MacBook CTO - laptop Apple w spersonalizowanej konfiguracji! Zastosowanie i wybór

Jeśli szukasz MacBooka, który idealnie odpowiada Twoim specyficznym wymaganiom, konfiguracja CTO jest właśnie dla Ciebie. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, czym dokładnie jest MacBook CTO, w jakich sytuacjach warto się na niego zdecydować i które elementy specyfikacji możesz dostosować pod swoje indywidualne zamówienie.

CTO - co oznacza ten skrót?

CTO – co to znaczy? Configure-to-Order, to opcja pozwalająca klientom na indywidualną konfigurację laptopa Apple. Dzięki temu masz możliwość dostosowania specyfikacji laptopa MacBook do własnych potrzeb, wybierając: model procesora, ilość pamięci RAM, pojemność dysku SSD. Dlatego, MacBook CTO, to komputer na zamówienie, dostarczony w specyfikacji idealnie odpowiadającej Twoim oczekiwaniom.

MacBook CTO - zastosowanie spersonalizowanych konfiguracji

Indywidualna konfiguracja MacBooka w opcji CTO, oferuje szeroki zakres możliwości dopasowania laptopa do własnych potrzeb. Obejmuje modyfikacje takich komponentów, jak:

 1. Model procesora (w tym ilość rdzeni CPU i GPU),
 2. Ilość pamięci RAM,
 3. Pojemności pamięci masowej,
 4. Mocniejszy zasilacz,
 5. Układ klawiatury,
 6. Preinstalowane oprogramowanie.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym kompontentom i odpowiedźmy na pytanie co nam daje ich rozbudowa!

MacBook - liczba rdzeni CPU w procesorze

Większa liczba rdzeni CPU w czipie znacząco zwiększa wydajność w zadaniach wielowątkowych, pozwalając na jednoczesne przetwarzanie większej ilości informacji.

Jest to kluczowe w takich obszarach jak:

1. Edycja wideo

Programy takie jak Final Cut Pro, Adobe Premiere Pro czy Adobe After Effects wykorzystują wielowątkowość do szybszego renderowania, przetwarzania obrazu i eksportu projektów,

2. Przetwarzanie i analiza danych

Większa liczba rdzeni procesora przyspiesza skomplikowane analizy statystyczne, działania związane z uczeniem maszynowym i przetwarzanie dużych zbiorów danych,

3. Programowanie

Kompilacja kodu, wirtualizacja środowisk czy uruchamianie złożonych testów oprogramowania będą efektywniejsze dzięki większej liczbie rdzeni CPU,

4. Równoczesne uruchamianie wielu aplikacji

Większa liczba rdzeni poprawia ogólną wydajność systemu usprawniając pracę z wieloma aplikacjami, obsługę kilku monitorów i streaming w czasie rzeczywistym.

MacBook - liczba rdzeni GPU w procesorze

Podobnie, większa liczba rdzeni GPU poprawia wydajność w takich dziedzinach jak:

1. Obróbka zdjęć i grafik

Profesjonalne aplikacje korzystają z GPU do renderowania, dodawania efektów specjalnych, filtrów, maskowania i korekty kolorów,

2. Zadania związane ze sztuczną inteligencją

Uczenie głębokie i algorytmy uczenia maszynowego wykorzystują większą liczbę rdzeni GPU do szybszego trenowania modeli i przetwarzania danych,

3. Projektowanie 3D

Najpopularniejsze aplikacje do modelowania 3D, takie jak Maya czy Blender, wykorzystują rdzenie GPU do efektywnego renderowania scen.

MacBook - rozbudowana pamięć RAM

Pamięć RAM również odgrywa kluczową rolę, pozwalając na równoczesne uruchamianie wielu aplikacji i procesów bez spowolnienia systemu.

Większa ilość RAMu zapewnia płynniejszą pracę z wymagającymi programami do:

 • edycji wideo,
 • modelowania 3D,
 • edycji zdjęć,
 • analizy danych,
 • pracy z dużymi bazami danych,
 • tworzenia muzyki,
 • rozwoju oprogramowania.

Może Cię zainteresować: Ile pamięci RAM potrzebujesz w MacBooku? Porada Lantre

MacBook - duża pojemność dysku

Większa pojemność dysku SSD wpływa na komfort pracy z dużymi plikami – im więcej pojemności zajmują, tym większa pamięć masowa będzie przydatna. Ponadto, zazwyczaj większe dyski SSD osiągają wyższe transfery, co może być szczególnie istotne przy realizacji wymagających zadań bazujących na ciągłym zapisie i odczycie danych.

MacBook - modele w konfiguracji CTO. Polecane warianty!

MacBook 16 GB pamięci RAM

Laptopy Apple w wersji Air (M1 i M2) oraz Pro z czipem M3, posiadają 8 GB wbudowanej pamięci RAM. To wartość wystarczająca do większości podstawowych zadań – przeglądania internetu, tworzenia i edycji dokumentów czy rozrywki. Jednak do pracy wielozadaniowej z kilkoma otwartymi aplikacjami, przetwarzania wielu danych, 8 GB będzie za mało.

W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się:

 1. MacBook Air 16 GB RAM, a szczególnie MacBook Air M2, który pozwoli na amatorską edycją zdjęć i filmów czy programowanie,
 2. MacBook Pro 16 GB, który ze względu na aktywne chłodzenie umożliwi długą pracę pod obciążeniem przy zadaniach takich jak: półprofesjonalna lub profesjonalna edycja zdjęć i filmów (nawet ProRes), programowanie, profesjonalne zadania graficzne.

MacBook 36 GB pamięci RAM

Poziom wyżej plasuje się Apple MacBook Pro CTO w wersji z 36 GB RAM. Taka pojemność pamięci operacyjnej pozwoli na komfortowe wykonywanie m.in. następujących zadań:

 • obliczenia inżynierskie,
 • tworzenie muzyki.
 • korzystanie z programów do wirtualizacji,
 • realizacja zaawansowanych projektów graficznych,
 • edycja zdjęć o dużej rozdzielczości.

Warto zauważyć, że MacBook Pro 36 GB występuje jedynie w wersjach z procesorami Apple Pro i Max, topowe odmiany układu Apple Silicon.

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 36 GB RAMu

MacBook 64 GB pamięci RAM

Specyfikacja MacBooka dedykowana jest dla profesjonalistów, którzy regularnie wykonują następujące zadania:

 • analiza obszernych zbiorów danych,
 • profesjonalna edycja wideo,
 • projektowanie w programach CAD,
 • lorzystanie z programów do wirtualizacji,
 • edycja zdjęć z matryc aparatów o wysokiej rozdzielczości,

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 64 GB RAMu

MacBook M2

MacBook Air M2 oraz MacBook Pro M2 oferują szerokie możliwości niestandardowej konfiguracji. Pierwszy z nich, model Air, może mieć:

 1. Standardową pamięć RAM 8 GB zmienioną na 16 GB lub 24 GB,
 2. Standardowy dysk SSD 256 GB zmieniony na 512 GB, 1 TB lub 2 TB.

Z kolei podstawowa konfiguracja laptopa MacBook Pro M2 może mieć:

 1. Większą liczbę rdzeni procesora (CPU do 12 rdzeni i GPU do 38 rdzeni),
 2. Standardową pamięć RAM 16 GB zmienioną na 32 GB, 64 GB lub 96 GB,
 3. Standardowy dysk SSD 512 GB zmieniony na 1 TB, 2 TB, 4 TB lub 8 TB.

MacBook M3

MacBook Pro M3 oferuje jeszcze większe możliwości konfiguracyjne. Podstawowy laptop Apple z linii Pro pozwala na rozbudowę w zakresie:

 1. Pamięci RAM z z 8 GB do 16 GB lub 24 GB,
 2. Pamięci masowej z z 512 GB do 1 TB lub 2 TB.

Z kolei MacBook Pro M3 w wariantach z procesorami Pro i Max może mieć konfigurację zmienioną w następujący sposób:

 1. Procesor: M3 Pro (11 rdzeni CPU i 14 rdzeni GPU) na M3 Pro (12 rdzeni CPU i 18 rdzeni GPU) a M3 Max (14 rdzeni CPU i 30 rdzeni GPU) na M3 Max (16 rdzeni CPU i 40 rdzeni GPU),
 2. Pamięć RAM: standardowe 18 GB na 36 GB, 48 GB, 64 GB, 96 GB lub 128 GB,
 3. Dysk SSD: standardowe 512 GB na 1 TB, 2 TB, 4 TB lub 8 TB.

MacBook 512GB i 1TB SSD

Oprócz pamięci RAM, elementem, którego indywidualną konfigurację CTO warto rozważyć, jest pamięć masowa. Dysk laptopa MacBook Air 256 GB wystarczy jedynie do podstawowych prac – mając na uwadze, że system macOS potrzebuje około 15 GB miejsca, a programy w zależności od skomplikowania ważą od kilku do kilkunastu GB, na dane zostaje niewiele miejsca. Dlatego jeśli planujesz przechowywać na dysku zdjęcia, filmy, rozbudowane dokumenty czy muzykę, rozważ zakup laptopa MacBook Air 512 GB lub jednej z wyższych opcji: 1 TB lub 2 TB.

Więcej miejsca na dane oferuje podstawowy MacBook Pro 512 GB, to wariant odpowiedni dla osób pracujących z dużą ilością danych, którzy przechowują lokalnie multimedia, zdjęcia i filmy, jednak nie pracują na plikach ważących kilkadziesiąt GB. W przeciwnym wypadku, lepiej sprawdzi się Macbook Pro 1 TB lub więcej, dedykowany profesjonalistom zajmującym się edycją wideo na dużą skalę, inżynierom oprogramowania pracujący z dużymi projektami, specjalistom od grafiki komputerowej i animacji 3D czy osobom, które chcą mieć wszystkie swoje ważne pliki zawsze pod ręką. W przypadku laptopów MacBook Pro, maksymalna pojemność dysku to aż: 8TB!

Polecane produkty z kategorii MacBook Pro 1TB SSD

Pozostałe konfiguracje MacBooka CTO

Poza parametrami technicznymi, takimi jak procesor, RAM czy dysk SSD, MacBook CTO oferuje również opcję konfiguracji innych elementów:

 1. Zasilacz – w laptopie MacBook Air CTO możesz wybrać między zasilaczem USB-C o mocy 70 W a modelem z dwoma portami USB-C o mocy 35 W. W zestawie MacBook Pro 14 dostępny jest zasilacz USB-C o mocy 70 W lub 96 W;
 2. Klawiatura - możliwość wyboru między układem ISO (międzynarodowy) a ANSI (amerykański US);
 3. Preinstalowanego oprogramowania – możliwy jest zakup z programami Final Cut Pro i/lub Logic Pro.

Akcesoria do MacBooków CTO

Indywidualna konfiguracja laptopa MacBook, to dobry moment, aby zadbać o niezbędne do pracy akcesoria, które zwiększą funkcjonalność MacBooka i sprawią, że korzystanie będzie efektywniejsze i wygodne.

Oto najistotniejsze dodatki do komputera przenośnego Apple:

 • Hub USB-C – rozbudowujący dostępne porty np. o złącze Ethernet, HDMI, DisplayPort, USB-A czy czytnik kart SD,
 • Kable i adaptery umożliwiające korzystanie z ładowarki czy urządzeń peryferyjnych ze złączem innym niż wbudowane,
 • Ładowarka MagSafe, aby nie musieć za każdym razem zabierać ze sobą oryginalnego zasilacza,
 • Etui, torba lub pokrowiec – akcesoria przydatne do ochrony MacBooka w trakcie transportu;
 • Monitory – Apple Studio Display lub Samsung Viewfinity S9 oferujące rozdzielczość Retina 5K o wysokiej jakości obrazu.

Polecane produkty z kategorii Akcesoria MacBook

Lantre Care - zadbaj o bezpieczeństwo MacBooka CTO

Jeśli Twój przyszły MacBook będzie Twoim głównym narzędziem pracy, koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo. Jako sklep Lantre oferujemy naszym klientom dwa rodzaje usług: ubezpieczenie Lantre Care oraz usługę serwisową Service Pack.

Ubezpieczenie Lantre Care możesz wykupić na wypadek dwóch sytuacji: przypadkowego uszkodzenia całego urządzenia (upadek z wysokości / zalanie / inne niespodziewane sytuacje) lub dodatkowo na wypadek kradzieży powiązanej z włamaniem lub rabunkiem. Ubezpieczenie możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch lub trzech lat.

Z kolei usługa serwisowa Service Pack jest rozszerzeniem standardowej gwarancji producenta. Jeśli Twój laptop ulegnie awarii, otrzymasz te same przywileje co w czasie obowiązywania standardowego okresu gwarancyjnego. Dodatkowo na czas naprawy otrzymasz urządzenie zastępcze. Service Pack możesz wykupić na okres jednego roku, dwóch trzech lat, a nawet czterech lat.

Skonfiguruj idealny laptop Apple w Lantre!

Wybór właściwej konfiguracji laptopa MacBook CTO wymaga czasu i cierpliwości, ale na pewno nie będzie to czas zmarnowany. Jeśli prawidłowo dobierzesz parametry laptopa Apple do rodzaju wykonywanych zadań i specyfiki programów, z których korzystasz, Twoja codzienna praca będzie efektywna i komfortowa.

A gdy już wiesz, jaka specyfikacja laptopa Apple jest dla Ciebie najlepsza, to odwiedź sklep Lantre, autoryzowanego sprzedawcy Apple i skonfiguruj komputer pod własne potrzeby. W ofercie posiadamy bogate specyfikacje komputerów MacBook CTO dostępne od ręki, w przeciwieństwie do konkurencji, gdzie na realizację zamówienia można czekać nawet kilka miesięcy. Oferujemy również różne akcesoria MacBook, dedykowane do laptopów Apple z linii Air i Pro.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Poznaj również ofertę Lantre Plan, dzięki której możesz odroczyć spłatę nawet na 12 miesięcy, bez żadnych ukrytych kosztów. Decydując się na regulowanie należności po tym okresie, masz możliwość rozłożenia jej na 36 komfortowych rat. Zapraszamy!

 

 

Źródła

1. Oficjalna strona Apple