iPhone 13 Pro Vs 14 Pro - którego wybrać?

Stoisz przed wyborem nowego telefonu? Sprawdź profesjonalne smartfony od Apple – iPhone 13 Pro i iPhone 14 Pro. Który z nich będzie lepszy dla Ciebie? Czy warto dopłacić do nowszej wersji? Oto nasze zestawienie iPhone 13 Pro vs 14 Pro

Nowy iPhone 14 Pro – to musisz wiedzieć!

We wrześniu 2022 roku odbyła się prezentacja czternastej generacji smartfonów iPhone. Modele profesjonalne, czyli iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max doczekały się istotnych zmian względem swoich poprzedników – iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max. Pomimo kilku różnic, obie pary smartfonów nadal mogą ze sobą konkurować.

W tym artykule przyjrzymy się specyfikacji dwóch konkretnych urządzeń – nowego iPhone’a 14 Pro i zeszłorocznego modelu iPhone 13 Pro. Porównamy ich wygląd, funkcje i najważniejsze parametry. Spróbujemy również odpowiedzieć na dwa pytania: czy warto dopłacić do nowszego modelu, oraz który smartfon będzie lepszy właśnie dla Ciebie. Zaczynajmy!

iPhone 13 Pro vs 14 Pro – specyfikacja i parametry. Porównanie modeli

Wygląd

Na początek weźmy pod lupę konstrukcję i sposób wykonania obu urządzeń. W przypadku nowego smartfona iPhone 14 Pro wygląd obudowy jest niemal identyczny jak w modelu 13 Pro. Oba urządzenia posiadają szklane plecki (wykończone w sposób matowy) i błyszczące krawędzie z chirurgicznej stali nierdzewnej. Nawet powierzchnia ekranu jest identyczna w obu modelach – jest to ceramiczna warstwa Ceramic Shield, zaprojektowana pod kątem zwiększenia trwałości ekranu na uszkodzenia mechaniczne.

Minimalne różnice dotyczą wyspy z aparatami – jest ona mniejsza w smartfonie iPhone 13 Pro. Wygląd, a dokładnie wielkość soczewek, wynika z ich parametrów – większe soczewki w iPhonie 14 Pro pobierają większą ilość światła.

Wymiary

Czas porównać wielkość smartfonów iPhone 13 Pro i iPhone 14 Pro. Wymiary obu tych urządzeń Apple są do siebie zbliżone, ponieważ oferują ekran o identycznej przekątnej 6,1 cala. Dokładne wymiary to: 147,5 × 71,5 × 7,85 mm dla modelu iPhone 14 Pro oraz 146,7 × 71,5 × 7,65 mm dla smartfona iPhone 13 Pro. Wymiary samego wyświetlacza są identyczne w obu modelach.

Wersje kolorystyczne

W przypadku smartfona iPhone 13 Pro, kolory obudowy są następujące:

 • srebrny,
 • złoty,
 • mocny grafit,
 • górski błękit,
 • alpejska zieleń.

W przypadku smartfona iPhone 14, kolory do wyboru są cztery:

 • srebrny,
 • złoty,
 • głęboka purpura,
 • gwiezdna czerń.

Polecane produkty z kategorii Etui do iPhone 13 Pro

Wyświetlacz

Wyświetlacz jest jednym z tych komponentów, które najbardziej różnicuje smartfony iPhone 13 Pro i iPhone 14 Pro. Specyfikacja obu smartfonów pod względem wielkości ekranu oraz rodzaju matrycy jest identyczna:

 • przekątna 6,1 cala,
 • wyświetlacz Super Retina XDR wykonany w technologii OLED,
 • oba urządzenia oferują też funkcję ProMotion, czyli adaptacyjną częstotliwość odświeżania ekranu do 120 Hz – dla zapewnienia płynności animacji i płynnego przewijania ekranu.

Różnice między iPhone'ami kryją się głębiej.

 • iPhone 14 Pro posiada jaśniejszą matrycę, która osiąga 1000 nitów typowo, 1600 nitów w trybie HDR i aż 2000 nitów w plenerze. Z kolei iPhone 13 Pro oferuje standardową jasność na poziomie 1000 nitów oraz 1200 nitów w trybie HDR.
 • Całkowitą nowością w iPhone 14 Pro jest funkcja Always on Display. Funkcja AoD to niegasnący ekran, który umożliwia wyświetlanie najważniejszych informacji (data, godzina, powiadomienia) na ekranie blokady przy minimalnym podświetleniu i minimalnej częstotliwości odświeżania obrazu.
 • Nowością jest też dynamiczna wyspa (Dynamic Island) – to dwa wycięcia w górnej części wyświetlacza, wyposażone w kamerę i czujniki, połączone za pomocą czarnych pikseli. W efekcie dynamiczna wyspa przybiera kształt niewielkiej pastylki, która jednocześnie jest źródłem animowanych informacji systemowych i powiadomień z aplikacji.
 • Zeszłoroczny iPhone 13 Pro posiada klasyczny notch zamiast dynamicznej wyspy, czyli czarny pasek u góry ekranu, również wyposażony w przednią kamerę i czujniki.

Polecane produkty z kategorii Etui do iPhone 14 Pro Max

Procesor i wersje pamięciowe

Telefon Apple iPhone 14 Pro posiada:

 • najnowszy procesor Apple Bionic A16 z 6-rdzeniowym procesorem głównym (CPU) oraz 5-rdzeniowym procesorem graficznym (GPU),
 • układ graficzny posiada o 50% większą przepustowość pamięci – umożliwia to płynną obsługę gier mobilnych o złożonej grafice.

Z kolei model 13 Pro posiada:

 • czip starszej generacji A15 Bionic.
 • W telefonie iPhone 13 Pro, specyfikacja procesora A15 pod względem ilości rdzeni jest identyczna.

Na pokładzie obu smartfonów znajduje się system operacyjny iOS. Oba smartfony są dostępne w tych samych wariantach pamięci masowej:

 • 128 GB,
 • 256 GB,
 • 512 GB,
 • 1 TB.

Weź pod uwagę, że tylko smartfony z pamięcią 256 GB (lub wyższą) oferują nagrywanie wideo w kodeku ProRes w jakości 4K. Bazowy model 128 GB umożliwia nagrywanie ProRes w maksymalnej jakości 1080p (Full HD).

System aparatów

Jeszcze jedna istotna różnica dotyczy specyfikacji aparatów. Oba smartfony oferują po trzy obiektywy: główny, ultraszerokokątny, teleobiektyw.

 1. iPhone 13 Pro posiada aparat główny o standardowej rozdzielczości 12 megapikseli, natomiast iPhone 14 Pro – o rozdzielczości 48 megapikseli.  Aparat 48 MP w modelu 14 Pro łączy cztery piksele w jeden, który pobiera 4 razy więcej światła. Dzięki temu zdjęcia są lepiej doświetlone, a tym samym bardziej szczegółowe.
 2. Zarówno iPhone 14 Pro, jak i 13 Pro – obsługują format Apple ProRAW. Zdjęcia wykonane w formacie ProRAW dają większe pole do popisu podczas późniejszej obróbki, np. dokonywania korekty ekspozycji, koloru i balansu bieli.
 3. Ponadto oba smartfony Pro, posiadają obiektyw ultraszerokokątny przeznaczony do szerokich kadrów oraz teleobiektyw do wykonywania precyzyjnych zbliżeń z użyciem 6-krotnego zoomu optycznego.
 4. Modele Pro pozwalają również wykonywać zdjęcia makro, czyli szczegółowe zdjęcia robione z bliskiej odległości od obiektów.

Obecnie najlepszym smartfonem fotograficznym w katalogu Apple jest iPhone z serii 14 Pro.

Bateria i ładowanie

Smartfon Apple iPhone 14 Pro oferuje minimalnie większą pojemność baterii niż iPhone 13 Pro. W praktyce przekłada się to dłuższy czas pracy modelu 14 Pro – do 23 godzin odtwarzania wideo w porównaniu z krótszym o godzinę czasem w iPhonie 13 Pro.

Oba smartfony obsługują:

 • szybkie ładowanie przewodowe o mocy 20 W  – 50% baterii w 30 minut,
 • ładowanie indukcyjne o mocy 15 W – pod warunkiem zastosowania akcesoriów ładujących MagSafe.

Funkcja wykrywania wypadków

Nowością, która pojawia się w iPhone 14 Pro, jest funkcja wykrywania wypadków. Dzięki temu telefon Apple wykryje poważne zderzenie samochodowe i samodzielnie powiadomi o wypadku odpowiednie służby. Usprawnienie nie pojawia się w iPhone 13 Pro.

iPhone 13 Pro czy iPhone 14 Pro? Lantre radzi

Różnice pomiędzy smartfonem iPhone 13 Pro a 14 Pro są dosyć wyraźne, dlatego wybór konkretnego modelu powinien być dla Ciebie łatwy.

Wybierz iPhone 14 Pro, jeśli zależy Ci na:

 • jaśniejszej matrycy do 2000 nitów (szczytowo),
 • najlepszym zestawienie aparatów tył: 48 MP, przód: Aparat 12 MP TrueDepth do selfie
 • lepszej stabilizacji obrazu,
 • mocnym procesorze A16 Bionic.

Atutem modelu 14 Pro jest również funkcja Always on Display, Dynamiczna wyspa i funkcja wykrywania wypadków. Jeżeli jednak wymienione wyżej parametry nie są dla Ciebie kluczowe, zdecyduj się na model iPhone 13 Pro.

Zobacz także: iPhone - porównanie modeli dostępnych w 2022 roku

iPhone 13 Pro a 14 Pro – czy wiesz już, który model wybierzesz?

Jeśli szukasz profesjonalnego telefonu Apple iPhone, porównanie modeli Pro powinno Ci pomóc w wyborze wymarzonego sprzętu. Zestaw ze sobą oba modele iPhone i wybierz ten, który lepiej spełnia Twoje oczekiwania.

Już teraz zachęcamy Cię do odwiedzenia sklepu Lantre – autoryzowanego sprzedawcy Apple. W naszej ofercie znajdziesz topowe produkty Apple, w tym smartfony i akcesoria iPhone. Pamiętaj, że każdy zakup możesz rozłożyć na dogodne w spłacie raty lub skorzystać z atrakcyjnej oferty leasingu. W skali kilku lat miesięczna rata wynosi zaledwie kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Sklep Lantre jest autoryzowanym sprzedawcą Apple. Zapraszamy!