iPhone czy profesjonalny aparat – „Fotoziomek” porównuje zdjęciach z obu sprzętów

Czy smartfon może zastąpić profesjonalny aparat w codziennym życiu? Jaki model iPhone’a wybrać, gdy zależy nam właśnie na fotografowaniu? Wspólnie z Kacprem Korzeniewskim „Fotoziomkiem” sprawdzamy możliwości telefonu i profesjonalnego aparatu. O rezultatach tego testu przeczytacie w artykule. 

Smartfon czy profesjonalny aparat – który wygrywa?

Wróćmy do pierwszego pytania - czy w takim codziennym życiu aparat w iPhonie jest w stanie zastąpić profesjonalny sprzęt do robienia zdjęć? Wszystko oczywiście zależy od naszych oczekiwań i efektów, jakie chcemy uzyskiwać fotografując. 

Jeśli zawodowo zajmujemy się robieniem zdjęć, będziemy częściej sięgać do narzędzi stworzonych z myślą o profesjonalistach. Tu bez wątpienia jeszcze przez wiele lat na pierwszym miejscu będzie aparat. 

Ale co wtedy, kiedy chcemy uwieczniać codzienne chwile, katalogować wspomnienia i cieszyć się obrazkami w wystarczająco dobrej jakości? 

Tu w zupełności wystarczy to co mamy zawsze pod ręką. Współczesne smartfony to multimedialne kombajny, dzięki którym jesteśmy w stanie robić naprawdę spektakularne fotografie. 

Kiedy iPhone bierze górę?

Jakie argumenty stoją za iPhonem? Poprosiliśmy Kacpra o wskazanie jego zdaniem najistotniejszych przewag, które zdecydowały o tym, że to właśnie smartfon jest jego pierwszym wyborem do uwieczniania codziennych chwil.

Po pierwsze - zawsze mam go pod ręką i zrobienie nim zdjęcia zajmuje chwilę. Jest zawsze gotowy do pracy. 

Po drugie - model, z którego aktualnie korzystam, czyli iPhone 13 Pro, daje mi do dyspozycji 3 obiektywy i tryb makro, co praktycznie całkowicie wyczerpuje moje codzienne potrzeby. 

Po trzecie - mogę robić tzw. surowe zdjęcia, które mogę poddać profesjonalnej obróbce, np. w aplikacji Lightroom (dostępnej również w wersji mobilnej). Dzięki temu mam wszystko w jednym urządzeniu i mogę bawić się fotografią absolutnie wszędzie. 

Jeśli chcesz zrobić „surowe zdjęcie” to wystarczy zmienić ustawienia w telefonie, wchodząc do ustawień aparatu, a następnie zaznaczając opcję „RAW”. Natomiast jeśli zastanawiasz się jakie aplikacje będą najlepsze do obróbki zdjęć, to zajrzyj do artykułu: Aplikacje do zdjęć iPhone - zestawienie 12 najlepszych apek.

Po czwarte - mam włączoną siatkę zdjęć, która w znaczący sposób pomaga w kadrowaniu i komponowaniu fotografii. Tę opcję również znajdziesz w ustawieniach aparatu, w sekcji kompozycja.

Po piąte - zawsze ustawiam najwyższą możliwą jakość robionych zdjęć, dzięki czemu mogę cieszyć się bardzo dobrymi efektami. To kolejny element ustawień aparatu, który znajdziesz w sekcji „formaty”. Standardowo Twój iPhone zrobi zdjęcie w formacie HEIF/HEVC (High Efficiency”, który generuje mniejsze pliki. Jeśli chcesz uzyskać lepszą jakość, zmień ustawienie na opcję „najbardziej zgodny”.

Co wyczarujesz za pomocą iPhone’a?

Kacper postanowił zrobić mały test, wykonując 3 identyczne ujęcia za pomocą iPhone 13 Pro oraz profesjonalnego aparatu marki Canon.

Czy będziesz w stanie bezbłędnie odgadnąć, które zdjęcie zostało wykonane przy użyciu aparatu, a które przy użyciu smartfona? Przyjrzyj się fotografiom, określ swoje typy, a rozwiązanie znajdziesz na naszym Instagramie.

 

Który model iPhone będzie najlepszy do fotografowania?

Tak naprawdę Apple od lat wyznacza nowe trendy zarówno w mobilnej fotografii, jaki i tworzeniu wideo. Każdy kolejny model oferuje rozwiązania, coraz bardziej przybliżające iPhone’a do profesjonalnych aparatów, zapewniając wysokiej jakości elementy optyczne i system przetwarzania obrazu. Poniżej znajdziesz podsumowanie możliwości dwóch ostatnich wersji smartfona Apple, a więc modeli iPhone 13 Pro/Pro Max oraz iPhone 14 Pro/Pro Max, które będą najlepszym wyborem, jeśli chcesz, by telefon służył także jako aparat fotograficzny.

Apple iPhone 14 Pro

iPhone 14 Pro miał premierę we wrześniu 2022 i w tej chwili to najlepszy dostępny smartfon fotograficzny w ofercie firmy Apple. Telefon posiada system aparatów, na który składają się 3 obiektywy:

 • standardowy o rozdzielczości 48 MP,
 • ultraszerokokątny 12 MP,
 • teleobiektyw również 12 MP.

Dużym atutem tego modelu jest technologia czteropikselowa w aparacie głównym, co oznacza, że łączy on cztery piksele w jeden, zbierając tym samym 4 razy więcej światła z otoczenia. W efekcie możesz rejestrować oszałamiające detale, nawet przy słabszym oświetleniu. Co jeszcze da Ci przesiadka na najnowszy model iPhone? Poniżej podsumowanie kluczowych elementów:

 • Nawet 4 x większa rozdzielczość, dająca dużą swobodę kadrowania.
 • 2-krotny zoom teleobiektywu jakości optycznej (do tego maks. 15-krotny zoom cyfrowy).
 • Nawet 3 x lepsze zdjęcia w słabym świetle.
 • Tryb filmowy rejestrujący 24 kl./s w 4K HDR (filmowa jakość, możliwość nagrywania w kodeku Apple ProRes).
 • Nowy tryb stabilizacji i akcji, by poza fotografią tworzyć wideo w iście hollywoodzkim stylu.
 • Nowa przednia kamera TrueDepth z przesłoną f/1.9 oraz z autofokusem.
 • Tryby portretowy i nocny (także do portretów przy słabym świetle)
 • Bateria na cały dzień.
 • 2 x jaśniejszy wyświetlacz (nawet w pełnym słońcu, przez co fotografowanie jest wygodne).

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Pro

 Apple iPhone 14 Pro Max

iPhone 14 Pro Max daje Ci takie same opcje i możliwości przy fotografowaniu jak model Pro. Tym co go wyróżnia, jest większa przekątna wyświetlacza (6,7 cala) oraz pojemność baterii, która pozwala na odtwarzanie wideo nawet przez 29 godzin na jednym ładowaniu.

Polecane produkty z kategorii iPhone 14 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro

To model z 2021, którego obecnie używa Kacper. Smartfon, podobnie jak iPhone 14 Pro, ma system aparatów złożony z trzech obiektywów: szerokokątnego, ultraszerokokątnego i teleobiektywu – wszystkie o rozdzielczości 12 MP. Mniejsza ilość megapikseli w aparacie głównym to nie jedyna różnica między modelem 13 Pro a 14 Pro. Obiektyw szerokokątny i ultraszerokokątny ma tu nieco niższe wartości przysłony, ale jeśli zależy nam na zdjęciach nocnych to lepszą jakość uzyskamy, korzystając z iPhone 14 Pro lub Pro Max.

Apple iPhone 13

To podstawowy model smartfonu z 2021 roku, który wciąż jest dostępny w sprzedaży. Główną różnicą jest mniejsza ilość obiektywów. Ten telefon nie ma teleobiektywu, więc jeśli zależy Ci na fotografowaniu obiektów z dużej odległości, zainwestuj w iPhone 14 Pro lub Pro Max. Natomiast jeśli robiąc zdjęcia, korzystasz głównie z obiektywu szerokokątnego lub ultraszerokokątnego, również iPhone 13 spełni Twoje oczekiwania. Każdy z obiektywów w tym telefonie posiada rozdzielczość na poziomie 12 MP oraz takie same wartości przesłon jak w modelu 13 Pro, co oznacza, że także w trybie nocnym osiągniesz satysfakcjonujące efekty.

Polecane produkty z kategorii iPone 13

Fotografowanie iPhonem? Do dzieła!

Jesteśmy ciekawi, ile razy trafnie udało Wam się wskazać zdjęcie wykonane iPhonem i aparatem. Jedno jest pewne, do codziennej fotografii smartfon od Apple wystarczy, by zrobić dobrej jakości zdjęcie. Pamiętaj jednak, aby zmienić odpowiednio ustawienia telefonu, znaleźć właściwy kadr i pobawić się obróbką obrazu w jednej z aplikacji. Wspólnie z Kacprem „Fotoziomkiem” będziemy odkrywać fotografię mobilną (i nie tylko!), więc zaglądajcie na naszego bloga oraz profile na Instagramie i Facebooku.