MacBook Vs laptop z Windows - który komputer wybrać?

Planujesz zakup laptopa? Przed Tobą trudny wybór: MacBook kontra laptop z Windowsem. Jakie cechy ma każdy z nich? Czy MacBook sprawdzi się lepiej? Odpowiadamy na wszystkie pytania!

Mac vs Windows – co jest lepsze?

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie stoisz właśnie przed wyborem nowego laptopa do codziennych zastosowań (pracy, nauki lub rozrywki). Na rynku od lat konkurują ze sobą dwa rodzaje urządzeń: laptopy Apple oraz laptopy innych producentów – wyposażone w system Windows.

Dla niektórych osób wybór danewgo komputera (MacBooka lub laptopa z Windowsem) jest oczywisty, np. z powodu przyzwyczajeń. Natomiast dociekliwi użytkownicy szukają alternatywy dla dotychczas używanego sprzętu. Bo problem wyboru laptopa nie dotyczy wyłącznie systemu operacyjnego (macOS vs. Windows), ale także rodzaju podzespołów (hardware), zastosowanych udogodnień czy wyglądu urządzenia.

Wybór laptopa krok po kroku

Przy zakupie laptopa dobrym zwyczajem jest postępowanie według jednego schematu. Najpierw weź pod uwagę typ komputera (MacBook vs laptop Windows), następnie rodzaj zastosowanych komponentów, a na samym końcu wygląd urządzenia, jego wagę oraz inne ważne dla Ciebie cechy fizyczne.

Kluczowym momentem jest wybór typu komputera (MacBook vs Windows). To właśnie ten wybór determinuje wszystkie kolejne cechy i parametry komputera. Naszym zdaniem to właśnie MacBook oferuje więcej rozwiązań, które są przydatne w codziennym użytkowaniu laptopa. Z tego powodu jest to idealny laptop do pracy, ale także do zwykłego użytku w domu lub do nauki.

Zatem co będzie lepsze dla Ciebie: MacBook czy laptop z Windowsem? W dalszej części artykułu przedstawimy najważniejsze różnice. Zaczynajmy!

Polecane produkty z kategorii Akcesoria Mac

MacBook vs laptop z Windows – największe różnice

System operacyjny

W pojedynku laptopów Mac vs. Windows na pierwszy plan wysuwa się różnica w obsłudze i działaniu systemu operacyjnego. Każdy MacBook posiada fabrycznie zainstalowany system macOS, który wymaga jedynie wstępnej konfiguracji. Oprócz tego system macOS oferuje darmowy pakiet podstawowych programów biurowych, takich jak edytor tekstowy Pages lub arkusz kalkulacyjny Numbers.

W przypadku laptopów innych producentów, obecność Windowsa na pokładzie nie jest już taka oczywista. Wszystko zależy od tego, na jakiego laptopa ostatecznie się zdecydujesz. W sprzedaży znajdziesz zarówno laptopy z preinstalowanym systemem Windows, jak i laptopy bez Windowsa, wymagające instalacji systemu na własną rękę. Musisz pamiętać, że cena laptopa z preinstalowanym Windowsem jest odpowiednio wyższa od laptopów bez systemu. Jeśli potrzebujesz korzystać z pakietu biurowego, dedykowane programy spod szyldu Microsoft Office musisz zakupić dodatkowo.

Jeszcze ważniejszą kwestią jest sposób obsługi systemów Windows i macOS. Oto największe różnice w działaniu każdego z nich:

  • inne skróty klawiszowe (wynikające z innego rodzaju klawiatury),
  • odmienna obsługa gładzika i gestów,
  • inne działanie okien programów (otwieranie/zamykanie/minimalizowanie),
  • odmienna szata graficzna, a tym samym sposób nawigowania po systemie,
  • inny schemat aktualizacji systemowych (w macOS: jedna duża aktualizacja każdego roku; w Windowsie: nowe wersje systemu co kilka lat).

Użytkownicy macOS często podkreślają intuicyjność tego systemu. I nawet jeśli przesiadka na Maca po wielu latach używania Windowsa może wydawać Ci się trudna, to w perspektywie czasu docenisz rozwiązania oferowane przez laptopy Apple MacBook.

Specyfikacja i komponenty

Drugą kluczową różnicą jest rodzaj zastosowanych komponentów. Począwszy od 2020 roku, każdy nowy MacBook jest napędzany autorskim procesorem Apple Silicon. Od tamtej pory ukazały się różne procesory Apple – oznaczone symbolem M1 lub M2, ewentualnie z dopiskiem Pro lub Max (przy czym warianty Pro i Max są odpowiednio mocniejsze).

Dla przykładu, MacBook Air 13 oraz MacBook Pro 13 są dostępne w sprzedaży ze zwykłym czipem Apple M1 lub Apple M2. Natomiast bardziej zaawansowany MacBook Pro 14 (oraz jego większy odpowiednik – MacBook Pro 16) oferują jeszcze mocniejsze warianty procesorów, czyli M2 Pro lub M2 Max (opcjonalnie M1 Pro i M1 Max). Dla obu wariantów możesz wybrać dokładną ilość rdzeni procesora głównego (CPU) i procesora graficznego (GPU).

Zobacz także: Apple Silicon - co to jest i gdzie ma zastosowanie?

Z kolei większość laptopów z Windowsem na pokładzie posiada procesor od jednego z dwóch czołowych producentów układów scalonych, czyli firmy Intel lub AMD. W tym przypadku wybór laptopa z konkretnym procesorem jest nieco trudniejszy. Najpierw bowiem musisz wybrać konkretny model komputera, a dopiero później sprawdzić, czy jest on dostępny z procesorem, który spełnia Twoje oczekiwania.

Kolejnym krokiem przy zakupie wymarzonego laptopa jest wybór ilości RAM-u, która wpływa na wielozadaniowość komputera oraz jego niezawodność i płynność działania w perspektywie czasu (po kilku latach od zakupu urządzenia). Istnieje ogólnie zasada, że im większa pamięć RAM, tym lepiej dla użytkownika. Standardem w laptopach MacBook i wielu laptopach z Windowsem jest pamięć RAM na poziomie 8 GB. Laptopy z większą ilością RAM-u są oczywiście lepsze, ale i jednocześnie droższe.

Zwróć uwagę, że pamięć RAM w laptopach MacBook jest wlutowana, a więc niemożliwe jest ewentualne dołożenie kości RAM-u po zakupie komputera (jak ma to miejsce w laptopach z Windowsem). Jeżeli więc zdecydujesz się na Maca, musisz dokładnie się zastanowić, czy wybrana ilość RAM-u będzie dla Ciebie odpowiednia.

Dzięki dobrej optymalizacji komputerów z jabłuszkiem, ilości RAM-u w MacBookach nie należy utożsamiać z ilością RAM-u w laptopach z Windowsem. Laptopy MacBook w inny sposób zarządzają pamięcią RAM, zatem przy podobnej specyfikacji na papierze (laptop 8 GB RAM), efektywność pracy MacBooka może być odczuwalnie większa.

Pozostała specyfikacja

W przypadku pozostałych parametrów różnice są już trudniejsze do uchwycenia. Powód jest oczywisty: katalog laptopów z Windowsem jest na tyle duży, że porównywanie MacBooków z laptopami z różnych półek cenowych i kategorii sprzętowych mija się z celem.

Jeżeli już, laptopy MacBook należy porównywać z urządzeniami klasy premium od innych producentów. W takiej sytuacji zwróć uwagę na wyświetlacz (rodzaj matrycy, rozdzielczość, częstotliwość odświeżania), oferowane porty, a także deklarowany przez producenta czas działania urządzenia na baterii.

Mimo wszystko firma Apple oferuje cały szereg własnych technologii, które odróżniają MacBooki od konkurencji. Jako przykład można podać wyświetlacz Retina, magnetyczne złącze zasilające MagSafe czy też dedykowane silniki multimedialne do obsługi formatów ProRes (udogodnienie szczególnie przydatne w pracy grafika, fotografa i montażysty).

Ponadto każdy nowy MacBook odznacza się wysoką kulturą pracy. Dzięki zastosowaniu efektywnych procesorów Apple Silicon, laptopy MacBook nie nagrzewają się do wysokich temperatur nawet przy intensywnej pracy. Co więcej, bateria w laptopach MacBook umożliwia nieprzerwaną pracę przez kilkanaście godzin (od 12 do 17 godzin przy przeglądaniu internetu – w zależności od modelu).

Oprócz tego firma Apple słynie z doskonałych zabezpieczeń systemowych, które przejawiają się w postaci regularnych aktualizacji lub np. autoryzacji płatności w internecie z użyciem czytnika linii papilarnych Touch ID. Z kolei bezpieczeństwo i prywatność przechowywanych danych gwarantuje rozwinięty system śledzenia komputera w przypadku jego utraty.

Polecane produkty z kategorii MacBook Air M2

Mac kontra Windows - prosty wybór

Wybór konkretnego laptopa (Mac vs Windows) sprowadza się głównie do określenia jego przeznaczenia. MacBook to idealny laptop do domu (do przeglądania internetu czy oglądania filmów) i jeszcze lepszy laptop do pracy: klasycznej pracy z pakietem biurowym, wymagającej pracy graficznej (obróbka zdjęć, montaż filmów) lub szeroko rozumianej pracy kreatywnej (programowanie, produkcja muzyki).

Jedyna oczywista przewaga Windowsa polega na obsłudze rozbudowanego API graficznego, czyli interfejsu programistycznego aplikacji. Z tego powodu laptop z Windowsem doskonale sprawdzi się jako laptop do gier (ale tylko po spełnieniu wymagań sprzętowych). Oczywiście komputery Apple także obsługują wiele gier, ale ich katalog jest mniejszy w porównaniu z Windowsem. Dlatego MacBook do gier to propozycja wyłącznie dla okazjonalnych graczy.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro

MacBook vs laptop z Windows - podsumowanie

Czy wiesz już, którego laptopa wybierzesz? Jeśli laptopa od Apple, to mamy dla Ciebie małą podpowiedź: MacBook Air to idealny MacBook do domu (do codziennych domowych zastosowań), z kolei MacBook Pro to najlepszy możliwy MacBook do pracy. Teraz Twoją rolą jest wybór modelu o konkretnych parametrach.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty jabłkowego giganta, w tym najnowsze laptopy Apple MacBook Pro, Apple MacBook Air i wiele innych sprzętów. Jeśli posiadasz już co najmniej jedno urządzenie Apple, to dokupując drugie (np. iPhone’a lub iPada) stworzysz pełnoprawny ekosystem Apple, który umożliwi ich ścisłą współpracę.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. W przypadku zakupu MacBooka zachęcamy także do skorzystania z ubezpieczenia Lantre Care oraz pakietu ochronnego Service Pack. Szczegóły obu usług znajdziesz na stronie naszego sklepu. Zapraszamy!