Nagrywanie ekranu iPhone - poradnik krok po kroku

Funkcja nagrywania ekranu może szczególnie przydać się w warunkach pracy zdalnej. Istnieje na szczęście prosty trik, który umożliwia szybkie włączenie nagrywania. Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję!

Nagrywanie ekranu w smartfonie - kiedy może się przydać?

Powodów nagrywania ekranu smartfona może być wiele. Zazwyczaj funkcja nagrywania przydaje się w dwóch sytuacjach: kiedy chcesz pokazać drugiej osobie coś, do czego ona sama nie ma dostępu, lub kiedy chcesz jej coś wytłumaczyć.

Przykładowo – zamiast wykonywać kilka zrzutów ekranu – możesz nagrać swój pulpit, ustawienia telefonu lub wygląd jakiejś aplikacji. Nagrywanie ekranu na iPhone'ach daje lepsze rezultaty niż robienie zrzutów ekranu.

Nagrywanie ekranu telefonu może się przydać nie tylko w życiu codziennym, ale również w pracy. Wówczas nagrania z ekranu smartfona spełnią rolę atrakcyjnych materiałów szkoleniowych, przedstawiających sposób funkcjonowania danej aplikacji.

Systemowa opcja nagrywania ekranu odnosi się w takim samym stopniu do smartfonów iPhone, jak i do tabletów iPad. Systemy iOS oraz iPadOS działają w tym zakresie identycznie, dlatego nasza instrukcja ma zastosowanie w przypadku obu rodzajów urządzeń.

Jak nagrać ekran iPhone'a? Instrukcja krok po kroku

Jeśli posiadasz system iOS 14 lub nowszy, uruchomienie funkcji nagrywania ekranu zajmie Ci dosłownie chwilę. Domyślnie opcja nagrywania znajduje się w Centrum powiadomień iPhone'a. Dostęp do Centrum powiadomień uzyskasz poprzez rozwinięcie górnej belki smartfona, rozpoczynając od prawego rogu ekranu. Funkcję nagrywania symbolizuje znaczek kropki otoczony kółkiem.

 

jak nagrać ekran iPhone'a

Fot. iPhone - centrum powiadomień - nagrywanie ekranu

 

Jak włączyć nagrywanie ekranu iPhone? 

W tym celu: Wystarczy kliknąć we wspomniany znaczek  (opcjonalnie go przytrzymać – w celu wyświetlenia dodatkowych opcji).

Pojedyncze kliknięcie w znaczek z kropką i kółkiem spowoduje rozpoczęcie nagrywania ekranu po upływie trzech sekund.

W momencie nagrywania znaczek przyjmie kolor czerwony, a w lewym rogu ekranu aktualna godzina podświetli się na czerwono – będzie to oznaczało, że ekran iPhone'a jest aktualnie nagrywany.

Jak wyłączyć nagrywanie ekranu iPhone?

W celu wyłączenie nagrywania, należy kliknąć w godzinę i wybrać opcję „Zatrzymaj”.

Gotowe nagranie z ekranu pojawi się w aplikacji Zdjęcia jako materiał wideo.

Jak nagrywać ekran z użyciem mikrofonu?

Jeśli przytrzymasz symbol nagrywania ekranu, będziesz mógł skorzystać z dodatkowych opcji. Znaczek mikrofonu daje możliwość wyboru rodzaju nagrywania – z włączonym lub wyłączonym mikrofonem. Domyślnie mikrofon jest wyłączony. Jeśli go włączysz, Twój głos będzie rejestrowany podczas nagrywania ekranu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz na bieżąco komentować wszystkie czynności, które aktualnie wykonujesz na ekranie iPhone'a.

Wbudowane narzędzie od Apple umożliwia także bezpośrednią transmisję z nagrywanego ekranu do wybranej przez Ciebie aplikacji, w której aktualnie odbywasz wideokonferencję. Aby rozpocząć transmisję ekranu poprzez aplikację, wybierz nazwę aplikacji z dostępnej listy.

Jak dodać skrót nagrywania ekranu do Centrum sterowania?

Może się zdarzyć, że w Centrum sterowania nie znajdziesz ikony kropki otoczonej kółkiem , która symbolizuje opcję nagrywania. Aby dodać opcję nagrywania do Centrum sterowania, wejdź kolejno:

  1. Ustawienia swojego telefonu
  2. Centrum sterowania
  3. w zakładce „Więcej narzędzi” odnajdź pole „Nagranie z ekranu”
  4. naciśnij zielony znaczek plusa.

W ten sposób opcja nagrywania ekranu zostanie dodana do Centrum sterowania. Odtąd nagrywarka ekranu będzie dla Ciebie dostępna po rozwinięciu górnej belki ekranu głównego.

Zobacz też nasz #LantreHacks: Jak nagrywać ekran iPhone'a?

Nagrywanie ekranu w telefonach Apple? Nic prostszego!

Jeśli już posiadasz lub dopiero przymierzasz się do zakupu telefonu iPhone, nagrywanie ekranu nie sprawi Ci żadnych trudności. Podkreślmy to wyraźnie – nie jest Ci potrzebny żaden program do nagrywania ekranu. iOS udostępnia narzędzie nagrywania domyślnie.

Funkcję nagrywania znajdziesz w każdym systemie iOS 14 (lub nowszym) oraz iPadOS, a więc m.in. we wszystkich smartfonach iPhone 13 oraz modelach pokrewnych. W każdym z nich funkcja nagrywania ekranu działa w identyczny sposób.

Wiesz już jak nagrywać ekran iPhone'a, zatem najwyższy czas, abyś samodzielnie sprawdził, jak działa przedstawiony przez nas sposób. Na początek nagraj ekran iPhone'a na próbę, a dopiero potem zacznij nagrywać pożądane materiały.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Lantre, w którym znajdziesz topowe produkty Apple, w tym smartfony iPhone, tablety iPad oraz dedykowane im akcesoria. Przy zakupie iPhone'a lub iPada możesz skorzystania z usługi naklejania folii ochronnej na ekran. Folia chroni ekran urządzenia przed niepożądanymi zarysowaniami, posiada właściwości samoregeneracji, a także zmniejszy prawdopodobieństwo pęknięcia ekranu podczas upadku urządzenia. W zależności od planowanego poziomu zabezpieczenia sprzętu masz do dyspozycji pakiety Gold i Platinum.

Pamiętaj, że każdy zakup w sklepie Lantre możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. Zapraszamy!