LiDAR w iPhone - co to jest i jakie ma funkcje?

Skaner LiDAR to zaawansowany czujnik 3D, który firma Apple zaimplementowała pierwszy raz w iPhone'ach z serii 12 linii Pro. Jaka działa i do czego może się przydać na co dzień? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.

Co to jest LiDAR i jak działa?

LiDAR to akronim utworzony od angielskiego wyrażenia „Light Detection and Ranging”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „wykrywanie światła i odległości”. Wbrew pozorom LiDAR nie jest technologią wymyśloną przez Apple, a w samych smartfonach iPhone Pro, LiDAR przybiera postać niewielkiego czarnego oczka, które jest umiejscowione na wyspie z aparatami.

Jak działa tzw. LiDAR Scanner? Przy wykorzystaniu światła laserowego mierzy on odległość pomiędzy skanowanymi obiektami oraz pomiędzy obiektami a samym urządzeniem. Po zeskanowaniu pożądanych obiektów światło wraca do smartfona. Dzięki temu możliwe jest m.in. stworzenie wirtualnej mapy Twojego najbliższego otoczenia w rzucie 3D. Największą zaletą technologii LiDAR jest wysoka precyzja pomiaru. LiDAR jest technologią wielofunkcyjną, która znajduje zastosowanie w wielu obszarach.

Skaner LiDAR w iPhone'ach z linii Pro

W momencie premiery poprzedniej generacji iPhone'ów, LiDAR był reklamowany jako technologia zarezerwowana wyłącznie dla modeli Pro. Taka strategia firmy Apple była zrozumiała i została zachowana do teraz, ponieważ LiDAR nie jest funkcją, z której codziennie korzysta przeciętny użytkownik smartfona. Istnieje jednak wiele sytuacji, kiedy czujnik 3D może się okazać wyjątkowo przydatny.

W dalszej części naszego artykułu wyjaśnimy, na czym polega sposób działania skanera LiDAR, a także, do jakich celów można go wykorzystać. Pamiętaj tylko, że jeżeli planujesz zakup podstawowego iPhone’a z serii 13 lub iPhone 13 mini, LiDAR nie jest w nich dostępny. Jeśli chcesz korzystać z tej technologii, wybierz iPhone w wersji Pro. 

Zastosowanie skanera LiDAR. Jak korzystać z tej technologii?

1. Lepsze zdjęcia przy słabym oświetleniu

Skaner LiDAR jest przystosowany do działania nawet przy braku dodatkowego oświetlenia. Właśnie dlatego aparaty w smartfonach iPhone z linii Pro wykorzystują LiDAR do szybszego ustawiania ostrości obrazu przy słabym świetle, a także do robienia nocnych zdjęć portretowych i zdjęć w trybie nocnym. Pozostałe modele smartfonów iPhone (bez skanera LiDAR) obsługują jedynie standardowy tryb nocny, w którym stosowany jest dłuższy czas naświetlania.

2. Ułatwione utrzymywanie dystansu międzyludzkiego

Apple przygotowało funkcję, adekwatną do obecnych czasów. Posiadacze iPhone'ów ze skanerem LiDAR mogą wykorzystać go do mierzenie odległości pomiędzy nimi, a innymi ludźmi. Ma to ułatwiać utrzymywanie dystansu społecznego w dobie pandemii koronawirusa. Aby skorzystać z tej funkcji, należy uruchomić narzędzie "Lupa" i kliknąć ikonę, symbolizującą mierzenie odległości pomiędzy dwojgiem ludzi.

Zobacz także: Jak korzystać z dwóch kart SIM w iPhone? Dual SIM w praktyce

Aplikacja domyślnie ostrzega za pomocą sygnałów dźwiękowych, jeśli odległość od innej osoby będzie mniejsza niż 2 metry. Minimalny dystans oraz sposób ostrzegania (do wyboru alarm, mowa lub wibracje) można dowolnie zmienić. Funkcja ta została przygotowana głównie z myślą o osobach niewidomych, ale podczas pandemii mogą z niej skorzystać wszyscy.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro

3. Udoskonalone działanie aplikacji Miarka

Miarka to fabryczna aplikacja zainstalowana przez Apple na telefonach iPhone z najnowszą wersją systemu iOS. Przy wykorzystaniu aparatu oraz technologii wirtualnej rzeczywistości umożliwia zdalne mierzenie obiektów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie smartfona. Aplikacja Miarka działa w sposób orientacyjny i podaje przybliżone wymiary skanowanych obiektów.

W przypadku smartfonów wyposażonych w skaner LiDAR, aplikacja Miarka działa w sposób bardziej precyzyjny. Generowane wiązki światła laserowego są znacznie dokładniejsze od pomiaru obiektów zeskanowanych tylko na zasadzie uprzedniej kalibracji aparatu. Dzięki temu ryzyko błędu pomiarowego przy wykorzystaniu skanera LiDAR jest znacznie mniejsze.

4. Rozszerzona rzeczywistość, czyli wizualizacja obiektów w 3D

Mapowanie 3D to najbardziej spektakularna funkcja skanera LiDAR. iPhone Pro i Pro Max są w pełni przystosowane do obsługi tej technologii. Aby wykorzystać jej potencjał, wymagana jest instalacja dowolnej aplikacji AR, która obsługuje technologię rozszerzonej rzeczywistości. W ten sposób możesz wykorzystać skaner LiDAR np. do tworzenia wizualizacji obiektów w realnych pomieszczeniach (np. podczas urządzania wnętrz).

Apple rekomenduje wiele aplikacji, które ściśle współpracują ze skanerem w telefonach z serii iPhone Pro. LiDAR uaktywnia się w nich samoczynnie. Przykładowo, aplikacja Snapchat umożliwia nałożenie na obraz generowany przez kamerę określonych efektów, takich jak rośliny czy budynki. Z kolei aplikacja iScape pozwala zwizualizować wygląd różnych gatunków roślin na Twoich przydomowych klombach.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro Max

Jeszcze inna aplikacja – IKEA Place – przyda Ci się do wirtualnego sprawdzenia mebli dostępnych w sklepach meblowych wewnątrz Twojego mieszkania. Skaner LiDAR wykorzystuje też wiele gier, np. Minecraft Earth, gdzie budowle z klocków możesz stawiać w swoim własnym otoczeniu.

Każda aplikacja AR wymieniona powyżej jest dostępna w sklepie App Store – oficjalnym sklepie Apple z aplikacjami. Istnieje również wiele aplikacji, które umożliwiają zeskanowanie i „wycięcie” dowolnych obiektów z Twojego najbliższego otoczenia, a następnie nałożenie ich na rzeczywisty obraz z Twojej kamery w innym miejscu. A wszystko to na Twoim smartfonie iPhone (AR LiDAR) z serii Pro.

Zobacz także: Jak założyć Apple ID na 3 sposoby? Poradnik

Skaner LiDAR – iPhone. Jak włączyć?

W aplikacjach, które bazują na wykorzystaniu skanera, LiDAR włączy się automatycznie. Ta sama zasada dotyczy fotografowania. Skaner LiDAR zostanie automatycznie uruchomiony przez Twojego iPhone’a podczas ustawiania ostrości przy słabym oświetleniu lub podczas robienia zdjęć nocnych w trybie portretowym. Jeśli zatem chcesz robić zdjęcia przy użyciu skanera LiDAR, aplikacja nie będzie Ci potrzebna.

Inne urządzenia wykorzystujące LiDAR

Technologia LiDAR jest z powodzeniem wykorzystywana w wielu dziedzinach życia i nauki. W najnowszych samochodach służy do śledzenia pasa ruchu, w samolotach pozwala przewidzieć ewentualne turbulencje, a w statkach kosmicznych jest stosowana do klasycznych pomiarów odległości. Jednocześnie LiDAR jest stosowany w inteligentnych urządzeniach domowych, takich jak autonomiczne odkurzacze, które skanują sprzątane pomieszczenia w celu stworzenia ich wirtualnej mapy i omijania przeszkód.

Może Cię zainsteresować: iPhone na raty, czyli jak w prosty sposób wejść do świata Apple

Kupujesz nowy iPhone? LiDAR to świetna funkcja

Potencjał technologii LiDAR jest ogromny. W samym tylko smartfonie można z niej korzystać na wiele różnych sposobów. Jeśli więc zależy Ci na doskonałych zdjęciach nocnych oraz możliwości tworzenia atrakcyjnych wizualizacji, skaner LiDAR to funkcja dla Ciebie. 

Omawiane w artykule urządzenia znajdziesz w sklepie internetowym Lantre, przy czym każdy z nich możesz zakupić na dogodne raty lub korzystając z usługi leasingu. Zapraszamy!