Jak zrobić zrzut ekranu w iPhone? Zobacz 5 sposobów

Zastanawiasz się, jak zrobić zrzut ekranu w iPhone? Najczęściej wystarczy prosta kombinacja przycisków na obudowie telefonu. Przed Tobą kilka sposobów na zrobienie zrzutu ekranu, w zależności od rodzaju zrzutu i modelu Twojego iPhone'a.

iPhone screenshot - do czego może się przydać?

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, kiedy pilnie musiałeś uwiecznić informacje z ekranu swojego smartfona? W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie zrzutu ekranu, czyli popularnego screenshota. Zrzut ekranu to nic innego, jak zapisanie aktualnie wyświetlanych na ekranie informacji w formie zdjęcia. Zrzuty ekranu zapisują się automatycznie w galerii zdjęć telefonu.

Jeśli korzystasz z telefonu iPhone, zrzut ekranu może Ci się przydać w różnych sytuacjach. Wyobraź sobie, że wchodzisz na stronę internetową lub portal społecznościowy i masz do zapamiętania wiele ważnych informacji, np. adresy lub nazwiska osób. Oczywiście możesz skopiować potrzebne dane do schowka, ale szybszym i często wygodniejszym sposobem jest wykonanie zrzutu ekranu. Ponadto screenshoty to dobry sposób na utrwalenie innych informacji, np. postów, zdjęć lub komentarzy, widoku pulpitu, ekranów aplikacji czy ustawień telefonu.

W jednym z poprzednich artykułów tłumaczyliśmy, jak włączyć nagrywanie ekranu w iPhone.

Zapraszamy do lektury: Nagrywanie ekranu iPhone - poradnik krok po kroku

Dzisiaj prezentujemy 5 sposobów na wykonanie zrzutu ekranu, przy czym każdy sposób będzie zależał od modelu Twojego telefonu i rodzaju screenshota (zwykły/długi/transmitowany na telewizor). Wobec tego: jak zrobić zrzut ekranu w iPhone i o czym powinieneś pamiętać? Podpowiadamy!

Polecane produkty z kategorii Ładowarki iPhone

Jak zrobić screena na iPhone w zależności od modelu?

Metoda robienia zrzutu ekranu w systemie iOS zależy od modelu iPhone'a. Różne metody robienia screenów są spowodowane różną konstrukcją poszczególnych iPhone'ów. Głównym wyznacznikiem metody robienia screenshotów jest obecny w telefonie rodzaj biometrycznej autoryzacji. W przypadku smartfonów iPhone może to być system rozpoznawania twarzy Face ID lub czytnik linii papilarnych Touch ID. Modele wyposażone w system Touch ID mają inny układ przycisków niż modele z systemem Face ID - stąd wynikają różnice w metodzie robienia screenshotów.

W takim razie jak zrobić screen w iPhone? Poniżej opisujemy różne metody, uwzględniając dostępne model iPhone'ów i obecny w nich system biometrycznej autoryzacji użytkownika.

Jak zrobić screenshot iPhone 13, lub innym modelem z Face ID?

Przykładowym przedstawicielem wszystkich telefonów z systemem rozpoznawania twarzy Face ID może być iPhone 13. Oznacza to, że każdy telefon iPhone z systemem Face ID umożliwia wykonanie zrzutu ekranu w ten sam sposób.

Jak zrobić screenshot na iPhone wyposażonym w technologię Face ID?

 • W tym celu naciśnij równocześnie (i szybko puść) dwa przyciski na przeciwległych krawędziach telefonu: przycisk boczny po prawej stronie telefonu i przycisk zwiększania głośności po lewej stronie telefonu.
 • Potwierdzeniem wykonania zrzutu ekranu będzie odgłos migawki - dokładnie taki sam, jaki towarzyszy robieniu zwykłego zdjęcia za pomocą aparatu.
 • Wykonany zrzut ekranu zostanie wyświetlony na kilka sekund w lewym dolnym rogu ekranu telefonu. Możesz go wyświetlić poprzez stuknięcie lub zamknąć poprzez przeciągnięcie w lewo. Wykonane zrzuty ekranu przechowuje aplikacja Zdjęcia, czyli systemowa galeria zdjęć w Twoim iPhonie.

Aby zrobić zrzut ekranu: iPhone 12, iPhone 13 Pro lub dowolny inny iPhone z technologią Face ID musi mieć zapalony ekran, ale nie musi być odblokowany. Dzięki temu nawet zablokowany pulpit iPhone'a możesz zachować jako zrzut ekranu.

Polecane produkty z kategorii Etui iPhone

Jak zrobić zrzut ekranu: iPhone SE lub inny model z Touch ID?

Przedstawicielem telefonów z czytnikiem linii papilarnych Touch ID jest iPhone SE. Różnica pomiędzy modelem SE a smartfonami Face ID, polega na obecności okrągłego przycisku Home (Początek) w modelu SE.

Jak zrobić screen na iPhone wyposażonym w technologię Touch ID?

 • W tym celu naciśnij równocześnie (i szybko puść) przycisk boczny (na prawej krawędzi telefonu) i przycisk Początek (okrągły przycisk pod ekranem).
 • Starsze modele iPhone'ów - zamiast bocznego przycisku na prawej krawędzi - posiadają przycisk na swojej górnej krawędzi. Jak się robi screena na iPhone z górnym przyciskiem? W tym celu naciśnij równocześnie (i szybko puść) przycisk górny (na górnej krawędzi telefonu) i przycisk Początek (okrągły przycisk pod ekranem).

Jak zrobić długiego screena iPhone?

Powyższe instrukcje dotyczą wykonywania zwykłych zrzutów ekranu (w formie pojedynczego zdjęcia/obrazu).  Istnieje jednak możliwość zrobienia długiego screena, który obejmie swoim zasięgiem całą stronę internetową.

Jak zrobić zrzut ekranu całej strony iPhone?

 • W tym celu wykonaj zwykły zrzut ekranu Apple,
 • Następnie stuknij w miniaturkę wyświetloną w lewym dolnym rogu ekranu.
 • Po stuknięciu w zrobiony screenshot, iOS wyświetli narzędzie do edycji obrazów.
 • Aby zapisać zrzut całej strony jako plik PDF, stuknij opcję „Cała strona” w edytorze zdjęć.
 • Następnie stuknij OK w lewym górnym rogu ekranu oraz opcję „Zachowaj PDF w Plikach”.
 • Wykonany właśnie długi zrzut ekranu iPhone'a (zrzut ekranu całej strony) zostanie zapisany w aplikacji Pliki na Twoim urządzeniu.

 

Jak zrobić długiego screena iPhone

Fot. iPhone - zrzut całej strony

Zrzut ekranu w iPhone bez użycia fizycznych przycisków

Innym sposobem na screen w iPhone, jest skorzystanie z funkcji Assistive Touch iPhone, która nie wymaga użycia fizycznych przycisków na obudowie telefonu. AssistiveTouch to wirtualny przycisk iPhone'a, wyświetlany domyślnie z boku ekranu.

Aby aktywować funkcję Assistive Touch:

 • Otwórz Ustawienia swojego telefonu i stuknij kolejno: Dostępność > Dotyk > AssistiveTouch > i przesuń suwak, aby podświetlił się na zielono.

iPhone - AssistiveTouch

Fot. iPhone - Assistive Touch

 

iPhone - jak zrobić screen wirtualnym przyciskiem?

Po włączeniu funkcji AssistiveTouch, zdefiniuj sposób robienia zrzutu za pomocą wirtualnego przycisku.

Możesz ustawić, aby screenshot Apple był robiony poprzez:

 • jednokrotne stuknięcie wirtualnego przycisku,
 • stuknięcie dwukrotne
 • długie naciśnięcie.

Pożądane ustawienia wprowadzisz w tym samym miejscu, w którym włączyłeś funkcję AssistiveTouch.

Polecamy również obejrzeć pomocny film w tym temacie:

Zobacz też nasz #LantreHacks: Tajne funkcje SCREENSHOTA w iPhonie!

Jak zrobić zrzut ekranu z iPhone na telewizor?

Jeśli posiadasz Apple TV lub telewizor Smart TV (dowolnego producenta) z funkcją AirPlay 2, możesz oglądać na jego ekranie filmy lub zdjęcia strumieniowane z iPhone'a, będzie to swego rodzaju „zrzut ekranu na żywo”.

Aby oglądać wideo z telefonu na telewizorze: stuknij w charakterystyczny znaczek telewizora z symbolem trójkąta (wyświetlany obok Twojego odtwarzacza).

Aby strumieniować ekran iPhone'a na telewizor podczas przeglądania zdjęć, stuknij w znaczek udostępniania (kwadrat ze strzałką), a następnie w znaczek telewizora - i wybierz swoje urządzenie.

Screenshot iPhone - wypróbuj sam!

Jeśli korzystasz z telefonu iPhone, screen-shot wykonany poprzez odpowiednią kombinację klawiszy to szybki sposób na uwiecznienie pożądanych informacji. Pamiętaj tylko, żeby sposób na robienie screena uzależnić od modelu swojego iPhone'a.

Zachęcamy do odwiedzenia sklepu Lantre, w którym znajdziesz wszystkie topowe produkty marki Apple, w tym smartfony iPhone 12 i 13 oraz modele profesjonalne (iPhone 13 Pro / iPhone 13 Pro Max).

Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Zapraszamy!