Fotografia mobilna z iPhonem - jak robić dobre zdjęcia?

Od czego zacząć swoją przygodę z fotografią? W co zainwestować, by robić lepsze zdjęcia? Czy przy użyciu iPhone można zrobić takie zdjęcia, aby moi odbiory na Instagramie wyskoczyli z kapci?

Cześć, z tej strony Kacper - Twój ziomek z aparatem!

To tylko kilka z najczęściej powtarzających się pytań, jakie dostaję od moich obserwatorów w wiadomościach prywatnych na Instagramie czy Facebooku.

A co, jeśli powiem Ci, że to nie ma aż tak dużego znaczenia jak mogłoby się wydawać? Jeśli aparat, nawet ten wbudowany w nasz smartfon to tylko i AŻ narzędzie, z którego możemy wycisnąć dużo więcej niż sądzimy? Sam od wielu lat zajmuję się profesjonalnie fotografią. Przez ten czas zebrałem duży bagaż doświadczenia, sporo nauczyłem się na swoich błędach. Tylko w ubiegłym roku zrobiłem tysiące zdjęć. Całe to doświadczenie, umiejętności i wiedza zdają się przybliżać mnie do jednego i ciągle tego samego wniosku. Nie ma sprzętu, który jest idealny i sam robi niesamowite zdjęcia. Tak jak nie ma idealnych butów, w których każdy będzie strzelał bramki jak Lewandowski.

Jaki jest, wobec tego najlepszy aparat?

Ten, który mamy zawsze pod ręką - ale tylko wtedy, gdy umiemy się nim posługiwać. W tej serii artykułów pokażę Ci i podpowiem co możesz zrobić, by ze swojego telefonu wyciskać ostatnie soki. Innymi słowy - nauczę Cię jak robić niesamowite zdjęcia przy użyciu tego, co zawsze masz ze sobą.

Co to jest fotografia mobilna?

Zacznijmy jednak od początku, by wyjaśnić sobie czym jest fotografia mobilna, którą przybliżę Wam w tej serii. Tak naprawdę to nic innego jak robienie zdjęcia przy pomocy urządzenia przenośnego, np. smartfona czy tabletu. Czy w takim razie każde "psryknięcie foty" telefonem można nazwać fotografią? Moim zdaniem nie, trzeba je zaplanować, wykonać świadomie,  pamiętając o kilku zasadach i elementach (o części z nich przeczytacie dalej, a o kolejnych dowiecie się z następnych artykułów). 

Fotografia mobilna ma już swoją historię. Przyjmuje się, że pierwsze zdjęcie telefonem wykonał Philippe Kahn, podłączając aparat cyfrowy do komórki. W 1997 roku uwiecznił w ten sposób swoją córeczkę, robiąc jej zdjęcie zaraz po urodzeniu. Jednak prawdziwa, złota era fotografowania smartfonem nadeszła póżniej i właśnie teraz jesteśmy jej świadkami. Producenci telefonów prześcigają się w poprawianiu jakości i parametrów swoich urządzeń, dostrzegając popularność trendu i tym samym przyczyniając się do jego bujnego rozwoju. 

Znając już trochę historię, możemy przejść do praktyki :) 

Polecane produkty z kategorii Uchwyty do iPhone

Fotografia mobilna - 4 porady dla posiadaczy telefonów iPhone

Zacznijmy od tego co musisz zrobić, aby Twój smartfon dawał Ci największe możliwości. Jak przejdziemy przez ustawienia, to w kolejnych artykułach skupimy się na tym, jak komponować zdjęcia, jak je edytować i jak przygotować do publikacji w ulubionych mediach społecznościowych - tak, by za każdym razem wyciskać maksimum możliwości. To co? Lecimy?

 

1. Manualne ustawienie aparatu w iPhone

Najczęściej chcemy robić zdjęcia od razu po wypakowaniu iPhone'a z pudełka. To kusi, szczególnie wtedy, gdy właśnie w rękach trzymamy nowiutki model i wiemy, że przeskok technologiczny pomiędzy nim, a tym czego używaliśmy do tej pory, jest duży.

To błąd! Najczęściej aplikacja do robienia zdjęć jest ustawiona w trybie domyślnym, który nie gwarantuje najwyżej jakości. Bardzo mocno rekomenduję przed robieniem zdjęć przejść do ustawień i odnaleźć zakładkę „aparat”, a następnie klikając w „formaty”, wybrać najwyższą możliwą jakość, jaką smartfon ma do zaoferowania.

Jeśli posiadasz nowszy model Apple iPhone, włącz tryb Apple ProRAW. Dzięki niemu robione zdjęcia będą w najwyższej możliwej jakości oraz będą dawały dużo większe możliwości podczas post produkcji (czytaj: edycji, o której opowiem Ci w jednym z kolejnych artykułów).

2. Tryb Live Photo

Co jeszcze może Ci pomóc? Tryb LIVE PHOTO

Ten tryb może okazać się świetnym pomocnikiem w przypadku tych sytuacji, kiedy chcemy uchwycić ulotność chwili. W iPhone dzięki temu trybowi rejestrujemy 3 sekundy w postaci serii zdjęć, na którą składa się prawie 100 kadrów. Dzięki temu mamy możliwość wybrania tej kompozycji, która najbardziej oddaje to co chcieliśmy uchwycić. Poza tym jest świetna do zabawy ze zdjęciami z tzw. długim czasem naświetlania (można np. bajecznie rozmyć ruch wody w strumyku w trakcie górskiej wycieczki lub uchwycić smugi świateł samochodów, gdy wykonujemy fotografie po zmroku).

 

3. Tryb HDR

Warto także włączyć tryb HDR czyli High Dynamic Range.  To opcja, dzięki której jesteśmy w stanie zachować na zdjęciach więcej szczegółów w ciemnych i jasnych partiach naszej fotografii.  Tryb ten będzie świetnym pomocnikiem podczas wykonywania zdjęć w słoneczne dni. To idealny kompan wszystkich wakacyjnych podróży.

4. Siatka, ułatwiająca kadrowanie

Kolejny must have to włączenie siatki (tzw. GRID). Zrobisz to w tej samej zakładce co ustawienia wstępne. Wystarczy, że będąc w ustawienia/aparat odznaczysz siatkę. Dzięki niej będziesz w stanie znacznie lepiej (i poprawniej) komponować swoje zdjęcia. Od razu będziesz widzieć czy przedmiot, obiekt lub osoba jest w odpowiednim miejscu zdjęcia. Dzięki siatce zaczniesz też robić zdjęcia prosto. Zapomnij o krzywym horyzoncie i budynkach, które wyglądają jakby się zaraz miały przewrócić :) Więcej o tym jak poprawnie komponować zdjęcia przy użyciu siatki (i nie tylko) opowiem Ci w jednym z kolejnych artykułów.

 

Fotografia smartfonem iPhone - jakich błędów unikać?

Dobre zdjęcie to nie tylko wybranie optymalnych ustawień aparatu. Na start warto pamiętać też o kilku najczęściej popełnianych błędach i po prostu ich unikać ;) 

Zamglony aparat w iPhone

O czym należy przede wszystkim pamiętać? O tym, by mieć zawsze czysty obiektyw.

Może Ci się to wydawać śmieszne, ale uwierz mi, że nie ma nic gorszego niż świetne zdjęcie, które wygląda jakby było zrobione przez mgłę. Telefony najczęściej nosimy w kieszeni spodni, plecaku lub torebce. Nawet jeśli mamy dedykowane etui, nie chroni ono obiektywów aparatu przed zabrudzeniami, kurzem czy drobinkami tego co akurat zaczęło tworzyć nową formę życia w naszej kieszeni. Wystarczy lekkie przetarcie bawełnianym fragmentem koszulki lub dedykowaną ściereczką z mikrofibry i od razu zauważysz różnicę. No i sam aparat w iPhonie po prostu posłuży dłużej.

Wybranie aparatu do selfie

Pamiętaj też by nie używać przedniego aparatu!

Przedni aparat jest dobry, gdy chcesz z kimś pogadać na żywo i jednocześnie widzieć rozmówcę. Będzie też świetny do sytuacyjnego selfiacza, który jest bardziej nośnikiem emocji.

W każdym innym przypadku korzystaj wyłącznie z tylnego aparatu. Ma on wyższą rozdzielczość i jakość robionych nim zdjęć, będzie dużo bardziej zadowalająca.

 

Zapomnij o zbyt dużym zoomie

W nowych modelach iPhone, po otwraciu aplikacji aparatu znajdziesz na dole ikonki określające zoom optyczny. Korzystanie z wbudowanego zoomu pozowli Ci zachować jakość zdjęcia na dobrym poziomie, ale zoomowanie ponad to, co fabrycznie oferuje Twój model spowoduje, że fotografia będzie rozmyta i niewyraźna. Jeśli więc chcesz zrobić zdjęcie z naprawdę dużej odległości od obiektu, po prostu podejdź do niego bliżej, a jeśli to nie jest możliwe, pomyśl nad zmianą koncepcji zdjęcia. 

 

iPhone 14 Pro - idealne narzędzie dla mobilnego fotografa

Nowe modele iPhone pod kątem dostępnych aparatów oraz funkcji, będą świetnym wyborem dla każdego, kto chce się rozwijać w fotografii mobilnej. Zarówno iPhone 14 Pro, jak i Pro Max posiadają 3 obiektywy:

  • standardowy o rozdzielczości 48 MP,
  • ultraszerokokątny 12 MP,
  • teleobiektyw również 12 MP.

Aparat 48 MP działa w technologii czteropikselowej - łączy cztery piksele w jeden, aby zdjęcia były bardziej szczegółowe i pozbawione szumów – szczególnie w słabym świetle. Większa matryca pobiera więcej światła z otoczenia i w efekcie zyskujemy lepszą jakość zdjęcia - zgodnie z deklaracją Apple nawet 3 x lepszą przy słabym oświetleniu (w porównaniu do poprzedniego modelu iPhone 13 Pro). Ponadto przedni aparat został wyposażony w TrueDepth, a więc także w nim mamy opcję autofokusu. Jeśli poza zdjęciami, będziemy chcieli pobawić się w filmowanie, nowe modele iPhone również będą miały wiele do zaoferowania. Posiadają bowiem tryb filmowy rejestrujący 24 kl./s w 4K HDR (filmowa jakość, możliwość nagrywania w kodeku Apple ProRes) oraz nowy tryb stabilizacji i akcji, by poza fotografią tworzyć wideo w iście hollywoodzkim stylu.

Polecane produkty z kategorii iPhone 15 Pro

Zacznij ze mną swoją przygodę z fotografią mobilną

Dzisiejszy artykuł to dopiero wstęp do tej przygody. Mam nadzieję, że dzięki tej serii, tak jak ja, złapiesz zajawkę na fotografowanie. W kolejnych wpisach przybliżę Ci takie kwestie, jak kadrowanie, łapanie światła czy podstawową obróbkę zdjęć - oczywiście przy pomocy telefonu. 

Jeśli ten materiał był dla Ciebie przydatny - podziel się nim z bliskimi. Możesz też dać mi znać na Instagramie, o czym chciałbyś przeczytać w kolejnych publikacjach.