małej – wyświetla skadrowany widok twarzy nałożony na ekran.
 • Reakcje wypełniające obraz – umożliwiają uczestnikom spotkania reagowanie na prezentację za pomocą gestów wykonywanych dłońmi, które wyświetlają na ekranie odpowiadające im efekty 3D takie jak: serca, kciuk w górę i w dół, balony, fajerwerki, deszcz, konfetti, laser.
 • Narzędzie wyboru udostępnianego ekranu – umożliwia udostępnienie wybranego okna aplikacji (jednej lub kilku), a nie całego ekranu komputera. Co istotne, opcja ta jest dostępna prosto z poziomu aktualnie używanego okna, bez konieczności konfiguracji w aplikacji do wideokonferencji.

5. Aplikacja Wiadomości

Aplikacja Wiadomości również została wzbogacona o nowe funkcje ułatwiające wyszukiwanie oraz odpisywanie na treści:

 • Filtry wyszukiwania – w aplikacji dostępne są nowe filtry zawężające wyniki wyszukiwania, dzięki czemu łatwiej znajdziesz informację, której aktualnie szukasz.
 • Nowa strzałka – umożliwia powrót do pierwszej nieodczytanej wiadomości w konwersacji.
 • Machnij, żeby odpisać – pozwala szybko odpowiedzieć na wybraną wiadomość za pomocą machnięcia w prawo.
 • Nowe naklejki Live Sticker – w szufladce z naklejkami dostępne są nowe naklejki Live Sticker i Memoji, które możesz synchronizować z iCloud i mieć do nich dostęp na innych urządzeniach Apple.

6. Aplikacja Notatki

O nowe funkcje wzbogacona została również aplikacja Notatki. Po aktualizacji oprogramowania na Maku, można korzystać z funkcji takich jak:

 • Otwieranie plików PDF i innych dokumentów w aplikacji.
 • Linkowanie różnych notatek między sobą, aby powiązać pomysły i treści.
 • Automatyczne przenoszenie notatek do Pages.

 

macOS Sonoma - apka Notatki

Fot. macOS Sonoma - Aplikacja Notatki

 

7. Prywatność i bezpieczeństwo

MacOS Sonoma wprowadza znaczące zmiany w kwestiach prywatności i bezpieczeństwa, w tym:

 • Rozszerzony tryb blokady (ang. Lockdown Mode) - chroni przed zaawansowanymi atakami przez internet.
 • Ostrzeżenie o treściach poufnych – pozwala zdecydować, czy chcesz, aby poufne zdjęcia i nagrania były rozmyte, zanim zdecydujesz się je otworzyć.
 • Kontrola dostępu do zdjęć – możesz wybrać, które dokładnie zdjęcia lub wydarzenia z kalendarza chcesz udostępnić aplikacjom firm trzecich – reszta zostanie prywatna.
 • Hasła dla grup – każda osoba w grupie może edytować hasła współdzielone za pomocą Pęku kluczy iCloud,
 • Blokada prywatnych kart w Safari – aktywuje się, gdy system wykryje bezczynność użytkownika korzystającego z trybu prywatnego, wymagając autoryzacji do ponownego dostępu.
 • Profile w Safari – system pozwala na tworzenie profili kart w Safari, dzięki czemu można grupować witryny, np. dzieląc je na służbowe i osobiste.
 • Autouzupełnianie kodów weryfikacyjnych w Safari – kody weryfikacyjne z aplikacji Mail są automatycznie wpisywane w Safari, co ułatwia bezpieczne logowanie bez konieczności przełączania się między aplikacjami.

macOS Sonoma - profile Safari

Fot. macOS Sonoma - profile Safari

 

8. Dedykowany Tryb Gra!

Posiadacze komputerów Mac z układem scalonym Apple, którzy zaktualizują swój system do macOS Sonoma, zyskają dostęp do nowego trybu Gra. Ten tryb zapewnia najwyższy priorytet dla działającej gry zarówno dla procesora (CPU), jak i karty graficznej (GPU), minimalizując zasoby poświęcone na działania w tle. Dodatkowo, tryb Gra podwaja częstotliwość próbkowania Bluetooth, redukując opóźnienia w komunikacji z bezprzewodowymi akcesoriami takimi jak pady czy słuchawki.

Tryb Gra włącza się automatycznie, gdy uruchomisz grę w trybie pełnoekranowym. Jeśli uznasz, że chcesz go wyłączyć w trakcie rozrywki, wystarczy, że z menu trybu wybierzesz opcję Wyłącz tryb Gra.

 

macOS Sonoma - Tryb Gra

Fot. macOS Sonoma - Tryb Gra

 

Sprawdź także: Komputery Mac - czy sprzęt Apple nadaje się do gier?

Na jakie komputery Mac jest macOS Sonoma?

Poniżej lista urządzeń, na których działa system macOS Sonoma:

 • iMac 2019 i nowsze modele,
 • iMac Pro 2017,
 • MacBook Air 2018 i nowsze modele,
 • MacBook Pro 2018 i nowsze modele,
 • Mac Pro 2019 i nowsze modele,
 • Mac Studio,
 • Mac mini 2018 i nowsze modele.

System macOS Sonoma - czy warto?

Zastanawiasz się, czy warto uaktualnić swój komputer Apple Mac do macOS Sonoma? Zdecydowanie tak! Nowy system Apple przynosi sporo zmian, które pozytywnie wpływają na komfort korzystania i produktywność, zwiększają poziom prywatności i bezpieczeństwa, a także pozwalają graczom w pełni skorzystać z mocy układów Apple Silicon. System cechuje się również wzorcową stabilnością i nie sprawia problemów podczas codziennego korzystania.

Dlatego jeśli Twój Macintosh wspiera 14. wersję oprogramowania, zrób backup swoich danych i zaktualizuj macOS.

Może Cię zainteresować: Jak zrobić backup MacBooka? Instrukcja krok po kroku

Polecane produkty z kategorii Akceosoria Mac

Maki z systemem macOS Sonoma dostępne w Lantre!

Komputery Mac kompatybilne z systemem macOS Sonoma kupisz w sklepie Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple. W ofercie posiadamy zarówno laptopy Apple: MacBook Air i MacBook Pro, jak i komputery stacjonarne: Mac mini, iMac, Mac Studio czy Mac Pro w wielu konfiguracjach, co pozwoli Ci wybrać model idealnie odpowiadający Twoim wymaganiom.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Poznaj również ofertę Lantre Plan, dzięki której możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na uregulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła:

1. Oficjalna strona Apple