Fotografia mobilna z iPhonem - Twój najlepszy aparat na wakacje.

Wakacje w pełni, a wraz z nimi okazje do robienia zdjęć. Wszyscy chcemy zachować pamiątki z wyjazdów w jak najlepszej formie, by później wracać do nich i cieszyć się wspomnieniami przez pozostałą część roku. W tym artykule mam dla Ciebie kilka porad, jak taką fotograficzną pamiątkę zrobić przy pomocy aparatu w iPhone. 

Niestety, gdy przewijam posty znajomych na Instagramie i Facebooku, bardzo często zderzam się z przeciętnością, a zdjęcia, które mogłyby być wspaniałą pamiątką, są w najlepszym wypadku mocno średnie, by nie powiedzieć nijakie. Spora część takich zdjęć cierpi na brak ostrości, rozmycia, przepalone twarze. Dodatkowo te wszystkie kadry, które powinny być fenomenalnymi pocztówkami z tych miejsc, których przecież na co dzień nie mamy możliwości oglądać, są pozbawione charakteru. Innymi słowy - ciężko stwierdzić widząc takie obrazki - czy były zrobione w Barcelonie czy w Pcimiu Dolnym. 

Jeśli Twoje zdjęcia cierpią na którekolwiek z wyżej wymienionych chorób wakacyjnych, ten tekst dedykuję właśnie Tobie. 

Światło jest najważniejsze

Pora na pieczenie tyłka w prażącym ogniem słońcu to pora na pieczenie tyłka w prażącym ogniem słońcu, a nie pora na robienie zdjęć. Tylko tyle i aż tyle. 

Jeśli chcesz zrobić zdjęcie, będąc na plaży lub w innym miejscu, gdzie samo myślenie o słońcu parzy - znajdź takie, które będzie od tego słońca wolne. 

W innym wypadku fotografia będzie nudna, prawdopodobnie prześwietlona i za jasna w większości kadru. No i ciężko w tych godzinach znaleźć miejsce nad wodą, które nie będzie pełne innych osób, a nikt przecież nie chce by na fotograficznej pamiątce pojawiali się inni ludzie. 

Poza tym, fotografowanie w pełnym słońcu sprawi, że światło na zdjęciach będzie zbyt ostre, a cienie za bardzo kontrastowe. 

Jeśli chcesz przywieźć wspaniałe zdjęcia i jednocześnie mieć świetne wspomnienia we własnej głowie, wyjdź na plażę przed świtem i wykorzystaj tzw. złotą godzinę, czyli ten moment dnia, kiedy słońce zaczyna wszystko rozświetlać pomarańczowym światłem. 

To ten moment, kiedy światło jest miękkie, bardzo plastyczne. Słońce jest na tyle nisko nad horyzontem, że będzie tworzyło przyjemne dla oka cienie o zdecydowanie mniejszym kontraście i ostrości. 

Poza klimatem, który za Ciebie stworzy natura, skorzystasz też z tego, że zdecydowana większość urlopowiczów w tym czasie będzie przewracać się z boku na bok w za małych łóżkach hotelu. 

A jeśli poranne wstawanie na urlopie to ostatnia rzecz jaką chcesz robić - wykorzystaj drugą porę dnia, kiedy możemy cieszyć się złotą godziną. To ten czas przed zachodem słońca. Kolory i klimat wtedy będą tak samo spektakularne jak przed świtem i z pewnością uchwycisz kadr, do którego będziesz chcieć wielokrotnie wracać. 

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że o tej porze znów możesz spotkać dużo więcej osób. Wybór pozostawiam Tobie.  

Co dalej? Komponuj z głową

Jeśli zdarza Ci się zrobić zdjęcie i już po chwili zastanawiać się co jest z nim nie tak… Tym czymś zazwyczaj jest nieodpowiednia kompozycja. 

Kompozycja, czyli ułożenie elementów naszej fotografii. Jeśli nie do końca wiesz co mam na myśli - koniecznie przeczytaj artykuł, w którym omówiłem kilka sposobów na to jak radzić sobie z kadrowaniem zdjęć. Te wskazówki pozwolą Ci cieszyć się udanymi zdjęciami nie tylko z wakacji. Znajdziesz go TUTAJ.

 

Korzystaj z różnych obiektywów w swoim smartfonie

Współczesna fotografia mobilna to już nie tylko pstrykanie zdjęć, to też możliwość korzystania z tego, czym jeszcze niedawno mogli cieszyć się tylko profesjonalni fotografowie. Mam tu na myśli dostępność różnych obiektywów. 

W podstawowym modelu iPhone mamy do dyspozycji dwa obiektywy - szerokokątny i standardowy. I o ile ten drugi fantastycznie sprawdza się w tzw. fotografii spontanicznej, czyli w łapaniu w kadrów codzienności, ludzi i różnych scenek sytuacyjnych, o tyle obiektyw szerokokątny świetnie sprawdzi się w dwóch typach fotografii.

Pierwszy to fotografia krajobrazu, gdzie po prostu chcemy na zdjęciu uwiecznić jak największy wycinek rzeczywistości, pokazać skalę czy np. bezkres morza lub oceanu. Robiąc zdjęcia przyrody - korzystaj z obiektywu szerokokątnego. 

Ten obiektyw świetnie sprawdzi się też w fotografii kreatywnej, gdzie jego wady optyczne możemy zamienić w zalety i stworzyć charakterystyczny efekt. 

Zabawa tą perspektywą jest świetnym ćwiczeniem wyobraźni i fantastycznie rozwija kreatywność. Pamiętaj jednocześnie, by korzystać z tego sporadycznie i nie przesadzać :) 

 

 

Jeśli z kolei tak jak ja, korzystasz z wyższych modeli iPhone (np. iPhone 13 pro lub iPhone 14 pro), będziesz mieć również do dyspozycji teleobiektyw, dzięki któremu możesz zbliżyć się do obiektu, który chcesz sfotografować. Dzięki temu tło za obiektem będzie nieco bardziej rozmyte, a cała fotografia nabierze przyjemnej dla oka głębi. 

Teleobiektyw to też świetny przyjaciel fotografii portretowej. Pamiętaj więc by od czasu do czasu zmienić tryb na portretowy i wcisnąć przycisk odpowiadający za zmianę obiektywu. 

Dodatkowo, korzystając z modeli PRO, masz do dyspozycji również świetny tryb makro, dzięki któremu sfotografujesz też mikroświat, do którego na co dzień nie mamy dostępu. 

Wakacje to idealny moment by eksplorować nieznane i niedostrzegane wcześniej punkty widzenia. 

 

Pomyśl, co chcesz pokazać

Tak, wiem, że wakacje to ten czas, kiedy wrzucamy na luz lub nawet bardziej odpinamy wrotki. Innymi słowy - częściej wyłączamy myślenie, stawiając na świetną zabawę i czas totalnej beztroski. I o ile by miło spędzić czas, taki zabieg świetnie się sprawdzi, o tyle jeśli jednocześnie chcemy z wyjazdu przywieść niebanalne i cieszące oczy zdjęcia - powinniśmy to myślenie włączać. Choćby na chwilę. 

Nie chcemy strzelać pięćdziesięciu zdjęć przy każdym straganie na lokalnym targu warzyw i owoców. Nie chcemy mieć stu zdjęć z tej wyżej wspomnianej plaży, ani też dwustu kadrów, na których widać dokładnie to samo. 

Chcemy mieć jedno lub kilka zdjęć, które będą robiły WOW. A by tak się stało - potrzebujemy kadr przemyśleć, rozejrzeć się, spojrzeć z kilku perspektyw i wybrać tę, która jest najciekawsza w danej sytuacji. 

ALBO… 

Możesz zrobić tych zdjęć dużo, ale pamiętaj by później do nich usiąść i zrobić „papa” tym, które nie wzbudzają w Tobie zbyt wielu emocji. 

W końcu, jak mawiał Robert Bresson - „Fotografując staraj się pokazać to czego bez Ciebie nikt by nie zobaczył”.

 

Kolekcjonuj wspomnienia, nie zdjęcia. 

Na koniec zapamiętaj najważniejsze. Nie o kadry same w sobie chodzi, a o emocje jakie w nich zapisujemy. Jeśli patrząc na zdjęcie nie jesteśmy w stanie poczuć emocji, które towarzyszyły nam podczas robienia zdjęcia, inni tym bardziej tych emocji nie poczują. A przecież o nie chodzi, prawda? 

Polecane produkty z kategorii iPhone

Wykorzystaj te zasady, by robić zdjęcia z efektem WOW!

Chcesz się pochwalić fotografią, w której wykorzystałeś/wykorzystałaś wiedzę z tego artykułu? Oznacz @lantrepl i @fotoziomek na Instagramie! I koniecznie zaglądaj na lantre.pl, bo już wkrótce kolejna odsłona nasze mini-akademii fotografii mobilnej.