Mac Studio M2 vs Mac Studio M1 - porównanie kompaktowych komputerów Apple

W trakcie konferencji WWDC 2023, Apple zaprezentowało drugą generację najwydajniejszego komputera stacjonarnego dla profesjonalistów – Mac Studio M2. Nie znaczy to jednak, że Mac Studio z układem M1 przestał być dobrym wyborem. Zobacz nasze porównanie komputerów Mac Studio i wybierz model, który będzie najlepiej dopasowany do Twojej charakterystyki pracy!

Kompaktowe komputery Apple - podstawowe informacje

Mac Studio to kompaktowy komputer stacjonarny Apple, który zadebiutował w 2022 roku. Urządzenie było odpowiedzią na potrzeby najbardziej wymagających użytkowników, dla których moc Apple Mac Mini okazała się niewystarczająca. W porównaniu do swojego mniejszego „brata”, Mac Studio miał wydajniejszy procesor, więcej pamięci operacyjnej i pamięci masowej. Ponadto, dysponował większą liczbą portów.

Zobacz także: Mac mini vs Mac Studio - porównanie komputerów stacjonarnych od Apple

W połowie 2023 roku, Apple zaprezentowało drugą generację Maca Studio. Obie generacje komputerów z zewnątrz niczym się nie różnią, jednak w środku dostrzeżemy wiele zmian, począwszy od innego czipu z rodziny Apple Silicon, na liczbie obsługiwanych monitorów kończąc.

Mac Studio M2 Vs Mac Studio M1 - porównanie komputerów stacjonarnych

Mac Studio M2 i Mac Studio M1, to ultrawydajne komputery stacjonarne Mac, które dzięki bogatym opcjom konfiguracyjnym sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom. Zobaczmy, jakie możliwości oferują i który z nich jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

Procesory

Główna różnica, która dzieli komputer Mac Studio M1 oraz Mac Studio M2 to procesor. Mac Studio 2022 może posiadać:

 1. czip Apple M1 Max (10-rdzeniowe CPU, do 32 rdzeni GPU),
 2. czip Apple M1 Ultra (20-rdzeniowe CPU, do 64 rdzeni GPU).

Nowszy model, Mac Studio 2023 również występuje w 2 konfiguracjach, wyposażonych w:

 1. czip Apple M2 Max (12-rdzeniowe CPU, do 38 rdzeni GPU),
 2. czip Apple M2 Ultra (24-rdzeniowe CPU, do 76 rdzeni GPU).

Przełożyło się to na następujące wyniki w benchmarku Geekbench w teście wielordzeniowym:

Geekbench Multi-Core Benchmarks - Mac Studio M1 Vs Mac Studio M2Fot. Geekbench Multi-Core Benchmarks - Mac Studio M1 Vs Mac Studio M2

 

Jak widzimy na wykresie, układy M2 są o około 20% wydajniejsze od odpowiedników M1. Według danych udostępnionych przez Apple, różnica ta sprawia, Mac Studio z czipem M2 Ultra przetwarza wideo w programie DaVinci Resolve do 50% szybciej niż Mac Studio z M1 Ultra!

Podobnie sytuacja wygląda w testach graficznych. Znów najwydajniejszy jest Apple M2 Ultra, tuż za nim plasuje się Apple M1 Ultra, na kolejnych miejscach M2 Max i M1 Max.  

 

Geekbench GPU Benchmarks - Mac Studio M1 Vs Mac Studio M2Fot. Geekbench GPU Benchmarks - Mac Studio M1 Vs Mac Studio M2

 

W przypadku operacji wykonywanych przez procesor graficzny, układ M2 Ultra jest szybszy od M1 Ultra o ponad 30%! W przypadku pozostałych czipów, różnice nie są tak druzgocące.

Ponadto, układy M2 Ultra i M1 Ultra są wyposażone w dwa silniki dekodowania wideo, cztery silniki kodowania wideo oraz cztery silniki kodowowania i dekodowania ProRes. Wersje Max mają jeden silnik multimedialny do dekodowania, dwa silniki kodowania wideo i dwa silniki kodowania i dekodowania ProRes.

Pamięć RAM i pamięć masowa

Pojemność pamięci RAM z jaką może współpracować nowy Mac Studio 2023 znacząco wzrosła względem poprzedniego modelu.

Mac Studio M2 Max obsłuży maksymalnie 96 GB RAMu, kiedy Mac Studio M1 Max pozwoli rozbudować pamięć do 64 GB. Na jeszcze więcej pozwalają najmocniejsze konfiguracje Maca Studio - przy wyborze układu Apple M2 Ultra będziesz mógł zdecydować się na zakup aż 192 GB pamięci RAM, a przy Apple M1 Ultra 128 GB.

Jeśli chodzi o dyski SSD, można rozbudować ich pojemność maksymalnie do 8 TB (w każdym modelu Maca Studio).

Porty i komunikacja

Komputer Mac Studio oferuje wiele opcji łączności, dzięki czemu idealnie trafia w potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Obie generacje mają cztery porty Thunderbolt 4 z tyłu obudowy, co pozwala na szybki transfer danych (do 40 Gb/s) i niemal nieograniczoną łączność.

Więcej o 2 porty Thunderbolt 4 mają modele M1/M2 Ultra – dodatkowe gniazda ulokowane są na przodzie urządzenia. Wersje M1 Max/M2 Max w tym miejscu posiadają porty USB-C osiągające transfery do 10 Gb/s.

Ponadto, Mac Studio 2022 i Mac Studio 2023 dysponują:

 • gniazdem SDXC (UHS-II) z przodu obudowy,
 • portem Ethernet 10 Gb,
 • dwoma portami USB-A,
 • portem HDMI,
 • gniazdem słuchawkowym 3,5 mm (nowszy model obsługuje słuchawki o wysokiej impedancji).

O ile porty w obu generacjach Maca Studio są identyczne, tak komunikacja bezprzewodowa w nowszych modelach jest lepsza. Mac Studio M2 Max/Ultra dysponuje modułem Bluetooth 5.3 (M1 Max/Ultra mają Bluetooth 5.0) oraz Wi-Fi w standardzie 6E (Mac Studio 2022 ma Wi-Fi 6).

Obsługiwane wyświetlacze

Apple Mac Studio, to komputer stacjonarny, do którego trzeba podłączyć zewnętrzne akcesoria Mac (klawiaturę, myszkę, gładzik) oraz monitor lub monitory, np. Apple Studio Display, tym samym tworząc coś na kształt komputera iMac Studio.

Jeśli pracujesz na większej liczbie wyświetlaczy, rozważ zakup Maca Studio 2023 z czipem M2 Ultra. Pozwala on na podłączenie maksymalnie ośmiu monitorów: ośmiu w 4K, sześciu w 6K lub trzech w 8K.

Pozostałe modele Maca Studio (M1 Max, M1 Ultra, M2 Max) obsłużą do pięciu zewnętrznych wyświetlaczy: czterech do 6K plus jeden do 4K.

Polecane produkty z kategorii Mac Studio M1

Wygląd i wymiary

Apple Mac Studio M1 i Mac Studio M2 mają identyczne wymiary: 9,5 cm wysokości, 19,7 cm szerokości i tyle samo głębokości. Obudowa tych komputerów wykonana jest z aluminium w kolorze srebrnym.

Identycznie wypada również waga – Mac Studio M1 Max i Mac Studio M2 Max ważą po 2,7 kg, a Mac Studio M1 Ultra i Mac Studio M2 Ultra po 3,6 kg.

Mac Studio M1 czy Mac Studio M2

Zanim spróbujemy rozstrzygnąć pojedynek: Mac Studio M2 Vs Mac Studio M1 przyjrzyjmy się ich cechom wspólnym oraz elementom, które różnią obie generacje komputerów Mac.

Mac Studio 2023 Vs Mac Studio 2022 - podobieństwa

Autorski czip Apple Silicon

 • wygląd,
 • rozmiary obudowy,
 • maksymalnie 8 TB pamięci masowej,
 • 2 porty USB-A,
 • gniazdo SDCX (UHS-II),
 • port Ethernet 10 Gb/s,
 • 1 głośnik,
 • port HDMI z wyjściem dźwięku wielokanałowego.

Polecane produkty z kategorii Mac Studio M2

Mac mini Vs Mac Studio - różnice

Mac Studio M1 Max Mac Studio M2 Max Mac Studio M1 Ultra Mac Studio M2 Ultra
Czip M1 Max Czip M1 Max Czip M1 Ultra Czip M2 Ultra
10-rdzeniowe CPU 12-rdzeniowe CPU 20-rdzeniowe CPU 24-rdzeniowe CPU
Maks. 38-rdzeniowe GPU Maks. 38-rdzeniowe GPU Maks. 64-rdzeniowe GPU Maks. 76-rdzeniowe GPU
Maks. 64 GB zunifikowanej pamięci RAM Maks. 96 GB zunifikowanej pamięci RAM Maks. 128 GB zunifikowanej pamięci RAM Maks. 192 GB zunifikowanej pamięci RAM
Wi-Fi 6 Wi-Fi 6E Wi-Fi 6E Maks. 8 TB pamięci masowej
Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.3 Bluetooth 5.0 Bluetooth 5.3
Do 5 zewnętrznych wyświetlaczy: 4 do 6K plus 1 do 4K. Do 5 zewnętrznych wyświetlaczy: 4 do 6K plus 1 do 4K Do 5 zewnętrznych wyświetlaczy: 4 do 6K plus 1 do 4K Do 8 zewnętrznych monitorów: 8 w 4K, 6 w 6K lub 3 w 8K

 

Mac Studio - który model wybrać?

Który komputer od Apple wybrać - Mac Studio M1 czy Mac Studio M2? Odpowiedź na to pytanie zależeć będzie od wymagań, posiadanego budżetu i okresu, przez jaki chcesz go używać.

Wybierz komputer Mac Studio 2023 z układem Apple M2, jeśli:

 • oczekujesz bezkompromisowej wydajności,
 • używasz aplikacji intensywnie korzystających z układu graficznego,
 • pracujesz w kilku programach wykonując wiele zadań jednocześnie,
 • korzystasz z ekranów 8K.

Apple Mac Studio 2023, to najwydajniejszy komputer stacjonarny od Apple. Wybierając Mac Studio M2 Ultra masz gwarancję bezproblemowej pracy przez wiele lat w najbardziej wymagających aplikacjach do obróbki wideo, grafiki 3D czy programowania. Możliwe również, że komputery z Apple Silicon M2 będą miały nieco dłuższe wsparcie aktualizacjami macOS.

Natomiast, jeśli:

 • dysponujesz ograniczonym budżetem,
 • pracujesz z maksymalnie 5 zewnętrznymi ekranami,
 • 128 GB pamięci operacyjnej jest dla Ciebie wystarczające,
 • nie potrzebujesz Wi-Fi 6E czy Bluetooth 5.3,

to wybierz Mac Studio 2022 z układem M1. Decydując się na zakup tego komputera zaoszczędzisz trochę gotówki, którą możesz przeznaczyć np. na zakup akcesoriów takich jak: klawiatura Magic Keyboard, mysz Magic Mouse czy gładzik Magic Trackpad. Jednocześnie zapewnisz sobie moc, która bez problemu wystarczy Ci do pracy w programach do obróbki wideo, grafiki czy zdjęć.

Polecane produkty z kategorii Studio Display

Jeśli już zdecydowałeś, który komputer wybierzesz, to odwiedź sklep Lantre - autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym najnowsze komputery Mac Studio oraz niezbędne do pracy akcesoria.

Pamiętaj, że każdy zakup w naszym sklepie możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Dla przedstawicieli sektora B2B mamy również możliwość odroczenia płatności za zakupiony sprzęt. Zapraszamy!