MacOS vs Windows – 10 różnic, które wpływają na wydajność Twojej pracy

MacOS i Windows to dwa najpopularniejsze systemy operacyjne wykorzystywane w komputerach osobistych. Wykazują tyle samo podobieństw co różnic, ale to różnice sprawiają, że poszczególni użytkownicy wybierają jeden bądź drugi system. W naszym artykule znajdziesz aż 10 różnic, które przemawiają na korzyść systemu macOS.

Mac czy Windows – który lepszy?

Zanim przejdziemy do omówienia wydajności systemów macOS i Windows, zwróćmy uwagę na ich przeznaczenie. Podczas gdy system Windows można spotkać na urządzeniach różnych producentów, system macOS jest zarezerwowany wyłącznie dla sprzętu marki Apple. Instalacja systemu macOS na PC (czyli na klasycznych komputerach) jest co prawda możliwa z technicznego punktu widzenia, natomiast definitywnie zabroniona przez producenta.

Co więcej, macOS jest zoptymalizowany pod kątem działania wyłącznie na sprzętach Apple, dlatego instalacja tego systemu na innych komputerach zwyczajnie mija się z celem. System operacyjny Apple na PC po prostu nie zda egzaminu. Inaczej wygląda sytuacja w drugą stronę, tj. w przypadku systemu Windows na Macu. Firma Apple udostępnia nawet szczegółową instrukcję, która krok po kroku omawia jak zainstalować Windowsa na Macu. Jednak w praktyce instalacja Windowsa na sprzęcie Apple nie ma większego sensu. Jeśli więc kupujesz komputer Mac, Windows może odejść w zapomnienie.

Windows vs Mac – porównanie systemów operacyjnych

Optymalizacja i stabilność systemu

Pod względem stabilności działania systemu oraz jego optymalizacji, pojedynek macOS vs Windows zdecydowanie wygrywa ten pierwszy. Duża w tym zasługa faktu, że system macOS jest przystosowany stricte do działania na komputerach marki Apple. Software (oprogramowanie) i hardware (komponenty fizyczne) są ze sobą w pełni kompatybilne, a to przekłada się na szybkość i niezawodność pracy w każdych okolicznościach.

Właśnie dlatego komputery Mac nawet po kilku latach użytkowania działają praktycznie tak samo, jak w dniu zakupu. Tymczasem programiści Microsoft muszą projektować system Windows w taki sposób, aby działał na komputerach różnych producentów. Nie zawsze się to udaje w jednakowy sposób – stąd tak duża przewaga komputerów Mac. PC uważane są również za bardziej awaryjne.

MacOS Vs Windows

Częstotliwość aktualizacji

Firma Microsoft zdecydowanie częściej wypuszcza aktualizacje dla systemu Windows. Mimo to, poszczególne wersje Windowsa bywają często niedopracowane oraz nieprzystosowane do działania na komputerach różnych producentów. W konsekwencji wydawane są kolejne poprawki, które mają za zadanie eliminować powstałe błędy, ale ciągłe instalowanie kolejnych uaktualnień może wpływać negatywnie na kondycję komputera.

W odróżnieniu od Windowsa, system operacyjny Mac otrzymuje aktualizacje raz do roku. Rok to wystarczająca ilość czasu, aby programiści Apple mogli przygotować i odpowiednio przetestować oprogramowanie, które będzie służyło użytkownikom komputerów Mac przez kolejny rok. Jednocześnie optymalizacja systemu pod kątem urządzeń Apple sprawia, że korzystanie z nich to czysta przyjemność.

Bezpieczeństwo systemu

Różnice dotyczące bezpieczeństwa obu systemów są klarowne – Windows to system otwarty, natomiast macOS jest systemem zamkniętym. Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika oznacza to tyle, że system macOS dopuszcza instalację na swoich urządzeniach wyłącznie zweryfikowanych przez siebie programów. Konkretne aplikacje muszą być specjalnie zaprojektowane, aby móc bez przeszkód działać na pokładzie komputerów Mac.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w systemie Windows. Jako system otwarty, Windows pozwala na instalowanie dowolnych programów, które nie wymagają weryfikacji producenta. Z jednej strony takie rozwiązanie daje większą swobodę i większe możliwości dostosowania systemu pod swoje wymagania. Natomiast z drugiej strony system Windows jest zdecydowanie bardziej narażony na wirusy oraz ataki cyberprzestępców.

Instalacja systemu i programy na start

Każdy komputer Mac jest gotowy do działania natychmiast po wyjęciu z pudełka, ponieważ zawiera od nowości zainstalowany system macOS. Podczas pierwszego uruchomienia wymaga on jedynie krótkiej konfiguracji (wprowadzenia podstawowych ustawień), która może Ci zająć od kilku do kilkunastu minut.

W przypadku laptopów z systemem Windows zainstalowanym od nowości, pierwsza konfiguracja komputera jest równie krótka i nieskomplikowana jak w przypadku komputera Mac. Komputer PC bez zainstalowanego systemu Windows wymaga znacznie więcej czasu oraz pewnych podstawowych umiejętności informatycznych.

Zalety macOS z punktu widzenia natychmiastowego korzystania z komputera są niezliczone. Wraz z komputerem Mac i zainstalowanym od nowości systemem macOS, na starcie otrzymujesz również pakiet biurowy iWork, który jest odpowiednikiem pakietu Office w systemie Windows (jednak tam należy wykupić odpowiednią subskrypcję).

Ekosystem Apple

Komputer z systemem macOS będzie świetnym rozwiązaniem dla użytkowników innych urządzeń marki Apple, takich jak iPhone, iPad czy Apple Watch. Dedykowane funkcje Apple OS (m.in. Handoff, Continuity, AirDrop) umożliwiają pełną synchronizację poszczególnych urządzeń. W efekcie zyskujesz możliwość zastępowania jednego urządzenia innym (np. pisanie SMS-ów na komputerze) lub też wygodnego przesyłania plików z jednego urządzenia na drugie (funkcja AirDrop).

Windows czy Mac? Odpowiedź jest prosta!

W ofercie firmy Apple znajdziesz kilka rodzajów komputerów. Każdy z nich posiada od nowości zainstalowany system macOS, dlatego po zakupie konkretnego modelu możesz od razu zacząć z niego korzystać. Który komputer Apple wybrać?

Laptopy MacBook

Jeśli potrzebujesz komputera mobilnego, wybierz MacBooka. Laptopy MacBook są dostępne w dwóch liniach – Air oraz Pro. MacBooki z linii Air to urządzenia uniwersalne, które nadają się do klasycznej pracy biurowej oraz rozrywki. Z kolei MacBooki z linii Pro to urządzenia bardziej zaawansowane, przeznaczone do pracy z wymagającymi programami.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M2

Komputery stacjonarne Apple

Jeśli jednak potrzebujesz komputera stacjonarnego, masz do wyboru 3 pozostałe urządzenia od Apple. Są to: iMac (komputer typu all-in-one), Mac mini oraz Mac Pro. Komputery Mac mini oraz Mac Pro to klasyczne jednostki centralne, które wymagają podłączenia samodzielnego monitora. Z kolei iMac to monitor i komputer w jednym, który potrzebuje do pełnego wyposażenia tylko myszy i klawiatury.

Polecane produkty z kategorii Mac mini

Mac vs PC – podsumowanie

Doskonała optymalizacja pod kątem działania na komputerach Apple, prostota obsługi, dopracowane aktualizacje, wysoki poziom bezpieczeństwa – to tylko niektóre z długiej listy zalet systemu macOS. Oczywiście system Windows też ma swoje mocne strony, które być może wygrywają w starciu Mac vs Windows, ale to już temat na osobny artykuł. A Ty? Który system wybierasz? Podziel się z nami swoją opinią!

Komputery z systemem macOS na pokładzie znajdziesz w sklepie internetowym Lantre.pl. Oferujemy sprzęty w wielu konfiguracjach sprzętowych, które z łatwością dostosujesz do swoich osobistych wymagań. Niezależnie od wybranego rozwiązania, zakup komputera możesz rozłożyć na dogodne raty lub skorzystać z opcji leasingu. Zapraszamy!